Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt VII U 1825/13

WYROK

W IMIENIU

RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Dnia 31.01.2014 r.

Sąd Okręgowy / Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Świdnicy

Wydział VII Pracy i Ubezpieczeń Społecznych

w składzie:

Przewodniczący-Sędzia : SSO Iwona Iwanek

Protokolant :st. sekretarz sądowy Kamila Rakowska

przy udziale - - -

po rozpoznaniu w dniu 31.01.2014 r. w Świdnicy

sprawy R. W.

przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych Oddział w W.

o świadczenie przedemerytalne

na skutek odwołania R. W.

od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w W.

z dnia 22.10.2013 r. Nr (...)-SP6- (...)-SER-2

I.  oddala odwołanie,

II.  nie obciąża wnioskodawcy R. W. kosztami zastępstwa procesowego strony pozwanej.

Sygn. akt VII U 1825/13

UZASADNIENIE

Wnioskodawca R. W. wniósł odwołanie od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddziału w W. z dnia 22 października 2013 r. znak (...)-SP6- (...)-SER-2, odmawiającej prawa do przyznania świadczenia przedemerytalnego. W uzasadnieniu odwołania wskazał, że w roku 2012 syndyk masy upadłości rozwiązał z nim umowę o pracę, skracając okres wypowiedzenia z trzech miesięcy do jednego miesiąca, a zatem okres wypowiedzenia, za który wypłacono mu odszkodowanie powinien wliczać się do okresu zatrudnienia.

Strona pozwana wniosła o oddalenie odwołania wskazując, że wnioskodawca do dnia rozwiązania stosunku pracy z przyczyn dotyczących zakładu pracy udowodnił 39 lat, 6 miesięcy i 27 dni okresów składkowych i nieskładkowych zamiast wymaganych 40 lat, a do dnia 31 grudnia poprzedzającego rozwiązanie stosunku pracy udowodnił 38 lat 7 miesięcy okresów składkowych i nieskładkowych zamiast wymaganych 39 lat.

Sąd ustalił następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca R. W. ur. (...) złożył u strony pozwanej w dniu 10.10.2013r. wniosek o świadczenie przedemerytalne. Do wniosku tego dołączył dokumenty potwierdzające przebieg zatrudnienia. Wnioskodawca był zatrudniony w okresie od 07.10.1980r. w (...) Sp. z.o.o. w W..

Postanowieniem z dnia 06.11.2012 r. Sąd Rejonowy w Wałbrzychu w sprawie o sygn. akt. VI GU 39/12 ogłosił upadłość wymienionego przedsiębiorstwa.

Pismem z dnia 22 listopada 2012r. syndyk masy upadłości (...) Sp. z.o.o. rozwiązał z wnioskodawcą umowę o pracę za wypowiedzeniem, skracając jego okres z trzech do jednego miesiąca, określając upływ biegu wypowiedzenia na dzień 31.12.2012r. Przyczyną wypowiedzenia umowy o pracę była upadłość pracodawcy.

W dniu 28.02.2013r. wnioskodawca został zarejestrowany w Powiatowym Urzędzie Pracy w W., z prawem do pobierania zasiłku począwszy od dnia 8 marca 2013 r.

Decyzją z dnia 22.10.2013 r. organ rentowy odmówił wnioskodawcy prawa do świadczenia przedemerytalnego wobec braku wymaganych okresów wymienionych w ustawie z dnia 30.04.2004r. o świadczeniach przedemerytalnych.

dowód: akta ZUS

W oparciu o powyższe ustalenia Sąd zważył :

Odwołanie jest niezasadne.

Zgodnie z art. 2 ust . 1 ustawy z dnia 30.04.2004r. o świadczeniach przedemerytalnych (Dz. U.2013.170 j.t.) stanowi, że prawo do świadczenia przedemerytalnego przysługuje osobie, która:

1)do dnia rozwiązania stosunku pracy lub stosunku służbowego z powodu likwidacji pracodawcy lub niewypłacalności pracodawcy, w rozumieniu przepisów o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy, u którego była zatrudniona lub pozostawała w stosunku służbowym przez okres nie krótszy niż 6 miesięcy, ukończyła co najmniej 56 lat - kobieta oraz 61 lat - mężczyzna i posiada okres uprawniający do emerytury, wynoszący co najmniej 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn, lub

