Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt II K 140/19

WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Dnia 19 lipca 2019 r.

Sąd Rejonowy w Giżycku w II Wydziale Karnym w składzie:

Przewodniczący – SSR Bogdan Wałachowski

Protokolant – st. sekr. sąd. Urszula Ekstowicz, st. sekr. sąd. Danuta Betlej

w obecności Prokuratora Prokuratury Rejonowej w G.– Janusz Wałach, Urszula Bolik

po rozpoznaniu w dniu 04 czerwca 2019 r., 16 lipca 2019 r. sprawy

M. K. (1)

urodz. (...) w G. r.

syna Z. i A. z d. W.

oskarżonego o to, że:

I.  W dniu 19 listopada 2018 roku w G. przy ul. (...) (...)podpalając drzwi wejściowe do mieszkania nr (...) sprowadził bezpośrednie niebezpieczeństwo zdarzenia ujętego w art. 163§1pkt 1 kk w postaci pożaru zagrażającego życiu lub zdrowiu wielu osób, w tym U. P., J. P., B. P., K. M., K. B., B. G., S. G., W. G., K. G., H. B., A. K. (1), K. K., S. W., H. M., A. K. (2), K. W. oraz mieniu w wielkich rozmiarach, czym działał na szkodę wyżej wymienionych osób.

tj. o czyn z art. 164§1kk

II.  W bliżej nieustalonym czasie w okresie od lata 2018 roku do 21 grudnia 2018 roku w G. w krótkich odstępach czasu, w wykonaniu z góry powziętego zamiaru groził J. P. spaleniem domu, w którym mieszkała oraz pozbawieniem jej życia, czym wzbudził w wyżej wymienionej uzasadnioną obawę spełnienia gróźb

tj. o czyn z art. 190§1kk w zw. z art. 12§1kk

1.  Oskarżonego M. K. (1) uznaje za winnego popełnienia zarzucanych mu czynów i za to skazuje go:

- za czyn z pkt I, eliminując z opisu tego czynu nazwiska (...) na podstawie art. 164 §1 kk na karę roku i 4 (cztery) miesiące pozbawienia wolności,

- za czyn z pkt II na podstawie art. 190 §1 kk w zw. z art. 12 §1 kk na karę 5 (pięć) miesięcy pozbawienia wolności.

2.  Na podstawie art. 568a§1 pkt 1kpk w zw. z art. art. 85§1 i 2kk, art. 85a kk, art. 86§1kk, art. 62 kk łączy kary orzeczone w pkt 1 powyższego wyroku i wymierza oskarżonemu karę łączną roku i 8 (osiem) miesięcy pozbawienia wolności oraz orzeka system terapeutyczny jej wykonania.

3.  Na podstawie art. 63 §1 kk na poczet orzeczonej kary zalicza oskarżonemu okres zatrzymania od 05.03.2019 r. godz. 9:25 do 05.03.2019 r. godz. 9:40 tj. 1 (jeden) dzień.

4.  Na podstawie art. 41a§1 kk orzeka w stosunku do oskarżonego tytułem środka karnego zakaz zbliżania się do pokrzywdzonej J. P. na odległość mniejszą niż 50 (pięćdziesiąt) metrów, zakaz kontaktowania się z nią nadto zakaz przebywania w odległości mniejszej niż 50 (pięćdziesiąt) metrów od budynku nr (...) przy ul. (...) w G. - na okres 6 (sześć) lat.

5.  Na podstawie art. 93a§1 pkt 3 kk, art. 93b§1 i 3 kk, art. 93c pkt 5 kk orzeka tytułem środka zabezpieczającego terapię uzależnień w stosunku do oskarżonego.

6.  Na podstawie art. 230 §2 kpk dowód rzeczowy w postaci wycieraczki zapisany pod pozycją 13/19 księgi depozytów zwrócić J. P..

7.  Zasądza od Skarbu Państwa na rzecz adw. T. S. wynagrodzenie za obronę z urzędu w kwocie 420 zł powiększoną o 96,60 zł z tytułu 23% VAT tj. łącznie kwotę 516, 60 (pięćset szesnaście 60/100) złotych.

