Pełny tekst orzeczenia

Warszawa, dnia 18 lutego 2020 r.

Sygn. akt VI Ka 710/19

WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Sąd Okręgowy Warszawa-Praga w Warszawie VI Wydział Karny Odwoławczy w składzie:

Przewodniczący: SSR del. Izabela Kościarz - Depta

Protokolant: protokolant sądowy – stażysta U. K.

przy udziale prokuratora Mariusza Ejfler

po rozpoznaniu dnia 18 lutego 2020 r. w Warszawie

sprawy K. B. syna A. i M. ur. (...) w W. oskarżonego o czyn z art. 284 § 1 k.k.

na skutek apelacji wniesionej przez obrońcę

od wyroku Sądu Rejonowego(...)

z dnia 4 marca 2019 r. sygn. akt IV K 287/18

utrzymuje w mocy zaskarżony wyrok; zasądza od Skarbu Państwa – Sądu Rejonowego (...) na rzecz adw. J. G. kwotę 516,60 zł obejmującą wynagrodzenie za obronę z urzędu oskarżonego w instancji odwoławczej oraz podatek VAT; zwalnia oskarżonego od uiszczenia kosztów sądowych w instancji odwoławczej, przejmując wydatki na rachunek Skarbu Państwa.

UZASADNIENIE

Formularz UK 2

Sygnatura akt

VI Ka 710/19

Załącznik dołącza się w każdym przypadku. Podać liczbę załączników:

1

CZĘŚĆ WSTĘPNA

Oznaczenie wyroku sądu pierwszej instancji

Wyrok Sądu Rejonowego (...) z dnia 04.03.2019 r., sygn. akt IV K 287/18

Podmiot wnoszący apelację

☐ oskarżyciel publiczny albo prokurator w sprawie o wydanie wyroku łącznego

☐ oskarżyciel posiłkowy

☐ oskarżyciel prywatny

☒ obrońca

☐ oskarżony albo skazany w sprawie o wydanie wyroku łącznego

☐ inny

Granice zaskarżenia

Kierunek i zakres zaskarżenia

☒ na korzyść

☐ na niekorzyść

☒ w całości

☐ w części

co do winy

co do kary

co do środka karnego lub innego rozstrzygnięcia albo ustalenia

Podniesione zarzuty

Zaznaczyć zarzuty wskazane przez strony w apelacji

art. 438 pkt 1 k.p.k. – obraza przepisów prawa materialnego w zakresie kwalifikacji prawnej czynu przypisanego oskarżonemu

art. 438 pkt 1a k.p.k. – obraza przepisów prawa materialnego w innym wypadku niż wskazany
w art. 438 pkt 1 k.p.k., chyba że pomimo błędnej podstawy prawnej orzeczenie odpowiada prawu

art. 438 pkt 2 k.p.k. – obraza przepisów postępowania, jeżeli mogła ona mieć wpływ na treść orzeczenia

art. 438 pkt 3 k.p.k. błąd w ustaleniach faktycznych przyjętych za podstawę orzeczenia, jeżeli mógł on mieć wpływ na treść tego orzeczenia

art. 438 pkt 4 k.p.k. – rażąca niewspółmierność kary, środka karnego, nawiązki lub niesłusznego zastosowania albo niezastosowania środka zabezpieczającego, przepadku lub innego środka

art. 439 k.p.k.

brak zarzutów

Wnioski

uchylenie

zmiana

Ustalenie faktów w związku z dowodami
przeprowadzonymi przez sąd odwoławczy

Ustalenie faktów

Fakty uznane za udowodnione

Lp.

Oskarżony

Fakt oraz czyn, do którego fakt się odnosi

Dowód

Numer karty

2.1.1.1.

K. B.

Oskarżony figuruje w kartotece karnej Krajowego Rejestru Karnego

Informacja z K.

340-344

Fakty uznane za nieudowodnione

Lp.

Oskarżony

Fakt oraz czyn, do którego fakt się odnosi

Dowód

Numer karty

2.1.2.1.

