Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt II K 501/19

WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Dnia 14 października 2020 r.

Sąd Rejonowy w Giżycku w II Wydziale Karnym w składzie:

1.Przewodniczący – SSR Lidia Merska

Protokolant – sekr. sąd. Anna Rogojsza

w obecności Prokuratora Prokuratury Rejonowej w (...)- -----------

po rozpoznaniu w dniach 05.02.2020 r., 15.07.2020 r., 14.10.2020 r. na rozprawie sprawy

J. S.

urodz. (...) w W.

syna A. i D. z d. B.

oskarżonego o to, że:

W dniu 19 kwietnia 2019 roku o godzinie 04:10 w G. na ul. (...) prowadził w ruchu lądowym po drodze publicznej samochód osobowy m-ki M. (...) o nr rej (...) znajdując się pod wpływem środka odurzającego w postaci amfetaminy o stężeniu 250,6 ng/ml oraz Δ9 –tetrahydrokannabinol ( (...)) o stężeniu 1,7 ng/ml

tj. o czyn z art. 178a§1 kk

1.  Oskarżonego J. S. uznaje za winnego popełnienia czynu zarzucanego mu aktem oskarżenia i za to na podstawie art. 178a§1 kk w zw. z art. 33§1 i 3 kk skazuje go na karę grzywny w wymiarze 50 (pięćdziesiąt) stawek dziennych, przy przyjęciu, iż wysokość jednej stawki dziennej równa jest kwocie 30 (trzydzieści) złotych.

2.  Na podstawie art. 42§2 kk orzeka wobec oskarżonego środek karny w postaci zakazu prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych w ruchu lądowym na okres 3 (trzy) lat.

3.  Na podstawie art. 63§4 kk na poczet orzeczonego środka karnego zalicza okres zatrzymania prawa jazdy od dnia 19 kwietnia 2019 roku.

4.  Na podstawie art. 43a§2 kk orzeka od oskarżonego na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej świadczenie pieniężne w kwocie 5.000,00 (pięć tysięcy) złotych.

5.  Zasądza od oskarżonego na rzecz Skarbu Państwa kwotę 150,00 (sto pięćdziesiąt) złotych tytułem opłaty i pozostałe koszty sądowe w kwocie 1.256,29 (jeden tysiąc dwieście pięćdziesiąt sześć 29/100) złotych.

UZASADNIENIE

Formularz UK 1

Sygnatura akt

IIK 501/19

Jeżeli wniosek o uzasadnienie wyroku dotyczy tylko niektórych czynów lub niektórych oskarżonych, sąd może ograniczyć uzasadnienie do części wyroku objętych wnioskiem. Jeżeli wyrok został wydany w trybie art. 343, art. 343a lub art. 387 k.p.k. albo jeżeli wniosek o uzasadnienie wyroku obejmuje jedynie rozstrzygnięcie o karze i o innych konsekwencjach prawnych czynu, sąd może ograniczyć uzasadnienie do informacji zawartych w częściach 3–8 formularza.

1.USTALENIE FAKTÓW

0.1.Fakty uznane za udowodnione

Lp.

Oskarżony

Czyn przypisany oskarżonemu (ewentualnie zarzucany, jeżeli czynu nie przypisano)

1.1.1.

1. J. S.

W dniu 19 kwietnia 2019 roku o godzinie 04:10 w G. na ul. (...) prowadził w ruchu lądowym po drodze publicznej samochód osobowy m-ki M. (...) o nr rej (...) znajdując się pod wpływem środka odurzającego w postaci amfetaminy o stężeniu 250,6 ng/ml oraz Δ9 –tetrahydrokannabinol ( (...)) o stężeniu 1,7 ng/ml

tj. popełnienia czynu z art. 178a§1 kk

Przy każdym czynie wskazać fakty uznane za udowodnione

Dowód

Numer karty

- stan oskarżonego pod wpływem środka odurzającego

- kierowanie samochodem w ruchu lądowym

- opinia z badań kryminalistycznych Instytutu (...)

- opinia uzupełniająca

- protokół pobrania krwi

- notatka urzędowa

- zeznania świadka P. B.

