Pełny tekst orzeczenia

UZASADNIENIE

Decyzją z dnia 29 marca 2019 roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych I Oddział w Ł. stwierdził, że S. B. jako pracownik u płatnika składek (...) S.C. nie podlega od dnia 27 grudnia 2018 roku obowiązkowo ubezpieczeniom: emerytalnemu, rentowym, chorobowemu i wypadkowemu. Decyzja zawierała pouczenie o możliwości odwołania się do właściwego Sądu w terminie miesiąca od doręczenia decyzji. /decyzja – w aktach ZUS/

Powyższą decyzję wnioskodawca otrzymał w dniu 3 kwietnia 2019 roku. /zwrotne potwierdzenie odbioru - w aktach ZUS/

W dniu 26 lutego 2020 roku S. B. wniósł odwołanie od powyższej decyzji do sądu wnosząc o jego nieodrzucanie ze względu na fakt, że nie jest ono nadmierne i nastąpiło z przyczyn od niego niezależnych. Wskazał, że w okresie od 8 do 22 stycznia 2019 roku przebywał w szpitalu w związku z rozpoznaniem stopy cukrzycowej i oparzenie stopy, a po opuszczeniu szpitala kontynuował leczenie w poradni chirurgicznej, przebywając do czerwca 2019 roku na zwolnieniu lekarskim. Podał, że jego żona w okresie od 14 do 21 stycznia 2019 roku także przebywała w szpitalu, gdzie przeszła operację guza nerki, następny pobyt żony w szpitalu przypadał na okres od 6 do 9 sierpnia 2019 roku, podczas którego doszło do usunięcia węzła chłonnego szyi. Podniósł, że w okresie od 10 do 20 grudnia 2019 roku ponownie przebywał w szpitalu, gdzie doszło do amputacji palca w lewej stopie, a potem do 17 lutego 2020 roku ponownie przebywał na zwolnieniu lekarskim. Wskazał, że w związku z chorobą własną i chorobą żony miał na głowie mnóstwo spraw związanych z dbaniem o swoje zdrowie jak i opieką nad chorą żoną./odwołanie k 3-5/

Sąd Okręgowy zważył, co następuje:

Na mocy art. 477 9 § 1 i 3 k.p.c., odwołania od decyzji organów rentowych wnosi się na piśmie do organu, który wydał decyzję, lub do protokołu sporządzonego przez ten organ, w terminie miesiąca od doręczenia odpisu decyzji. Sąd odrzuci odwołanie wniesione po upływie terminu, chyba że przekroczenie terminu nie jest nadmierne i nastąpiło z przyczyn niezależnych od odwołującego się.

Powyższe oznacza, że wniesienie odwołania od decyzji organu rentowego z uchybieniem miesięcznego terminu powoduje, iż ubezpieczony zostaje pozbawiony prawa do merytorycznego rozpoznania zarzutów co do istoty sprawy, podniesionych w odwołaniu.

W świetle okoliczności sprawy uznać należy, że wnioskodawca, zgodnie z zapisem na zwrotnym potwierdzeniu odbioru spornej decyzji, decyzję tę otrzymał w dniu 3 kwietnia 2019 roku, a zatem termin do wniesienia od niej odwołania upłynął z dniem 2 maja 2019 roku.

Wynika stąd, że odwołanie złożone w pozwanym Zakładzie w dniu 26 lutego 2020 roku zostało wniesione ze znacznym uchybieniem miesięcznego terminu do wniesienia odwołania. Nie można zatem uznać, że przekroczenie terminu nie jest nadmierne.

Biorąc nadto pod uwagę szczegółowo udokumentowane okresy pobytu wnioskodawcy i jego żony w szpitalach, okres przebywania na zwolnieniach lekarskich, uznać należy, że w okresie od doręczenia decyzji i po wykorzystaniu przez wnioskodawcę zwolnienia lekarskiego (od lipca 2019 roku) do drugiego pobytu żony w szpitalu (6-9 sierpnia 2019 roku) oraz po tej dacie do czasu kolejnego pobytu w szpitalu w grudniu 2019 roku S. B. miał możliwość zadbania o własne sprawy, w tym wniesienia odwołania od decyzji organu rentowego, która ma znaczenie dla jego ubezpieczenia.

Nadto jak wskazał skarżący po drugiej operacji do dnia 17 lutego 2020 roku przebywał na kolejnym zwolnieniu lekarskim. Zatem uchybił on także siedmiodniowemu terminowi na wniesienie odwołania od chwili ustania przyczyny tego uchybienia.

Mając powyższe na uwadze, Sąd na podstawie art. 477 9 § 3 k.p.c. odrzucił odwołanie.