Pełny tekst orzeczenia

UZASADNIENIE

Formularz UK 1

Sygnatura akt

(...)

Jeżeli wniosek o uzasadnienie wyroku dotyczy tylko niektórych czynów lub niektórych oskarżonych, sąd może ograniczyć uzasadnienie do części wyroku objętych wnioskiem. Jeżeli wyrok został wydany w trybie art. 343, art. 343a lub art. 387 k.p.k. albo jeżeli wniosek o uzasadnienie wyroku obejmuje jedynie rozstrzygnięcie o karze i o innych konsekwencjach prawnych czynu, sąd może ograniczyć uzasadnienie do informacji zawartych w częściach 3–8 formularza.

1.  USTALENIE FAKTÓW

1.1.  Fakty uznane za udowodnione

Lp.

Oskarżony

Czyn przypisany oskarżonemu (ewentualnie zarzucany, jeżeli czynu nie przypisano)

1.1.1.

S. R.

1) w nocy z 01 na 02 kwietnia 2018 roku w lokalu (...), przy ul. (...) w B., woj. (...), działając wspólnie i w porozumieniu z A. W., M. K. (1), K. B., F. B. i S. S. dokonał pobicia J. D. i P. G. (1), w ten sposób, że w czasie szarpaniny na sali w ww. lokalu, w której bawili się obecni tam goście zadawał wymienionym pokrzywdzonym uderzenia rękoma po głowie i ciele, a następnie, gdy pokrzywdzeni zbiegli po schodach na dół lokalu, pobiegł za nimi z innymi ustalonymi osobami, ale bez A. W. i tam dalej brał udział w zadawaniu ciosów rękoma i nogami po ciele pokrzywdzonych, w wyniku czego J. D. doznał obrażeń ciała w postaci urazu twarzoczaszki z wielomiejscowym złamaniem kości nosa z ruchomością patologiczną i dużym obrzękiem nosa i rozedmą podskórną powłok nosa i okolic oczodołowych, złamania dwóch zębów, potłuczenia uogólnionego, wstrząśnienia mózgu, które to obrażenia naruszyły czynności narządów ciała u tego pokrzywdzonego na okres czasu powyżej dni siedmiu, a u P. G. (1) spowodowano obrażenia w postaci urazu twarzoczaszki, z otarciami, zasinieniem i podbiegnięciem twarzy oraz zadrapań w obrębie rąk, które to obrażenia naruszyły czynności narządów ciała u tego pokrzywdzonego na okres czasu poniżej dni siedmiu, czym naraził obu pokrzywdzonych na bezpośrednie niebezpieczeństwo nastąpienia ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, tj. przestępstwa wypełniającego dyspozycję art. 158 § 1 kk

Przy każdym czynie wskazać fakty uznane za udowodnione

Dowód

Numer karty

S. R. wraz z A. W. w dniu zdarzenia przebywali w lokalu S. w B. przy ul. (...). Byli tam także M. K. (1), K. B., F. B., S. S.. W tym samym czasie bawili się tam także J. D. z żoną K. D. oraz P. G. (1) z żoną M. G.. Oskarżeni i P. G. (1) to kibice piłkarscy. Doszło między nimi do sprzeczki i szarpaniny na terenie lokalu w pobliżu baru. J. D., który jest funkcjonariuszem Policji i znał P. G. (1) stanął w jego obronie. Wówczas oskarżeni S. R., A. W., a także M. K. (1), K. B., F. B., S. S. zaatakowali obu pokrzywdzonych i bili ich rękoma i kopali nogami po całym ciele. W pewnym momencie J. D. i P. G. (1) zaczęli uciekać na dół lokalu po schodach, aby wydostać się na zewnatrz. Pobiegli za nimi S. R. , M. K. (1) i K. B.. Tam na dole lokalu S. R. i jego koledzy bili rękoma po całym ciele i kopali obu pokrzywdzonych . W wyniku tego zdarzenia J. D. doznał obrażeń ciała w postaci urazu twarzoczaszki z wielomiejscowym złamaniem kości nosa z ruchomością patologiczną i dużym obrzękiem nosa i rozedmą podskórną powłok nosa i okolic oczodołowych, złamania dwóch zębów, potłuczenia uogólnionego, wstrząśnienia mózgu, które to obrażenia naruszyły czynności narządów ciała u tego pokrzywdzonego na okres czasu powyżej dni siedmiu, a u P. G. (1) spowodowano obrażenia w postaci urazu twarzoczaszki, z otarciami, zasinieniem i podbiegnięciem twarzy oraz zadrapań w obrębie rąk, które to obrażenia naruszyły czynności narządów ciała u tego pokrzywdzonego na okres czasu poniżej dni siedmiu, czym naraził obu pokrzywdzonych na bezpośrednie niebezpieczeństwo nastąpienia ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Po tym zdarzeniu na miejsce przyjechali funkcjonariusze Policji i podjęli interwencję.

