Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt VIII U 3258/19

UZASADNIENIE

Decyzją z dnia 5 czerwca 2019 roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych II Oddział w Ł. odmówił A. K. wypłaty świadczenia niezrealizowanego po zmarłej w dniu 11 maja 2019r. W. S.. W uzasadnieniu decyzji organ rentowy wskazał, że zgodnie z art. 67 ust. 1 ustawy emerytalno-rentowej wnioskodawczyni nie mieści się w kręgu osób uprawnionych do wypłaty renty rodzinnej oraz nie mieści się w kręgu osób uprawnionych do wypłaty niezrealizowanego świadczenia w rozumieniu art. 136 ustawy emerytalnej, gdyż zmarła babcia nie pozostawała na utrzymaniu wnioskodawczyni gdyż pobierała własne świadczenie.

W dniu 5 lipca 2019 roku A. K. wniosła odwołanie od tej decyzji, wnosząc o zmianę zaskarżonej decyzji i przyznanie jej prawa do niezrealizowanego świadczenia, podnosząc że mieszkała razem z babcią i dostarczała jej środków utrzymania

(odwołanie – k. 3)

W odpowiedzi na odwołanie organ rentowy wniósł o jego oddalenie, wywodząc jak w uzasadnieniu decyzji.

(odpowiedź organu rentowego na odwołanie k. 14)

Sąd Okręgowy ustalił następujący stan faktyczny:

Zmarła w dniu 11 maja 2019 r. W. S. uprawniona była do emerytury w kwocie 1294zł brutto.

(bezsporne, a ponadto decyzje w aktach ZUS)

W. S. zamieszkiwała ze swoją wnuczką A. K., która była jej jedyną rodziną. Świadczenie emerytalne w zasadzie wystarczało zmarłej na lekarstwa, szczególnie od 2017r. kiedy zachorowała na nowotwór. W tym okresie wnioskodawczyni pokrywała koszty utrzymania mieszkania i utrzymania babci a nawet pomagała w zakupie leków. W okresie gdy zmarła była osoba leżącą potrzebne poza lekami były pampersy, podkłady a także specjalistyczna żywność dla osób chorych. Bez wsparcia finansowego A. K. jej babcia nie byłaby w stanie samodzielnie się utrzymać. Wcześniej przed wspólnym zamieszkaniem zmarła zaciągnęła szereg pożyczek, które musiała spłacać, dlatego wnuczka przejęła koszty utrzymania babci.

(zeznania A. K. – e-protokół rozprawy z dnia 18 grudnia 2019 roku, 00:01:07-00:09:11; dowody opłat za czynsz i leki k.4-13)

Ustalenia stanu faktycznego, Sąd Okręgowy dokonał w oparciu o akta emerytalno-rentowe odwołującej, jak również dokumenty znajdujące się w aktach niniejszej sprawy. Powołane wyżej dokumenty nie były przez strony kwestionowane w zakresie ich autentyczności i zgodności z rzeczywistym stanem rzeczy, a zatem okoliczności wynikające z treści tych dokumentów należało uznać za bezsporne i mające wysoki walor dowodowy. Za wiarygodne Sąd Okręgowy uznał również zeznania w charakterze strony odwołującej A. K..

Sąd Okręgowy zważył, co następuje:

Odwołanie A. K. od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych II Oddział w Ł. z dnia 5 czerwca 2019 r. jest zasadne i jako takie zasługuje na uwzględnienie.

Przedmiotem sporu pomiędzy stronami było to, czy A. K. ma prawo do niezrealizowanego świadczenia po zmarłej babci W. S. za miesiąc maj 2019 roku.

Z treści art. 136 ust. 1 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z FUS wynika, że w razie śmierci osoby, która zgłosiła wniosek o świadczenie określone ustawą, świadczenie należne jej do dnia śmierci wypłaca się małżonkowi, dzieciom, z którymi osoba ta prowadziła wspólne gospodarstwo domowe, a w razie ich braku – małżonkowi i dzieciom, z którymi osoba ta nie prowadziła wspólnego gospodarstwa domowego, a w razie ich braku innym członkom rodziny uprawnionym do renty rodzinnej, lub na którym utrzymaniu pozostawała ta osoba. Ustęp 2 tego artykułu stanowi, że osoby wymienione w ust. 1 mają prawo do udziału w dalszym prowadzeniu postępowania o świadczenia, nieukończonego wskutek śmierci osoby, która o te świadczenia wystąpiła. Natomiast ust. 3 stanowi, iż roszczenia o wypłatę świadczeń, o których mowa w ust. 1, wygasają po upływie 12 miesięcy od dnia śmierci osoby, której świadczenia przysługiwały, chyba że przed upływem tego okresu zgłoszony zostanie wniosek o dalsze prowadzenie postępowania.

Z treści ustaleń Sądu Okręgowego jednoznacznie wynika, że wnioskodawczyni wspólnie zamieszkiwała ze swoją babcią i bez jej pomocy finansowej zmarła nie mogłaby utrzymać się. Wbrew twierdzeniom ZUS-u nie można przyjmować, że w każdej sytuacji gdy zmarły świadczeniobiorca posiada własne świadczenie emerytalne czy rentowe nie może pozostawać na utrzymaniu innego członka rodziny. W takiej sytuacji jak to interpretuje ZUS nigdy nie można by uzyskać prawa do niezrealizowanego świadczenia bo zmarłym świadczeniobiorcy. Niewątpliwie nie taka była intencja ustawodawcy aby przepis pozostawał martwy w tym zakresie. W przedmiotowej sprawie należy uznać, że odwołująca w takim stopniu przyczyniała się od utrzymania zmarłe babci, że spełnia przesłanki do nabycia prawa do wypłaty niezrealizowanego świadczenia za miesiąc maj 2019r.

Mając powyższe na uwadze, na podstawie art. 477 14 § 2 k.p.c., Sąd Okręgowy zmienił zaskarżoną decyzję Zakładu (...) II Oddział w Ł. z dnia 5 czerwca 2019 roku w ten sposób, że przyznał odwołującej A. K. prawo do niezrealizowanego świadczenia po zmarłej w dniu 11 maja 2019 roku babci W. S..

Zarządzenie: Odpis wyroku doręczyć ZUS wypożyczając akta rentowe.