Pełny tekst orzeczenia

UZASADNIENIE

wyroku z dnia 29 maja 2020 r.

Formularz UK 1

Sygnatura akt

II K 1003/19

Jeżeli wniosek o uzasadnienie wyroku dotyczy tylko niektórych czynów lub niektórych oskarżonych, sąd może ograniczyć uzasadnienie do części wyroku objętych wnioskiem. Jeżeli wyrok został wydany w trybie art. 343, art. 343a lub art. 387 k.p.k. albo jeżeli wniosek o uzasadnienie wyroku obejmuje jedynie rozstrzygnięcie o karze i o innych konsekwencjach prawnych czynu, sąd może ograniczyć uzasadnienie do informacji zawartych w częściach 3–8 formularza.

1.USTALENIE FAKTÓW

1.1.  Fakty uznane za udowodnione

Lp.

Oskarżony

Czyn przypisany oskarżonemu (ewentualnie zarzucany, jeżeli czynu nie przypisano)

1.

R. C.

Oskarżony R. C. prowadził w dniu 29 czerwca 2019 r. samochód marki V. o nr rej. (...). Około godziny 21-ej przejeżdżał przez N., na ul. (...) nie dostosował prędkości do warunków ruchu drogowego i zjechał na pobocze. Na skutek tego uderzył w zaparkowane pojazdy marki M. o nr rej. (...) i samochód marki V. o nr rej. (...) oraz M. R. oraz A. F., którzy stali przy tym samochodzie. W wyniku zdarzenia M. R. doznał obrażeń w postaci urazu wielomiejscowego, urazu odcinka szyjnego kręgosłupa z nasileniem zmian dyskopatycznych, złamania żeber II, III, IV, V, VI, VII, VIII, IX po stronie lewej ze śladową odmą opłucną po tej stronie, złamanie głowy kości promieniowej lewej, otarcia naskórka przedramienia prawego, a A. F. doznała obrażeń w postaci złamania jarzmowo-oczodołowo-szczękowej po stronie prawej, rany tłuczonej łuku brwiowego prawego, licznych otarć naskórka kończyn dolnych prawej i lewej, otarcia naskórka w okolicach ud i kolan. Obrażenia te spowodowały naruszenie czynności narządów ciała i rozstrój zdrowia M. R. i A. F. na okres powyżej 7 dni. M. R. przebywał w szpitalu 2 dni, korzystał z konsultacji lekarskich odnośnie bólu kręgosłupa szyjnego, do dnia rozpoznania sprawy nie odzyskał pełnej sprawności fizycznej. Ubezpieczyciel wypłacił mu kwotę 28.073,59 złotych tytułem odszkodowania i zadośćuczynienia. A. F. przebywała 2 dni w Szpitalu, korzystała z konsultacji chirurga szczękowego, badania kręgosłupa szyjnego i rehabilitacji. Do dnia rozpoznania sprawy nie odzyskała pełnej sprawności fizycznej. Ubezpieczyciel wypłacił jej kwotę 16.933,20 złotych tytułem odszkodowania i zadośćuczynienia.

Przy każdym czynie wskazać fakty uznane za udowodnione

Dowód

Numer karty

Oskarżony spowodował wypadek drogowy, w którym obrażeń ciała na okres powyżej 7 dni doznali pokrzywdzeni.

wyjaśnienia oskarżonego,

zeznania A. F.,

zeznania M. R.,

protokoły oględzin,

dokumentacja fotograficzna,

szkic miejsca zdarzenia,

dokumentacja medyczna,

opinie lekarskie.

k. 85,171v,

k.28v-29,171v-172,

k. 45v,193,

k.6-7,8-9,10-11,12-13,

k.14,

k.15,

k.41,50,191

k.66,69.

1.2.  Fakty uznane za nieudowodnione

Lp.

Oskarżony

Czyn przypisany oskarżonemu (ewentualnie zarzucany, jeżeli czynu nie przypisano)

1.

R. C.

W realiach niniejszej sprawy nie ma takich czynów.

1.OCena DOWOdów

1.1.  Dowody będące podstawą ustalenia faktów

Lp. faktu z pkt 1.1

Dowód

Zwięźle o powodach uznania dowodu

1.1

Wyjaśnienia oskarżonego

Zeznania A. F.

Zeznania M. R.

Protokół oględzin miejsca zdarzenia, protokołu oględzin pojazdów, dokumentacja fotograficzna, szkic miejsca zdarzenia, dokumentacja medyczna.

Opinie biegłego lekarza.

Wyjaśnienia oskarżonego zasługują na wiarygodność, gdyż są logiczne, rzeczowe i znajdują potwierdzenie w zeznaniach A. F., M. R., protokole oględzin miejsca zdarzenia (k.6-7), pojazdów (k.8-13), dokumentacji fotograficznej (k.14) i szkicu miejsca zdarzenia (k. 15).

Zeznania te są logiczne, rzeczowe i znajdują potwierdzenie w wyjaśnieniach oskarżonego, protokole oględzin miejsca zdarzenia (k.6-7), pojazdów (k.8-13), dokumentacji fotograficznej (k.14) i szkicu miejsca zdarzenia (k. 15).

Zeznania te są logiczne, rzeczowe i znajdują potwierdzenie w wyjaśnieniach oskarżonego, protokole oględzin miejsca zdarzenia (k.6-7), pojazdów (k.8-13), dokumentacji fotograficznej (k.14) i szkicu miejsca zdarzenia (k. 15).

