Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt IV P 54/18

WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Dnia 03 października 2018 r.

Sąd Rejonowy w Jeleniej Górze Wydział IV Pracy i Ubezpieczeń Społecznych

w składzie następującym:

Przewodniczący: SSR Anna Staszkiewicz

Protokolant:      Katarzyna Przybylska

po rozpoznaniu w dniu 03 października 2018 r. w Jeleniej Górze

sprawy z powództwa B. K.

przeciwko Filharmonii (...) w J.

o nagrodę jubileuszową

I.  powództwo oddala,

II.  kosztami sądowymi obciąża Skarb Państwa,

III.  zasądza od powódki na rzecz strony pozwanej kwotę 1.350 zł tytułem zwrotu kosztów zastępstwa procesowego.

Sygn. akt IV P 54/18

UZASADNIENIE

Powódka B. K., reprezentowana przez zawodowego pełnomocnika, w pozwie wniesionym przeciwko Filharmonii (...) w J. domagała się zasądzenia na jej rzecz kwoty 9.000 zł wraz z ustawowymi odsetkami za zwłokę liczonymi od 31 sierpnia 2015 r. oraz zasądzenia na jej rzecz od strony pozwanej koszów procesu według norm przepisanych.

W uzasadnieniu powódka wskazała, że w dniu 01 sierpnia 2015 r. nabyła prawo do nagrody jubileuszowej po 40 latach pracy, w wysokości 300 % wynagrodzenia miesięcznego. Strona pozwana odmówiła wypłacenia nagrody jubileuszowej za tak ustalony okres zatrudnienia powołując się na brak możliwości zaliczenia do 40 – letniego okresu zatrudnienia, uprawniającego do nagrody, pracy powódki w pełnym wymiarze w Państwowej Szkole (...) w S. w okresie od 01 września 1975 r. do 30 czerwca 1977 r. W tej szkole powódka była zatrudniona jako nauczyciel, a następnie nieprzerwanie do przejścia na emeryturę świadczyła pracę u strony pozwanej w charakterze muzyka grającego na instrumentach dętych. Powódka podniosła, że decyzja odmowna strony pozwanej nie znajduje oparcia w obowiązujących przepisach prawa, w zakresie wypłaty nagród jubileuszowych pracownikom instytucji kultury, zgodnie z którymi do okresu pracy uprawniającego do nagrody jubileuszowej wlicza się wszystkie poprzednio zakończone okresy zatrudnienia.

W odpowiedzi na pozew strona pozwana Filharmonia (...) w J. wniosła o oddalenie powództwa w całości oraz zasądzenie od powódki na jej rzecz kosztów postępowania, w tym kosztów zastępstwa adwokackiego.

W uzasadnieniu strona pozwana podniosła, że powódka podjęła u niej pracę od 01 sierpnia 1977 r. i pracowała nieprzerwanie do dnia przejścia na emeryturę 30 sierpnia 2000 r. Po przejściu na emeryturę, od 04 września 2000 r. podjęła ponownie pracę u strony pozwanej, na podstawie umowy o pracę i pracowała do 31 grudnia 2013 r. Następnie powódka ponownie podjęła zatrudnienie u strony pozwanej od 05 lutego 2014 r., na podstawie umowy o pracę na czas określony do 31 sierpnia 2017 r. Powódka była zatrudniona na stanowisku muzyka flecisty, czyli pracownika artystycznego grającego na instrumentach dętych. Przed podjęciem pracy u strony pozwanej powódka pracowała w Państwowej Szkole (...) w S., na stanowisku nauczyciela, w okresie od 01 września 1975 r. do 30 czerwca 1977 r. Jako pracownik artystyczny grający na instrumentach dętych powódka należała do uprzywilejowanej grupy pracowników strony pozwanej nabywającej prawo do nagrody jubileuszowej już od 15 roku wykonywania pracy w charakterze muzyka grającego na instrumentach dętych. Strona pozwana podniosła, że zasadą wynikającą wprost z brzmienia przepisów, także przytaczanych przez powódkę w pozwie, jest to, że uprawnienia do nabycia prawa do nagrody jubileuszowej, z tytułu wykonywania pracy w charakterze muzyka grającego na instrumentach dętych, są uzyskiwane tylko podczas wykonywania pracy w tym uprzywilejowanym charakterze. Jest to związane z wyższym niż w przypadku innych pracowników, także artystycznych, wysiłkiem podejmowanym przez muzyków instrumentów dętych. Z tego powodu nie można zaliczyć okresu jej pracy w charakterze nauczyciela do okresów niezbędnych do nabycia uprawnień do nagrody jubileuszowej należnej za wykonywanie pracy na stanowisku muzyka instrumentów dętych. Na dzień zakończenia pracy w Filharmonii (...) w charakterze muzyka instrumentów dętych powódka miała przepracowane 39 lat, 11 miesięcy i 4 dni, a zatem nie spełniała warunków do nabycia nagrody jubileuszowej z tytułu 40 lat pracy na stanowisku muzyka instrumentów dętych.

