Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt XU 3727/13

WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Dnia 19 lutego 2014r.

Sąd Okręgowy – Sąd Ubezpieczeń Społecznych w Katowicach, X Wydział

w składzie:

Przewodniczący SSO Elżbieta Żabińska - Fras

Protokolant Judyta Jakubowska

po rozpoznaniu w dniu 19 lutego 2014r. w Katowicach

sprawy E. W.

przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych Oddział w R.

o prawo do emerytury

na skutek odwołania E. W.

od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w R.

z dnia

21 października 2013r.

Nr

(...)

     

- z m i e n i a zaskarżoną decyzję i przyznaje ubezpieczonemu prawo do wcześniejszej emerytury od daty ukończenia 60-tego roku życia.

(-) SSO Elżbieta Żabińska - Fras

Przewodniczący

Sygn. akt XU 3727/13

UZASADNIENIE

Decyzją z dnia 21 października 2013r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział
w R. odmówił ubezpieczonemu E. W. prawa do emerytury z uwagi na brak spełnienia przez niego warunków przewidzianych przez art. 184 ustawy z dnia 17 grudnia 1998r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Organ rentowy wskazał, iż ubezpieczony nie udokumentował wymaganego 15 - letniego okresu zatrudnienia w szczególnych warunkach. Do okresu zatrudnienia w szczególnych warunkach organ rentowy zaliczył ubezpieczonemu okres 10 lat, 2 miesięcy i 19 dni.

Ubezpieczony, w odwołaniu od zaskarżonej decyzji wniósł o jej zmianę i przyznanie prawa do emerytury z tytułu pracy w szczególnych warunkach. Podniósł, iż w okresie: od 8 stycznia 1982r. do dnia 1 sierpnia 1989r. pracował w warunkach szczególnych, w charakterze ubojowca, w suszarni przy temperaturze powyżej 35ºC stale i w pełnym wymiarze czasu pracy.

Organ rentowy w odpowiedzi na odwołanie podtrzymał swoje stanowisko zawarte
w zaskarżonej decyzji i wniósł o oddalenie odwołania. Podniósł dodatkowo, iż nie zaliczył ubezpieczonemu do stażu pracy w warunkach szczególnych okresu zatrudnienia od 8 stycznia 1982r. do dnia 1 sierpnia 1989r. ponieważ brak jest informacji od pracodawcy czy ubezpieczony pracował w warunkach gdzie temperatura powietrza przekraczała 35ºC.

Sąd ustalił, co następuje :

Ubezpieczony E. W., urodzony w dniu (...) w dniu 9 sierpnia 2013r. wystąpił do organu rentowego z wnioskiem o emeryturę (k. 1 a.e.).

Poza sporem było, że odwołujący udokumentował 30 lat, 1 miesiąc i 1 dzień okresów składkowych i okresów nieskładkowych, w tym staż pracy w szczególnych warunkach 10 lat, 2 miesiące i 19 dni.

Spór w sprawie dotyczył ustalenia czy odwołujący legitymuje się co najmniej 15 letnim okresem pracy w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze, wykonywanej stale, w pełnym wymiarze czasu pracy.

Na okoliczność ustalenia kwestii spornych Sąd dopuścił dowód - z wyjaśnień ubezpieczonego E. W. ( k. 13 a.s.), z zeznań świadków: A. M. (k. 14 a.s.) oraz M. O. (k. 14 a.s.), którzy pracowali razem z ubezpieczonym w Gminnej Spółdzielni (...) w O., z akt emerytalnych odwołującego wraz załącznikami dołączonych do akt niniejszej sprawy.

W okresie od 8 stycznia 1982r. do dnia 1 sierpnia 1989r. ubezpieczony zatrudniony był w oparciu o umowę o prace w pełnym wymiarze czasu pracy w Gminnej Spółdzielni (...) w O. na stanowisku pracownika uboju i wędzarni.

Praca ubezpieczonego polegała na uboju zwierząt (przez zastrzelanie lub porażanie prądem). Następnie zwierzę było przez ubezpieczonego oskórowywane, wyciągał wnętrzności i dzielił mięso na części np. wołowina miała 4 części, wieprzowina miała 2 części.

Pracowałem również w suszarni wędlin. Praca ta polegała na suszeniu, wędzeniu gotowych produktów mięsnych: wędlin i przetworów wędliniarskich. Odbywało się to w specjalnych suszarniach o zróżnicowanej temperaturze powyżej 35 stopni C. np. mięso wieprzowe pieczone było w temperaturze do (...). W suszarniach suszyły się wędliny pod którymi również palił się ogień, ale temperatura była tam od 35 do 55C.

Ubezpieczony pracował stale i w pełnym wymiarze czasu pracy.

W wystawionym ubezpieczonemu w dniu 2 września 2013r. świadectwie wykonywania prac w szczególnych warunkach, (...) zaświadczyła, iż w okresie od 14 września 1970r. do 17 października 1976r. oraz od 8 stycznia 1982r. do 1 sierpnia 1989r. ubezpieczony pracował w warunkach szczególnych jako pracownik uboju i wędzarni ( wykaz A, dział X pkt 8 oraz dział XIV pkt 11 załącznika do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 7 lutego 1983r.).

W piśmie z dnia 18 września 2013r. (...) w likwidacji w O. potwierdziła, iż temperatura w suszarni, przy wędzeniu wędlin przekraczała 35 st. C.