częściowo wyjaśnienia S. R.

k-337 w zw. z k-141

częściowo wyjaśnienia A. W.

k-336v-337 i k- 469v -470 w zw. z k-111 i k-202

zeznania J. D.

k-337, 410v i 470v-471 w zw. z k- 1v od słów,, wdniu" do k-2 do słów,, nie zostało skradzione",k-67v od słów,, ja chciałbym" do słów,, mi pomocy" , k-173v od słów,, w dniu dzisiejszym" do słów,, opuszczeniu lokalu"

zeznania K. D.

k-408 w zw. z k-6v od słów,, ja wraz z moim mężem" do słów,, z nim skontaktować" i k-29v od słów,, ja w dniu dzisiejszym" do słów,, przypominają krew "

zeznania K. W.

k-408v-409 w zw. z k -65v od słów,, ja ostatnią" do k-66 do słów,, nie działa,"

częściowo zeznania A. M.

k-409 w zw. z k-21v od słów,, jestem żoną" do słów ,, był znikomy"

częściowo zeznania T. M.

k-409v-410 w zw. z k- 24v od słów,, jestem mężem" do słów,, ani jego żony" i k- 88v od słów,, ja nie ukrywam" do słów,, żoną K."

częściowo zeznania P. G. (2)

k-410 w zw. z k-184v od słów,, ja pracuję" do słów,, nie mówiłem"

częściowo zeznania P. G. (1)

k-450v-451 w zw. z k- 15v od słów,, jestem mężem" do słów,, w dniu 31.03.2018 roku" i k- 157v od słów,, składałem" do słów,, tym zdarzeniu"

częściowo zeznania M. G.

k-451 w zw. z k-11v od słów,, w dniu wczorajszym" do słów,, żadnej awantury"

częściowo zeznania M. K. (1)

k-470

częściowo zeznania F. B.

k- 470v

częściowo zeznania S. S.

k-492v

częściowo zeznania K. B.

k-493

zapis z monitoringu na płytach dołaczonych do akt odworzony w zakresie zgodnym z wnioskiem oskarżyciela posiłkowego J. D.

k-451v w zw. z k-443 i k-72

notatka urzędowa z dokumentacją fotograficzną

k-114-122

opinia sądowo-lekarska dot. J. D.

k-149

opinia sądowo-lekarska dot. P. G.

k-151

1.1.2.

A. W.

2) w nocy z 01 na 02 kwietnia 2018 roku w lokalu (...), przy ul. (...) w B., woj. (...), działając wspólnie i w porozumieniu z S. R., M. K. (1), K. B., F. B. i S. S. dokonał pobicia J. D. i P. G. (1), w ten sposób, że w czasie szarpaniny na sali w ww. lokalu, w której bawili się obecni tam goście zadawał wymienionym pokrzywdzonym uderzenia rękoma po głowie i ciele, w wyniku czego J. D. doznał obrażeń ciała w postaci urazu twarzoczaszki z wielomiejscowym złamaniem kości nosa z ruchomością patologiczną i dużym obrzękiem nosa i rozedmą podskórną powłok nosa i okolic oczodołowych, złamania dwóch zębów, potłuczenia uogólnionego, wstrząśnienia mózgu, które to obrażenia naruszyły czynności narządów ciała u tego pokrzywdzonego na okres czasu powyżej dni siedmiu, a u P. G. (1) spowodowano obrażenia w postaci urazu twarzoczaszki, z otarciami, zasinieniem i podbiegnięciem twarzy oraz zadrapań w obrębie rąk, które to obrażenia ciała naruszyły czynności narządów ciała u tego pokrzywdzonego na okres poniżej dni siedmiu, czym naraził obu pokrzywdzonych na bezpośrednie niebezpieczeństwo nastąpienia ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, tj. przestępstwa wypełniającego dyspozycję art. 158 § 1 kk