W piśmie procesowym z dnia 26 czerwca 2018 r. powódka, reprezentowana przez zawodowego pełnomocnika, zmodyfikowała żądanie pozwu domagając się zasądzenia odsetek za zwłokę od 28 listopada 2015 r. Wskazała, że z przedłożonych przez stronę pozwaną dokumentów wynika, że przekroczyła 40 – leni okres, uprawniający do otrzymania nagrody, w dniu 27 listopada 2015 r., w trakcie zatrudnienia u strony pozwanej.

Sąd ustalił następujący stan faktyczny:

Jest bezsporne, że w okresie od 01 września 1975 r. do 30 czerwca 1977 r. B. K. pracowała w Państwowej Szkole (...) w S., na stanowisku nauczyciela, w pełnym wymiarze czasu pracy.

Jest bezsporne, że od 01 sierpnia 1977 r. B. K. podjęła pracę, na podstawie umowy o pracę, w Filharmonii (...) w J. i pracowała tak nieprzerwanie do dnia przejścia na emeryturę 30 sierpnia 2000 r. Po przejściu na emeryturę, od 04 września 2000 r. podjęła ponownie pracę w tej Filharmonii, na podstawie umowy o pracę i pracowała do 31 grudnia 2013 r. Następnie B. K. podjęła zatrudnienie w Filharmonii (...) w J. od 05 lutego 2014 r., na podstawie umowy o pracę na czas określony do 31 sierpnia 2017 r.

Jest bezsporne, że przez cały okres zatrudnienia w Filharmonii (...) w J., B. K. pracowała na stanowisku muzyka flecisty.

Jest bezsporne, że stosunek pracy łączący B. K. z Filharmonią (...) w J. zakończył się 31 sierpnia 2017 r.

Jest bezsporne, że na dzień zakończenia pracy w Filharmonii (...) w J. staż pracy B. K., w charakterze muzyka instrumentów dętych, wynosił 39 lat, 11 miesięcy i 4 dni.

Sąd zważył, co następuje:

W ocenie Sądu, powództwo nie zasługiwało na uwzględnienie.

Powódka dochodziła w niniejszym postępowaniu wypłacenia jej nagrody jubileuszowej po 40 latach pracy, w wysokości 300 % wynagrodzenia miesięcznego wskazując, że nabyła prawo do tej nagrody w dniu 01 sierpnia 2015 r.

W pierwszej kolejności należało wskazać, że stan faktyczny ustalony w niniejszej sprawie był pomiędzy stronami bezsporny. Sąd w całości uznał za wiarygodne dokumenty przedłożone do akt sprawy, których autentyczności ani prawdziwości nie kwestionowała żadna ze stron postępowania. Kwestią sporną pozostawało natomiast to, czy okres zatrudnienia powódki w Państwowej Szkole (...) w S., na stanowisku nauczyciela, powinien zostać zaliczony do 40 – letniego okresu zatrudnienia uprawniającego do nagrody jubileuszowej.

Sąd podzielił stanowisko strony pozwanej, że nie można zaliczyć okresu pracy powódki w charakterze nauczyciela do okresów niezbędnych do nabycia uprawnień do nagrody jubileuszowej należnej za wykonywanie pracy na stanowisku muzyka instrumentów dętych.