Odwołujący się nie jest członkiem OFE, 60 lat ukończył w dniu 8 września 2013r.

Sąd zważył, co następuje:

Odwołanie ubezpieczonego jest zasadne.

Zgodnie z regulacją zawartą w art.184 ustawy z dnia 17 grudnia 1998r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych ( tekst jednolity Dz. U z 2013 nr 1440 ), zwanej dalej ustawa emerytalną, ubezpieczonym urodzonym po dniu 31 grudnia 1948r. przysługuje emerytura po osiągnięciu wieku przewidzianego w art. 32 ustawy, jeżeli w dniu wejścia w życie ustawy tj. na dzień 1 stycznia 1999r. osiągnęli:

- okres zatrudnienia w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze wymaganym w przepisach dotychczasowych do nabycia prawa do emerytury w wieku niższym niż 60 lat – dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn oraz

- okres składkowy i nieskładkowy, o którym mowa w art. 27 ustawy emerytalnej ( ust.1 art. 184 ustawy emerytalnej). Emerytura na powyższych zasadach przysługuje pod warunkiem nieprzystąpienia do otwartego funduszu emerytalnego albo złożenia wniosku o przekazanie środków zgromadzonych na rachunku w otwartym funduszu emerytalnym, za pośrednictwem Zakładu, na dochody budżetu państwa (ust. 2 art. 184 ustawy emerytalnej).

Wedle zaś art. 32 ustawy emerytalnej ubezpieczonym urodzonym przed dniem 1 stycznia 1949 r., będącym pracownikami, o których mowa w ust. 2-3, zatrudnionymi w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze, przysługuje emerytura w wieku niższym niż określony w art. 27 pkt. 1 powoływanej ustawy.

Dla celów ustalenia uprawnień do emerytury wcześniejszej z tytułu pracy w warunkach szczególnych za pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach uważa się pracowników zatrudnionych przy pracach o znacznej szkodliwości dla zdrowia oraz o znacznym stopniu uciążliwości lub wymagających wysokiej sprawności psychofizycznej ze względu na bezpieczeństwo własne lub otoczenia (art. 32 ust. 2 ustawy emerytalnej).

Obniżony wiek emerytalny, rodzaje prac lub stanowisk oraz warunki, na podstawie, których osobom zatrudnionym w szczególnych warunkach przysługuje prawo do emerytury, ustala się na podstawie przepisów dotychczasowych to jest rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 7 lutego 1983r. w sprawie wieku emerytalnego pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach lub szczególnym charakterze (Dz. U z 1983r., nr 8, poz. 43).

Ubezpieczony w sprawie domagał się przyznania mu emerytury za pracę w warunkach szczególnych.

Sąd podzielił stanowisko ubezpieczonego, iż w sposób wystarczający wykazał, że będąc zatrudniony w spornym okresie jako pracownik uboju i suszarni wędlin w Gminnej Spółdzielni (...) w O. wykonywał stale i w pełnym wymiarze czasu pracy, pracę w szczególnych warunkach, tj. w warunkach określonych w par. 2 ust 1 cyt. wyżej rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 7 lutego 1983r. Dokonując oceny zatrudnienia ubezpieczonego, w świetle zebranego w sprawie materiału dowodowego, Sąd uznał iż ubezpieczony zatrudniony u w/w pracodawcy na pełny etat, wykonywał pracę w warunkach szczególnych określoną w wykazie A, Działu X pod pozycją 8 tj. prace wykonywane bezpośrednio przy uboju zwierząt oraz Działu XIV pod poz. 11 tj. prace w suszarniach z zastosowaniem podgrzewania, gdzie temperatura powietrza przekraczała 35 stopni C. – załącznika do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 7 lutego 1983r. w sprawie wieku emerytalnego pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach (Dz. U 1983r., nr 9, poz. 43 ).

Zaznaczyć dodatkowo należy, że w postępowaniu sądowym dopuszczalne jest przeprowadzenie wszelkich dowodów dla wykazania okoliczności mających wpływ na prawo ubezpieczonego do świadczenia. W odniesieniu do uprawnień emerytalnych wywodzonych z tytułu pracy w warunkach szczególnych istotnym jest, by praca taka była faktycznie świadczona stale i w pełnym wymiarze czasu pracy w ramach stosunku pracy. Brak więc przeszkód do zaliczenia spornego okresu jako okresu pracy w warunkach szczególnych.

Ubezpieczony tym samym udowodnił ponad 15 letni okres pracy w szczególnych warunkach, wykonywanej stale i w pełnym wymiarze czasu pracy.

Ponadto ubezpieczony spełnił inne warunki przewidziane przez art.184 ustawy z dnia 17.12.1998r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (tekst jednolity Dz. U z 2009r. nr 153, poz. 1227). Otóż ubezpieczony ukończył 60 lat w dniu8 września 2013r., legitymuje się wymaganym przez ustawodawcę stażem okresów składkowych i nieskładkowych – łącznie 30 lat, 2 miesiące i 19 dni. Ubezpieczony nie przystąpił do otwartego funduszu emerytalnego.

Mając na uwadze wskazane okoliczności Sąd, w oparciu o art. 477 14 § 2 k.p.c. zmienił w całości zaskarżoną decyzję, orzekając jak w wyroku.

SSO Elżbieta Żabińska-Fras