Przy każdym czynie wskazać fakty uznane za udowodnione

Dowód

Numer karty

Treść jak w przypadku oskarżonego S. R.

1.2.  Fakty uznane za nieudowodnione

Lp.

Oskarżony

Czyn przypisany oskarżonemu (ewentualnie zarzucany, jeżeli czynu nie przypisano)

1.2.1.

S. R.

1)

Przy każdym czynie wskazać fakty uznane za nieudowodnione

Dowód

Numer karty

Czyny zarzucone oskarżonym różnią się od czynów im przypisanych przez Sąd przede wszystkim opisem dotyczącym przebiegu całego zdarzenia. Z ustaleń Sądu wynika, że pobicie pokrzywdzonych J. D. i P. G. (1) odbywało się w dwóch miejscach: w sali , gdzie znajdował się bar dla gości i na dole lokalu. N. lokalu bili pokrzywdzonych oskarżeni S. R., A. W., a także M. K. (1), K. B., F. B., S. S. . Na dole lokalu bili pokrzywdzonych tylko oskarżony S. R. oraz M. K. (1) i K. B.. Nie udowodniono, że był tam oskarżony A. W..

zeznania pokrzywdzonego J. D.

1. k-337, 410v i 470v-471 w zw. z k- 1v od słów,, wdniu" do k-2 do słów,, nie zostało skradzione",k-67v od słów,, ja chciałbym" do słów,, mi pomocy" , k-173v od słów,, w dniu dzisiejszym" do słów,, opuszczeniu lokalu"

zapis z monitoringu

2. k-451v w zw. z k-443 i k-72,

1.2.2.

A. W.

2)

Przy każdym czynie wskazać fakty uznane za nieudowodnione

Dowód

Numer karty

Okoliczności jak w przypadku S. R.

2.  OCena DOWOdów

2.1.  Dowody będące podstawą ustalenia faktów

Lp. faktu z pkt 1.1

Dowód

Zwięźle o powodach uznania dowodu

1. pobicie pokrzywdzonych przez oskarżonych

zeznania świadka J. D.

Zeznania pokrzywdzonego są logiczne, spójne, konsekwentne i zasługują na wiarę. Rozpoznał oskarżonych A. W. i S. R. jako osoby biorące udział w jego pobiciu i P. G. (1). J. D. jednocześnie jednoznacznie stwierdził, że A. W. nie brał udziału w drugiej fazie tego zdarzenia, która miała miejsce na dole lokalu.

zapis z monitoringu na płytach dołączonych do akt

Stanowi odzwierciedlenie sytuacji, która miała miejsce w lokalu. Można na nim rozpoznać poszczególne osoby biorące w nim udział.

zeznania K. D.

Świadek co prawda nie widział samego momentu pobicia, jednak przekazał fakty podane mu przez J. D. - swojego męża, poza tym widziała obrażenia u pokrzywdzonego.

zeznania K. W.

Zeznania świadka były spójne i konsekwentne. Wskazywał on na te okoliczności zdarzenia, których był świadkiem.

2. pobicie pokrzywdzonych przez oskarżonych z udziałem innych ustalonych osób.

częściowo zeznania świadków M. K. (1), K. B., F. B., S. S., A. M., T. M.