- zeznania świadka M. G.

- zeznania świadka T. K.

k. 36 - 46

k. 168 - 177

k. 73 - 80

k. 47

k. 2

k. 123v,

k. 161-161v

k. 161v - 162

0.1.Fakty uznane za nieudowodnione

Lp.

Oskarżony

Czyn przypisany oskarżonemu (ewentualnie zarzucany, jeżeli czynu nie przypisano)

1.2.1.

Przy każdym czynie wskazać fakty uznane za nieudowodnione

Dowód

Numer karty

1.OCena DOWOdów

0.1.Dowody będące podstawą ustalenia faktów

Lp. faktu z pkt 1.1

Dowód

Zwięźle o powodach uznania dowodu

1.1.

Protokół pobrania krwi

Opinie biegłego

Zeznania świadków

- przeprowadzone w sposób zgodny z przepisami prawa

- wyniki badań biegłego określające, że oskarżony znajdował się pod wpływem środka działającego podobnie do alkoholu; biegły szczegółowo wyjaśnił dlaczego przyjął takie stanowisko, podając literaturę oraz przedstawił wyniki badań populacji.

- policjanci zrelacjonowali podejmowane przez czynności w związku z kontrolą oskarżonego,

- świadek P. B. potwierdził, że tego dnia jechał samochodem wspólnie z oskarżonym, który był kierowcą auta.

0.1.Dowody nieuwzględnione przy ustaleniu faktów
(dowody, które sąd uznał za niewiarygodne oraz niemające znaczenia dla ustalenia faktów)

Lp. faktu z pkt 1.1 albo 1.2

Dowód

Zwięźle o powodach nieuwzględnienia dowodu

Wyjaśnienia oskarżonego

k. 123v

- linia obrony oskarżonego, który nie przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu;

- wyjaśnienia pozostają w sprzeczności z zeznaniami świadków – policjantów, którzy podali ze wyczuli woń marihuany od oskarżonego w momencie kontroli

- badanie krwi oskarżonego oraz opinie biegłego wskazują na jego stan w momencie prowadzenia pojazdu mechanicznego

1.PODSTAWA PRAWNA WYROKU

Punkt rozstrzygnięcia z wyroku

Oskarżony

3.1. Podstawa prawna skazania albo warunkowego umorzenia postępowania zgodna z zarzutem

1, 2, 3, 4

J. S.

Zwięźle o powodach przyjętej kwalifikacji prawnej

Odpowiedzialności karnej za popełnienie przestępstwa kwalifikowanego z art.178a§1kk podlega ten m. in., kto znajdując się pod wpływem środka odurzającego prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym.

Należy wskazać, że przedmiotem ochrony określonym w dyspozycji art. 178a § 1 k.k. jest bezpieczeństwo w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, w tym przypadku, zagrożone przez osobę będącą w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego prowadzącą pojazd mechaniczny.

Przez prowadzenie pojazdu, o jakim mowa w art. 178a k.k., należy rozumieć każdą czynność wpływającą bezpośrednio na ruch pojazdu, w szczególności rozstrzygającą o kierunku i prędkości jazdy. Przestępstwo penalizowane w art. 178a k.k. może być popełnione w dowolnym miejscu, gdzie odbywa się ruch pojazdów. Sąd Najwyższy opowiedział się za poglądem, stwierdzając, że "stanem pod wpływem środka odurzającego jest taki stan, który wywołuje - w zakresie oddziaływania na ośrodkowy układ nerwowy, zwłaszcza zakłócenia czynności psychomotorycznych - takie same skutki jak spożycie alkoholu powodujące stan nietrzeźwości". Nie ulega wątpliwości, iż w świetle opinii biegłego, oskarżony w chwili prowadzenia pojazdu znajdował się w stanie "pod wpływem środka działającego podobnie do alkoholu" równoważnym ze stanem nietrzeźwości w odniesieniu do alkoholu etylowego (powyżej 0,5 promila), mając we krwi amfetaminę w stężeniu nie mniejszym niż 250,6 ng/ml oraz Δ9 –tetrahydrokannabinol (Δ9-THC) o stężeniu 1,7 ng/ml.

