Pełny tekst orzeczenia

UZASADNIENIE

wyroku z dnia 2 listopada 2020 roku, sygn. akt II K 16/20.

UZASADNIENIE

Formularz UK 1

Sygnatura akt

II K 16/20

Jeżeli wniosek o uzasadnienie wyroku dotyczy tylko niektórych czynów lub niektórych oskarżonych, sąd może ograniczyć uzasadnienie do części wyroku objętych wnioskiem. Jeżeli wyrok został wydany w trybie art. 343, art. 343a lub art. 387 k.p.k. albo jeżeli wniosek o uzasadnienie wyroku obejmuje jedynie rozstrzygnięcie o karze i o innych konsekwencjach prawnych czynu, sąd może ograniczyć uzasadnienie do informacji zawartych w częściach 3–8 formularza.

1.  USTALENIE FAKTÓW

0.1. Fakty uznane za udowodnione

Lp.

Oskarżony

Czyn przypisany oskarżonemu (ewentualnie zarzucany, jeżeli czynu nie przypisano)

T. S.

art. 180a § 1 kk.

Przy każdym czynie wskazać fakty uznane za udowodnione

Dowód

Numer karty

09.10.2019 oskarżony kierował pojazdem mechanicznym po drodze publicznej pomimo faktu cofnięcia uprawnień do kierowania pojazdami.

Decyzja o cofnięciu uprawnień nie straciła mocy prawnej mimo upływu okresu zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych orzeczonych wyrokiem II W 1508/18 Sądu Rejonowego w Rzeszowie.

Oskarżony doskonale o tym wiedział gdyż starał się o zwrot uprawnień ale nie przeszedł badań lekarskich.

-kopia dokumentacji administracyjnej

-zeznania S. M.

- akta sygn. II W 1508/18

- k.67-75

-k.82a i 25

0.1. Fakty uznane za nieudowodnione

Lp.

Oskarżony

Czyn przypisany oskarżonemu (ewentualnie zarzucany, jeżeli czynu nie przypisano)

Przy każdym czynie wskazać fakty uznane za nieudowodnione

Dowód

Numer karty

2.  OCena DOWOdów

0.1. Dowody będące podstawą ustalenia faktów

Lp. faktu z pkt 1.1

Dowód

Zwięźle o powodach uznania dowodu

-kopia dokumentacji administracyjnej

-zeznania S. M.

- akta sygn. II W 1508/18

Funkcjonariusz Policji S. M. zatrzymał do rutynowej kontroli oskarżonego i podczas weryfikacji jego uprawnień okazało się, że uprawnienia są zatrzymane. Zeznania te nie budzą żadnej wątpliwości i zbieżne są z dokumentacją zawartą w aktach sprawy. Dlatego też Sąd obdarzył te zeznania, podobnie jak dokumentację walorem wiarygodności.

0.1.Dowody nieuwzględnione przy ustaleniu faktów
(dowody, które sąd uznał za niewiarygodne oraz niemające znaczenia dla ustalenia faktów)

Lp. faktu z pkt 1.1 albo 1.2

Dowód

Zwięźle o powodach nieuwzględnienia dowodu

- wyjaśnienia oskarżonego k.62a

W świetle powyższego wyjaśnienia oskarżonego są zupełnie niewiarygodne i nie mogą być podstawą ustaleń faktycznych skoro sam oskarżony wiedział, że prowadzić pojazdu nie może, o czym świadczy dokumentacja administracyjna.

3.  PODSTAWA PRAWNA WYROKU

Punkt rozstrzygnięcia z wyroku

Oskarżony

X

3.1.  Podstawa prawna skazania albo warunkowego umorzenia postępowania zgodna z zarzutem

T. S.

Zwięźle o powodach przyjętej kwalifikacji prawnej

Czyn zabroniony z art. 180a ma charakter powszechny (przestępstwo indywidualne co do czynu); odmiennie S. [w:] S., Kodeks, s. (...)– (...). Jego znamiona zostają zrealizowane wówczas, gdy wobec sprawcy wydano decyzję o cofnięciu uprawnień do kierowania pojazdami. Cofnięcie uprawnień może nastąpić w drodze administracyjnej. W myśl art. 103 ustawy z 5.01.2011 r. o kierujących pojazdami (tekst jedn.: Dz.U. z 2019 r. poz. 341 ze zm.) starosta wydaje decyzję administracyjną o cofnięciu uprawnienia do kierowania pojazdami w przypadku stwierdzenia braku zdolności do kierowania pojazdem, naruszenia przez kierującego przepisów oraz orzeczenia sądu. Do pierwszej grupy należy istnienie przeciwwskazań do kierowania pojazdem – zdrowotnych (na podstawie orzeczenia lekarskiego) lub psychologicznych (na podstawie orzeczenia psychologicznego) – albo utrata kwalifikacji na podstawie wyniku egzaminu państwowego przeprowadzonego w trybie art. 49 ust. 1 pkt 2 i 3 tej ustawy lub niezgłoszenia się we wskazanym terminie na egzamin państwowy, który miał być przeprowadzony w trybie art. 49 ust. 1 pkt 2 i 3 lit. b tej ustawy. Cofnięcie uprawnień może nastąpić także w razie ponownego przekroczenia liczby 24 punktów otrzymanych za naruszenie przepisów ruchu drogowego w ciągu 5 lat od dnia wydania skierowania na kurs reedukacyjny, popełnienia w okresie próbnym trzech wykroczeń przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji lub jednego przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji oraz kierowania pojazdem w przedłużonym okresie, o którym mowa w art. 102 ust. 1d (chodzi o kierowanie pojazdem mimo wydania decyzji administracyjnej o zatrzymaniu prawa jazdy; starosta wydaje wówczas decyzję administracyjną o przedłużeniu okresu, na który zatrzymano prawo jazdy, do 6 miesięcy). Podstawę decyzji starosty może stanowić także orzeczenie zakazu prowadzenia pojazdów, uchylenie sposobu wykonywania zakazu prowadzenia pojazdów na podstawie art. 182a § 2 k.k.w.

