Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt: X U 3728/13

WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Dnia 3 marca 2014roku

Sąd Okręgowy – Sąd Ubezpieczeń Społecznych w Katowicach

X Wydział Ubezpieczeń Społecznych

w składzie:

Przewodniczący:

SSO Magdalena Wróbel

Sędziowie/Ławnicy:

Protokolant: Barbara Vogtmann

po rozpoznaniu w dniu 24 luty 2014 roku w Katowicach

odwołania B. K. (B. K.)

od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w C.

z dnia 23 października 2013 roku

znak: NSK/10/006035567

w sprawie B. K. (B. K.)

przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych Oddział w C.

o prawo do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego

zmienia zaskarżoną decyzję i przyznaje ubezpieczonej prawo do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego od dnia 1 września 2013 roku

SSO Magdalena Wróbel

Sygn. akt X U 3728/13

UZASADNIENIE

Decyzją z dnia 23 października 2013r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w C. odmówił ubezpieczonej B. K. prawa do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego z powodu posiadania statusu osoby prowadzącej działalność gospodarczą po rozwiązaniu stosunku pracy, a przed dniem zgłoszenia wniosku o świadczenie .

W odwołaniu ubezpieczona podniosła, że przed podjęciem decyzji o rezygnacji z pracy wielokrotnie pytała urzędników ZUS czy prowadzona działalność gospodarcza stanowi przeszkodę w otrzymaniu świadczenia kompensacyjnego. Uzyskane odpowiedzi ustne były negatywne.

W związku z tym podjęła decyzję o rezygnacji z pracy na stanowisku nauczyciela, albowiem świadectwo pracy, było wymaganym ostatnim dokumentem wspomnianym w decyzji z dnia 13 maja 2013r.

Sąd ustalił co następuje:

Ubezpieczona B. K. urodzona (...) po raz pierwszy złożyła wniosek o nauczycielskie świadczenie kompensacyjne dnia 8 marca 2013r.

Decyzją z dnia 5 kwietnia 2013r. odmówiono prawa do świadczenia, ponieważ ubezpieczona nie rozwiązała na swój wniosek stosunku pracy oraz nie udowodniła co najmniej 20 lat pracy nauczycielskiej.

Kolejny wniosek o świadczenie wraz z zaświadczeniem I Zespołu Ogólnokształcących Szkół (...) z dnia 24.04.2013r. ubezpieczona zgłosiła 29 kwietnia 2013r.

Decyzją z dnia 13 maja 2013r. ZUS ponownie odmówił prawa do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, ponieważ (mimo udowodnienia 20 lat, 2 miesięcy i 26 dni wykonywania pracy nauczycielskiej) nie udowodniła rozwiązania stosunku pracy na swój wniosek.

Po rozwiązaniu stosunku pracy na swój wniosek z I Zespołem Ogólnokształcących Szkół (...) w K. z dniem 1 września 2013r. ubezpieczona dnia 23 września 2013r. złożyła kolejny wniosek o nauczycielskie świadczenie kompensacyjne.

Zaskarżoną decyzją z dnia 23 października Zakład odmówił prawa do wnioskowanego świadczenia w uzasadnieniu powołując art. 4 ustawy o nauczycielskich świadczeniach kompensacyjnych i wskazując, iż jednym z warunków uzyskania prawa do tego świadczenia jest, aby nauczyciel po rozwiązaniu stosunku pracy, a przed dniem zgłoszenia wniosku o nauczycielskie świadczenie kompensacyjne nie wykonywał żadnej pracy zarobkowej ani też nie prowadził żadnej pozarolniczej działalności gospodarczej.

Z ustaleń organu rentowego wynika, że po rozwiązaniu stosunku pracy, a przed dniem zgłoszenia wniosku o nauczycielskie świadczenie kompensacyjne ubezpieczona prowadziła pozarolniczą działalność gospodarczą.

Sąd rozważył:

Zgodnie z art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 22 maja 2009r. o nauczycielskich świadczeniach kompensacyjnych (DU 2009.97.800 ze zm.) świadczenie przysługuje nauczycielom, którzy spełnili łącznie następujące warunki:

1)  osiągnęli wiek , o którym mowa w ust. 3;

2)  mają okres składkowy i nieskładkowy w rozumieniu ustawy z dnia 17 grudnia 1998r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, zwanej dalej „ustawą o emeryturach i rentach z FUS” wynoszący 30 lat, w tym 20 lat wykonywania pracy w jednostkach, o których mowa w art. 2 pkt 1, w wymiarze co najmniej ½ obowiązkowego wymiaru zajęć;

3)  rozwiązali stosunek pracy

2. Nauczycielom, spełniającym warunki określone w ust. 1 pkt 1 i 2 świadczenie przysługuje również w przypadku rozwiązania stosunku pracy lub wygaśnięcia stosunku pracy w okolicznościach określonych w art. 20 ust. 1, 5c i 7 ustawy z dnia 26 stycznia 1982r.- Karta Nauczyciela;

3.Nauczyciel ma prawo do świadczenia, jeżeli ukończył: 55 lat w latach
2009-2014.

Przepis ten nie nakłada warunku w postaci zakazu prowadzenia pozarolniczej działalności.

Jedynie w art. 9 ustawa stanowi, że prawo do świadczenia ulega zawieszeniu lub świadczenie to ulega zmniejszeniu na zasadach określonych w art. 103, ust. 3 i art. 104-106 ustawy o emeryturach i rentach z FUS (na wniosek uprawnionego lub z powodu osiągania przychodu).

Ubezpieczona do dnia rozwiązania stosunku pracy z I Zespołem Ogólnokształcących Szkół (...) posiadała status nauczyciela, o którym mówi art. 3 ustawy. Statusu tego nie pozbawił jej fakt, że równocześnie prowadziła pozarolniczą działalność. Wiek określony w art. 4 ust. 3 również osiągnęła posiadając status nauczyciela.

Prawo do świadczenia uwarunkowane jednak jest rozwiązaniem stosunku pracy (wszystkich stosunków pracy). Stosunek pracy ubezpieczona rozwiązała z dniem 1 września 2013r., a wniosek o nauczycielskie świadczenie kompensacyjne złożyła 23 września 2013r. Zważywszy, że na mocy art. 16 ust. 1 ustawy do wypłaty świadczenia ma zastosowanie art. 129 ustawy o emeryturach i rentach z FUS, to ubezpieczona ma prawo do świadczenia kompensacyjnego od 1 września 2013r.

W tej sytuacji faktycznie w oparciu o cytowane przepisy stanowisko organu rentowego zaprezentowane w zaskarżonej decyzji jest nieuzasadnione.

Wobec powyższego Sąd na mocy art. 477 14§ 2 k.p.c. zmienił zaskarżoną decyzję orzekając jak w sentencji.

SSO Magdalena Wróbel