K. B.

--------------------

----------

---------

Ocena dowodów

Dowody będące podstawą ustalenia faktów

Lp. faktu z pkt 2.1.1

Dowód

Zwięźle o powodach uznania dowodu

----------

--------------------------------

-------------------

Dowody nieuwzględnione przy ustaleniu faktów
(dowody, które sąd uznał za niewiarygodne oraz niemające znaczenia dla ustalenia faktów)

Lp. faktu z pkt 2.1.1 albo 2.1.2

Dowód

Zwięźle o powodach nieuwzględnienia dowodu

-----------

-------------------------

---------------------

STANOWISKO SĄDU ODWOŁAWCZEGO WOBEC ZGŁOSZONYCH ZARZUTÓW i wniosków

Lp.

Zarzut

3.1.

Obraza przepisów postępowania, tj. art. 366 § 1 k.p.k. w zw. z art. 167 k.p.k. w zw. z art. 202 § 1 k.p.k. poprzez niepowołanie przez Sąd co najmniej dwóch biegłych lekarzy psychiatrów w celu wydania opinii o stanie zdrowia psychicznego oskarżonego, podczas gdy, w trakcie rozprawy z dnia 04 marca 2019 roku, obrońca na podstawie informacji pozyskanych od oskarżonego, wskazał, że K. B. był leczony psychiatrycznie przez okres kilku lat, co ma istotne znaczenie w kwestii poczytalności oskarżonego i możliwości jego uczestnictwa w procesie.

☐ zasadny

☐ częściowo zasadny

☒ niezasadny

Zwięźle o powodach uznania zarzutu za zasadny, częściowo zasadny albo niezasadny

Sąd Odwoławczy w świetle oceny zebranego materiału dowodowego oraz wyczerpujących ustaleń poczynionych w toku postępowania przed Sądem I instancji uznaje podniesiony zarzut za całkowicie niezasadny.

Na wstępie należy zauważyć, iż oskarżony K. B. w dniu 11.01.2017 r. podczas składania wyjaśnień podał, iż nie leczył się i nie leczy psychiatrycznie w PZP, ani odwykowo w poradni uzależnień, ani neurologicznie, co potwierdził swoim własnoręcznym podpisem (k. 106-107). Następnie podczas rozprawy głównej w dniu 18.01.2019 r. również utrzymywał, iż nie leczył się psychiatrycznie ani odwykowo (k. 264). Dopiero podczas rozprawy głównej w dniu 04.03.2019 r., obrońca oskarżonego oświadczył, iż został przez oskarżonego poinformowany o tym, iż leczył się on psychiatrycznie na ul. (...) w W. (k. 282).

Niemniej brak jest w aktach omawianej sprawy jakichkolwiek dowodów na potwierdzenie powyższego faktu, zwłaszcza, iż pismem z dnia 02.07.2019 roku zwrócono się do oskarżonego z prośbą o nadesłanie informacji, czy leczył się psychiatrycznie, neurologicznie bądź odwykowo, a jeśli tak, to w jakich placówkach leczniczych. Jednak oskarżony w żaden sposób nie odniósł się do wezwania, mimo, iż ww. pismo odebrał osobiście (k. 329, k. 348).

Tym samym w ocenie Sądu Odwoławczego brak jest podstaw, aby dopuścić dowód z opinii dwóch biegłych psychiatrów na okoliczność stanu zdrowia oskarżonego, ponieważ z analizy akt sprawy nie wynika, aby istniały uzasadnione wątpliwości co do poczytalności oskarżonego.

Wniosek

Zmiana zaskarżonego wyroku poprzez uniewinnienie oskarżonego od zarzucanych mu czynów.

☐ zasadny

☐ częściowo zasadny

☒ niezasadny

Zwięźle o powodach uznania wniosku za zasadny, częściowo zasadny albo niezasadny.

Wobec bezzasadności zarzutu apelacji brak było podstaw do zmiany zaskarżonego wyroku i uniewinnienia oskarżonego.

3.2.

