Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt VU 924/17

WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Dnia 8 grudnia 2017 r.

Sąd Okręgowy w Kaliszu V Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych

w składzie :

Przewodniczący SSO Romuald Kompanowski

Protokolant p.o. stażysty Patrycja Kinder

po rozpoznaniu w dniu 8 grudnia 2017 r. w Kaliszu

odwołania K. W.

od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w O.

z dnia 25 sierpnia 2017 oraz 5 października 2017 r. Nr (...)

w sprawie K. W.

przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych Oddział w O.

o emeryturę

Oddala odwołania

Sygn. akt VU 924/17

UZASADNIENIE

Decyzją z dnia 26 października 2017 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w O. uchylił decyzje z dnia 25 sierpnia 2017 r. i 5 października 2017 r., jak również odmówił K. W. prawa do emerytury albowiem mimo ukończonego 65-go roku życia, nie legitymuje się co najmniej 25-letnim okresem ubezpieczenia ani też okresem ubezpieczenia wynoszącym co najmniej 20 lat. Ponadto ZUS w powyższej decyzji uznał wnioskodawcy okres ubezpieczenia wynoszący 13 lat 10 miesięcy i 6 dni przypadający w latach 1960 – 75, odmawiając zaliczenia do okresu ubezpieczenia okresów pracy w gospodarstwie rolnym i opłacania składek na ubezpieczenie społeczne rolników.

Odwołanie od powyższych decyzji złożył K. W. wnosząc o zmianę decyzji i przyznanie prawa do emerytury.

Organ rentowy wniósł o oddalenie odwołania.

Sąd ustalił, co następuje:

Poza sporem pozostaje legitymowanie się przez odwołującego K. W. urodzonego dnia (...) okresem ubezpieczenia wynoszącym łącznie 13 lat 10 miesięcy i 6 dni. Okres ten przypada na lata 1960 – 75. Poza wskazanym okresem, odwołujący posiada okres pracy w gospodarstwie rolnym i opłacania składek na ubezpieczenie społeczne rolników. Poza sporem pozostaje również zgłoszenie przez odwołującego w KRUS wniosku o emeryturę i przyznanie przez tę jednostkę prawa do emerytury przy zaliczeniu zgłoszonego tam okresu pracy w rolnictwie.

/ bezsporne /

Sąd zważył, co następuje:

Zgodnie z przepisem art. 27 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych / Dz. U. z 2017 r. poz. 1383 j.t. / ubezpieczeni urodzeni przed dniem 1 stycznia 1949 r., którzy osiągnęli podstawowy wiek emerytalny, wynoszący w przypadku mężczyzn 65 lat mogą przejść na emeryturę, jeżeli mają wymagany okres składkowy i nieskładkowy wynoszący w przypadku mężczyzn 25 lat.

Gdy ubezpieczony będący mężczyzną nie legitymuje się podanym wyżej okresem składkowym i nieskładkowym, na zasadzie art. 28 cytowanej wyżej ustawy, może uzyskać emeryturę po ukończeniu 65-go roku życia jeżeli legitymuje się co najmniej 20-letnim okresem składkowym

i nieskładkowym.

Jeżeli wnioskujący o emeryturę nie legitymuje się jednym ze wskazanych wyżej okresów składkowych i nieskładkowych, brakujący okres uzupełniony może zostać okresami wymienionymi w art. 10 ust. 1 cytowanej na wstępie ustawy w zakresie niezbędnym do uzupełnienia brakującego okresu. W przywołanym w tym miejscu przepisie mowa jest o okresach pracy w rolnictwie przed 1 stycznia 1983 r. w charakterze domownika względnie prowadzenia gospodarstwa rolnego po dniu 1 lipca 1977 r. i opłacania z tego tytułu składki na ubezpieczenie społeczne rolników. Warunkiem dokonania takiego uzupełnienia jest aby okresy takie nie zostały uwzględnione do okresów przy ustalaniu prawa do emerytury lub renty na podstawie przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolników.

Z twierdzeń odwołującego zawartych tak we wniosku jak i przyznanych w toku rozprawy wynika, iż okresy pracy w rolnictwie zostały zaliczone do okresów przy ustalaniu prawa do emerytury z ubezpieczenia społecznego rolników jaką odwołujący pobiera nieprzerwanie do chwili wyrokowania. Oznacza to brak możliwości uzupełnienia odwołującemu brakującego do uzyskania prawa do emerytury okresu i okres pracy rolniczej. Zasadą jest bowiem aby raz zaliczone okresy przy ustalaniu prawa do świadczenia z ubezpieczenia społecznego nie mogły być ponownie uwzględniane przy ustalaniu do podobnego świadczenia z innego ubezpieczenia społecznego. W realiach niniejszej sprawy taka przeszkoda odnosi się do rent i emerytur przysługujących z ubezpieczeń społecznych: emerytalnego i rentowych oraz emerytur i rent z ubezpieczenia społecznego rolników. Stanowią o tym przepisy: zarówno cytowany wyżej przepis art. 10 ust. Ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, jak i przepis art. 20 ust. 2 ustawy z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników.

W tych warunkach odwołania w zakresie w jakim zmierzały do uzyskania prawa do emerytury jako nieuzasadnione podlegały oddaleniu.