Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt III Ca 2061/18

UZASADNIENIE

We wniosku z dnia 1 czerwca 2018r. nr Dz. Kw. LD1B/00002434/18 wnioskodawca wniósł o wykreślenie wzmianek egzekucyjnych Km 118/14 i (...) z działu III księgi wieczystej nr (...), prowadzonej przez Sąd Rejonowy w Brzezinach . Do wniosku załączono – jako podstawę do wykreślenia wnioskowanych wpisów - wyrok Sądu Apelacyjnego w Łodzi z dnia 27 listopada 2013r. sygn. akt I A Ca 716/13 oddalający apelację od wyroku Sądu Okręgowego w Łodzi z dnia 12 marca 2015r. sygn.akt IC 1792/11.

Postanowieniem z dnia 24 września 2018r. Sąd Rejonowy w Brzezinach oddalił wniosek.

Powyższe rozstrzygniecie oparte zostało na następujących ustaleniach stanu faktycznego:

Księga wieczysta (...) prowadzona jest dla nieruchomości położonej w obr. P. gmina K., oznaczonej jako działka (...) o pow.4,8045 ha, w której w dziale II ujawniony został Ł. S.. W dziale III powołanej księgi wieczystej wpisane są między innymi wzmianki Km 118/14 i Km 119/14 o prowadzonej egzekucji przez Komornika Sądowego przy Sądzie Rejonowym dla Łodzi – Widzewa w Łodzi z wniosku wierzycielki A. K..

Wyrokiem z dnia 12 marca 2013r. Sąd Okręgowy w Łodzi w sprawie sygn. akt IC 1792/11 uznał za bezskuteczną w stosunku do A. K. umowę darowizny z dnia 5 kwietnia 2007r. zawartą pomiędzy Z. S. oraz B. S. w zakresie obejmującym nieruchomość objętą księga wieczystą (...).

Przy takich ustaleniach stanu faktycznego Sąd I instancji wywiódł, że załączone do wniosku dokumenty nie mogły stanic podstawy do wykreślenia wzmianek w księdze wieczystej objętych wnioskiem i oddalił wniosek w oparciu o art. 626 9 k.p.c..

Apelację od powyższego rozstrzygnięcia złożył wnioskodawca.

Skarżący zarzucił rozstrzygnięciu:

naruszenie przepisów prawa procesowego, które miało wpływ na treść rozstrzygnięcia, a mianowicie:

a. art. 233 k.p.c. poprzez wydanie orzeczenia bez wszechstronnego rozważania zebranego materiału dowodowego, w sytuacji, gdy z powołanych dowodów wywieść można, że istnieje konieczność wykreślenia wzmianek egzekucyjnych wobec umorzenia postępowania egzekucyjnego z uwagi na spełnienie przez dłużnika świadczenia;

b. art. 227 w zw. z art. 232 k.p.c. poprzez niezałączenie do niniejszej sprawy akt sprawy komorniczej zawierającej istotne dokumenty pozwalające na rozstrzygnięcie niniejszej sprawy;

c. art. 626 9 k.p.c. poprzez oddalenie wniosku o wykreślenie wzmianek egzekucyjnych, w sytuacji, gdy nie było ku temu podstaw.

W konkluzji skarżący wniósł o zmianek zaskarżonego postanowienia poprzez wykreślenie wzmianek egzekucyjnych z księgi nieczystej (...), ewentualnie o uchylenie zaskarżonego postanowienia.

Nadto skarżący wniósł o zasądzenie postępowania apelacyjnego.

Skarżący wniósł o dopuszczenie i przeprowadzenie dowodu z dokumentów:

1.treści ugody zawartej pomiędzy wnioskodawcą a uczestniczką na okoliczność braku istnienia podstaw do wpisu;

2.wniósł o załączenie do akt sprawy akt postępowania egzekucyjnego sygn. akt Km 118/14 Komornika Sądowego przy Sądzie Rejonowym w Brzezinach A. J., z uwagi na znajdujące się w nim postanowienie o umorzeniu egzekucji, które nie zostało doręczone wnioskodawcy oraz ugodę z podpisami stron.

Sąd Okręgowy zważył, co następuje:

Apelacja jest bezzasadna w sposób oczywisty.

Zarówno zarzuty podniesione w apelacji jak i wnioski dowodowego w niej zgłoszone świadczą o wadliwej interpretacji przez skarżącego zarówno zasad rządzących postępowaniem wieczystoksięgowym jak i specyfiki zakresu kognicji sądu w tym postępowaniu.

