Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt VIII U 4560/19

UZASADNIENIE

do całego wyroku

Decyzją z dnia 27 sierpnia 2019 roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych I Oddział w Ł. stwierdził, że podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne, rentowe, chorobowe i wypadkowe A. W., podlegającej ubezpieczeniom jako osoba prowadząca pozarolniczą działalność gospodarczą wynosi za miesiąc styczeń 2019 roku kwotę 675 złotych.

( decyzja – akta ZUS)

A. W. odwołała się od powyższej decyzji.

(odwołania k. 3)

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wniósł o jego oddalenie.

(odpowiedź na odwołanie – k. 4)

Sąd Okręgowy ustalił następujący stan faktyczny

A. W. podlega ubezpieczeniom społecznym jako osoba prowadząca działalność gospodarczą – firmę handlową (...). Działalność tę rozpoczęła we wrześniu 2018 roku. Nie składała do końca grudnia 2018 roku deklaracji rozliczeniowych, gdyż była objęta preferencyjną składką, opłacaną w stałej wysokości (30% najniższego wynagrodzenia)

Za miesiąc styczeń 2019 roku wnioskodawczyni opłaciła składkę w terminie, tj. w dniu 10 lutego 2019r od wysokości podstawy wymiaru w kwocie 3074 zł. Nie złożyła jednak – jednocześnie z uiszczeniem składki – deklaracji rozliczeniowej. Deklaracja ta została złożona na początku marca 2019 roku.

Sąd Okręgowy zważył, co następuje

Odwołanie jest zasadne.

Wnioskodawczyni opłacała składki w preferencyjnej wysokości, na podstawie art. 18a ust. 1 ustawy z dnia 13.10.1998 roku o systemie ubezpieczeń społecznych.

Zgodnie z art. 47 ust 1 tej ustawy, płatnik składek przesyła w tym samym terminie deklarację rozliczeniową, imienne raporty miesięczne oraz opłaca składki za dany miesiąc, z zastrzeżeniem ust. 1a, 2a i 2b.

W myśl ust 2a, osoby prowadzące pozarolniczą działalność, opłacające składki wyłącznie za siebie lub osoby z nimi współpracujące, są zwolnione z obowiązku składania deklaracji rozliczeniowej lub imiennych raportów miesięcznych za kolejny miesiąc, jeżeli w ostatnio złożonej deklaracji rozliczeniowej lub imiennym raporcie miesięcznym zadeklarowały do podstawy wymiaru składek: na ubezpieczenia społeczne – kwotę w wysokości najniższej podstawy wymiaru składek dla osób prowadzących pozarolniczą działalność, obowiązującej je i osoby z nimi współpracujące; na ubezpieczenie zdrowotne – kwotę w wysokości najniższej podstawy wymiaru określonej w art. 81 ust. 2 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2015 r. poz. 581, z późn. zm.), obowiązującej je i osoby z nimi współpracujące, i nie nastąpiła żadna zmiana w stosunku do miesiąca poprzedniego, z zastrzeżeniem ust. 2c.

Zgodnie z art. 48 cytowanej ustawy, jeżeli płatnik składek nie złoży w terminie deklaracji rozliczeniowej, nie będąc z tego obowiązku zwolniony, Zakład dokonuje wymiaru składek z urzędu w wysokości wynikającej z ostatnio złożonej deklaracji rozliczeniowej, bez uwzględnienia wypłaconych zasiłków oraz zasiłków rodzinnych i pielęgnacyjnych, zawiadamiając o tym płatnika. 2. Jeżeli po wymierzeniu składek z urzędu płatnik składek złoży deklarację rozliczeniową, Zakład koryguje wymiar składek do wysokości wynikającej ze złożonej deklaracji rozliczeniowej, z uwzględnieniem wykazanych w deklaracji zasiłków oraz zasiłków rodzinnych i pielęgnacyjnych.

W rozpoznawanej sprawie przepis art. 48 ustawy systemowej nie ma zastosowania, bowiem do tej pory wnioskodawczyni nie miała obowiązku składania co miesiąc deklaracji rozliczeniowych.

Należy zauważyć, że organ rentowy, w zaskarżonej decyzji, nie wskazał przepisu, na którym oparł swoje działalnie, sporządzając z urzędu korektę dokumentu rozliczeniowego za styczeń 2019 roku. Sąd natomiast nie znajduje takiego przepisu w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych.

Podkreślić należy, że wnioskodawczyni opłaciła składkę w terminie od wyższej podstawy wymiaru, a jedynie opóźniła się w złożeniu deklaracji rozliczeniowej.

Powyższe nie może, zdaniem Sądu negatywnie wpłynąć na sytuację wnioskodawczyni.

Powyższy pogląd jest zbieżny ze stanowiskiem Sądu Najwyższego, wyrażonym w wyroku z dnia 8.12.2015 roku w sprawie I UK 535/14.

W tym stanie rzeczy Sąd Okręgowy, na podstawie art. 477 14 § 2 k.p.c. orzekł jak w sentencji wyroku.

ZARZĄDZENIE

ZARZĄDZENIE

odpis wyroku z uzasadnieniem doręczyć wnioskodawczyni i pełn. ZUS pouczając, że s trona może wnieść apelację do Sądu, który wydał zaskarżony wyrok w terminie dwutygodniowym od doręczenia stronie skarżącej wyroku z uzasadnieniem (art.369 § 1 k.p.c.). Termin o którym mowa w § 1 uważa się za zachowany także wtedy, gdy przed jego upływem strona wniosła apelację do Sądu drugiej instancji (art.369 § 3, . wypożyczając akta rentowe