Zeznania świadów są wiarygodne w tej części dotyczącej tego, że byli w lokalu (...) w czasie, gdy doszło do pobicia pokrzywdzonych. W tym zakresie są spójne i konsekwentne.

zapis z monitoringu na płytach dołączonych do akt

Stanowi odzwierciedlenie sytuacji, która miała miejsce w lokalu. Można na nim rozpoznać poszczególne osoby biorące w nim udział.

częściowo zeznania P. G. (1)

Wiarygodne są zeznania pokrzywdzonego co do tego, że w tym dniu był w lokalu (...), gdyż powyższe znajduje potwierdzenie w pozostały zgromadzonym materiale dowodowym przede wszystkim na nagraniu z monitoringu.

3. obrażenia poniesione przez pokrzywdzonych

opinia sądowo-lekarska dot. J. D.

Opinia jest wyczerpująca, spójna, zgodna z zasadami wiedzy w danej dziedzinie. Wydana została przez uprawniony do tego podmiot.

opinia sądowo-lekarska dot. P. G.

Opinia jest wyczerpująca, spójna, zgodna z zasadami wiedzy w danej dziedzinie. Wydana została przez uprawniony do tego podmiot.

2.2.  Dowody nieuwzględnione przy ustaleniu faktów
(dowody, które sąd uznał za niewiarygodne oraz niemające znaczenia dla ustalenia faktów)

Lp. faktu z pkt 1.1 albo 1.2

Dowód

Zwięźle o powodach nieuwzględnienia dowodu

1.

zeznania świadka P. G. (2)

Sąd nie dał wiary zeznaniom świadka w tej części, której twierdził, że nie widział jak bito pokrzywdzonych. Na podkreślenie zasługuje fakt, że świadek ten był pracownikiem ochrony w lokalu (...) i odpowiadał w dniu zdarzenia za zapewnienie bezpieczeństwa osobom bawiącym się w tym lokalu. Z zeznań pokrzywdzonego J. D. jednoznacznie wynika, że P. G. (2) widział awanturę kibiców pilkarskich na głownej sali lokalu i był na dole lokalu, gdzie przed napastnikami wycofali się pokrzywdzeni, a mimo to nie podjął żadnej interwencji. Tego rodzaju postawa świadka świadczy o tym, że sam obawiał się reakcji agresywnych oskarzonych, gdyby próbował bronic pokrzywdzonych.

częściowo zeznania świadków M. K. (1), K. B., F. B., S. S. oraz P. G. (1)

Nie zasługują na wiarę zeznania świadków w tej części, której twierdzą, że nie pamiętają, aby brali czynny udział w tym zdarzeniu. Za takim stanowiskiem Sądu przemawia prawomocny wyrok nakazowy wydany w dniu 12.10.2018 roku, którym ww. osoby zostały skazane za udział w pobiciu obu pokrzywdzonych (vide k-254-255).

częściowo zeznania P. G. (1)

Nie zasługują na wiarę zeznania świadka P. G. (1), że w ogóle nie został pobity w lokalu S. w dniu zdarzenia i należy je ocenić jako próbę obrony oskarżonych, którzy podobnie jak świadek są kibicami piłkarskimi. Ponadto J. D. został pobity tylko dlatego, że stanął w obronie P. G. (1). Zeznania P. G. (1) przeczą zgromadzonemu w sprawie pozostałemu materiałowi dowodowemu.

częściowo wyjaśnienia A. W.

Wyjaśnienia w części stanowią przyjętą linię obrony. Nie korespondują z pozostałym zgromadzonym materiałem dowodowym w szczególności z nagraniami z monitoringu.

częściowo wyjaśnienia S. R.

Wyjaśnienia w części stanowią przyjętą linię obrony. Nie korespondują z pozostałym zgromadzonym materiałem dowodowym w szczególności z nagraniami z monitoringu.

częściowo zeznania T. M., A. M.

Niewiarygodne są zeznania świadków w części dotyczącej tego, że nie doszło do żadnej bójki. Świadkowie zasłaniają się okolicznością spożycia nadmiernej ilości alkoholu. Są rodziną pokrzywdzonego P. G. (1) i chcą potwierdzić jego wersję zdarzeń.

