Pełny tekst orzeczenia

UZASADNIENIE

wyroku z dnia 27 lutego 2020 r.

Formularz UK 1

Sygnatura akt

II K 1268/19

Jeżeli wniosek o uzasadnienie wyroku dotyczy tylko niektórych czynów lub niektórych oskarżonych, sąd może ograniczyć uzasadnienie do części wyroku objętych wnioskiem. Jeżeli wyrok został wydany w trybie art. 343, art. 343a lub art. 387 k.p.k. albo jeżeli wniosek o uzasadnienie wyroku obejmuje jedynie rozstrzygnięcie o karze i o innych konsekwencjach prawnych czynu, sąd może ograniczyć uzasadnienie do informacji zawartych w częściach 3–8 formularza.

1.USTALENIE FAKTÓW

1.1.  Fakty uznane za udowodnione

Lp.

Oskarżony

Czyn przypisany oskarżonemu (ewentualnie zarzucany, jeżeli czynu nie przypisano)

1.

A. G.

Oskarżona A. G. prowadziła sklep (...) w G.. Około czerwca 2018 r. zgłosiła się do niej osoba pośrednicząca w zawieraniu umów kredytowych i poprosiła o wypisanie zaświadczenia o rzekomym zatrudnieniu A. B.. Oskarżona zgodziła się i wystawiła stwierdzające nieprawdę zaświadczenie o zatrudnieniu A. B. w jej sklepie. Zaświadczenie to posłużyło do złożenia wniosku kredytowego i następnie zawarcia umowy nr (...) o udzielenie kredytu w dniu 27 czerwca 2018 r. konsolidacyjnego w kwocie 44.538,30 złotych w (...) Bank S.A. z siedzibą w W.. Oskarżona działała w ten sposób na szkodę wymienionego Banku i spadkobierców zmarłej w dniu 11 lipca 2018 r. kredytobiorcy.

Przy każdym czynie wskazać fakty uznane za udowodnione

Dowód

Numer karty

Oskarżeni poświadczyła nieprawdę w dokumencie o zatrudnieniu w prowadzonej przez siebie firmie (...), celem złożenia tego zaświadczenia do wniosku kredytowego.

wyjaśnienia oskarżonej,

zeznania J. A.,

zeznania J. T.,

umowa,

zaświadczenie,

pismo ZUS.

k. 277-278,

k.87v-88,

k.114v-115,

k.4-8,

k. 17,

k.196.

1.2.  Fakty uznane za nieudowodnione

Lp.

Oskarżony

Czyn przypisany oskarżonemu (ewentualnie zarzucany, jeżeli czynu nie przypisano)

1.

A. G.

W realiach niniejszej sprawy nie ma takich czynów.

1.OCena DOWOdów

1.1.  Dowody będące podstawą ustalenia faktów

Lp. faktu z pkt 1.1

Dowód

Zwięźle o powodach uznania dowodu

1.1

Wyjaśnienia oskarżonej

Zeznania G. S.

Zeznania J. T.

Wyjaśnienia oskarżonej zasługują na wiarygodność, gdyż są logiczne, rzeczowe i znajdują potwierdzenie w zeznaniach J. A. (k.87v-88), J. T. (k.114v-115), dokumentacji kredytowej (k.4-8) oraz piśmie ZUS (k. 196).

Zeznania te są logiczne, rzeczowe i znajdują potwierdzenie w wyjaśnieniach oskarżonej, dokumentacji kredytowej (k.4-8) oraz piśmie ZUS (k. 196).

Zeznania te są logiczne, rzeczowe i znajdują potwierdzenie w wyjaśnieniach oskarżonej, zeznaniach J. A., dokumentacji kredytowej (k.4-8) oraz piśmie ZUS (k. 196).

1.2.  Dowody nieuwzględnione przy ustaleniu faktów
(dowody, które sąd uznał za niewiarygodne oraz niemające znaczenia dla ustalenia faktów)

Lp. faktu z pkt 1.1 albo 1.2

Dowód

Zwięźle o powodach nieuwzględnienia dowodu

Jak wskazano wyżej nie ma takich dowodów w niniejszej sprawie

1.PODSTAWA PRAWNA WYROKU

Punkt rozstrzygnięcia z wyroku

Oskarżony

1.3.  Podstawa prawna skazania albo warunkowego umorzenia postępowania zgodna z zarzutem

Art. 297 § 1 k.k. w zb. z art. 271 § 1 k.k.