8.  Zwalnia oskarżonego od uiszczenia opłaty i ponoszenia kosztów sądowych w pozostałym zakresie.

II K 140/19

UZASADNIENIE

M. K. (1) (lat 28) wyrokiem SR w Giżycku z dnia 19.07.2019 r. skazany został za przestępstwo z art. 164 §1 kk na rok i 4 miesiące pozbawienia wolności a za przestępstwo z art. 190 §1 kk w zw. z art. 12 §1 kk na 5 miesięcy pozbawienia wolności. Jako karę łączną orzeczono wobec niego rok i 8 miesięcy pozbawienia wolności a na jej poczet zaliczono okres zatrzymania w wymiarze jednego dnia.

Na podstawie 41 a §1 kk orzeczono wobec niego tytułem środka karnego zakaz zbliżania się do pokrzywdzonej J. P. na odległość nie mniejszą jak 50 metrów, zakaz kontaktowania się z nią oraz zakaz przebywania w odległości mniejszej jak 50 metrów przy budynku nr (...) przy ul. (...) w G. przez okres 6 lat. Orzeczono również środek zabezpieczający w postaci terapii uzależnień.

Okoliczności popełnienia przez oskarżonego zarzucanych mu czynów w ocenie Sądu nie budziły wątpliwości.

Wymierzając M. K. kary pozbawienia wolności za poszczególne czyny sąd miał na uwadze wysoką społeczną szkodliwość zarzucanych oskarżonemu czynów.

Wskazują na to elementy strony podmiotowej, jak
i przedmiotowej jego czynów.

Chodzi o takie okoliczności jak czas, miejsce, sposób popełnienia czynu, pobudki, motywy, jakimi kierował się oskarżony, waga naruszonych przez niego obowiązków, postać zamiaru.

Zdaniem sądu na znaczny stopień społecznej szkodliwości czynów wpływa też skala agresji i sposób, w jaki oskarżony realizował zwłaszcza pierwszy z nich. Podpalając drzwi mieszkania pokrzywdzonej sprowadził bezpośrednie niebezpieczeństwo pożaru zagrażającego wielu mieszkańcom tego budynku a więc nie tylko pokrzywdzonej. Zauważyć należy że większość z nich to osoby starsze posiadające trudności w poruszaniu się, obce dla oskarżonego. Tylko postawa pokrzywdzonej i jej najbliższych spowodowała, że pożar został szybko i sprawnie ugaszony. Potępienia wymagają również motywy jakimi kierował się oskarżony. Posiada on niewątpliwie zadawnioną urazę wobec pokrzywdzonej – długoletniej partnerki życiowej.

Analiza elementów podmiotowych pozwoliła, zdaniem sądu, na przedstawienie osoby oskarżonego M. K. w niekorzystnym świetle. Oskarżony ma 28 lat. Jest kawalerem. Nigdzie nie pracuje, odbywa obecnie karę pozbawienia wolności w innej sprawie bo był już wcześniej wielokrotnie krany (k. 146).

Zdaniem sądu i z uwagi na przytoczone okoliczności, należy
w kategoryczny sposób stwierdzić, że nie ma pozytywnej prognozy, iż wymieniony oskarżony będzie w przyszłości przestrzegać porządku prawnego, w tym nie popełni przestępstwa.

Z tych też powodów, mając na uwadze sytuację majątkową i osobistą oskarżonego M. K., a przede wszystkim jego uprzednią karalność, sąd skazał go na karę łączną w wymiarze roku i 8 miesięcy pozbawienia wolności.

Sąd uznał też, że tylko bezwzględna kara pozbawienia wolności w takim wymiarze spełni cele kary. Wymiar kary i jej dolegliwość nie przekracza zdaniem sądu stopnia winy oskarżonego, uwzględnia stopień społecznej szkodliwości jego czynów, a także uwzględnia cele zapobiegawcze
i wychowawcze.

Na poczet kary stosownie do treści art. 63§1 kk zaliczono oskarżonemu okres zatrzymania.

Orzeczony wobec oskarżonego rodzaj środków karnych oraz czas ich stosowania – 6 lat ma przede wszystkim na celu zapewnienie pokrzywdzonej J. P. spokojnej egzystencji w tym czasie. Z wypowiedzi pokrzywdzonej wynika bowiem, że realnie obawia się o swoje bezpieczeństwo, nie ufa oskarżonemu.

Orzeczono ponadto o kosztach obrony (art. 618§1 pkt 11 kpk) oraz
o kosztach postępowania (art. 624§1 kpk).