3.  PODSTAWA PRAWNA WYROKU

Punkt rozstrzygnięcia z wyroku

Oskarżony

3.1.  Podstawa prawna skazania albo warunkowego umorzenia postępowania zgodna z zarzutem

Zwięźle o powodach przyjętej kwalifikacji prawnej

3.2.  Podstawa prawna skazania albo warunkowego umorzenia postępowania niezgodna z zarzutem

1.

S. R., A. W.

Zwięźle o powodach przyjętej kwalifikacji prawnej

Sąd zmienił kwalifikację prawną czynów zarzucanych oskarżonym z art. 158 § 1 kk w zb. z art. 157 § 1 kk w zb. z art. 157 § 2 kk w zw. z art. 11 § 2 kk na art. 158§ 1 kk, gdyż w pobiciu pokrzywdzonych brali udział oskarżeni oraz inne ustalone osoby i nie da się udowodnić który z napastników spowodował poszeczególne obrażenia ciała u pokrzywdzonych i w którym momencie podczas tego zdarzenia to nastąpiło.

3.3.  Warunkowe umorzenie postępowania

Zwięzłe wyjaśnienie podstawy prawnej oraz zwięźle o powodach warunkowego umorzenia postępowania

3.4.  Umorzenie postępowania

Zwięzłe wyjaśnienie podstawy prawnej oraz zwięźle o powodach umorzenia postępowania

3.5.  Uniewinnienie

Zwięzłe wyjaśnienie podstawy prawnej oraz zwięźle o powodach uniewinnienia

4.  KARY, Środki Karne, PRzepadek, Środki Kompensacyjne i środki związane z poddaniem sprawcy próbie

Oskarżony

Punkt rozstrzygnięcia
z wyroku

Punkt z wyroku odnoszący się
do przypisanego czynu

Przytoczyć okoliczności

S. R.

1.

1.

Sąd na podstawie art. 158 § 1 kk wymierzył oskarżonemu S. R. za przypisany mu czyn karę 8 miesięcy pozbawienia wolności. Przy wymiarze kary Sąd miał na uwadze znaczny stopień społecznej szkodliwości przypisanego mu czynu (pkt 1 wyroku) ze względu na dobro prawne objęte ochroną, w które to przestępstwo godzi, a więc zdrowie i życie ludzkie. Ponadto S. R. bił pokrzywdzonych razem z innymi ustalonymi osobami także w piwnicy lokalu, gdy pokrzywdzeni oddalili się tam, aby szybko opuścić lokal.

S. R.

3.

1.

Sąd na podstawie art. 69 § 1 i 2 kk w zw. z art. 70 § 1 kk warunkowo zawiesił oskarżonemu wykonanie orzeczonej kary pozbawienia wolności na okres próby 2 lat. Za orzeczeniem kary wolnościowej przemawia fakt, iż Sąd ustalił, że nastąpiło zatarcie skazania z poprzedniego wyroku wydanego w stosunku do S. R., a także okoliczność, że pozostali oskarżeni w tej sprawie zostali skazani prawomocnym wyrokiem nakazowym na kary grzywny.

S. R.

4.

1.

Na podstawie art. 71§ 1 kk Sąd wymierzył oskarżonemu 100 stawek dziennych grzywny ustalając wysokość jednej stawki dziennej grzywny na kwotę 30 złotych. Przy wymiarze wysokości stawki dziennej Sąd miał na uwadze sytuację materialną oskarżonego.

A. W.

2.

2.

Sąd na podstawie art. 158§ 1 kk wymierzył oskarżonemu A. W. za przypisany mu czyn karę 6 miesięcy pozbawienia wolności. Przy wymiarze kary Sąd miał na uwadze znaczny stopień społecznej szkodliwości przypisanego mu czynu ze względu na dobro prawne objęte ochroną, w które to przestępstwo godzi, a więc zdrowie i życie ludzkie. Ponadto A. W. nie brał udziału w pobiciu pokrzywdzonych w piwnicy lokalu, gdy pokrzywdzeni oddalili się tam, aby szybko opuścić lokal.

A. W.

3.

2.

