Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt IV U 834/13

WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Dnia 1 kwietnia 2014r.

Sąd Okręgowy w Siedlcach IV Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych

w składzie:

Przewodniczący

SSO Jerzy Zalasiński

Protokolant

sekr. sądowy Anna Wąsak

po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 1 kwietnia 2014r. w S.

odwołania P. S.

od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w S.

z dnia 17 maja 2013 r. Nr (...)

w sprawie P. S.

przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych Oddział w S.

o prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy

zmienia zaskarżoną decyzję i ustala P. S. prawo do renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy na okres od dnia 01.03.2013 r. do dnia 30.03.2014 r.

Sygn. akt IV U 834/13

UZASADNIENIE

Zaskarżoną decyzją z dnia 17.05.2013r. organ rentowy Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w S. odmówił ubezpieczonemu P. S. prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy.

W uzasadnieniu decyzji ZUS podniósł, że Komisja Lekarska ZUS stwierdziła, że ubezpieczony jest zdolny do pracy.

Od decyzji tej odwołanie wniósł ubezpieczony P. S. wnosząc o jej zmianę i przyznanie prawa do renty. W uzasadnieniu decyzji podniósł, iż schorzenia, na które cierpi nie pozwalają mu na wykonywanie pracy.

W odpowiedzi na odwołanie organ rentowy wnosił o jego oddalenie. Uzasadniając swoje stanowisko podniósł te same argumenty co w uzasadnieniu decyzji.

Sąd Okręgowy ustalił co następuje.

Ubezpieczony P. S. urodzony (...) w dniu 18.03.2013r. wystąpił z wnioskiem o przyznanie prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy dołączając zaświadczenie o stanie zdrowia. Po przeprowadzeniu badania lekarskiego Lekarz Orzecznik ZUS stwierdził, że ubezpieczony nie jest niezdolny do pracy. Komisja Lekarska ZUS po stwierdzeniu u wnioskodawcy mózgowego porażenia dziecięcego z niedowładem spastycznym kończyn dolnych, końsko-szpotawego ustawienia stóp, stanu po operacji ścięgien Achillesa i zespołu bólowego kręgosłupa w odcinku L-S oraz wady wzroku uznała go za zdolnego do pracy. Badając sporną okoliczność niezdolności do pracy Sąd dopuścił dowód z opinii biegłych lekarzy: neurologa E. K., ortopedy K. K.. Biegli w swojej opinii (k. 8-9 i 23) stwierdzili u ubezpieczonego niedowład spastyczny kończyn dolnych w przebiegu mózgowego porażenia dziecięcego, końsko-szpotawe ustawienie stóp, stan po operacji ścięgien Achillesa, przewlekły zespół bólowy kręgosłupa lędźwiowo – krzyżowego z ograniczeniem ruchomości w przebiegu zmian przeciążeniowo – zwyrodnieniowych. Schorzenia te, zdaniem biegłych, powodują częściową niezdolność do pracy na okres od 01.03.2013r. do 30.03.2014r.

Sąd Okręgowy zważył co następuje.

Odwołanie jest uzasadnione.

Zgodnie z art. 57 ustawy z dnia 17 grudnia 1998r.o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. Nr 162, poz.1118 ze zm.) renta z tytułu niezdolności do pracy przysługuje ubezpieczonemu, który jest niezdolny do pracy, ma wymagany okres składkowy i nieskładkowy, a niezdolność do pracy powstała w okresach określonych w ustawie, albo nie później niż w ciągu 18 miesięcy od ustania tych okresów. Analiza materiału dowodowego zebranego w sprawie wskazuje, że ubezpieczony spełnia wszystkie warunki zawarte w tym przepisie. Odnośnie warunku niezdolności do pracy Sąd podzielił opinię biegłych, ponieważ została wydana przez lekarzy odpowiedniej specjalności po bezpośrednim zbadaniu ubezpieczonego i zapoznaniu się z dokumentacją lekarską. Zgodnie z art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych "niezdolną do pracy w rozumieniu ustawy jest osoba, która całkowicie lub częściowo utraciła zdolność do pracy zarobkowej z powodu naruszenia sprawności organizmu i nie rokuje odzyskania zdolności do pracy po przekwalifikowaniu". Jednocześnie w art. 12 ust. 3 ustawy wskazano, iż "częściowo niezdolną do pracy jest osoba, która w znacznym stopniu utraciła zdolność do pracy zgodnej z poziomem posiadanych kwalifikacji". Ubezpieczony posiada kwalifikacje do wykonywania pracy biurowej. W ocenie Sądu Okręgowego ubezpieczony znacznym stopniu utracił zdolność do pracy zgodnej z poziomem posiadanych kwalifikacji. Przeciwwskazane jest przebywanie w długotrwałej, wymuszonej pozycji kręgosłupa, a długotrwałe siedzenie pogłębia zespoły bólowe kręgosłupa i kończyn dolnych oraz wzmaga spastyczne napięcie mięśni kończyn dolnych. W piśmie procesowym z dnia 15.01.2014r. organ rentowy zakwestionował opinię biegłych ponosząc, że obecnie ubezpieczony jest osobą czynną zawodowo, a niepełnosprawność istniejącą od urodzenia wniósł do zatrudnienia. Zdaniem Sądu Okręgowego zarzuty te nie zasługują na uwzględnienie. Biegli w opinii uzupełniającej wyjaśnili, że w okresie zatrudnienia nastąpiło znaczne pogorszenie się stanu zdrowia P. S. skutkujące powstaniem częściowej niezdolności do pracy. Na skutek wykonywanej pracy doszło do wystąpienia zespołu bólowego kręgosłupa w przebiegu zmian zwyrodnieniowo- przeciążeniowych. W ocenie Sądu uzupełniająca opinia biegłych w pełni zasługuje na aprobatę i czyni zbędnym dalsze postępowanie dowodowe w przedmiocie ustalenia niezdolności do pracy ubezpieczonego. Z tych względów niezasadny jest wniosek pełnomocnika ZUS o powołanie innych biegłych tej samej specjalności. W dacie powstania niezdolności do pracy ubezpieczony miał ukończone 30 lat życia. Bezsporne jest, że legitymuje się ponad 5-letnim okresem podlegania ubezpieczeniu rentowemu w dziesięcioleciu przed datą powstania niezdolności do pracy (k.19 a.r.). Spełnia zatem warunek zawarty w art. 58 ust.2 ustawy o emeryturach i rentach z FUS. Niezdolność do pracy powstała w okresie zatrudnienia.

Mając powyższe na uwadze Sąd Okręgowy na mocy art.477 14par.2 kpc orzekł jak w wyroku.