Obraza przepisów postępowania, tj. art. 170 § 1 pkt. 5 k.p.k. w zw. z art. 167 k.p.k. poprzez oddalenie przez Sąd wniosku dowodowego obrońcy oskarżonego złożonego podczas rozprawy z dnia 04 marca 2019 roku w udostępnienie bilingów z numeru telefonu oskarżonego, podczas gdy, przeprowadzenie powyższego dowodu wbrew twierdzeniom Sądu nie zmierza do przedłużenia postępowania, a ma na celu ustalenie istotnych okoliczności sprawy, dotyczących danych osobowych kobiety o imieniu O., od której miały pochodzić środki pieniężne przelane na rachunek oskarżonego.

☐ zasadny

☐ częściowo zasadny

☒ niezasadny

Zwięźle o powodach uznania zarzutu za zasadny, częściowo zasadny albo niezasadny

W świetle zebranego materiału dowodowego, w szczególności z ustawy prawo telekomunikacyjne (art. 180a w zw. z art. 180c) wynika, iż na przedsiębiorcy telekomunikacyjnym ciąży obowiązek zatrzymania i przechowywania danych, o których mowa w art. 180c ww. ustawy, generowane w sieci telekomunikacyjnej lub przez nich przetwarzane, na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, przez okres 12 miesięcy, licząc od dnia połączenia lub nieudanej próby połączenia, a z dniem upływu tego okresu dane te niszczyć, z wyjątkiem tych, które zostały zabezpieczone, zgodnie z przepisami odrębnymi.

Tym samym należało oddalić wniosek dowodowy obrońcy oskarżonego, ponieważ na obecnym etapie postępowania nie było już możliwości uzyskania bilingu z numeru telefonu oskarżonego.

Na marginesie rozważań należy wskazać, iż K. B. nie podał żadnych danych dotyczących wspomnianej kobiety, oprócz jej imienia, tym samym nie byłoby możliwości zweryfikowania, kto w danym momencie użytkował telefon o określonym numerze.

Wniosek

Zmiana zaskarżonego wyroku poprzez uniewinnienie oskarżonego od zarzucanych mu czynów.

☐ zasadny

☐ częściowo zasadny

☒ niezasadny

Zwięźle o powodach uznania wniosku za zasadny, częściowo zasadny albo niezasadny.

Wobec bezzasadności zarzutu apelacji brak było podstaw do zmiany zaskarżonego wyroku i uniewinnienia oskarżonego.

3.3.

Obraza przepisów postępowania, tj. art. 2 § 2 k.p.k. w zw. z art. 366 § 1 k.p.k. w zw. z art. 167 k.p.k. poprzez niedążenie przez Sąd do ustalenia prawdy materialnej i uznanie oskarżonego za winnego w sytuacji, gdy nie zostały wyjaśnione wszystkie istotne okoliczności sprawy, w szczególności nie wykazano świadomości oskarżonego w zakresie pochodzenia środków wypłaconych z jego rachunku bankowego oraz nawet nie dążono do wyjaśnienia tych okoliczności.

☐ zasadny

☐ częściowo zasadny

☒ niezasadny

Zwięźle o powodach uznania zarzutu za zasadny, częściowo zasadny albo niezasadny

Przeprowadzone przez Sąd Rejonowy postepowanie dowodowe jednoznacznie wskazuje na winę oskarżonego. Analiza zgromadzonego w sprawie materiału dowodowego świadczy o charakterze oczywistej bezzasadności twierdzeń apelującego, iż K. B. nie miał świadomości, aby wypłacana z konta gotówka pochodziła z przestępstwa.

Z akt sprawy niepodważalnie wynika, iż oskarżony w dniu 21.06.2016 r. podpisał umowę z Bankiem (...) na otwarcie rachunku oszczędnościowo - rozliczeniowego (k. 146). Następnie, zgodnie z opinią biegłego sądowego, z powodu złośliwego oprogramowania, w dniu 05.07.2016 r. dokonano włamania na konto firmowe pokrzywdzonego F. K. i zrealizowano przelew środków finansowych w wysokości 30.300 zł (k. 1-2, k. 29, k. 69-92).