2) do dnia rozwiązania stosunku pracy lub stosunku służbowego z przyczyn dotyczących zakładu pracy, w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. z 2008 r. Nr 69, poz. 415, z późn. zm.1)), zwanej dalej "ustawą o promocji zatrudnienia", w którym była zatrudniona przez okres nie krótszy niż 6 miesięcy, ukończyła co najmniej 55 lat - kobieta oraz 60 lat - mężczyzna oraz posiada okres uprawniający do emerytury, wynoszący co najmniej 30 lat dla kobiet i 35 lat dla mężczyzn, lub

3) do dnia ogłoszenia upadłości prowadziła nieprzerwanie i przez okres nie krótszy niż 24 miesiące pozarolniczą działalność, w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585, z późn. zm.2)), zwanej dalej "ustawą o systemie ubezpieczeń społecznych", i za ten okres opłaciła składki na ubezpieczenia społeczne oraz do dnia ogłoszenia upadłości ukończyła co najmniej 56 lat - kobieta i 61 lat - mężczyzna i posiada okres uprawniający do emerytury, wynoszący co najmniej 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn, lub

4)zarejestrowała się we właściwym powiatowym urzędzie pracy w ciągu 30 dni od dnia ustania prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy, pobieranej nieprzerwanie przez okres co najmniej 5 lat, i do dnia, w którym ustało prawo do renty, ukończyła co najmniej 55 lat - kobieta oraz 60 lat - mężczyzna i osiągnęła okres uprawniający do emerytury, wynoszący co najmniej 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn, lub

5)do dnia rozwiązania stosunku pracy z przyczyn dotyczących zakładu pracy, w rozumieniu przepisów ustawy o promocji zatrudnienia, w którym była zatrudniona przez okres nie krótszy niż 6 miesięcy, posiada okres uprawniający do emerytury, wynoszący co najmniej 35 lat dla kobiet i 40 lat dla mężczyzn, lub

6)  do dnia 31 grudnia roku poprzedzającego rozwiązanie stosunku pracy lub stosunku służbowego, z powodu likwidacji pracodawcy lub niewypłacalności pracodawcy, w rozumieniu przepisów o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy, u którego była zatrudniona lub pozostawała w stosunku służbowym przez okres nie krótszy niż 6 miesięcy, posiadała okres uprawniający do emerytury wynoszący co najmniej 34 lata dla kobiet i 39 lat dla mężczyzn.

Analizując wszystkie wskazane wyżej sytuacje osoby ubezpieczonej stwierdzić należy, że w stosunku do wnioskodawcy zachodzić mogły jedynie te, wskazane w pkt. 5 i 6 albowiem wnioskodawca nie spełnił warunku określonego w punkcie 2 w postaci ukończenia 61 roku życia.

Twierdzenia wnioskodawcy w zakresie zaliczenia skróconego okresu wypowiedzenia do okresu zatrudnienia były zasadne jednak fakt ten pozostaje bez wpływu na sytuację wnioskodawcy jeśli chodzi o wymagane okresy zatrudnienia na potrzeby świadczenia przedemerytalnego.

Odnosząc się do przesłanki określonej w art. 2 pkt 5, gdzie wymagany okres uprawniający do emerytury wynosi 40 lat, w przypadku wnioskodawcy doliczenie dwóch miesięcy skróconego okresu wypowiedzenia do wykazanego na dzień 31.12.2012r. 39 lat 6 miesięcy i 27 dni okresów składkowych i nieskładkowych nie spowoduje legitymowania się wskazanym wyżej 40-letnim okresem.

Sytuacja określona w art. 2 ust. 1 pkt. 6 w/w ustawy jako jedną z przesłanek określa okres uprawniający do emerytury w rozmiarze 39 lat jednak warunek ten winien być spełniony do dnia 31 grudnia roku poprzedzającego rozwiązanie stosunku pracy. Stosunek pracy został rozwiązany z wnioskodawcą z dniem 31.12.2012r., a zatem wymagane okresy winny być wykazane na dzień 31.12.2011r. W tej sytuacji nie można przyjmować fikcji jakoby rozwiązanie stosunku pracy (wobec skróconego okresu wypowiedzenia) nastąpiło w roku 2013 i wymagane okresy liczyć na dzień 31.12.2012r.

Uwzględniając powyższe wskazać należy, że wnioskodawca nie spełnił warunków w postaci wymaganych okresu uprawniających do emerytury, na potrzeby świadczenia przedemerytalnego i na podstawie art. 477 14 § 1 k.p.c. sąd oddalił odwołanie jako niezasadne. Z uwagi na sytuację materialną wnioskodawcy odstąpiono w oparciu o przepis art. 102 k.p.c. od obciążania go kosztami zastępstwa procesowego strony pozwanej