Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt III Ns 3/19

POSTANOWIENIE

Dnia 23 sierpnia 2019 roku

Sąd Rejonowy dla Łodzi - Śródmieścia w Łodzi, III Wydział Cywilny, w składzie:

Przewodnicząca: Sędzia SR Aleksandra Smołkowicz

Protokolant: st. sekr. sąd. Agnieszka Zamerska

po rozpoznaniu 14 sierpnia 2019 roku w Ł.

na rozprawie

sprawy z wniosku M. A. (1)

z udziałem S. A. i M. A. (2)

o stwierdzenie nabycia spadku po J. A.

postanawia:

1.  stwierdzić, iż spadek po J. A., synu R. i M., zmarłym 16 października 2015 roku w P., ostatnio stale zamieszkałym w Ł., na podstawie ustawy nabyli wprost: matka M. A. (1) w 1/2 (jednej drugiej) części oraz rodzeństwo: S. A. i M. A. (2), po 1/4 (jednej czwartej) części każde z nich;

2.  ustalić, że każdy z uczestników ponosi koszty postępowania związane ze swoim udziałem w sprawie;

3.  ustalić wysokość wynagrodzenia adwokata J. S., za udzielenie wnioskodawczyni M. A. (1) pomocy prawnej z urzędu, powiększoną o podatek VAT, na kwotę 73,80 zł (siedemdziesiąt trzy 80/100) i nakazać wypłacić tę kwotę ze Skarbu Państwa – Sądu Rejonowego dla Łodzi Śródmieścia w Łodzi.

Sygn. akt III Ns 3/19

UZASADNIENIE

28 maja 2018 roku M. A. (1) złożyła wniosek o stwierdzenie nabycia z dobrodziejstwem inwentarza spadku po J. A., zmarłym 16 października 2015 roku. Jako uczestników postępowania wskazała rodzeństwo spadkodawcy – S. A. i M. A. (2). W uzasadnieniu wskazała, że dzieci spadkodawcy – P. A. (1) i R. L. (1) odrzuciły spadek (wniosek – k. 3-4).

Po doręczeniu odpisu wniosku uczestnicy nie zajęli stanowiska w sprawie i nie stawili się na rozprawie. Pełnomocnik wnioskodawczyni z urzędu poparła złożony wniosek (protokół rozprawy – k. 32.).

Sąd Rejonowy dla Łodzi-Śródmieścia w Łodzi ustalił, następujący stan faktyczny:

J. A., syn R. i M., zmarł 16 października 2015 roku w P. (odpis aktu zgonu J. A. – k. 5).

Spadkodawca nie pozostawił testamentu. Wśród spadkobierców ustawowych pozostawił dwoje dzieci R. L. i P. A. (1). P. A. (1) odrzucił spadek po ojcu przed notariuszem, 17 lutego 2016 roku. P. A. (1) nie ma dzieci. Małoletnia R. L. (1), reprezentowana przez matkę, odrzuciła spadek 11 października 2016 roku - po otrzymaniu zgody Sądu Rodzinnego (zapewnienie spadkowe M. A. – k. 33, protokół odrzucenia spadku przez P. A. - k. 2 akt sprawy I Ns 379/16, protokół odrzucenia spadku przez R. L. – k. 12 akt sprawy I Ns 789/16 ).

Ojciec J. A., zmarł przed nim. W kręgu spadkobierców ustawowych pozostali – matka spadkodawcy – M. A. (1) oraz rodzeństwo spadkodawcy – S. A. i M. A. (2). O odrzuceniu spadku przez dzieci, wszystkie te osoby dowiedziały się pół roku po śmierci J. A.. Żadna z nich nie składała oświadczenia w zakresie przyjęcia albo odrzucenia spadku po J. A. (zapewnienie spadkowe M. A. – k. 33, odpis aktu małżeństwa M. A. – k. 6, odpis aktu zgonu R. A. – k. 7, odpis aktu urodzenia S. A. – k. 8 ).

Powyższy stan faktyczny ustalono na podstawie załączonych do wniosku odpisów aktów stanu cywilnego, dokumentów urzędowych oraz zapewnienia spadkowego matki spadkodawcy.

Sąd Rejonowy dla Łodzi-Śródmieścia w Łodzi zważył, co następuje:

Wniosek o stwierdzenie nabycia spadku został złożony jednego ze spadkobierców ustawowych - matkę spadkodawcy M. A. (1), która ma interes prawny w ustaleniu kto jest spadkobiercą J. A. (art. 1027 Kodeksu cywilnego /dalej: k.c./).

Zgodnie z art. 670 k.c. Sąd nie jest związany wnioskiem, gdyż z urzędu bada, kto jest spadkobiercą.

Stosownie do art. LI przepisów wprowadzających Kodeks cywilny z dnia 23 kwietnia 1964 roku (Dz.U. Nr 16, poz. 94 ze zmianami) do spraw spadkowych stosuje się prawo obowiązujące w chwili śmierci spadkodawcy.

Spadkodawca nie sporządził testamentu, z uwagi na to źródłem powołania do spadku w rozpoznawanej sprawie jest ustawa - Kodeks cywilny, w brzmieniu obowiązującym w dacie otwarcia spadku.

Z uwagi na odrzucenie spadku (w terminie przewidzianym w ustawie) przez dzieci spadkodawcy i nie złożenie oświadczeń w przedmiocie przyjęcia albo odrzucenia spadku przez pozostałych spadkobierców ustawowych, zgodnie z art. k.c. 931 § 3 i 4 k.c. spadkobiercami po J. A. są: jego matka M. A. (1) – w ½ części oraz rodzeństwo S. A. i M. A. (2) – po ¼ każde z nich. Termin na przyjęcie spadku albo odrzucenie spadku wynosi 6 miesięcy od dnia, w którym spadkodawca dowiedział się o tytule powołania (art. 1015 § 1 Kodeksu cywilnego). W tej sprawie termin na odrzucenie spadku albo przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza dla uczestników rozpoczął się z dniem, kiedy dowiedzieli się o odrzuceniu spadku przez dzieci spadkodawcy i minął najpóźniej 11 kwietnia 2017 roku.

Mając powyższe na uwadze, Sąd orzekł jak w pkt 1 (pierwszym) sentencji, mając na uwadze, że w chwili otwarcia spadku nie złożenie przez spadkobiercę oświadczenia o odrzuceniu spadku albo przyjęciu spadku z dobrodziejstwem inwentarza w terminie 6 miesięcy od dowiedzenia się o tytule swego powołania do spadku skutkowało nabyciem spadku wprost (art. 1015 § 2 Kodeksu cywilnego w brzmieniu obowiązującym do 17 października 2015 roku).

O kosztach postępowania Sąd orzekł na podstawie art. 520 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego (punkt 2. sentencji postanowienia).