Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt V U 51/19

WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Dnia 28 lutego 2019 r.

Sąd Okręgowy w Kaliszu V Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych

w składzie:

Przewodniczący SSO Romuald Kompanowski

Protokolant sekr. sądowy Małgorzata Kucińska

po rozpoznaniu w dniu 25 lutego 2019 r. w Kaliszu

odwołania A. S.

od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w O.

z dnia 17 grudnia 2018 r. Nr (...)

w sprawie A. S.

przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych Oddział w O.

o emeryturę nauczycielską

Zmienia zaskarżoną decyzję Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział
w O. z dnia 17 grudnia 2018 r. znak (...) w ten sposób, że przyznaje odwołującej A. S. prawo do emerytury nauczycielskiej poczynając od 1 września 2018 r.

UZASADNIENIE

Decyzją z 17 grudnia 2018 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych w O. odmówił A. S. prawa do emerytury nauczycielskiej wskazując, iż wnioskodawczyni nie udowodniła na dzień 31 grudnia 2008 r. 30-letniego okresu ubezpieczenia. Tym samym ZUS nie zaliczył odwołującej zgłoszonego okresu pracy w gospodarstwie rolnym po ukończeniu 16-go roku życia w latach (...).

Odwołanie od powyższej decyzji złożyła A. S. wnosząc o zmianę decyzji i przyznanie prawa do emerytury nauczycielskiej przy zaliczeniu zgłoszonego okresu pracy rolniczej.

Organ rentowy wniósł o oddalenie odwołania.

Sąd Okręgowy – Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych ustalił, co następuje:

Odwołująca A. S. urodzona (...), od września (...) r. do maja (...) r. uczęszczała do 4-letniego Liceum Ogólnokształcącego w J.. Do szkoły odwołująca dojeżdżała codziennie z miejscowości C. będącej jej stałym miejscem zamieszkania. Odległość między tymi miejscowościami nie przekraczał 6 km. Po skończeniu nauki w liceum, odwołująca poczynając do (...) r. rozpoczęła naukę w dwuletnim Policealnym Studium Zawodowym w K. odległym od C. o około 15 km.

/bezsporne/

Odwołująca zamieszkiwała w latach 1972 - 77 wraz z rodzicami w C. przy ulicy (...). Na sąsiedniej posesji zameldowani byli dziadkowie odwołującej oraz siostra matki odwołującej i jej mąż. Ojciec odwołującej pracował zawodowo, matka zajmowała się prowadzeniem domu. Poza rodzicami i odwołującą w gospodarstwie domowym pozostawał brat odwołującej – rocznik 1951 odbywający, w okresie gdy odwołująca uczęszczała do liceum, zasadniczą służbę wojskową oraz siostra odwołującej – rocznik 1961 uczęszczająca w tym czasie do szkoły podstawowej.

dowód: poświadczenie zameldowania w aktach ZUS, zeznania E. K. w sprawie VU 1325/18.

Dziadkowie odwołującej w latach 1960 – 1988 byli właścicielami gospodarstwa rolnego o powierzchni 1,1870 ha położonego w miejscowości C..

dowód: zaświadczenia z ewidencji gruntów w aktach ZUS

W gospodarstwie tym rodzice odwołującej prowadzili co najmniej od 1966 r. hodowlę lisów. W 1972 roku i w 1973 roku stado liczyło 6 samic, w 1974 roku i w 1975 roku stado liczyło po 10 samic w każdym roku. We wskazanych wyżej latach hodowla prowadzona była na nazwisko ojca odwołującej.

dowód: wpis w legitymacji członkowskiej k.20 – 25 akt

Stado składało się z lisów srebrnych i z lisów piesakowych zwanych inaczej popielatymi. Samice tych pierwszych kryte były w styczniu; tych drugich miesiąc później. Po ok. 50 dniach od pokrycia rodziły się młode szczenięta przy czym w zależności od gatunku, w miocie było 5 – 7 sztuk przy lisie srebrnym i 5 – 12 sztuk przy lisie popielatym.

dowód: zeznania E. K. w sprawie VU 1325/08

Zaraz po urodzeniu młode szczenięta przez pierwszy miesiąc karmione są mlekiem matki, w kolejnym miesiącu życia, matka przynosi szczeniętom pokarm w postaci mięsa i uczy je jeść. Po 6 –u tygodniach od urodzenia, młode szczenięta były rozsadzane do osobnych klatek i od tego czasu karmione były osobno niż matka.