Uwagę Sądu przede wszystkim zwrócił fakt, iż ww. przelew jest jedyną transakcją na rachunku należącym do oskarżonego (k. 32), mimo, iż jak twierdził "użytkuje ten rachunek bankowy, nikomu go nie udostępniał, jest jego jedynym użytkownikiem” (k. 94). W wyjaśnieniach składanych podczas rozprawy głównej w dniu 04.03.2019 r., oskarżony twierdził, że nie wie, czy miał usługę internetową i że to wspomniana O. do niego zadzwoniła, aby udał się do banku i wypłacił pieniądze. Natomiast z logowań do banku wynika, iż z tego samego adresu IP dokonano w przeciągu kilku dni 15 udanych prób logowania na rachunek oskarżonego, w tym jednego w dniu 05.07.2016 r. o godz. 10:49:40 (k.53). Zdaniem Sądu Okręgowego trudno jest przyjąć, że przy tylu udanych próbach logowania oskarżony nie pamięta o posiadaniu takowej usługi.

Nie ulega także wątpliwości, iż K. B. jeszcze tego samego dnia, kiedy dokonano przelewu z konta pokrzywdzonego dokonał wypłaty ze swojego konta, po czym jak twierdzi przekazał pieniądze niejakiej O., nie weryfikując nawet pochodzenia przelanych środków. Z wyjaśnień oskarżonego z dnia 08.01.2018 roku wynika, iż to jego podpis widnieje na potwierdzeniach wypłat pieniędzy z rachunku bankowego należącego do niego (k.205-207).

Powyższy fakt tym bardziej jest niezrozumiały w ocenie Sądu Odwoławczego, zwłaszcza, iż K. B. w dniu 24.10.2016 r. wyjaśnił, iż z kobietą o imieniu O. spotykał się około miesiąca (k. 94), przy czym podczas rozprawy głównej w dniu 04.03.2019 r. stwierdził początkowo, że spotykał się z nią "jakiś czas", jednak przy kolejnej wypowiedzi oświadczył, że było to kilka miesięcy, ale nie pamięta jej nazwiska, ponieważ była Ukrainką i trudno było mu je zapamiętać (k. 282-283).

Dodatkowo oskarżony wyjaśnił, iż domniemana "znajoma" była razem z nim w banku podczas wypłaty pieniędzy, czego nie są w stanie potwierdzić pracownicy banków obsługujących w tamtym dniu oskarżonego, z powodu upływu czasu od dnia zdarzenia oraz dużej liczby klientów obsługiwanej codziennie (k. 165-170). Jest to, w ocenie Sądu Odwoławczego, tylko wygodna dla oskarżonego linia obrony, gdyż oczywistym jest, że w takich placówkach, jak poczty, czy banki ciężko zapamiętać każdego obsługiwanego klienta. Ponadto okoliczność ta, jest całkowicie sprzeczna z jego wyjaśnieniami z dnia 24.10.2016 r., podczas których twierdził, że przekazał pieniądze wspomnianej O. przy stacji M. Centrum w W. (k. 94).

Należy przy tym zaznaczyć, iż nawet w tytule dokonanego przelewu nie ma żadnej wzmianki dotyczącej znajomej, na którą powołuje się oskarżony, a jedynie zatytułowane "wypłata 05.07.2016" (k. 36). Dodatkowo oskarżony początkowo twierdził, iż O. chciała przelać swoje pieniądze, tak żeby jej mąż nie wiedział (k. 94), jednak przy kolejnych wyjaśnieniach stwierdził, że przelane pieniądze miały pochodzić od rodziny O. (k.282).

W ocenie Sądu Odwoławczego zeznania oskarżonego K. B. w zakresie osoby "znajomej O." są nie tylko nielogiczne i niespójne z dowodami i zeznaniami świadków, ale także sprzeczne z wyjaśnieniami jego samego.

Tym samym twierdzenia apelującego należy traktować jedynie jako polemikę z prawidłowymi ustaleniami Sądu Rejonowego, opierając się na wybiórczej i selektywnej ocenie materiału dowodowego, który jest korzystny dla oskarżonego oraz prezentując własny pogląd w tym zakresie.

Wniosek

Zmiana zaskarżonego wyroku poprzez uniewinnienie oskarżonego od zarzucanych mu czynów.