A. G.

Zwięźle o powodach przyjętej kwalifikacji prawnej

Oskarżona działając w celu uzyskania wsparcia finansowego dla A. B. wystawiła zaświadczenie o jej rzekomym zatrudnieniu w prowadzonym przez siebie sklepie. Zaświadczenie to było nierzetelne, gdyż stwierdzało nieprawdziwą okoliczność w postaci dodatkowego zatrudnienia osoby ubiegającej się o kredyt, a zatem zmieniało jej zdolność kredytową. Nadmienić należy, że udzielający wsparcia finansowego powinien uzyskać prawdziwe informacje odnośnie sytuacji majątkowej i możliwości spłaty zadłużenia przez kredytobiorcę. Czyn oskarżonej niewątpliwie wyczerpuje znamiona przestępstwa określonego w art. 297 § 1 k.k. w zw. z art. 271 § 1 k.k. w zw. z art. 11 § 2 k.k.

1.4.  Warunkowe umorzenie postępowania

punkt I wyroku

art. 66 § 1 k.k. w zw. z art. 67 § 1 k.k.

Zwięzłe wyjaśnienie podstawy prawnej oraz zwięźle o powodach warunkowego umorzenia postępowania

Stopień społecznej szkodliwości czynu przypisanego oskarżonej nie był znaczny, choć wyższy niż znikomy w rozumieniu art. 1 § 2 k.k., gdyż oskarżona wystawiła nierzetelne i stwierdzające nieprawdę zaświadczenie o zatrudnieniu, umożliwiła przez to uzyskanie kredytu na niemałą kwotę. Należy jednak uwzględnić, że oskarżona działała tylko odnośnie wystawienia stwierdzającego nieprawdę zaświadczenia, nie uzyskała z tego tytułu korzyści majątkowej i popełnienie przez nią przestępstwa wynikało z woli udzielenia pomocy koleżance zajmującej się pośrednictwem kredytowym.

Nie był znaczny również stopień winy oskarżonej, gdyż działała z chęci udzielenia pomocy innej osobie i nie uświadamiała sobie, że konsekwencją jej działania może być udzielenie wsparcia osobie niezdolnej do spłaty zadłużenia.

Oskarżona ma 43 lat, jest mężatką, nie ma nikogo na utrzymaniu, zdobyła wykształcenie wyższe, od października 2019 r. nie ma stałych dochodów, wcześniej prowadziła sklep (oświadczenie z k. 276), nie była karana (k.247).

Celem postępowania karnego jest zapobieganie popełniania przestępstwom i kształtowanie w społeczeństwie szacunku dla norm prawnych i słusznych interesów innych osób oraz wskazywanie, że reguły współżycia społecznego wykluczają dopuszczalność wystawiania nierzetelnych zaświadczeń poświadczających możliwości zarobkowe, w celu uzyskania wsparcia finansowego.

Biorąc pod uwagę powyższe, Sąd warunkowo umorzył postępowanie karne, uznając, że jest to wystarczające do przekonania oskarżonej by przestrzegała porządku prawnego i nie popełniła przestępstwa w przyszłości. Okres próby został określony na 2 lata, gdyż jest to wystarczające do weryfikacji prognozy kryminalnej wobec oskarżonej.

1.KARY, Środki Karne, PRzepadek, Środki Kompensacyjne i środki związane z poddaniem sprawcy próbie

Oskarżony

Punkt rozstrzygnięcia
z wyroku

Punkt z wyroku odnoszący się
do przypisanego czynu

Przytoczyć okoliczności

A. G.

II.

III.

art. 67 § 3 k.k.

art. 45a § 1 k.k.

Oskarżona dopuściła się popełnienia przestępstwa, stąd koniecznym jest zobowiązanie ją do uiszczenia świadczenie pieniężnego, w celu wzbudzenia w niej woli przestrzegania porządku prawnego w przyszłości i kształcenia szacunku dla norm prawnych. Kwota 500 złotych jest adekwatna do stopnia społecznej szkodliwości czynu i winy oskarżonej, a ponadto kwota ta będzie możliwa dla nią do spłaty, bez zbytniego uszczuplenia skromnych dochodów oskarżonej.

Orzeczenie przepadku dowodu rzeczowego jest obligatoryjne, gdyż służył on do popełnienia czynu zabronionego.

1.KOszty procesu

Punkt rozstrzygnięcia z wyroku

Przytoczyć okoliczności

IV.

Oskarżona nie ma obecnie dochodów, a powinna uiścić świadczenie pieniężne. Spłata kosztów sądowych byłaby dla niej zbyt uciążliwa, uwzględniając jej sytuację majątkową i życiową.

1.1Podpis