Pełny tekst orzeczenia

sygn. akt IV Cz 885/13

POSTANOWIENIE

Dnia 29 stycznia 2014 r .

Sąd Okręgowy w Słupsku Wydział IV Cywilny Odwoławczy

w składzie następującym

Przewodniczący: SSO Andrzej Jastrzębski

Sędziowie: SO Dorota Curzydło (spr.)

SO Elżbieta Jaroszewicz

po rozpoznaniu w dniu 29 stycznia 2014 r. w Słupsku na posiedzeniu niejawnym

sprawy z wniosku (...) Banku (...) Spółki Akcyjnej w W.

z udziałem dłużnika P. G.

o nadanie klauzuli wykonalności wskutek przejścia uprawnień

na skutek zażalenia wierzyciela na zarządzenie Przewodniczącego I Wydziału Cywilnego Sądu Rejonowego w Człuchowie z dnia 6 sierpnia 2013 r. sygn. akt I Co 489/13

p o s t a n a w i a :

uchylić zaskarżone zarządzenie.

Sygn. akt IV Cz 885/13

UZASADNIENIE

Zarządzeniem z dnia 6 sierpnia 2013 r. Przewodniczący w I Wydziale Cywilnym Sądu Rejonowego w Człuchowie zwrócił wiosek wierzyciela (...) Bank (...) Spółka Akcyjna w W. o nadanie klauzuli wykonalności bankowemu tytułowi egzekucyjnemu wskazując, że wierzyciel nie uzupełnił braków formalnych wniosku tj. nie przedłożył odpisu z KRS w celu wykazania umocowania osoby podpisującej wniosek .

Z zarządzeniem nie zgodził się wierzyciel, który zaskarżył je w całości i wniósł o zmianę zaskarżonego zarządzenia poprzez uchylenie i nadanie bankowemu tytułowi egzekucyjnemu nr (...)wykonalności. Zarzucił, że złożone przez niego dokumenty to jest wydruki komputerowe aktualnych informacji o podmiotach wpisanych do Krajowego Rejestru Sądowego są kompletne i mają moc zrównaną z mocą dokumentów wydawanych przez Centralną Informacji Krajowego Rejestru Sądowego i w sposób wystarczający wykazują umocowanie.

Sąd Okręgowy zważył co następuje:

Zażalenie zasługiwało na uwzględnienie bowiem wniosek złożony przez wierzyciela nie był dotknięty brakami formalnymi.

Zgodnie z art. 4 ust. 4a i ust. 4 aa ustawy z dnia 20 sierpnia 1997 r. i Krajowym Rejestrze Sądowym Centralna Informacja bezpłatnie udostępnia, w ogólnodostępnych sieciach teleinformatycznych, aktualne informacje o podmiotach wpisanych do Rejestru oraz listę dokumentów zawartych w katalogu. Pobrane samodzielnie wydruki komputerowe aktualnych informacji o podmiotach wpisanych do Rejestru mają moc zrównaną z mocą dokumentów wydawanych przez Centralną Informację, jeżeli posiadają cechy umożliwiające ich weryfikację z danymi zawartymi w Rejestrze.

Oceniając, że przedstawiony przez wierzyciela wydruk komputerowy nie ma mocy dokumentu urzędowego Przewodniczący wskazał, że przedstawiony wydruk ten nie posiada cech umożliwiających jego weryfikację z danymi zawartymi w Rejestrze to jest: adresu strony internetowej formę graficzną zgodną z załącznikami nr 12 i 13 do rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 27 grudnia 2011 roku w sprawie ustroju organizacji Centralnej Informacji Krajowego Rejestru Sądowego (…) oraz identyfikator wydruku.

Ze stanowiskiem tym nie sposób się zgodzić. Wierzyciel składając wniosek o nadanie klauzuli wykonalności (wniosek który został zwrócony formalnie ale bez fizycznego zwrotu i znajduje się w aktach sprawy) dołączył do wniosku wydruk z Krajowego Rejestru Sądowego, który posiada wszystkie cechy konieczne dla uznania tego dokumentu za dokument o mocy dokumentu urzędowego. Niewątpliwie wydruk ten zawiera wymaganą formę graficzną zgodną ze wzorem przewidzianym ww. przepisami prawa. Na każdej stronie wydruku został wskazany identyfikator wydruku (...) a na ostatniej stronie wydruku data sporządzenia wydruku 24 września 2012 r. oraz adres strony internetowej, na której dostępne są informacje z rejestru – (...) Nie sposób zatem przyjąć, iż pozew w ogóle dotknięty był brakami formalnymi i istniała konieczność ich uzupełnienia.

Wobec powyższego Sąd Okręgowy na podstawie art. 386 § 1 k.p.c. w zw. z art. 397 § 2 k.p.c. i w zw. z art. 362 k.p.c. przy zastosowaniu art. 13 § 2 k.p.c. orzekł jak w sentencji.