Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt II 1. Kow 403/20/wz

POSTANOWIENIE

o warunkowym przedterminowym zwolnieniu

Dnia 30 kwietnia 2020 r.

Sąd Okręgowy w Łomży w II Wydziale Karnym Sekcja Penitencjarna w składzie:

Przewodniczący - sędzia Stanisław Guziejko

Protokolant - sekr. sądowy Urszula Idziaszek-Broniek

przy udziale prokuratora Wioletty Jeżewskiej

oraz przedstawiciela administracji Zakładu Karnego w G.

po rozpoznaniu na posiedzeniu wniosku Dyrektora Zakładu Karnego

postanowił:

I.  na zasadzie art. 77 §1 kk, art. 78 § 1 k.k. oraz art. 161 §1 k.k.w. warunkowo zwolnić D. K. s. T. i W. z domu P.,
ur. (...) w Ł., skazanego prawomocnym wyrokiem:

-

Sądu Rejonowego dla Warszawy M. w W. z dnia 28/04/2016 r., sygn. akt XIV K (...)na karę 6 lat pozbawienia wolności,

z odbycia reszty kary pozbawienia wolności, której koniec przypada na dzień 01/12/2021 r.

II.  na zasadzie art. 80 § 1 k.k. wyznaczyć warunkowo zwolnionemu okres próby w wymiarze 2 (dwóch) lat;

III.  na zasadzie art. 159 kkw w zw. z art. 72 § 1 k.k. w okresie próby:

-

oddać warunkowo zwolnionego pod dozór kuratora sądowego,

-

nałożyć na warunkowo zwolnionego obowiązek: informowania kuratora o przebiegu okresu próby, powstrzymywania się od nadużywania alkoholu oraz używania środków odurzających, podjęcia starań o zatrudnienie.

UZASADNIENIE

Dyrektor Zakładu Karnego w G. złożył wniosek o udzielenie skazanemu D. K. warunkowego zwolnienia z odbycia reszty kary pozbawienia wolności.

W ocenie Sądu wniosek ten zasługiwał na uwzględnienie.

Skazany odbył już połowę kary, spełniając tym samym warunek formalny do ubiegania się o warunkowe zwolnienie, określony w art. 78 § 1 k.k. W ocenie Sądu analiza przesłanek określonych w art. 77 § 1 k.k. pozwala na powzięcie uzasadnionego przekonania, że skazany będzie stosował się do orzeczonego środka karnego lub zabezpieczającego i przestrzegał porządku prawnego, a w szczególności nie popełni w przyszłości przestępstwa. Postawa skazanego podczas pobytu w zakładzie karnym, powiązana z jego właściwościami i warunkami osobistymi, pozwala na wysunięcie wniosku, że w osobowości skazanego zaszły trwałe i świadczące o spełnieniu celów wychowawczych kary zmiany.

Skazany podczas pobytu przestrzegał porządku i dyscypliny w stopniu bardzo dobrym. Dotychczas nie był karany dyscyplinarnie. W relacjach z współosadzonymi jest zgodny i bezkonfliktowy, nie odnotowano dotychczas sytuacji konfliktowych ze współosadzonymi, potrafi zgodnie i poprawnie układać z nimi relacje, nie zachodziła potrzeba stosowania wobec skazanego środków przymusu bezpośredniego. Karę pozbawienia wolności odbywał w systemie programowanego oddziaływania. Nie deklaruje przynależności do podkultury przestępczej i nie przejawia aktywności na tle podkultury. W trakcie odbywania kary brał on aktywny udział w programach resocjalizacyjnych, a na szczególną uwagę w ocenie sądu zasługuje jego uczestnictwo w programie readaptacyjnym „Wskazówka” w którym doskonalił umiejętności społeczne i poznawcze poprzez wewnętrzną przemianę. Należy też dostrzec i to, iż czując potrzebę rozmowy z pokrzywdzonym skontaktował się on z własnej woli telefonicznie z jego córką. W rozmowie, która odbyła się w przyjaznej atmosferze, osadzony dowiedział się, że pokrzywdzony nie żyje od kilku miesięcy, długo chorował. Osoba ta przekazała skazanemu, że ojciec przebaczył mu doprowadzenie do śmierci żony. Ponadto utrzymuje on też prawidłowe relacje z osobami bliskimi, co jest dodatkowym bodźcem stymulującym jego prawidłową postawę.