Występek z art. 178a § 1 k.k., popełniony został przez oskarżonego umyślnie, albowiem wcześniej spożył amfetaminę, a mimo tego zdecydował się na prowadzenie pojazdu mechanicznego. Zachowanie oskarżonego godziło w bezpieczeństwo w komunikacji, będące głównym dobrem chronionym tym przepisem, a zarazem zagrażało zdrowiu, a nawet życiu innych osób, które znajdowały się w tym czasie na drodze oraz jego pasażerowi.

3.2. Podstawa prawna skazania albo warunkowego umorzenia postępowania niezgodna z zarzutem

Zwięźle o powodach przyjętej kwalifikacji prawnej

3.3. Warunkowe umorzenie postępowania

Zwięzłe wyjaśnienie podstawy prawnej oraz zwięźle o powodach warunkowego umorzenia postępowania

3.4. Umorzenie postępowania

Zwięzłe wyjaśnienie podstawy prawnej oraz zwięźle o powodach umorzenia postępowania

3.5. Uniewinnienie

Zwięzłe wyjaśnienie podstawy prawnej oraz zwięźle o powodach uniewinnienia

1.KARY, Środki Karne, PRzepadek, Środki Kompensacyjne i
środki związane z poddaniem sprawcy próbie

Oskarżony

Punkt rozstrzygnięcia
z wyroku

Punkt z wyroku odnoszący się
do przypisanego czynu

Przytoczyć okoliczności

J. S.

1.

1.

2.

3.

4.

- stopień społecznej szkodliwości czynu jest znaczny – oskarżony nie miał żadnej konkretnej potrzeby aby jechać samochodem, przewoził pasażera; stanowił realne zagrożenie dla innych uczestników ruch wodnego

- kara grzywny w wymiarze 50 stawek dziennych przy przyjęciu, iż wysokość jednej stawki wynosi 30 zł jest karą adekwatną do wagi czynu i jego stopnia społecznej szkodliwości. Oskarżony utrzymuje się z pracy w N., osiąga dochód od 1200 do 2000 euro, zatem będzie w stanie uiścić karę grzywny, a kara ta będzie dla niego najbardziej dolegliwa.

- Sąd zgodnie z art. 42§2kk orzekł zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych w ruch lądowym na okres 3 lat i zaliczył okres zatrzymania prawa jazdy;

Sąd orzekł o obowiązku uiszczenia świadczenia pieniężnego na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej w wysokości 5000zł – w najniższej wysokości przewidzianej art. 43a§2kk

1.Inne ROZSTRZYGNIĘCIA ZAwarte w WYROKU

Oskarżony

Punkt rozstrzygnięcia
z wyroku

Punkt z wyroku odnoszący się do przypisanego czynu

Przytoczyć okoliczności

1.inne zagadnienia

W tym miejscu sąd może odnieść się do innych kwestii mających znaczenie dla rozstrzygnięcia,
a niewyjaśnionych w innych częściach uzasadnienia, w tym do wyjaśnienia, dlaczego nie zastosował określonej instytucji prawa karnego, zwłaszcza w przypadku wnioskowania orzeczenia takiej instytucji przez stronę

7.  KOszty procesu

Punkt rozstrzygnięcia z wyroku

Przytoczyć okoliczności

5.

Oskarżony osiąga dochód, który pozwala mu na poniesienie stosownych kosztów postępowania - opłaty oraz wydatków. Wymiar opłaty określono na podstawie art. 3 ust. 1 ustawy o opłatach w sprawach karnych z dnia 23.06.1973r (Dz.U. tj. z 1983r nr 49, poz. 223 ze zm.). Wysokość wydatków określono na podstawie rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 18.06.2003r w sprawie wysokości i sposobu obliczania wydatków Skarbu Państwa w postępowaniu karnym (Dz. U. z 2013r poz. 663) oraz rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 18.06.2014r w sprawie opłat za wydanie informacji z Krajowego Rejestru Karnego (Dz.U. z 2014r poz. 861, ze zm.)

1.Podpis