Sąd na podstawie art. 69 § 1 i 2 kk w zw. z art. 70 § 1 kk warunkowo zawiesił oskarżonemu wykonanie orzeczonej kary pozbawienia wolności na okres próby 2 lat. Za orzeczeniem kary wolnościowej przemawia fakt, iż Sąd ustalił, że nastąpiło zatarcie skazania z poprzedniego wyroku wydanego w stosunku do A. W., a także okoliczność, że pozostali oskarżeni w tej sprawie zostali skazani prawomocnym wyrokiem nakazowym na kary grzywny.

A. W.

4.

2.

Na podstawie art. 71 § 1 kk Sąd wymierzył oskarżonemu 80 stawek dziennych grzywny ustalając wysokość jednej stawki dziennej grzywny na kwotę 20 złotych. Przy wymiarze wysokości stawki dziennej Sąd miał na uwadze sytuację materialna oskarżonego.

S. R., A. W.

5.

1.

2.

Na podstawie art. 46 § 1 kk Sąd orzekł od oskarżonych za przypisane im w punktach 1 i 2 wyroku czyny na rzecz pokrzywdzonego J. D. kwotę 20000 złotych z tytułu zadośćuczynienia za doznaną krzywdę. Pokrzywdzony na skutek pobicia go przez oskarżonych doznał obrażeń ciała naruszających funkcjonowanie jego narządów ciała na okres czasu powyżej 7 dni i jest w dalszej fazie leczenia, na co przedstawił stosowne dokumenty. Jednocześnie wniósł o zasądzenie od oskarżonych zadośćuczynienia w kwocie 50000 złotych. Zdaniem Sądu kwota 20000 złotych zasądzona na jego rzecz w wyroku jest adekwatna do krzywdy jakiej doznał w wyniku popełnionego przestępstwa i powinna zabezpieczyć jego dalsze leczenie.

5.  1Inne ROZSTRZYGNIĘCIA ZAwarte w WYROKU

Oskarżony

Punkt rozstrzygnięcia
z wyroku

Punkt z wyroku odnoszący się do przypisanego czynu

Przytoczyć okoliczności

S. R., A. W.

6.

1.

2.

Sąd zasądził od oskarżonych na rzecz pokrzywdzonego J. D. kwoty po 647,74 zlote z tytułu wydatków poniesionych przez niego w związku z podróżą do sądu w celu uczestnictwa w rozprawach w charakterze oskarżyciela posiłkowego już po przesłuchaniu go w charakterze świadka. Kwota ta jest zgodna z wnioskiem oskarżyciela posilkowego ( k-534). O takiej możliwosci zwrotu wydatków Sąd pouczył oskarżyciela posiłkowego wydając postanowienie w dniu 25.04.2019 roku ( vide -k-455). Jednocześnie Sąd zasądził na rzecz J. D. zwrot kosztów podróży związanej z udziałem w na rozprawie w dniu 22.01.2019 roku, gdy pokrzywdzony był wezwany do Sądu i przesłuchany w tym dniu w charakterze swiadka ( vide - k-361).

7.6. inne zagadnienia

W tym miejscu sąd może odnieść się do innych kwestii mających znaczenie dla rozstrzygnięcia,
a niewyjaśnionych w innych częściach uzasadnienia, w tym do wyjaśnienia, dlaczego nie zastosował określonej instytucji prawa karnego, zwłaszcza w przypadku wnioskowania orzeczenia takiej instytucji przez stronę

Z danych o karalności obu oskarżonych wynika, że w przeszłości byli karani na kary pozbawienia wolności.

A. W. był skazany prawomocnym wyrokiem Sądu Rejonowego w Bełchatowie wydanym w dniu 25.10.2013 roku w sprawie o sygn. akt II K 321/13 za przestepstwo z art. 158 § 1 kk na karę 6 miesięcy pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania na okres proby 2 lat i karę grzywny, która została wykonanan w dniu 12.05.2014 roku. Do czasu skierowania aktu oskarżenia do Sądu skazanie nie uległo zatarciu, gdyż nie było informacji, że skazany uregulował nawiązkę w kwocie 200 złotych na rzecz pokrzywdzonego (vide k-371). W czasie trwającego postępowania Sąd ustalił, że w sprawie tej było wszczęte postępowanie egzekucyjne i Komornik wyegzekwował od skazanego A. W. kwotę 200 złotych, którą przekazał w dniu 29.12.2014 roku pokrzywdzonemu R. R. z tytułu nawiązki (vide- k-524), a zatem skazanie w sprawie o sygn. akt II K 321/13 uległo zatarciu z mocy prawa.