W fermie prowadzonej przez rodziców odwołującej, odwołująca przez cały rok pomagała przy przygotowywaniu pokarmu dla lisów oraz przy sprzątaniu klatek. Najwięcej pracy było w okresie gdy stado powiększało o młode szczenięta, które z uwagi na wiek przenoszono do oddzielnych klatek. Wtedy liczebność stada dochodziła ok. 100 sztuk. Konieczne było codzienne przygotowanie karmy w postaci zmielonego mięsa zmieszanego następnie z zielonką. Odwołująca ok. godziny 14-ej wracała ze szkoły i od tego czasu zajmowała się rozwożeniem karmy do kolejnych klatek z lisami. Rozwoziła karmę wózkiem, wrzucała pokarm do znajdujących się tam naczyń. Po zakończeniu podawania karmy, trzeba było odczekać kilka minut aż lisy skończą jeść po czym resztki pokarmu z naczyń trzeba było usunąć aby nie została pobrudzona sierść. Lisy bowiem mogły wejść do tych naczyń i tam się wylegiwać. Po podaniu karmy i uprzątnięciu z klatek resztek jedzenia odwołująca zajmowała się uprzątnięciem odchodów i wysypania w tych miejscach piasku. Odwołująca w takim rozmiarze wykonywała pracę przez 5 godzin każdego dnia aż do uboju zwierząt w listopadzie gdy lisy osiągały dojrzałość osobniczą. W grudniu zmniejszała się ilość czasu poświęcanego na hodowlę lisów gdyż stado wracało do ilości według stanu z wiosny.

dowód: zeznania jw., zeznania odwołującej

Uznany przez ZUS okres ubezpieczenia odwołującej, z pominięciem wskazanego wyżej okresu, wynosi na dzień 31 grudnia 2008 r. 28 lat 4 miesiące i 11 dni.

/bezsporne/

Odwołująca ostatnio pracowała w charakterze nauczyciela w Szkole Podstawowej w C.. Stosunek pracy został rozwiązany w dniu 31 sierpnia 2018 r. w związku ze zmianami organizacyjnymi powodującymi od 1 września 2018 r. zmniejszenie liczby godzin dla nauczycieli co uniemożliwiło dalsze zatrudnienie odwołującej. Odwołująca zatrudniona była w tej szkole od 1 września 1983 r.

/bezsporne/

Sąd zważył, co następuje:

Odwołanie jest zasadne.

W myśl ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 97 poz. 674 ze zm.), nauczyciele mający trzydziestoletni okres zatrudnienia, w tym 20 lat wykonywania pracy w szczególnym charakterze, zaś nauczyciele szkół, placówek, zakładów specjalnych oraz zakładów poprawczych i schronisk dla nieletnich - dwudziestopięcioletni okres zatrudnienia, w tym 20 lat wykonywania pracy w szczególnym charakterze w szkolnictwie specjalnym, mogą - po rozwiązaniu stosunku pracy z przyczyn związanych z likwidacją oddziałów szkoły - przejść na emeryturę (art. 88 ust.1 i 1a w/w ustawy).

Organ rentowy przyjął, iż odwołująca na dzień 31 grudnia 2008 r. ma okres ubezpieczenia wynoszący 28 lat 4 miesiące i 11 dni w tym ponad 20-letni okres pracy nauczycielskiej.

