Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt III U 767/19

WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Dnia 7 października 2019r.

Sąd Okręgowy w Suwałkach III Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych

w składzie:

Przewodniczący:

SSO Piotr Witkowski

Protokolant:

st. sekr. sądowy Marta Majewska-Wronowska

po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 7 października 2019r. w Suwałkach

sprawy K. O.

przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych Oddział w B.

o wysokość świadczenia

w związku z odwołaniem K. O.

od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w B.

z dnia 8 lipca 2019 r. znak (...)

oddala odwołanie.

UZASADNIENIE

Decyzją z 08.07.2019r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w B. ustalił K. O. okresową emeryturę kapitałową od 01.07.2019r. tj. od dnia nabycia prawa do emerytury z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Wskazując na przepisy ustawa z 17.12.1998r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (t.j. Dz.U. z 2018r. poz. 1270 ze zm.) i ustawy z 21.11.2008r. o emeryturach kapitałowych (Dz.U. z 2018r. poz. 926) wskazał, że wysokość okresowej emerytury kapitałowej stanowi iloraz kwoty środków, z uwzględnieniem ich waloryzacji , zewidencjonowanych na subkoncie, ustalonych na ostatni dzień miesiąca poprzedzającego miesiąc, od którego przyznano K. O. okresową emeryturę kapitałową tj. 41.669,15zł i średniego dalszego trwania życia dla osób w wieku równym wiekowi przejścia na emeryturę danego ubezpieczanego tj. wieku (...)(260 miesięcy). Od 01.07.2019r. okresowa emerytura kapitałowa wynosi więc (...)

Ponadto prawo do okresowej emerytury kapitałowej wygaśnie z dniem 16.05.2024r. tj. z dniem poprzedzającym wiek, o którym mowa w art. 7 ust. 2 ustawy o emeryturach kapitałowych, chyba że prawo do tej emerytury wygaśnie wcześniej.

W odwołaniu od tej decyzji K. O. domagała się jej zmiany i przyznania jej prawa do wypłacenia jednorazowo przez organ rentowy środków na koncie wysokości 41.466,15zł.

W odwołaniu podniosła, że nie zgadza się ze stanowiskiem organu rentowego, ponieważ korzystniejsze dla nie jest wypełnienie kwoty na subkoncie w formie jednorazowej wypłaty, niż ratalnie tj. co miesiąc. Są to bowiem jej środki i może nimi dowolnie dysponować.

W odpowiedzi na odwołanie organ rentowy wniósł o jego oddalenie. Podtrzymał podstawy skarżonej decyzji i dodatkowo wskazał, iż zgodnie z treścią art. 24 ustawy o emeryturach kapitałowych wysokość okresowej emerytury kapitałowej stanowi iloraz kwoty środków zewidencjonowanych na subkoncie ustalonych na dzień, o którym mowa w art. 8 pkt 2 i średniego dalszego trwania życia, o którym mowa w art. 26 ustawy o emeryturach i rentach z FUS.

Ustawa zaś nie przewiduje jednorazowego wypłacenia zgromadzonych środków.

Sąd Okręgowy ustalił i zważył, co następuje:

Odwołania za uzasadnionego nie można uznać było.

Nietrafiony jest bowiem zarzut odwołującej się, że organ rentowy w sposób dowolny dokonuje wypłaty środków zgormadzonych na subkoncie w ramach członkostwa w otwartym funduszu emerytalnym. Środki te były przez odwołująca się gromadzone, aby po nabyciu prawa do emerytury powszechnej miała wypłacane dodatkowe środki w ramach emerytury kapitałowej.

Jak stanowi art. 8 ustawy o emeryturach kapitałowych członek otwartego funduszu emerytalnego nabywa prawo do okresowej emerytury kapitałowej, jeżeli:

1) ukończył 60 lat oraz

2) kwota środków zewidencjonowanych na subkoncie, ustalona na ostatni dzień miesiąca poprzedzającego miesiąc, od którego zostanie przyznana emerytura, jest równa lub wyższa od dwudziestokrotności kwoty dodatku pielęgnacyjnego.

Ustawa o emeryturach kapitałowych rzeczywiście też – jak wskazał organ rentowy - nie przewiduje, aby wypłata emerytury kapitałowej nastąpiła w formie jednorazowej wypłaty całej kwoty środków zgromadzonych na subkoncie. Świadczenie to ma charakter okresowy, gdyż jak stanowi art. 9 ustawy o emeryturach kapitałowych prawo do okresowej emerytury kapitałowej wygasa:

1) w przypadku śmierci członka otwartego funduszu emerytalnego;

2) z dniem poprzedzającym dzień, w którym członek otwartego funduszu emerytalnego ukończył 65 rok życia;

3) w przypadku wyczerpania środków zewidencjonowanych na subkoncie.

Ponadto jak stanowi art. 4 i art. 30 ust. 2 ustawy o emeryturach kapitałowych emerytury kapitałowe przysługują w ramach ubezpieczenia emerytalnego, o którym mowa w przepisach o systemie ubezpieczeń społecznych i są wypłacane wraz z emeryturą lub rentą.

W związku z powyższym, na podstawie art. 477 14 §1 kpc orzeczono jak w sentencji.

mt