Dokumenty te zostały uznane za podstawę ustalenia stanu faktycznego, gdyż zostały sporządzone przez powołane do tego osoby, a ich autentyczność nie budzi wątpliwości.

Opinie te są jasne, pełne, zostały sporządzone przez lekarza dysponującego fachową wiedzą z dziedziny zdrowia ludzkiego i jego zaburzeń, nie były kwestionowane przez strony. Stąd opinie te zostały uznane za podstawę ustalenia stanu faktycznego.

1.2.  Dowody nieuwzględnione przy ustaleniu faktów
(dowody, które sąd uznał za niewiarygodne oraz niemające znaczenia dla ustalenia faktów)

Lp. faktu z pkt 1.1 albo 1.2

Dowód

Zwięźle o powodach nieuwzględnienia dowodu

Jak wskazano wyżej nie ma takich dowodów w niniejszej sprawie.

1.PODSTAWA PRAWNA WYROKU

Punkt rozstrzygnięcia z wyroku

Oskarżony

1.3.  Podstawa prawna skazania albo warunkowego umorzenia postępowania zgodna z zarzutem

Art. 177 § 1 k.k.

R. C.

Zwięźle o powodach przyjętej kwalifikacji prawnej

Oskarżony prowadził samochód w ruchu lądowym, powinien zachować przepisy i zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym, by uniknąć wszelkich sytuacji zagrażających bezpieczeństwu w tym ruchu. Tymczasem oskarżony nieumyślnie naruszył zasady bezpieczeństwa w komunikacji lądowej, gdyż zjechał na pobocze i uderzył w zaparkowane na poboczu samochody oraz pokrzywdzonych znajdujących się przy ich samochodzie. W wyniku naruszenia zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym oskarżony spowodował wypadek komunikacyjnego, ze skutkiem w postaci naruszenia czynności ciała pokrzywdzonych na okres powyżej 7 dni. Czyn oskarżonego niewątpliwie wyczerpuje znamiona przestępstwa określonego w art. 177 § 1 k.k.

1.4.  Warunkowe umorzenie postępowania

punkt I wyroku

art. 66 § 1 k.k. w zw. z art. 67 § 1 k.k.

Zwięzłe wyjaśnienie podstawy prawnej oraz zwięźle o powodach warunkowego umorzenia postępowania

Stopień społecznej szkodliwości czynu przypisanego oskarżonemu nie był znaczny, choć wyższy niż znikomy w rozumieniu art. 1 § 2 k.k., gdyż oskarżony naruszył zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym i spowodował wypadek drogowy z poważnymi skutkami zdrowotnymi dla pokrzywdzonych.

Nie był znaczny również stopień winy oskarżonego, gdyż zdarzenie było incydentem w życiu oskarżonego, który prowadzi ustabilizowany tryb życia (wywiad środowiskowy k. 166-167), pracuje jako lekarz i w dniu zdarzenia pełnił dyżur w godzinach 8-20 (k.114).

Oskarżony ma 56 lat, jest żonaty, ma na utrzymaniu studiującego syna, zdobył wykształcenie wyższe, pracuje jako lekarz i zarabia około 9.500 złotych miesięcznie (oświadczenie z k. 171v), nie był karany (k.86,199).

Celem postępowania karnego jest zapobieganie popełniania przestępstwom i kształtowanie w społeczeństwie szacunku dla norm prawnych i słusznych interesów innych osób oraz wskazywanie, że zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym powinny być przestrzegane przez wszystkich jego uczestników, by unikać wszelkich sytuacji naruszających to bezpieczeństwo.

Biorąc pod uwagę powyższe, Sąd warunkowo umorzył postępowanie karne, uznając, że jest to wystarczające do przekonania oskarżonego by przestrzegał porządku prawnego i nie popełnił przestępstwa w przyszłości. Okres próby został określony na 1 rok, gdyż jest to wystarczające do weryfikacji prognozy kryminalnej wobec oskarżonego.

1.KARY, Środki Karne, PRzepadek, Środki Kompensacyjne i środki związane z poddaniem sprawcy próbie

Oskarżony

Punkt rozstrzygnięcia
z wyroku

Punkt z wyroku odnoszący się
do przypisanego czynu

Przytoczyć okoliczności

R. C.

II.

II.

art. 67 § 3 k.k.

Oskarżony spowodował wypadek drogowy, na skutek którego pokrzywdzeni doznali licznych obrażeń ciała, krzywd, cierpień, a do dnia rozpoznania sprawy nie odzyskali pełnej sprawności fizycznej. Należy wskazać, że ubezpieczyciel wypłacił pokrzywdzonym niemałe odszkodowania, a mogą domagać się zadośćuczynienia w kwotach adekwatnych do doznanych szkód. W niniejszym postępowaniu, dla wzmocnienia wychowawczego oddziaływania wyroku, koniecznym jest zobowiązanie oskarżonego do uiszczenia nawiązek na rzecz pokrzywdzonych. Kwoty po 10.000 złotych są adekwatne do rodzaju obrażeń ciała, doznanych cierpień, niemożliwości wykonywania pracy, znoszenia bólu i niedogodności.

1.KOszty procesu

Punkt rozstrzygnięcia z wyroku

Przytoczyć okoliczności

III.

Oskarżony ma stałe, niemałe dochody, powinien zatem uiścić koszty procesu i zwrócić oskarżycielom posiłkowym koszty reprezentacji procesowej.

1.1Podpis