Powyższe okoliczności, wynikające z opinii sporządzonej przez zakład karny, pozwalają na sformułowanie względem skazanego pozytywnej prognozy kryminologiczno-społecznej. Niewątpliwie charakter i okoliczności popełnionych przestępstw nakazują z dużą dozą ostrożności oceniać realność i trwałość poprawy okazywanej przez skazanego, jednakże praca osadzonego nad sobą i osiągnięte efekty wskazują, iż na obecnym etapie procesu jego readaptacji społecznej, efektywniejsze będą oddziaływania resocjalizacyjne prowadzone względem skazanego w warunkach wolnościowych podczas wyznaczonego okresu próby. Służyć jej będą między innymi nałożone obowiązki, których przestrzeganie zagwarantować ma prawidłowy przebieg okresu próby i oddanie pod dozór kuratora.

Mając powyższe na uwadze, orzeczono jak na wstępie.

Postanowienie uprawomocniło się

w dniu 08.05.2020 r.

i podlega wykonaniu

ZARZĄDZENIE

1.  Odpis postanowienia doręczyć:

a)  Dyrektorowi Zakładu Karnego z nakazem zwolnienia,

b)  Sądowi Rejonowemu dla Warszawy-Mokotowa w W. (do akt),

c)  Sądowi Okręgowemu wg miejsca zamieszkania – celem wyznaczenia kuratora – 3 egz.

2.  Zawiadomić:

a)  Komisariat Policji wg miejsca zamieszkania

b)  Krajowy Rejestr Karny.

Dnia 30 kwietnia 2020 r. Sędzia

Wykonano, dnia ..............................2020 r.

Sekretarz

Pouczenie:

1.  Skazany oddany pod dozór obowiązany jest bezzwłocznie, a najpóźniej w ciągu 7 dni od powzięcia wiadomości o oddaniu go pod dozór, zgłosić się do kuratora sądowego tego sądu rejonowego, w okręgu którego dozór ma być wykonywany.

2.  Skazany, na którego nałożono obowiązki, a także oddany pod dozór, obowiązany jest przestrzegać obowiązków ustanowionych przez sąd na okres próby lub związanych z dozorem.

3.  Skazany jest obowiązany stawić się na wezwanie sądu lub kuratora sądowego i udzielać wyjaśnień co do przebiegu dozoru i wykonywania nałożonych na niego obowiązków, bez zgody sądu nie zmieniać miejsca stałego pobytu, umożliwić kuratorowi wejście do mieszkania oraz informować go o zmianie miejsca zatrudnienia.

4.  Jeżeli w okresie próby i w ciągu 6 miesięcy od jej zakończenia nie odwołano warunkowego zwolnienia, karę uważa się za odbytą z chwilą warunkowego zwolnienia.

5.  Sąd penitencjarny odwołuje warunkowe zwolnienie, jeżeli warunkowo zwolniony w okresie próby popełnił przestępstwo umyślne, za które orzeczono prawomocnie karę pozbawienia wolności.

6.  Sąd penitencjarny odwołuje warunkowe zwolnienie, jeżeli warunkowo zwolniony uchyla się od wykonania obowiązków wymienionych w pkt. 2, 3 i 4.

7.  Sąd penitencjarny odwołuje warunkowe zwolnienie, jeżeli warunkowo zwolniony uchyla się od dozoru, wykonania nałożonych obowiązków lub orzeczonych środków karnych.

8.  Sąd penitencjarny odwołuje warunkowe zwolnienie, jeżeli warunkowo zwolniony w okresie próby rażąco naruszył porządek prawny, w szczególności popełnił inne przestępstwo niż określone w pkt. 6 lub została orzeczona inna kara niż określona w pkt. 6.

9.  Sąd penitencjarny odwołuje warunkowe zwolnienie, jeżeli zwolniony, skazany za przestępstwo popełnione z użyciem przemocy lub groźby bezprawnej wobec osoby najbliższej lub innej osoby małoletniej zamieszkującej wspólnie ze sprawcą, w okresie próby rażąco narusza porządek prawny, ponownie używając przemocy lub groźby bezprawnej wobec osoby najbliższej lub innej osoby małoletniej zamieszkującej wspólnie ze sprawcą.

10.  W przypadku odwołania warunkowego zwolnienia nie zalicza się na poczet kary okresu spędzonego na wolności.

11.  W razie odwołania warunkowego zwolnienia ponowne warunkowe zwolnienie nie może nastąpić przed upływem roku od osadzenia skazanego w zakładzie karnym, a w wypadku kary 25 lat pozbawienia wolności lub kary dożywotniego pozbawienia wolności przed upływem 5 lat.