Pełny tekst orzeczenia

UZASADNIENIE

Formularz UK 1

Sygnatura akt

II K 150/20

Jeżeli wniosek o uzasadnienie wyroku dotyczy tylko niektórych czynów lub niektórych oskarżonych, sąd może ograniczyć uzasadnienie do części wyroku objętych wnioskiem. Jeżeli wyrok został wydany w trybie art. 343, art. 343a lub art. 387 k.p.k. albo jeżeli wniosek o uzasadnienie wyroku obejmuje jedynie rozstrzygnięcie o karze i o innych konsekwencjach prawnych czynu, sąd może ograniczyć uzasadnienie do informacji zawartych w częściach 3–8 formularza.

1.USTALENIE FAKTÓW

1.1.  Fakty uznane za udowodnione

Lp.

Oskarżony

Czyn przypisany oskarżonemu (ewentualnie zarzucany, jeżeli czynu nie przypisano)

1

W. F.

W okresie od 23 listopada 2018 roku do 22 listopada 2019 roku w miejscowości C. i C., będąc zobowiązanym na mocy protokołu ugody zawartej przed Sądem rejonowym w C., sygn. akt III RC 199/08 z dnia 11 lipca 2008 roku do płacenia świadczeń alimentacyjnych w kwocie po 300 złotych miesięcznie na rzecz syna K. oraz na mocy wyroku Sądu Okręgowego w S. z dnia 17 kwietnia 2012 roku, sygn. akt IRC 854/10 do płacenia świadczeń alimentacyjnych w kwocie 450 złotych na rzecz syna K. F., uchylał się od tego obowiązku, czym naraził go na niemożność zaspokojenia podstawowych potrzeb życiowych, przy czym łączna wysokość powstałych wskutek tego zaległości, poczynając od 23 listopada 2018 roku, stanowi równowartość co najmniej trzech świadczeń okresowych, tj. przestępstwo z art.209§1a kk w zw. z art.209§1 kk.

Przy każdym czynie wskazać fakty uznane za udowodnione

Dowód

Numer karty

.

1.2.  Fakty uznane za nieudowodnione

Lp.

Oskarżony

Czyn przypisany oskarżonemu (ewentualnie zarzucany, jeżeli czynu nie przypisano)

Przy każdym czynie wskazać fakty uznane za nieudowodnione

Dowód

Numer karty

1.OCena DOWOdów

1.1.  Dowody będące podstawą ustalenia faktów

Lp. faktu z pkt 1.1

Dowód

Zwięźle o powodach uznania dowodu

(...).

1.2.  Dowody nieuwzględnione przy ustaleniu faktów
(dowody, które sąd uznał za niewiarygodne oraz niemające znaczenia dla ustalenia faktów)

Lp. faktu z pkt 1.1 albo 1.2

Dowód

Zwięźle o powodach nieuwzględnienia dowodu

1.PODSTAWA PRAWNA WYROKU

Punkt rozstrzygnięcia z wyroku

Oskarżony

1.3.  Podstawa prawna skazania albo warunkowego umorzenia postępowania zgodna z zarzutem

1

W. F.

Zwięźle o powodach przyjętej kwalifikacji prawnej

Uchylanie się od obowiązku łożenia na utrzymanie osoby uprawionej do alimentacji zachodzi wtedy, gdy zobowiązany, mając obiektywną możliwość wykonania tego obowiązku, nie dopełnia go ze złej woli. W pojęciu „uchyla się” zawarty jest zawsze negatywny stosunek psychiczny osoby zobowiązanej do świadczenia- sprawca obowiązku tego nie wypełnia, gdyż go wypełnić nie chce lub lekceważy ten obowiązek. Musi to więc być zachowanie umyślne, w którym wyraża się szczególne nastawienia psychiczne sprawcy (element subiektywny), a z drugiej strony- stan uchylania się trwający przez określony dłuższy czas (element obiektywny) (postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 7 listopad 2017 roku, II KK 211/17, LEX nr 2417590).

Zważywszy na wskazane powyżej znamiona przestępstwa niealimentacji, Sąd Rejonowy uznał, że zachowania oskarżonego wypełniło jego znamiona w ramach typu kwalifikowanego z art.209§1a kk.