Obecnie kwestia przyznania pracownikowi artystycznemu nagrody jubileuszowej uregulowana jest w przepisach art. 31 b ustawy z dnia 25 października 1991 r. o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej (Dz. U. z 2018 r., poz. 1983).

Zgodnie z przepisami zawartymi w ust. 1 pkt 2 tego artykułu, za wieloletnią pracę artystyczną pracownik artystyczny otrzymuje nagrodę jubileuszową w wysokości, w przypadku pracy w charakterze solisty wokalisty, muzyka grającego na instrumentach dętych oraz artysty chóru:

a) po 15 latach pracy - 100% wynagrodzenia miesięcznego,

b) po 20 latach pracy - 150% wynagrodzenia miesięcznego,

c) po 25 latach pracy - 200% wynagrodzenia miesięcznego.

W myśl ust. 2, za lata pracy powyżej okresów, o których mowa w ust. 1 pkt 1 lit. c i pkt 2 lit. c, wysokość nagrody jubileuszowej wynosi 300% wynagrodzenia miesięcznego i jest wypłacana po zakończeniu kolejnych pięcioletnich okresów pracy artystycznej.

Zgodnie z ust. 4, do okresów pracy, o których mowa w ust. 1-3, wlicza się wszystkie poprzednie zakończone okresy zatrudnienia oraz inne udowodnione okresy, jeżeli na podstawie przepisów odrębnych podlegają one wliczeniu do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze.

Przepisy zawarte w art. 31 b zostały dodane do ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej ustawą z dnia 31 sierpnia 2011 r. o zmianie ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 207, poz. 1230). W art. 10 ust. 4 ustawy zmieniającej wskazano, że pracownicy instytucji artystycznych zatrudnieni przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy nabywają prawo do nagrody jubileuszowej na zasadach określonych w przepisach dotychczasowych.

Przed dniem wejścia w życie ustawy z dnia 31 sierpnia 2011 r. o zmianie ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej oraz niektórych innych ustaw obowiązywało Rozporządzenie Ministra Kultury i Sztuki z dnia 31 marca 1992 r. w sprawie zasad wynagradzania pracowników niektórych instytucji kultury (dz. U. Nr 35, poz. 151).

W myśl przepisów zawartych w § 5 tego rozporządzenia:

ust. 1. Pracownikom przysługują nagrody jubileuszowe, wypłacane w okresach co 5 lat, poczynając od osiągnięcia:

1) 10 lat pracy artystycznej w balecie,

2) 15 lat pracy w charakterze solisty wokalisty, muzyka grającego na instrumentach dętych oraz artysty chóru,

3) 20 lat pracy dla pozostałych pracowników.

ust. 2. Dla pracowników, o których mowa w ust. 1 pkt 1 i 2, wysokość pierwszej nagrody jubileuszowej wynosi 100% miesięcznego wynagrodzenia i zwiększa się po każdym następnym 5-letnim okresie pracy o 50%, do osiągnięcia 200%.

ust. 4. Wysokość nagród jubileuszowych wypłacanych za lata pracy powyżej okresów ustalonych w ust. 2 i 3 wynosi 300%.

ust. 5. Do okresu pracy uprawniającego do nagrody jubileuszowej wlicza się wszystkie poprzednie zakończone okresy zatrudnienia oraz inne okresy, jeżeli z mocy odrębnych przepisów podlegają one wliczeniu do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze. W razie równoczesnego pozostawania w więcej niż jednym stosunku pracy, do okresu pracy uprawniającego do nagrody wlicza się jeden z tych okresów.

ust. 6. Pracownicy nabywają prawo do nagrody jubileuszowej w dniu upływu okresu uprawniającego ich do nagrody.

Analizując powyższe przepisy należało stwierdzić, że poza zmianami redakcyjnymi zasady nabywania prawa do nagrody jubileuszowej przez pracowników artystycznych, wykonujących pracę na stanowisku muzyka grającego na instrumentach dętych, nie uległy zmianie. Podobne zapisy znalazły się również w treści § 28 Regulaminu wynagradzania pracowników Filharmonii (...) w J. z dnia 17 grudnia 2007 r. z późniejszymi zmianami.