Nie wypełnia znamion tego przestępstwa sprawca, któremu przywrócono uprawnienia do kierowania pojazdem. Decyzję taką wydaje starosta (art. 103 ust. 3 ustawy o kierujących pojazdami) po ustaniu przyczyn, które spowodowały jego cofnięcie, oraz po uiszczeniu opłaty ewidencyjnej. Przywrócenie uprawnień następuje również w przypadku orzeczenia sądu o wykonywaniu zakazu prowadzenia pojazdów w postaci, o której mowa w art. 182a § 1 k.k.w. (art. 103 ust. 3a ustawy o kierujących pojazdami).

Nie ulega najmniejszej wątpliwości ,że oskarżony w zamiarze bezpośrednim wyczerpał znamiona opisanego czynu ,a tym samym popełnił zarzucone mu przestępstwo.

3.2.  Podstawa prawna skazania albo warunkowego umorzenia postępowania niezgodna z zarzutem

Zwięźle o powodach przyjętej kwalifikacji prawnej

3.3.  Warunkowe umorzenie postępowania

Zwięzłe wyjaśnienie podstawy prawnej oraz zwięźle o powodach warunkowego umorzenia postępowania

3.4.  Umorzenie postępowania

Zwięzłe wyjaśnienie podstawy prawnej oraz zwięźle o powodach umorzenia postępowania

3.5.  Uniewinnienie

Zwięzłe wyjaśnienie podstawy prawnej oraz zwięźle o powodach uniewinnienia

4.  KARY, Środki Karne, PRzepadek, Środki Kompensacyjne i środki związane z poddaniem sprawcy próbie

Oskarżony

Punkt rozstrzygnięcia
z wyroku

Punkt z wyroku odnoszący się
do przypisanego czynu

Przytoczyć okoliczności

T. S.

I, II

Czyn popełniony przez oskarżonego jest karygodny – tzn. wykazuje wyższy niż znikomy stopień społecznej szkodliwości o czym przekonuje rodzaj naruszonego dobra ( bezpieczeństwo w ruchu ) charakter owego naruszenia ( lekceważenie ) o wyjątkowo znacznym ładunku społecznej szkodliwości, postać zamiaru i motywacja oskarżonego.

Skoro uwzględni się wiek oskarżonego, jego wykształcenie ma on na tyle doświadczenia życiowego aby rozpoznać bezprawność swojego postępowania i postąpić zgodnie z normą prawną.

Wymierzona kara oraz obligatoryjny środek karny nie przejawiają cech rażącej surowości, gdyż dolegliwości z nią związane nie przekraczają stopnia zawinienia, zaś z drugiej strony odpowiadają celom wychowawczym i zapobiegawczym w stosunku do oskarżonego oraz respektują potrzeby w zakresie kształtowania świadomości prawnej społeczeństwa.

Orzekając o wysokości jednej stawki grzywny Sąd miał na uwadze sytuację majątkową oskarżonego.

5.  1Inne ROZSTRZYGNIĘCIA ZAwarte w WYROKU

Oskarżony

Punkt rozstrzygnięcia
z wyroku

Punkt z wyroku odnoszący się do przypisanego czynu

Przytoczyć okoliczności

1.6. inne zagadnienia

W tym miejscu sąd może odnieść się do innych kwestii mających znaczenie dla rozstrzygnięcia,
a niewyjaśnionych w innych częściach uzasadnienia, w tym do wyjaśnienia, dlaczego nie zastosował określonej instytucji prawa karnego, zwłaszcza w przypadku wnioskowania orzeczenia takiej instytucji przez stronę

7.  KOszty procesu

Punkt rozstrzygnięcia z wyroku

Przytoczyć okoliczności

III.

Orzeczono w myśl powołanego przepisu.

6.  1Podpis

ZARZĄDZENIE

Odpis wyroku wraz z odpisem uzasadnienia doręczyć:

- obrońcy oskarżonego - adw. P. K..

SSR Piotr Filip