1.4.  Podstawa prawna skazania albo warunkowego umorzenia postępowania niezgodna z zarzutem

Zwięźle o powodach przyjętej kwalifikacji prawnej

1.5.  Warunkowe umorzenie postępowania

Zwięzłe wyjaśnienie podstawy prawnej oraz zwięźle o powodach warunkowego umorzenia postępowania

1.6.  Umorzenie postępowania

Zwięzłe wyjaśnienie podstawy prawnej oraz zwięźle o powodach umorzenia postępowania

1.7.  Uniewinnienie

Zwięzłe wyjaśnienie podstawy prawnej oraz zwięźle o powodach uniewinnienia

1.KARY, Środki Karne, PRzepadek, Środki Kompensacyjne i środki związane z poddaniem sprawcy próbie

Oskarżony

Punkt rozstrzygnięcia
z wyroku

Punkt z wyroku odnoszący się
do przypisanego czynu

Przytoczyć okoliczności

W. F.

1-2

1

Za popełnienie przestępstwa z art.209§1a kk w zw. z art.209§1 kk Sąd Rejonowy wymierzył W. F. karę 1 roku ograniczenia wolności, zobowiązując oskarżonego do wykonywania nieodpłatnej, kontrolowanej pracy na cele społeczne w wymiarze 30 godzin miesięcznie.

Oskarżony ma 42 lata. Ma doświadczenie życiowe. Posiada średnie wykształcenie. Ma zawód ślusarz- mechanik. Pracuje jako monter okien i zarabia miesięcznie około 900 zł. Jest żonaty, ma na utrzymaniu żonę oraz troje dzieci.

W przeszłości był karany sądownie, w tym za przestępstwo z art.209§1 kk. Powyższe Sąd potraktował jako okoliczność obciążającą. Pomimo tego, Sąd Rejonowy uznał, że oskarżony zasługuje na udzielenie mu szansy w postaci orzeczenia kary o charakterze wolnościowym. Oskarżony ma bowiem na rodzinę na utrzymaniu i podejmuje pracę w celu zapewnienia im utrzymania.

Jednocześnie też Sąd Rejonowy miał na względzie, że oskarżony nie wyciągnął wniosków z wcześniejszego skazania za to samo przestępstwo. Kolejny raz, przez okres roku nie wywiązywał się z obowiązku alimentacyjnego względem syna K. F..

Wymierzenie kary pozbawienia wolność, w ocenie Sądu Rejonowego, nie wpłynęłoby zaś na niego wychowawczo. W istocie bowiem nie miałby wówczas możliwości zarobkowania w celu utrzymania syna. Poniesienie faktycznych kosztów utrzymania dziecka ponownie zostałoby odsunięte w czasie. Tymczasem oskarżony musi zdać sobie sprawę z obowiązków rodzicielskich i rozpocząć wykonywanie swoich obowiązków w chociażby minimalnym stopniu.

Orzeczenie kary grzywny również byłoby nieuzasadnione w świetle faktycznych dochodów oskarżonego oraz ciążących na nim obowiązków finansowych.

Stąd też Sąd Rejonowy uznał, że kara ograniczenia wolności może wpłynąć na oskarżonego wychowawczo. Tym bardziej, że istnieje tez możliwość ewentualnej zmiany formy wykonywania tej kary poprzez potrącenia z wynagrodzenia uzyskiwanego przez oskarżonego lub też nawet zwolnienie z reszty kary ograniczenia wolności w sytuacji jej terminowego i rzetelnego wykonywania.

1.1Inne ROZSTRZYGNIĘCIA ZAwarte w WYROKU

Oskarżony

Punkt rozstrzygnięcia
z wyroku

Punkt z wyroku odnoszący się do przypisanego czynu

Przytoczyć okoliczności

1.6. inne zagadnienia

W tym miejscu sąd może odnieść się do innych kwestii mających znaczenie dla rozstrzygnięcia,
a niewyjaśnionych w innych częściach uzasadnienia, w tym do wyjaśnienia, dlaczego nie zastosował określonej instytucji prawa karnego, zwłaszcza w przypadku wnioskowania orzeczenia takiej instytucji przez stronę

1.KOszty procesu

Punkt rozstrzygnięcia z wyroku

Przytoczyć okoliczności

3

Na podstawie art.624§1 kpk Sąd Rejonowy zwolnił oskarżonego od ponoszenia kosztów sądowych w całości. W. F. uzyskuje niewysokie dochody, a ma na utrzymaniu bliskie osoby. Nie posiada żadnego majątku większej wartości.

1.1Podpis

Sędzia SR Grażyna Drobińska