☐ zasadny

☐ częściowo zasadny

☒ niezasadny

Zwięźle o powodach uznania wniosku za zasadny, częściowo zasadny albo niezasadny.

Wobec bezzasadności zarzutu apelacji brak było podstaw do zmiany zaskarżonego wyroku i uniewinnienia oskarżonego.

3.4.

Obraza przepisów postępowania, tj. art. 7 k.p.k. poprzez dokonanie dowolnej, a nie swobodnej oceny dowodu z wyjaśnień oskarżonego, polegającej na uznaniu, iż wyjaśnienia te są nielogiczne i sprzeczne z zasadami doświadczenia życiowego, co odbiera im prymat wiarygodności, oraz uznaniu, iż postać dziewczyny o imieniu O. została wymyślona przez oskarżonego w celu uniknięcia przez niego odpowiedzialności, o czym miałoby świadczyć brak znajomości nazwiska i jej numeru telefonu przez oskarżonego, oraz to, że użyczając swojego rachunku bankowego nie ustalił z jakiego tytułu mają pochodzić pieniądze, podczas gdy, już na etapie postępowania przygotowawczego oskarżony informował organy ścigania, że został przez wyżej wymienioną wykorzystany do wypłaty gotówki, a ponadto, pomiędzy wypłatą gotówki, a pierwszym przesłuchaniem oskarżonego minęło ponad 3 miesiące, a okoliczność, iż oskarżony nie pamiętał całości szczegółów relacjonowanych przez siebie zdarzeń znajduje pełne usprawiedliwienie z punktu widzenia zasad doświadczenia życiowego i logicznego rozumowania oraz z relacji znacznego upływu czasu od zaistnienia przedmiotowych zdarzeń, a ponadto wbrew twierdzeniom Sądu, oskarżony w momencie zakładania konta bankowego podał aktualne miejsce zamieszkania i odbierał korespondencję, albowiem, oskarżony został wezwany na przesłuchanie w charakterze świadka na adres wskazany w umowie i stawił się w wyznaczonym terminie, co wskazuje, że de facto przebywał pod wskazanym adresem.

☐ zasadny

☐ częściowo zasadny

☒ niezasadny

Zwięźle o powodach uznania zarzutu za zasadny, częściowo zasadny albo niezasadny

Zarzut niezasadny z przyczyn wskazanych w uzasadnieniu zarzutu w sekcji 3.3.

Wniosek

Zmiana zaskarżonego wyroku poprzez uniewinnienie oskarżonego od zarzucanych mu czynów.

☐ zasadny

☐ częściowo zasadny

☒ niezasadny

Zwięźle o powodach uznania wniosku za zasadny, częściowo zasadny albo niezasadny.

Wobec bezzasadności zarzutu apelacji brak było podstaw do zmiany zaskarżonego wyroku i uniewinnienia oskarżonego.

3.5.

Obraza przepisów postępowania, tj. art. 7 k.p.k. w zw. z art. 424 § 1 k.p.k. przez sporządzenie uzasadnienia wyroku w sposób sprzeczny z wymogami zawartymi w przepisie art. 424 § 1 k.p.k. i wskazanie jedynie dowodów, na podstawie których Sąd uznał, że oskarżony działał w zamiarze przywłaszczenia środków pieniężnych, ale zaniechaniu wyjaśnienia dlaczego nie uznał dowodów przeciwnych, co uniemożliwia kontrolę odwoławczą zaskarżonego rozstrzygnięcia; co w konsekwencji doprowadziło do błędu w ustaleniach faktycznych przyjętych za podstawę orzeczenia, polegającym na uznaniu przez Sąd, że oskarżony miał pełną świadomość, iż gotówka którą wypłacił ze swojego rachunku bankowego w łącznej kwocie 30 100 zł pochodzi z przestępstwa i w ten sposób wypełnił znamiona art. 284 § 1 k.k. podczas gdy, poprzez działanie kobiety o imieniu O., która zapewniała, że pieniądze pochodzą od jej rodziny, oskarżony czuł się jak właściciel i dokonując wypłaty gotówki nie mógł być świadomy realizacji znamienia czasownikowego "przywłaszcza", a tym samym nie wypełnił swoim zachowaniem znamion strony podmiotowej przestępstwa stypizowanego w art. 284 k.k. co doprowadziło do niezasadnego skazania oskarżonego.

