Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt XGz 369/12

POSTANOWIENIE

Dnia 18 grudnia 2012 r.

Sąd Okręgowy we Wrocławiu Wydział X Gospodarczy

w składzie następującym:

Przewodniczący: SSO Anna Górna

po rozpoznaniu w dniu 18 grudnia 2012 r. we Wrocławiu

na posiedzeniu niejawnym

sprawy z powództwa: (...) Spółki z o.o. we W. przeciwko: (...) spółka jawna we W.

o zapłatę

na skutek zażalenia strony pozwanej na postanowienie Sądu Rejonowego dla Wrocławia -Fabrycznej IV Wydziału Gospodarczego z dnia 29 czerwca 2012 r. (sygn. akt IVGNc 99/12)

postanawia: oddalić zażalenie

UZASADNIENIE

Postanowieniem z dnia 29 czerwca 2012 r. Sąd Rejonowy dla Wrocławia -Fabrycznej Wydział IV Gospodarczy oddalił wniosek strony pozwanej o zwolnienie jej od kosztów sądowych. Powołał się na fakt, iż pomimo wezwania pozwanej do uzupełnienia braków formalnych wniosku o zwolnienie pod rygorem jego oddalenia strona ta nie przedłożyła żadnych dokumentów. Wobec tego Sąd uznał, iż pozwana nie wykazała braku dostatecznych środków na pokrycie kosztów sądowych.

Z powyższym rozstrzygnięciem nie zgodziła się strona pozwana, która w zażaleniu wniosła o jego zmianę i zwolnienie jej od opłaty od zażalenia. W uzasadnieniu wskazała, że nic nie wie o doręczonym jej w dniu 28 maja 2012 r. wezwaniu do uzupełnienia braków wniosku o zwolnienie od kosztów.

Sąd Okręgowy zważył, co następuje:

Zażalenie jako niezasadne podlegało oddaleniu.

Wskazać należy, iż zgodnie z treścią art. 103 ustawy z dnia 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych ( Dz. U. z 2005 r., Nr 167, poz.1398) „Sąd może przyznać zwolnienie od kosztów sądowych osobie prawnej lub jednostce organizacyjnej niebędącej osobą prawną, której ustawa przyznaje zdolność prawną, jeżeli wykazała, że nie ma dostatecznych środków na ich uiszczenie ".

We wskazanym przepisie brak jest zapisu dotyczącego trybu składania dokumentów celem wykazania stanu majątkowego oraz stosowania art. 130 k.p.c. Oznacza to, że aktualny pozostanie pogląd, zgodnie z którym osoba prawna bądź jednostka organizacyjna z chwilą złożenia wniosku wykazać powinna brak środków na pokrycie kosztów sądowych, bez wzywania do złożenia dodatkowych dokumentów (tak też: uzasadnienie postanowienia Sądu Najwyższego z dnia 19 października 2001 r., I Cz 142/01).

Ponadto mając na uwadze dosłowną treść art. 103 u.k.s.c, należy stwierdzić, że wolą ustawodawcy było, aby w sytuacji, gdy osoba prawna lub jednostka organizacyjna niebędąca osobą prawną, ale mająca zdolność prawną nie wykazała braku dostatecznych środków na uiszczenie kosztów sądowych - wniosek oddalić. Taką decyzję należy także podjąć w przypadku fragmentarycznego oświadczenia strony lub uczestnika postępowania ubiegającego się o zwolnienie od kosztów sądowych, nie pozwalającego na dokonanie oceny jego sytuacji majątkowej, albowiem wedle wymagań art. 103 u.k.s.c. fragmentaryczne oświadczenie, nie obrazujące sytuacji majątkowej strony, jest równoznaczne z nie wykazaniem braku dostatecznych środków na uiszczenie kosztów.

Konsekwencją powyższego jest stwierdzenie, iż Sąd Rejonowy w ogóle nie był zobligowany do wzywania o uzupełnienie dokumentacji na okoliczność wykazania sytuacji majątkowej wnio skodawczyni.

Mając jednak na względzie, że Sąd wystosował zarządzenie, aby umożliwić stronie wykazanie wymaganych okoliczności za pomocą odpowiednich dokumentów, zaznaczenia wymaga, iż zarzut pozwanej o nieotrzymaniu wezwania jest bezzasadny. Ze zwrotnego potwierdzenia odbioru bez żadnych wątpliwości wynika, że wezwanie o braki zostało odebrane w dniu 28 maja 2012 r. przez T. K., stąd wspomniany zarzut jest niezgodny z ustaleniami faktycznymi.

Reasumując - zgodnie z poglądem orzecznictwa i doktryny taka sytuacja skutkuje negatywną, merytoryczną oceną wniosku, dlatego też rozstrzygnięcie Sądu Rejonowego poddane pod rozwagę Sądu odwoławczego należało uznać za prawidłowe.

Z tych względów na podstawie art. 385 k.p.c. w zw. z art. 397 § 2 k.p.c. orzeczono jak na wstępie.