Zebrany w sprawie materiał dowodowy uzasadnia uznanie odwołującej dalszego okresu. Odwołująca bowiem w czasie uczęszczania do szkoły średniej, codziennie wykonywała prace przy hodowli lisów. W wymiarze dobowym odwołująca tę pracę wykonywała przez czas 5 godzin każdego dnia poczynając od początku maja do końca listopada każdego roku. Taki czasokres wynika z cyklu hodowlanego. Do chwili gdy w karmieniu młodych szczeniąt zamiast mleka matki pojawia się karma przygotowana przez hodowcę zwiększa się czas potrzebny na zabezpieczenie prawidłowego procesu hodowli. Konieczne staje się bowiem oddzielne karmienie a co za tym idzie konieczność przygotowania karmy, podania jej do klatek, usunięcie resztek niezjedzonego pożywienia, ogólne sprzątanie klatek i obejścia wokół klatek. Odwołująca z racji uczęszczania do szkoły wykonywała jedynie prace przypadające w godzinach popołudniowych. Zatem do jej zadań należało co najmniej podawanie karmy, usunięcie resztek niezjedzonego pożywienia oraz sprzątanie klatek i obejścia. Podawany przez odwołującą czas potrzebny nie wykonanie tych zadań w rozmiarze 5 godzin każdego dnia mieści się we wskazanych wyżej czynnościach zważywszy, że stado we wskazanym wyżej okresie liczyło ok.100 sztuk. Zatem z wykazanych w przywołanej w ustaleniach faktycznych legitymacji członkowskiej latach – potwierdzającej w sposób nie budzący wątpliwości prowadzenie hodowli w 1973 r., 1974 r. i 1975 r. – od maja 1973 r. do listopada 1975 r. odwołująca przez okres 7 miesięcy każdego roku pracowała przy hodowli lisów przez czas nie mniej niż 5 godzin każdego dnia. W sumie okres ten wynosi 1 rok i 9 miesięcy.

Okres taki jest okresem wystarczającym do uzupełnienia odwołującej brakującego okresu do uzyskania 30-letniego okresu pracy na warunkach wymienionych w przepisie art. 10 ust.1 pkt. 2 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Zgodnie bowiem z treścią przywołanego przepisu okresy pracy w gospodarstwie rolnym po ukończeniu 16-go roku życia a przypadające przed 1 stycznia 1983 r. uwzględnia się przy ustalaniu prawa do emerytury jeżeli uwzględnione okresy składkowe i nieskładkowe są krótsze od okresów wymaganych do nabycia prawa do świadczenia. Pod pojęciem prowadzenia gospodarstwa rolnego należy rozumieć także prowadzenie działu specjalnego. Hodowla lisów jest traktowana jako prowadzenie działu specjalnego. W takich realiach odwołująca ma prawo do uzupełnienia brakującego jej do przyznania świadczenia okresu o okres pracy przy hodowli lisów. Takiemu zaliczeniu nie sprzeciwia uczęszczanie przez odwołującą do szkoły. Odwołująca bowiem mieszkała w miejscowości położonej w niewielkiej odległości od siedziby szkoły do której uczęszczała i wobec tego godziny powrotu ze szkoły po zajęciach umożliwiały wykonywanie pracy przez czas nie mniejszy niż 4 godziny każdego dnia.

W związku z powyższym sąd uznał, iż w przedmiotowej sprawie odwołująca spełniła wszystkie wymagane przez przepis art. 88 ust. 1 Karty Nauczyciela przesłanki. Odwołująca przepracowała co najmniej 20 lat jako nauczycielka i rozwiązanie stosunku pracy nastąpiło w związku ze zmianami organizacyjnymi powodującymi od 1 września 2018 r. zmniejszenie liczby godzin dla nauczycieli co uniemożliwiło dalsze zatrudnienie odwołującej.

Warunki powyższe w zakresie stażu pracy tak ogólnego jak i pracy nauczycielskiej odwołująca spełniła na dzień 31 grudnia 2008 r. a w zakresie rozwiązania stosunku pracy – na dzień 1 września 2018 r.

W tym stanie rzeczy odwołanie jako uzasadnione prowadziło do zmiany decyzji jak w sentencji wyroku.