☐ zasadny

☐ częściowo zasadny

☒ niezasadny

Zwięźle o powodach uznania zarzutu za zasadny, częściowo zasadny albo niezasadny

W ocenie Sądu Okręgowego, Sąd Rejonowy dla(...) w sposób prawidłowy i wyczerpujący rozważył wszystkie okoliczności i dowody ujawnione w toku rozprawy, dokonując następnie na ich podstawie prawidłowych ustaleń faktycznych i należycie wykazał winę oskarżonego w zakresie zarzucanego mu czynu. Sąd I Instancji prawidłowo przeprowadził postępowanie dowodowe i dokonał na jego podstawie prawidłowej subsumcji. Ocena oraz analiza materiału dowodowego dokonane przez Sąd są dokładne, nie wykazują błędów logicznych i nie wykraczają poza ramy swobodnej oceny dowodów. Uzasadnienie zaskarżonego wyroku zawiera prawidłową analizę zebranych dowodów i zostało sporządzone zgodnie z wymogami art. art. 424 § 1 k.p.k. Sąd Rejonowy przedstawił, które dowody uznał za wiarygodne, a którym odmówił wiary i swoje stanowisko uzasadnił. Ponadto zarzut niezasadny z przyczyn wskazanych w uzasadnieniu zarzutu w sekcji 3.3.

Wniosek

Zmiana zaskarżonego wyroku poprzez uniewinnienie oskarżonego od zarzucanych mu czynów.

☐ zasadny

☐ częściowo zasadny

☒ niezasadny

Zwięźle o powodach uznania wniosku za zasadny, częściowo zasadny albo niezasadny.

Wobec bezzasadności zarzutu apelacji brak było podstaw do zmiany zaskarżonego wyroku i uniewinnienia oskarżonego.

OKOLICZNOŚCI PODLEGAJĄCE UWZGLĘDNIENIU Z URZĘDU

4.1.

-------------------------------

Zwięźle o powodach uwzględnienia okoliczności

-------------------------------

ROZSTRZYGNIĘCIE SĄDU ODWOŁAWCZEGO

Utrzymanie w mocy wyroku sądu pierwszej instancji

5.1.1.

Przedmiot utrzymania w mocy

Wyrok Sądu Rejonowego dla Warszawy(...)z dnia 4 marca 2019 r., sygn. akt IV K 287/18 utrzymany w całości.

Zwięźle o powodach utrzymania w mocy

Apelacja obrońcy oskarżonego nie zasługuje na uwzględnienie.

W ocenie Sądu Okręgowego, Sąd Rejonowy w sposób wyczerpujący przeprowadził postępowanie dowodowe, co pozwoliło na poczynienie prawidłowych ustaleń faktycznych oraz wprowadzenie trafnych wniosków, co do winy oskarżonego w zakresie przypisanego mu w wyroku czynu. Sąd I instancji w uzasadnieniu wyroku przedstawił swój tok rozumowania - którym dowodom oraz w jakim zakresie i dlaczego dał wiarę, a w ocenie Sądu Odwoławczego przedstawionemu rozumowaniu Sądu meriti nie sposób odmówić logiki i zarzucić sprzeczności, czy dowolności wnioskowania. Ocena materiału dowodowego dokonana i przedstawiona w uzasadnieniu w powiązaniu z dowodami zebranymi w sprawie, czyni zadość wymogom przepisu art. 7 k.p.k.

Stanowisko apelującego sprowadza się w istocie rzeczy do polemiki z przeprowadzoną przez Sąd I instancji oceną dowodów i wyprowadzonymi na jej podstawie ustaleniami faktycznymi, wywodzie opartym na wybiórczym podejściu do ujawnionych okoliczności sprawy i rozpatrywaniu poszczególnych faktów w oderwaniu od pozostałych.

Tym samym nie podzielając zarzutu apelacyjnego, Sąd Okręgowy zaskarżony wyrok utrzymał w mocy stwierdzając ponadto, że nie jest on dotknięty innymi wadami, które powinny być brane przez sąd odwoławczy pod uwagę z urzędu.

