Pełny tekst orzeczenia

UZASADNIENIE

wyroku z dnia 18 wrzześnia 2020 r.

Formularz UK 1

Sygnatura akt

II K 1016/19

Jeżeli wniosek o uzasadnienie wyroku dotyczy tylko niektórych czynów lub niektórych oskarżonych, sąd może ograniczyć uzasadnienie do części wyroku objętych wnioskiem. Jeżeli wyrok został wydany w trybie art. 343, art. 343a lub art. 387 k.p.k. albo jeżeli wniosek o uzasadnienie wyroku obejmuje jedynie rozstrzygnięcie o karze i o innych konsekwencjach prawnych czynu, sąd może ograniczyć uzasadnienie do informacji zawartych w częściach 3–8 formularza.

1.USTALENIE FAKTÓW

1.1.  Fakty uznane za udowodnione

Lp.

Oskarżony

Czyn przypisany oskarżonej

K. S. (1)

W dniu 28 sierpnia 2019 roku około godziny 18.40 oskarżona K. S. (1) prowadziła pojazd mechaniczny w postaci samochodu marki A. o nr rej. (...) w J., uczestnicząc w ruchu lądowym. Na ul. (...) oskarżona uderzyła w dwa zaparkowane samochody i oddaliła się, na miejsce została wezwana Policja. Oskarżona została zatrzymana o godzinie 19.20. Policjanci poddali ją wstępnemu badaniu trzeźwości, które wskazało, że mogła być nietrzeźwa. Badanie trzeźwości oskarżonej urządzeniem A. I. o godzinie 19.48 wskazało 1,31 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu, a drugie badanie przeprowadzone o godzinie 20.04 wskazało 1,25 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu.

Wyrokiem Sądu Rejonowego w M. z dnia 14 grudnia 2010 r., sygn. akt II K 480/10 oskarżona została uznana za winną prowadzenia samochodu w stanie nietrzeźwości, Sąd wymierzył jej karę 4 miesięcy pozbawienia wolności, z warunkowym zawieszeniem na okres 3 lat próby, zobowiązał ją do powstrzymania się od nadużywania alkoholu, orzekł zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych na okres 1 roku i zobowiązał do uiszczenia świadczenia pieniężnego w kwocie 300 złotych. Oskarżona nie popełniła innych przestępstw, za które została prawomocnie skazana. Środek karny został wobec oskarżonej wykonany do dnia 22 grudnia 2011 r., a świadczenie pieniężne uiściła przed 15 września 2020 r.

Przy każdym czynie wskazać fakty uznane za udowodnione

Dowód

Numer karty

1. Oskarżona prowadziła samochód marki A. o nr rej. (...) w J., uczestnicząc w ruchu lądowym i podczas prowadzenia pojazdu mechanicznego znajdowała się w stanie nietrzeźwości.

2. Skazanie w sprawie II K 480/10 Sądu Rejonowego w M. uległo zatarciu przed rozpoznaniem sprawy.

Wyjaśnienia oskarżonej.

Zeznania W. M.,

Zeznania M. M.,

Zeznania A. G.,

Protokół badania A.,

Protokół zatrzymania,

Odpis wyroku,

Pismo Sądu Rejonowego w M.,

Pismo Starostwa w M.,

Karta karna.

k. 37,129v,

k.17v,

k.20v,

k.38,

k.2,

k.4,

k.42,

k.99,

k.100,

k.128.

1.2.  Fakty uznane za nieudowodnione

Lp.

Oskarżony

Czyn przypisany oskarżonemu (ewentualnie zarzucany, jeżeli czynu nie przypisano)

K. S. (2)

Czyn z punktu I wyroku.

Przy każdym czynie wskazać fakty uznane za nieudowodnione

Dowód

Numer karty

W realiach niniejszej sprawy nie ma takich faktów.

1.OCena DOWOdów

1.1.  Dowody będące podstawą ustalenia faktów

Lp. faktu z pkt 1.1

Dowód

Zwięźle o powodach uznania dowodu

1.

Wyjaśnienia oskarżonej,

Zeznania W. M.,

Zeznania M. M.,

Zeznania A. G.,

Protokół badania trzeźwości.

Protokół zatrzymania.

Wyjaśnienia oskarżonej zasługują na wiarę, gdyż są logiczne, rzeczowe oraz znajdują potwierdzenie w zeznaniach W. M. (k.17v), M. M. (k.20v), A. G. (k.38v), protokole użycia alkosensora (k.2) i protokole zatrzymania (k.4).

Zeznania W. M. są wiarygodne, gdyż są logiczne, rzeczowe i znajdują potwierdzenie w wyjaśnieniach oskarżonej, zeznaniach M. M. (k.20v), A. G. (k.38v), protokole użycia alkosensora (k.2) i protokole zatrzymania (k.4).

Zeznania M. M. są wiarygodne, gdyż są logiczne, rzeczowe i znajdują potwierdzenie w wyjaśnieniach oskarżonej, zeznaniach W. M. i A. G. (k.38v), protokole użycia alkosensora (k.2) i protokole zatrzymania (k.4).

Sąd dał wiarę zeznaniom A. G., gdyż są logiczne, rzeczowe i znajdują potwierdzenie w wyjaśnieniach oskarżonej, zeznaniach W. M. i M. M., protokole użycia alkosensora (k.2) i protokole zatrzymania (k.4).

