Pełny tekst orzeczenia

UZASADNIENIE wyroku z dnia 29 listopada 2019 r.

w części dotyczącej kary i odnośnie oskarżonego który złożył wniosek o uzasadnienie, zgodnie z treścią art. 424 § 3 k.p.k. i art. 423 § 1a k.p.k.

Formularz UK 1

Sygnatura akt

II K 211/19

Jeżeli wniosek o uzasadnienie wyroku dotyczy tylko niektórych czynów lub niektórych oskarżonych, sąd może ograniczyć uzasadnienie do części wyroku objętych wnioskiem. Jeżeli wyrok został wydany w trybie art. 343, art. 343a lub art. 387 k.p.k. albo jeżeli wniosek o uzasadnienie wyroku obejmuje jedynie rozstrzygnięcie o karze i o innych konsekwencjach prawnych czynu, sąd może ograniczyć uzasadnienie do informacji zawartych w częściach 3–8 formularza.

1.  USTALENIE FAKTÓW

Fakty uznane za udowodnione

Lp.

Oskarżony

Czyn przypisany oskarżonemu (ewentualnie zarzucany, jeżeli czynu nie przypisano)

1.

M. S.

W dniu 17 lutego 2019 roku o godzinie 17.30 w L. na ul. (...) prowadził pojazd mechaniczny marki O. (...) o nr rej. (...) w ruchu lądowym znajdując się w stanie nietrzeźwości I badanie 1,51 mg/l II badanie 1,47 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu, przy czym czynu tego dokonał będąc wcześniej prawomocnie skazanym za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości

1.  PODSTAWA PRAWNA WYROKU

Punkt rozstrzygnięcia z wyroku

Oskarżony

1.1.  Podstawa prawna skazania albo warunkowego umorzenia postępowania zgodna z zarzutem

art. 178a §1 i 4 k.k.

M. S.

Zwięźle o powodach przyjętej kwalifikacji prawnej

Dyspozycja art. 178a §1i 4 k.k. stanowi, że popełnia przestępstwo kto znajdując się w stanie nietrzeźwości, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym będąc wcześniej prawomocnie skazany za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości lub dopuścił się czynu określonego w art. 178a§ 1 k.k. w okresie obowiązywania zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych orzeczonego w związku ze skazaniem za w/w przestępstwo i podlega wówczas karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. Analizując realia przedmiotowej sprawy należy stwierdzić, że oskarżony M. S. swoim działaniem wyczerpał znamiona przypisanego mu przestępstwa albowiem w dniu 17 lutego 2019 roku o godzinie 17.30 w L. na ul. (...) prowadził pojazd mechaniczny marki O. (...) o nr rej. (...) w ruchu lądowym znajdując się w stanie nietrzeźwości I badanie 1,51 mg/l II badanie 1,47 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu, przy czym czynu tego dokonał będąc wcześniej prawomocnie skazanym wyrokami Sądu Rejonowego w Legionowie II Wydział Karny sygn. akt II K 511/18 z dnia 30.08.2018 roku oraz II K 610/18 z dnia27.09.2018roku za przestępstwa z art. 178a§1k.k. M. S. przyznał się do zarzucanego mu czynu i złożył wniosek o dobrowolne poddanie się karze. Z tych względów zarówno okoliczności jak i wina oskarżonego nie budzą wątpliwości.

2.  KARY, Środki Karne, Przepadek, Środki Kompensacyjne i środki związane z poddaniem sprawcy próbie

Oskarżony

Punkt rozstrzygnięcia
z wyroku

Punkt z wyroku odnoszący się
do przypisanego czynu

Przytoczyć okoliczności

M. S.

1.

II.

III.

Kara 10 miesięcy pozbawienia wolności;

Na podstawie art. 42§3 k.k. Sąd orzekł dożywotni zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych;

Na podstawie art. 43a§2 k.k. Sąd orzekł

Stopień winy i społecznej szkodliwości czynu oskarżonego jest niewątpliwie znaczny, ze względu na umyślne działanie, rodzaj naruszonego dobra, okazane lekceważenie porządku prawnego jego wcześniejszą karalność i niepoprawność. Oskarżony ma 48 lat, jest rozwiedziony, nie posiada nikogo na utrzymaniu, ma wykształcenie zawodowe, z zawodu jest mechanikiem, pracuje jako dekarz i osiąga dochód 4700 złotych netto miesięcznie, był 10- krotnie karany (k.54-55) w tym 3 krotnie z art. 178a§1k.k.

Wymierzona wobec niego kara powinna przekonać oskarżonego i ogół społeczeństwa, że popełnianie przestępstw nie jest opłacalne i zamiast spodziewanych korzyści przynosi dolegliwości. Celem kary jest również kształtowanie w społeczeństwie szacunku dla norm prawnych, dlatego w ocenie Sądu uwzględniając stopień społecznej szkodliwości jego czynu oraz cele zapobiegawcze i wychowawcze jakie kara ta winna spełnić karą adekwatną do stopnia zawinienia powinna być kara 10 miesięcy pozbawienia wolności. W ocenie Sądu orzeczenie tego rodzaju kary należycie skłoni oskarżonego do refleksji nad swoim zachowaniem i powstrzyma w przyszłości od popełnienia podobnych przestępstw.

Do okoliczności obciążających w sprawie należy zaliczyć przede wszystkim nagminność przestępstw z art.178a§1i4 k.k.. Za okoliczność łagodzącą Sąd uznał przyznanie się oskarżonego do winy i złożenie wniosku o dobrowolne poddanie się karze.

Na podstawie art. 42§3 k.k. Sąd orzekł obligatoryjny środek karny w postaci dożywotniego zakazu prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych oraz na podstawie art.43a§2k.k. obowiązek zapłaty świadczenia pieniężnego w kwocie 15.000 złotych.

3.  1Inne ROZSTRZYGNIĘCIA ZAWARTE w WYROKU

Oskarżony

Punkt rozstrzygnięcia
z wyroku

Punkt z wyroku odnoszący się do przypisanego czynu

Przytoczyć okoliczności

7.  Koszty procesu

Punkt rozstrzygnięcia z wyroku

Przytoczyć okoliczności

IV.

V.

Sąd na podstawie art.624§1k.p.k. mając na uwadze aktualnie trudną sytuację majątkową oskarżonego i obowiązek zapłaty świadczenia, zwolnił go z obowiązku poniesienia kosztów sądowych w sprawie.

Na podstawie art. 618§1 p.11 kpk w zw. z art. 29§1 ustawy z dnia 26.05.1982r. Prawo o adwokaturze i §14 ust.2 pkt.1 Rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 28.09.2002r. w sprawie opłat za czynności adwokackie Sąd zasądził od Skarbu Państwa na rzecz kancelarii adwokackiej (...) wynagrodzenie w kwocie 420 złotych powiększonych o należną stawkę podatku VAT za pełnienie obowiązków obrońcy oskarżonego z urzędu i zarządził kwotę tę wypłacić z sum Skarbu Państwa.

4.  1Podpis