Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt: I Ns 427/19

POSTANOWIENIE

Dnia 21 listopada 2019 r.

Sąd Rejonowy w Giżycku I Wydział Cywilny

w składzie następującym:

Przewodniczący: SSR Janusz Supiński

Protokolant: Katarzyna Kucharska

po rozpoznaniu w dniu 21 listopada 2019 r. w Giżycku na rozprawie

sprawy z wniosku W. K.

o stwierdzenie nabycia spadku po K. K. i J. K. (1)

1. Stwierdza, że spadek po K. K.

zmarłej dnia 18.07.1992 r. w W.

ostatnio stale zamieszkałej w m. S. gm. K.

na podstawie ustawy

nabyli:

mąż J. K. (1) s. J. i M. w 1/3 części,

syn W. K. s. J. i K. w 1/3 części,

syn J. K. (2) s. J. i K. w 1/3 części.

2. Stwierdza, że spadek po J. K. (1)

zmarłym dnia 02.10.2014 r. w W.

ostatnio stale zamieszkałym w W.

na podstawie ustawy

nabyli:

syn W. K. s. J. i K. w 1/2 części,

syn J. K. (2) s. J. i K. w 1/2 części.

Sygn. akt. I Ns 427/19

UZASADNIENIE

Wnioskodawca W. K. wniósł o stwierdzenie nabycia spadku po K. K., zmarłej dnia 18.07.1992 r. w W., ostatnio stale zamieszkałej w miejscowości S., gm. K. oraz po J. K. (1), zmarłym dnia 2.10.2014 r. w W., ostatnio stale zamieszkałym w W.. Wnioskodawca podał, że spadkodawczyni K. K. w chwili śmierci była zamężna i miała dwoje dzieci. Spadkodawca zaś w chwili śmierci był wdowcem i miał dwoje dzieci z zawartego z K. K. małżeństwa. Dodał nadto, że w skład spadku wchodzi gospodarstwo rolne.

Uczestnik postępowania J. K. (2) w ostatecznym kształcie potwierdził złożone przez wnioskodawcę zapewnienie spadkowe, czyniąc je przedmiotem własnego zapewnienia.

Sąd ustalił, co następuje:

W wyniku odebranego od wnioskodawcy w trybie art. 670 w zw. z art. 671 k.p.c. zapewnienia spadkowego Sąd ustalił, że spadkodawczyni K. K., zmarła dnia 18.07.1992 r. w W.,. Przed śmiercią zamieszkiwała w miejscowości S., gm. K.. Spadkodawca zaś J. K. (1), zmarł dnia 2.10.2014 r. w W., ostatnio stale zamieszkiwał w W..

Spadkodawczyni K. K. z zawartego jeden raz małżeństwa pozostawiła dwoje dzieci: wnioskodawcę i uczestnika, i nie miała dzieci pozamałżeńskich, ani dzieci przysposobionych.

Spadkodawca J. K. (1) w chwili śmierci był wdowcem i miał dwoje dzieci: wnioskodawcę i uczestnika, nie miał dzieci pozamałżeńskich, ani dzieci przysposobionych.

Jak podał wnioskodawca w zapewnieniu spadkowym nikt nie składał oświadczeń o przyjęciu bądź odrzuceniu spadku po zmarłych, nikt nie był uznany przez sąd za niegodnego dziedziczenia ani nikt nie zrzekał się dziedziczenia.

Sąd zważył, co następuje:

Bezsporny był ustalony wyżej stan faktyczny w zakresie kręgu spadkobierców po w/w zmarłych, wynikający z niekwestionowanych twierdzeń samych zainteresowanych. Mając przy tym na względzie treść art. 931 § 1 k.c., z którego wynika, że w pierwszej kolejności powołane są z ustawy do spadku dzieci spadkodawcy oraz jego małżonek, zasadnym było orzeczenie jak w pkt I i II sentencji postanowienia. Przy tym Sąd uwzględnił, że w/w dziedziczą w częściach równych, jednakże część przypadająca małżonkowi nie może być mniejsza niż jedna czwarta całości spadku.

W przedmiotowej sprawie ani wnioskodawca ani uczestnik nie złożyli oświadczenia o przyjęciu bądź odrzuceniu spadku po w/w spadkodawcach, a termin do złożenia takiego oświadczenia w obu przypadkach już minął. Wobec powyższego należało przyjąć, że spadkobiercy ustawowi nabyli spadek po w/w wprost , czyli bez ograniczenia odpowiedzialności za długi spadkowe.

Orzeczenie o kosztach postępowania zapadło w oparciu o przepis art. 520 § 1 k.p.c., zgodnie z którym każdy uczestnik ponosi koszty postępowania związane ze swoim udziałem w sprawie. Zauważyć należy, że zainteresowani zgodni byli w zakresie ustalenia kręgu spadkobierców, co wyklucza zastosowanie przepisów art. 520 § 2 i 3 k.p.c.