Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt: I Ns 177/19

POSTANOWIENIE

Dnia 30 sierpnia 2019 r.

Sąd Rejonowy w Wąbrzeźnie I Wydział Cywilny

w składzie następującym:

Przewodniczący:

SSR Hanna Woźniak

Protokolant

sekretarz Jacek Kutta

po rozpoznaniu w dniu 30 sierpnia 2019 r. w Wąbrzeźnie na rozprawie

sprawy z wniosku J. K.

z udziałem ----

o zatwierdzenie uchylenia się od skutków prawnych niezłożenia w terminie oświadczenia o odrzuceniu spadku po H. P. (1)

postanawia:

1.  oddalić wniosek,

2.  ustalić, że wnioskodawczyni ponosi koszty postępowania związane ze swym udziałem w sprawie.

SSR Hanna Woźniak

ZARZĄDZENIE

1.(...),

2. (...).

Sędzia: H. Woźniak

Sygn. akt I Ns 177/19

UZASADNIENIE

J. K. wniosła o zatwierdzenie uchylenia się od skutków niezłożenia w terminie oświadczenia o odrzuceniu spadku po ciotce H. P. (1) zmarłej (...)

Sąd ustalił, co następuje:

25 listopada 2016r. w K. zmarła H. P. (2) z domu W., córka W. i Z.. Jej siostra M. Z. córka W. i Z. odrzuciła spadek po niej przed notariuszem w dniu (...) Córka M. Z. J. K. od 2013r. wyjeżdża na długie kilkumiesięczne okresy do pracy za granicą. Z matką przez wiele lat nie utrzymywała kontaktu. Nie pozostawiła jej także swojego numeru telefonu, gdy zaczęła wyjeżdżać do pracy za granicę. W dacie śmierci H. P. (1) J. K. była za granicą w pracy. O śmierci ciotki dowiedziała się dopiero 26 maja 2019r. na przyjęciu pierwszokomunijnym swojego wnuka, na którym była obecna także jej matka M. Z.. Na tej uroczystości po raz pierwszy od wielu lat nawiązał się między matką a córką normalny kontakt. W czasie rozmowy M. Z. poinformowała córkę o śmierci H. P. (1) (dowód: zeznania wnioskodawczyni – nagranie rozprawy z 30 sierpnia 2019r. od 00:05:36 do 00:16:49, odpisy skrócone aktów stanu cywilnego – k.4-5, kserokopia dokumentu prywatnego – k.7, kserokopia aktu notarialnego okazana na rozprawie – k.13v).

Sąd zważył, co następuje:

Sąd dał wiarę zeznaniom wnioskodawczyni gdyż są one zgodne z zasadami logiki oraz wskazaniami płynącymi z doświadczenia życiowego. Sąd dał również wiarę treści przedłożonych kserokopii dokumentów. Ich merytoryczna autentyczność nie budziła żadnych wątpliwości Sądu, a potwierdzała treść zeznań złożonych przez wnioskodawczynię.

Na wypadek braku testamentu Kodeks cywilny w artykułach od 931 do 940 reguluje kolejność spadkobrania po osobie zmarłej w zależności od konfiguracji krewnych spadkodawcy pozostałych przy życiu. Niezależnie od tego, spadkobierca zarówno testamentowy jak i ustawowy ma prawo w określonym terminie odrzucić spadek po osobie zmarłej bez podania przyczyn. Spadkobierca, który odrzucił spadek, jest traktowany tak, jakby nie dożył jego otwarcia, zatem w jego miejsce do spadkobrania dochodzą jego zstępni. Potwierdza to treść art. 1015§1 kc: oświadczenie o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku może być złożone w ciągu sześciu miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o tytule swego powołania, art.1020 kc: spadkobierca, który spadek odrzucił, zostaje wyłączony od dziedziczenia, tak jakby nie dożył otwarcia spadku i art.931§2 kc: jeżeli dziecko spadkodawcy nie dożyło otwarcia spadku, udział spadkowy, który by mu przypadał, przypada jego dzieciom w częściach równych. Przepis ten stosuje się odpowiednio do dalszych zstępnych.

W realiach niniejszej sprawy wnioskodawczyni udowodniła, że dopiero 26 maja 2019r. dowiedziała się o tytule swego powołania do spadku po H. P. (1). Dopiero bowiem tego dnia powzięła ona wiadomość o śmierci ciotki oraz o tym, że jej matka odrzuciła spadek po swojej siostrze H. P. (1). Należy podkreślić, że w stosunku do dalszych krewnych nie zawsze data śmierci spadkodawcy czy data jego pogrzebu jest im na bieżąco przekazywana przez najbliższą rodzinę. Wynika to z najróżniejszych sytuacji życiowych. Zdarza się, że o śmierci dalszego krewnego niektóre osoby dowiadują się wiele lat po fakcie. Ponieważ jednak art.1015§1 kc przesądza, że oświadczenie o odrzuceniu spadku może być złożone w ciągu 6 miesięcy, ale nie od daty śmierci spadkodawcy, lecz od daty dowiedzenia się o tytule swego powołania, spadkobierca powołany do spadku w dalszej kolejności może skutecznie złożyć oświadczenie o odrzuceniu spadku nawet wiele lat po śmierci spadkodawcy, jeśli tylko udowodni, że o tytule swego powołania (a więc zarówno o śmierci spadkodawcy, jak i o odrzuceniu spadku przez spadkobiercę bezpośrednio go poprzedzającego) dowiedział się w okresie krótszym niż 6 miesięcy przed złożeniem oświadczenia.

Dopiero na wypadek, gdyby spadkobierca pod wpływem błędu lub groźby uchybił 6-miesięcznemu terminowi do złożenia oświadczenia, sąd na jego wniosek zatwierdza uchylenie się spadkobiercy od skutków niezłożenia w terminie oświadczenia o odrzuceniu spadku (art.1019 kc). Ponieważ J. K. złożyła oświadczenie o odrzuceniu spadku po H. P. (1) w terminie krótszym niż 6 miesięcy od daty dowiedzenia się o tytule swego powołania, jej wniosek o zatwierdzenie uchylenie się od skutków niezłożenia w terminie oświadczenia o odrzuceniu spadku jako bezprzedmiotowy podlegał oddaleniu.

O kosztach orzeczono na podstawie art.520§1 kpc.

SSR Hanna Woźniak

ZARZĄDZENIE

1.  (...)

2.  (...)

Sędzia: