Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt. III Ca 77/14

POSTANOWIENIE

Dnia 18 marca 2014 r.

Sąd Okręgowy w Gliwicach III Wydział Cywilny Odwoławczy w składzie następującym:

Przewodniczący – Sędzia SO Henryk Brzyżkiewicz

Sędziowie SO Danuta Pacześniowska (spr.)

SR (del.) Roman Troll

po rozpoznaniu w dniu 18 marca 2014 r. na posiedzeniu niejawnym

sprawy ze skargi A. S.

o wznowienie postępowania

w sprawie powództwa J. S.

przeciwko A. S. (S.)

o zapłątę

zakończonego prawomocnym wyrokiem Sądu Okręgowego w Gliwicach z dnia 11 września 2013 roku w sprawie o sygn. akt III Ca 363/13

p o s t a n a w i a:

odrzucić skargę.

SSR (del.) Roman Troll SSO Henryk Brzyżkiewicz SSO Danuta Pacześniowska

Sygn. akt. III Ca 77/14

UZASADNIENIE

Skarżący A. S. wniósł skargę o wznowienie postępowania w sprawie sygn. akt III Ca 363/14 Sądu Okręgowego w Gliwicach. W uzasadnieniu skargi skarżący wskazał, że w przedmiotowej sprawie Sąd wydał orzeczenie rażąco go krzywdzące.

Sąd Okręgowy zważył, co następuje:

Zgodnie z art. 409 kpc skarga o wznowienie powinna czynić zadość warunkom pozwu oraz zawierać oznaczenie zaskarżonego orzeczenia, podstawę wznowienia i jej uzasadnienie, okoliczności stwierdzające zachowanie terminu do wniesienia skargi oraz wniosek o uchylenie lub zmianę zaskarżonego orzeczenia. Stąd też – zarządzeniem z 20 lutego 2014r. doręczonym w dniu 3 marca 2014 r. – skarżący został wezwany do usunięcia braków formalnych skargi o wznowienie postępowania, miedzy innymi przez wskazanie podstawy wznowienia postępowania, w terminie 7 dni pod rygorem odrzucenia skargi.

W zakreślonym terminie skarżący wniósł pismo procesowe. Z jego treści nie sposób jednak wywnioskować, na której z ustawowych podstaw wznowienia postępowania skarżący oparł swoją skargę. Okoliczności podane przez skarżącego w piśmie nie odpowiadają żadnej z podstaw wskazanych w art. 401 – 403 kpc, które mogłyby stanowić podstawy wzruszenia tego wyroku.

Stosownie do treści art. 410 § 1 kpc Sąd odrzuca skargę wniesioną po upływie przepisanego terminu, niedopuszczalną lub nieopartą na ustawowej podstawie. Postanowienie może być wydane na posiedzeniu niejawnym. Mając na uwadze powyższe należało orzec jak w sentencji.

Na marginesie wskazać należy, że zarządzeniem z 20 lutego 2014r. skarżący został wezwany również do usunięcia braków formalnych skargi o wznowienie postępowania, a to uprawdopodobnienia okoliczności stwierdzających zachowanie terminu do wniesienia skargi o wznowienie postępowania, wskazania czy domaga się uchylenia czy zmiany zaskarżonego orzeczenia, dołączenia odpisu skargi o wznowienie postępowania z odpisem pisma datowanego na 2 stycznia 2014r. oraz do uiszczenia opłaty od skargi o wznowienie postępowania w kwocie 102 zł. W zakreślonym terminie skarżący wskazał jedynie, że domaga się uchylenia zaskarżonego orzeczenia oraz uiścił żądaną opłatę. Niezależnie zatem od przyczyny skutkującej odrzuceniem skargi, zachodziły podstawy do jej zwrotu, a to w oparciu o art. 406 kpc w zw. z art. 130 § 2 kpc.

SSR (del.) Roman Troll SSO Henryk Brzyżkiewicz SSO Danuta Pacześniowska