Zakres kognicji sądu w postępowaniu wieczystoksięgowym wyznacza art.626 8 § 2 k.p.c. zgodnie, z którym rozpoznając wniosek o wpis, sąd bada jedynie treść i formę wniosku, dołączonych do wniosku dokumentów oraz treść księgi wieczystej. Z przepisu tego jasno wynika zakres postępowania dowodowego, jaki jest dopuszczalny w postępowaniu wieczystoksięgowym i jest to regulacja szczególna w stosunku do postępowania dowodowego w postępowaniu nieprocesowym. W postępowaniu wieczystoksięgowym ocenie sądu podlegają jedynie dokumenty załączone do wniosku oraz treść księgi wieczystej. Stosownie do art. 626 2 § 3 k.p.c. do wniosku o wpis należy dołączyć dokumenty stanowiące podstawę wpisu w księdze wieczystej. W tym stanie rzeczy, brak jest jakichkolwiek podstaw do przeprowadzenia w toku postępowania wieczystoksięgowego dowodów z dokumentów zawartych w aktach innych postępowań, w szczególności w aktach postępowania egzekucyjnego.

Sąd w postępowaniu wieczystoksięgowym nie jest upoważniony do rozpoznawania jakichkolwiek sporów co do prawa, w szczególności do badania skuteczności zawartych ugód w toku postępowania egzekucyjnego.

W tym stanie rzeczy wnioski dowodowe zgłoszone w apelacji w żadnym razie nie mogły zostać uwzględnione , bowiem przeprowadzenie wnioskowanych dowodów wykracza poza kognicję sądu w postępowaniu wieczystoksięgowy.

Jak wynika z akt przedmiotowej księgi wieczystej, podstawą wpisu wzmianek o wszczęciu postępowania egzekucyjnego z nieruchomości było wezwanie do zapłaty skierowane do dłużnika ( art. 924 § 1 k.p.c.).

Stosownie do art.31 ust. 1 ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o księgach wieczystych i hipotece ( tj. Dz.U. z 2016r. poz. 790 ze zm.) wpis może być dokonany na podstawie dokumentu z podpisem notarialnie po świadczonym, jeżeli przepisy szczególne nie przewidują innej formy dokumentów. Wpisem w księdze wieczystej jest także wykreślenie ( art. 626 2 § 7 k.p.c.).

W przypadku wniosku o wykreślenie wzmianki o dokonaniu zajęcia nieruchomości w toku postępowania egzekucyjnego podstawą do dokonania wpisu może być prawomocne postanowienie komornika o zakończeniu postępowania egzekucyjnego ( w przypadku zaspokojenia roszczenia przez dłużnika) ewentualnie o umorzeniu postępowania egzekucyjnego, w przypadku zakończenia postępowania w inny sposób niż zaspokojenie roszczenia wierzyciela ( art. 924 § 2 k.p.c.).

Wnioskodawca występując do sądu wieczystoksięgowego o dokonanie tego rodzaju wpisu obowiązany był załączyć do wniosku dokument mogący stanowić podstawę do jego dokonania. Brak dokumentu skutkuje oddaleniem wniosku o wpis w oparciu o art. 626 9 k.p.c.

Stosownie do art. 29 powołanej ustawy o księgach wieczystych i hipotece wpis w księdze wieczystej ma moc wsteczną od chwili złożenia wniosku o dokonanie wpisu. W tej sytuacji nie stosuje się w postępowaniu wieczystoksięgowym zasady opisanej dyspozycją art. 316 § 1 k.p.c. – wszystkie dokumenty stanowiące podstawę do dokonania wpisu winny być załączone do wniosku, co jednoznacznej wynika z zakresu kognicji sądu w postępowaniu wieczystoksięgowym.

Jak wynika z akt księgi wieczystej, wnioskodawca nie załączył do wniosku prawomocnego postanowienia o zakończeniu, bądź umorzeniu postępowania egzekucyjnego, w toku którego komornik dokonał zajęcia nieruchomości objętej przedmiotową księgą wieczystą, w tym stanie rzeczy nie było podstaw do dokonania żądanego wisu, zaś podniesione w apelacji zarzuty naruszenia art. 233 k.p.c., 227 w zw. z art. 232 k.p.c. oraz art. 626 9 k.p.c. nie znajdowały żadnego uzasadnienia.

Mając na wadze powyższe okoliczności, Sąd Okręgowy oddaliła apelację jako całkowicie bezzasadną na podstawie art. 385 k.p.c. w zw. art. 13 § 2 k.p.c.