Dokumenty dołączone do akt sprawy, w tym zwłaszcza protokół użycia A. (k.2), protokół zatrzymania (k.4) były sporządzone prze uprawnione do tego osoby, ich autentyczność nie budzi wątpliwości i nie były kwestionowane przez strony, stąd stały się podstawą ustalenia stanu faktycznego.

1.2.  Dowody nieuwzględnione przy ustaleniu faktów
(dowody, które sąd uznał za niewiarygodne oraz niemające znaczenia dla ustalenia faktów)

Lp. faktu z pkt 1.1 albo 1.2

Dowód

Zwięźle o powodach nieuwzględnienia dowodu

Nie ma takich w niniejszej sprawie.

1.PODSTAWA PRAWNA WYROKU

Punkt rozstrzygnięcia z wyroku

Oskarżony

1.3.  Podstawa prawna skazania albo warunkowego umorzenia postępowania zgodna z zarzutem

I. art. 178a § 1 k.k.

K. S. (1)

Zwięźle o powodach przyjętej kwalifikacji prawnej

Przypisany oskarżonej czyn wskazany w punkcie I wyroku należy zakwalifikować jako przestępstwo z art. 178a § 1 k.k., gdyż polegał na tym, że poruszała się pojazdem mechanicznym w ruchu lądowym w stanie nietrzeźwości, który ustalony został przez ustawodawcę w art. 115 § 16 pkt 2 k.k. na 0,25 mg/l alkoholu w litrze wydychanego powietrza. Oskarżona przekroczyła ten ustawowy próg nietrzeźwości prawie pięciokrotnie.

Należy zwrócić uwagę, że w czasie złożenia aktu oskarżenia przyjęta w nim kwalifikacja prawna była prawidłowa, gdyż oskarżona była prawomocnie skazana za prowadzenie w stanie nietrzeźwości pojazdu mechanicznego (k.42) i skazanie to nie uległo wówczas zatarciu (por. k. 33). Jednak oskarżona podjęła skuteczne działania w postaci spłaty świadczenia pieniężnego (por. oświadczenie z k. 129) i skazanie to uległo zatarciu (por. karta karna z k. 128). Niewątpliwie zatem przypisany oskarżonej czyn nie może być obecnie uznany za przestępstwo z art. 178a § 1 i 4 k.k.

1.KARY, Środki Karne, PRzepadek, Środki Kompensacyjne i środki związane z poddaniem sprawcy próbie

Oskarżony

Punkt rozstrzygnięcia
z wyroku

Punkt z wyroku odnoszący się
do przypisanego czynu

Przytoczyć okoliczności

K. S. (1)

I.

II.

III.

Kara 80 stawek dziennych grzywny

Środek karny 4 lat zakazu prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych.

Środek kompensacyjny 5.000 złotych świadczenia pieniężnego.

Oskarżona ma 31 lat, zdobył wykształcenie średnie, jest panną, ma na utrzymaniu czwórkę dzieci, utrzymuje się z zasiłku macierzyńskiego w kwocie 1.000 złotych miesięcznie i innych świadczeń socjalnych (oświadczenie z k. 129), nie była karana (k.128).

Okoliczności obciążające:

- działanie umyślne z zamiarem bezpośrednim,

- znaczny stopień winy i społecznej szkodliwości czynu,

- lekceważenie porządku prawnego,

- znaczny stopień nietrzeźwości,

- spowodowane zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Okoliczności łagodzące:

- niekaralność (k.128),

- niepopełnianie wykroczeń przeciwko bezpieczeństwu w ruchu drogowym (k.88).

Wysokość jednej stawki została ustalona na kwotę 10 złotych, gdyż jest to adekwatne do możliwości finansowych i sytuacji majątkowej oskarżonej.

Środek karny orzekany jest obligatoryjnie, a okres 4 lat jest adekwatny do stanu nietrzeźwości oskarżonej i spowodowanego zagrożenia bezpieczeństwa w komunikacji.

Środek kompensacyjny orzekany jest obligatoryjnie, a kwota 5.000 złotych jest najniższym świadczeniem przewidzianym przez ustawodawcę.

1.1Inne ROZSTRZYGNIĘCIA ZAwarte w WYROKU

Oskarżony

Punkt rozstrzygnięcia
z wyroku

Punkt z wyroku odnoszący się do przypisanego czynu

Przytoczyć okoliczności

K. S. (1)

IV.

Zaliczenie okresu zatrzymania.

Obligatoryjne.

1.6. inne zagadnienia

W tym miejscu sąd może odnieść się do innych kwestii mających znaczenie dla rozstrzygnięcia,
a niewyjaśnionych w innych częściach uzasadnienia, w tym do wyjaśnienia, dlaczego nie zastosował określonej instytucji prawa karnego, zwłaszcza w przypadku wnioskowania orzeczenia takiej instytucji przez stronę

------------

1.KOszty procesu

Punkt rozstrzygnięcia z wyroku

Przytoczyć okoliczności

V.

Oskarżona utrzymuje się z zasiłku macierzyńskiego i świadczeń socjalnych, ma do uiszczenia znacznej wysokości świadczenie pieniężne i niemałą grzywnę, uiszczenie przez nią ponadto kosztów sądowych byłoby wobec niej zbyt dolegliwe.

1.1Podpis