Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt II Cz 1145/12

POSTANOWIENIE

Dnia 17 grudnia 2012 r.

Sąd Okręgowy w Świdnicy II Wydział Cywilny Odwoławczy w składzie następującym:

Przewodniczący: SSO Anatol Gul

Sędziowie: SO Barbara Nowicka

SO Grażyna Kobus

po rozpoznaniu w dniu 17 grudnia 2012 r. w Świdnicy

na posiedzeniu niejawnym

zażalenia Zakładu (...)w W.

na postanowienie Sądu Rejonowego w Świdnicy

z dnia 15 października 2012 r., sygn. akt III RCo 36/12, oddalające

jego skargę na postanowienie Komornika Sądowego przy Sądzie

Rejonowym w Świdnicy Aleksandra Suszyckiego o umorzeniu

postępowania egzekucyjnego w sprawie Kmp 74/88 z wniosku

wierzyciela M. K. przy udziale dłużnika K.

K.

p o s t a n a w i a:

oddalić zażalenie.

UZASADNIENIE

Zaskarżonym postanowieniem Sąd Rejonowy oddalił skargę Zakładu (...)w W.na postanowienie Komornika z dnia 17 lipca 2012 r. o umorzeniu postępowania egzekucyjnego dotyczącego świadczeń alimentacyjnych od dłużnika K.na rzecz wierzyciela M. K., na podstawie art. 824 § 1 pkt 1 kpc, z uwagi na brak możliwości prowadzenia egzekucji sądowej wobec dłużnika pozostającego poza granicami kraju i nie mającego majątku w Polsce. Sąd, powołując przepis art. 27 ustawy z dnia 7 września 2007 r. o pomocy osobom uprawnionym do alimentów, podzielił stanowisko Komornika, że bardziej skuteczną, efektywną i racjonalną będzie próba odzyskania od dłużnika w trybie administracyjnego postępowania egzekucyjnego świadczeń wypłaconych z funduszu alimentacyjnego na rzecz wierzyciela. Stanowisko to jest tym bardziej uzasadnione, jeżeli uwzględni się okoliczność, że – jak wynika z akt postępowania egzekucyjnego – do wyegzekwowania w ramach tego postępowania podlegają tylko należności wobec ZUS.

W zażaleniu na powyższe postanowienie, wnosząc o jego uchylenie, Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w W., zarzucił naruszenie prawa materialnego poprzez błędne powołanie jako podstawy rozstrzygnięcia przepisów ustawy z dnia 7 września 2007 r. o pomocy osobom uprawnionym do alimentów. Powołane przepisy nie dotyczą działalności likwidatora funduszu alimentacyjnego w zakresie dochodzenia wypłaconych z funduszu świadczeń, do których prawo powstało przed wejściem w życie ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych.

Zażalenie nie jest uzasadnione.

Zdaniem Sądu, umorzenie przez Komornika postępowania egzekucyjnego nie narusza praw likwidatora, dochodzącego od dłużnika należności z tytułu wypłaconych świadczeń z Funduszu Alimentacyjnego. Zgodnie z art. 27 ustawy z dnia 7 września 2007 r. o pomocy osobom uprawnionym do alimentów dłużnik alimentacyjny jest zobowiązany do zwrotu organowi właściwemu wierzyciela należności w wysokości świadczeń wypłaconych z funduszu alimentacyjnego osobie uprawnionej, łącznie z ustawowymi odsetkami (ust. 1), organ właściwy wierzyciela wydaje, po zakończeniu okresu świadczeniowego lub po uchyleniu decyzji w sprawie przyznania świadczeń z funduszu alimentacyjnego, decyzję administracyjną w sprawie zwrotu przez dłużnika alimentacyjnego należności z tytułu otrzymanych przez osobę uprawnioną świadczeń z funduszu alimentacyjnego (ust. 2), należności podlegają ściągnięciu w trybie przepisów ustawy z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji, z uwzględnieniem przepisów niniejszej ustawy (ust. 3). Stosownie zaś do treści art. 28 ust. 2 pkt. 5 w/w ustawy w przypadku gdy w okresie wypłaty świadczenia z funduszu alimentacyjnego należności z tytułu świadczeń wypłaconych z funduszu alimentacyjnego osobie uprawnionej nie zostaną zaspokojone, po zaprzestaniu wypłaty świadczenia organ prowadzący postępowanie egzekucyjne zaspokaja – w odpowiedniej kolejności - należności likwidatora funduszu alimentacyjnego powstałe z tytułu świadczeń alimentacyjnych wypłaconych na podstawie ustawy z dnia 18 lipca 1974 r. o funduszu alimentacyjnym - do ich całkowitego zaspokojenia (…). Uwzględniając powyższe, zważywszy, że na chwilę obecną do wyegzekwowania pozostają tylko należności wobec Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, należało podzielić stanowisko Sądu Rejonowego, że bardziej skuteczną, efektywną i racjonalną będzie próba odzyskania od dłużnika świadczeń wypłaconych z funduszu alimentacyjnego na rzecz wierzyciela w trybie administracyjnego postępowania egzekucyjnego

Mając powyższe na uwadze, Sąd Okręgowy, na podstawie art. 385 kpc w zw. z art. 397 § 2 zd. 1 kpc i art. 13 § 2 kpc, orzekł jak w sentencji postanowienia.