S. R. był skazany prawomocnym wyrokiem Sądu Rejonowego w Bełchatowie wydanym w dniu 30.12.2011 roku w sprawie o sygn. akt II K 1246/11 za przestepstwo z art. 158 § 1 kk na karę 3 miesięcy pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania na okres próby 3 lat i karę grzywny, która została wykonana 27.11.2012 roku. Do czasu skierowania aktu oskarżenia do Sądu skazanie nie uległo zatarciu, gdyż skazany nie uregulował nawiązki w kwocie 200 złotych na rzecz pokrzywdzonego (vide k-373). W czasie trwającego postępowania przed Sądem S. R. wpłacił na rzecz pokrzywdzonego M. K. (2) kwotę 200 złotych z tytułu nawiązki (vide k-525), a zatem skazanie w sprawie o sygn. akt II K 1246/11 uległo zatarciu z mocy prawa.

7.  KOszty procesu

Punkt rozstrzygnięcia z wyroku

Przytoczyć okoliczności

7.

O kosztach procesu Sąd orzekł na podstawie art. 627 kpk . Sąd zasądził od oskarżonych na rzecz Skarbu Państwa z tytułu opłaty kwoty:

- od S. R. 480 złotych zgodnie z art. 2 ust 1 pkt 3 w zw. z art. 3 ust. 2 ustawy z dnia 23.06.1973 roku o opłatach w sprawach karnych ( tj. Dz. U nr 49 z 1983 r., poz, 223 z późn. zm.) - 180 zł za karę do 1 roku pozbawienia wolności i 10% od orzeczonej kary grzywny w kwocie 3000 złotych,

- od A. W. 280 złotych zgodnie z art. 2 ust 1 pkt 2 w zw. z art. 3 ust. 2 ustawy z dnia 23.06.1973 roku o opłatach w sprawach karnych ( tj. Dz. U nr 49 z 1983 r., poz, 223 z późn. zm.) - 120 zł za karę do 6 miesięcy pozbawienia wolności i 10% od orzeczonej kary grzywny w kwocie 1600 złotych.

Ponadto Sąd zasądził od oskarżonych na rzecz Skarbu Państwa po 338,22 złotych z tytułu zwrotu wydatków.Na wydatki Skarbu Państwa złożyły się:

- ryczałt za doręczenie wezwań i innych pism w postępowaniu przygotowawczym w kwocie 10 zł od każdego z oskarżonych ustalony na podstawie art. 618 § 1 pkt 1 kpk w zw. z § 2 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 19 sierpnia 1998 roku w sprawie wysokości i sposobu obliczania wydatków Skarbu Państwa w postępowaniu karnym /Dz.U. z 1998 roku, Nr 111 poz. 705/

- ryczałt za doręczenie wezwań i innych pism w postępowaniu sądowym w kwocie 10 zł od każdego z oskarżonych ustalony na podstawie art. 618 § 1 pkt 1 kpk w zw. z § 1 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 18 czerwca 2003 roku w sprawie wysokości i sposobu obliczania wydatków Skarbu Państwa w postępowaniu karnym /Dz.U. z 2003 roku, Nr 108 poz. 1026/;

- opłata za wydanie informacji o osobie z Krajowego Rejestru Karnego w wysokości 30 zł, ustalona na podstawie art. 618 § 1 pkt 10 kpk w zw. z § 1 Rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 14 sierpnia 2003 roku w sprawie określenia wysokości opłaty za wydanie informacji z Krajowego Rejestru Karnego ./Dz.U. z 2003 roku, Nr 151 poz. 1468/.

Pozostałą kwotą stanowi zwrot wydatków zwiazanych z kosztami podróży świadków do Sądu.

6.  1Podpis