Sąd orzekający w niniejszej sprawie podziela stanowisko wyrażone w doktrynie, że podstawą uzyskania prawa do nagrody jubileuszowej jest posiadanie odpowiedniej długości stażu pracy, przy czym nie chodzi tutaj o okres zatrudnienia w danej instytucji kultury, ale całkowity staż pracy w charakterze pracownika artystycznego z uwzględnieniem zajmowanego stanowiska pracy. Ustawa różnicuje bowiem na podstawie tego kryterium warunki nabycia prawa do nagrody jubileuszowej, wyróżniając w tym zakresie trzy grupy pracowników artystycznych:

1) zatrudnionych w balecie;

2) zatrudnionych w charakterze solisty wokalisty, muzyka grającego na instrumentach dętych oraz artysty chóru;

3) pozostałych pracowników artystycznych.

Zestawienie wymienionych grup oraz przypisanych im warunków nabywania prawa do nagrody jubileuszowej pozwala przyjąć, że celem ustawodawcy było zrekompensowanie przez korzystniejsze przesłanki jej uzyskania znacznego wysiłku fizycznego związanego z pracą na niektórych stanowiskach, na których zatrudnieni są pracownicy artystyczni. Należy to zatem rozumieć w ten sposób, że do okresów pracy stanowiących podstawę do nabycia prawa do nagrody jubileuszowej wlicza się zarówno okres pracy w danej instytucji kultury, jak i wszystkie poprzednie zakończone okresy zatrudnienia na podstawie stosunku pracy, o ile obejmowały one zatrudnienie na stanowisku pracownika artystycznego, oraz inne udowodnione okresy, jeżeli stosownie do przepisów odrębnych podlegają one wliczeniu do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze. To ostatnie sformułowanie odnosi się do takich okresów, w przypadku których przepis szczególny wyraźnie wskazuje, że podlegają one wliczeniu do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze. Przykładowo można tu wskazać okresy prowadzenia indywidualnego gospodarstwa rolnego lub pracy w takim gospodarstwie prowadzonym przez współmałżonka, okresy czynnej służby wojskowej czy okresy działalności kombatanckiej oraz działalności równorzędnej z działalnością kombatancką (patrz: S. Gajewski, A. Jakubowski, Ustawa o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej. Komentarz, Wyd. 2. Warszawa 2016, opublikowany w systemie Legalis).

Biorąc pod uwagę powyższe okoliczności należało stwierdzić, że zatrudnienie powódki w Państwowej Szkole (...) w S. nie stanowiło zatrudnienia w charakterze pracownika artystycznego - muzyka grającego na instrumentach dętych. Jak wskazano powyżej, do całkowitego stażu pracy w charakterze pracownika artystycznego, uprawniającego na nabycia nagrody jubileuszowej, niezbędne jest uwzględnienie zajmowanego stanowiska pracy.

Z tych względów Sąd oddalił powództwo jako nieuzasadnione.

Strona pozwana była reprezentowana w niniejszym postępowaniu przez zawodowego pełnomocnika. Zgodnie z przepisami art. 98 § 1 i 3 k.p.c. strona przegrywająca sprawę obowiązana jest zwrócić przeciwnikowi na jego żądanie koszty niezbędne do celowego dochodzenia praw i celowej obrony (koszty procesu). Do niezbędnych kosztów procesu strony reprezentowanej przez adwokata zalicza się wynagrodzenie, jednak nie wyższe niż stawki opłat określone w odrębnych przepisach i wydatki jednego adwokata, koszty sądowe oraz koszty nakazanego przez sąd osobistego stawiennictwa strony.

Biorąc pod uwagę przedmiot sporu koszty zastępstwa procesowego należało ustalić na podstawie § 9 ust. 1 pkt 2 w zw. z § 2 pkt 4 Rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 22 października 2015 r. w sprawie opłat za czynności adwokackie. Z tych względów Sąd zasądził od powódki na rzecz strony pozwanej kwotę 1.350 zł tytułem zwrotu kosztów zastępstwa procesowego.