Zmiana wyroku sądu pierwszej instancji

5.2.1.

Przedmiot i zakres zmiany

--------------------------------

Zwięźle o powodach zmiany

---------------------------------

Uchylenie wyroku sądu pierwszej instancji

Przyczyna, zakres i podstawa prawna uchylenia

5.3.1.1.1.

--------------------------

art. 439 k.p.k.

Zwięźle o powodach uchylenia

---------------------------

5.3.1.2.1.

Konieczność przeprowadzenia na nowo przewodu w całości

art. 437 § 2 k.p.k.

Zwięźle o powodach uchylenia

-----------------------------

5.3.1.3.1.

Konieczność umorzenia postępowania

art. 437 § 2 k.p.k.

Zwięźle o powodach uchylenia i umorzenia ze wskazaniem szczególnej podstawy prawnej umorzenia

-----------------------------

5.3.1.4.1.

-----------------------------

art. 454 § 1 k.p.k.

Zwięźle o powodach uchylenia

-----------------------------

Zapatrywania prawne i wskazania co do dalszego postępowania

------------------------------

Inne rozstrzygnięcia zawarte w wyroku

Punkt rozstrzygnięcia z wyroku

Przytoczyć okoliczności

-------

------------------------------

Koszty Procesu

Punkt rozstrzygnięcia z wyroku

Przytoczyć okoliczności

O kosztach wynagrodzenia obrońców z urzędu orzeczono w oparciu o art. 29 ust. 1 ustawy z dnia 26 maja 1982 roku – Prawo o adwokaturze (tekst jedn. Dz.U. z 2018 r., poz. 1184, ze zm.) oraz §17 ust. 2 pkt 4 w zw. z § 20 Rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 3 października 2016 r. w sprawie ponoszenia przez Skarb Państwa kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej przez adwokata J. G. z urzędu (Dz.U. z 2016 r., poz. 1714, ze zm.).

Sąd zwolnił oskarżonego K. B. od obowiązku uiszczenia kosztów sądowych w postępowaniu odwoławczym, albowiem uiszczenie ich byłoby dla oskarżonego zbyt uciążliwe. Oskarżony przebywa aktualnie w ZK Ż., nie posiada żadnego majątku ani oszczędności.

PODPIS

Sędzia Izabela Kościarz - Depta

Granice zaskarżenia

Kolejny numer załącznika

1

Podmiot wnoszący apelację

Obrońca oskarżonego - adwokat J. G.

Rozstrzygnięcie, brak rozstrzygnięcia albo ustalenie, którego dotyczy apelacja

Utrzymanie w mocy zaskarżonego wyroku

1.3.1. Kierunek i zakres zaskarżenia

☒ na korzyść

☐ na niekorzyść

☒ w całości

☐ w części

co do winy

co do kary

co do środka karnego lub innego rozstrzygnięcia albo ustalenia

1.3.2. Podniesione zarzuty

Zaznaczyć zarzuty wskazane przez strony w apelacji

art. 438 pkt 1 k.p.k. – obraza przepisów prawa materialnego w zakresie kwalifikacji prawnej czynu przypisanego oskarżonemu

art. 438 pkt 1a k.p.k. – obraza przepisów prawa materialnego w innym wypadku niż wskazany
w art. 438 pkt 1 k.p.k., chyba że pomimo błędnej podstawy prawnej orzeczenie odpowiada prawu

art. 438 pkt 2 k.p.k. – obraza przepisów postępowania, jeżeli mogła ona mieć wpływ na treść orzeczenia

art. 438 pkt 3 k.p.k. – błąd w ustaleniach faktycznych przyjętych za podstawę orzeczenia,
jeżeli mógł on mieć wpływ na treść tego orzeczenia

art. 438 pkt 4 k.p.k. – rażąca niewspółmierność kary, środka karnego, nawiązki lub niesłusznego zastosowania albo niezastosowania środka zabezpieczającego, przepadku lub innego środka

art. 439 k.p.k.

brak zarzutów

1.4. Wnioski

uchylenie

zmiana