Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt II K 721/20

WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

28 października 2020r.

Sąd Rejonowy w Jeleniej Górze Wydział II Karny w składzie:

Przewodniczący: sędzia Grzegorz Stupnicki

Protokolant: Gabriela Krakowiak

po rozpoznaniu na rozprawie 28 października 2020r.

s p r a w y: J. A.

syna W. i A. zd. P.

ur. (...) w C.

oskarżonego o to, że:

w nocy 17 marca 2020 roku w Ś. woj. (...) znajdując się w stanie nietrzeźwości wynoszącym 1,1 % alkoholu etylowego we krwi prowadził w ruchu lądowym samochód marki (...) na niemieckich numerach rejestracyjnych (...)

tj. o czyn z art. 178a § 1 k.k.;

I.  uznaje oskarżonego J. A. za winnego popełnienia czynu opisanego w części wstępnej wyroku tj. czynu z art. 178a § 1 k.k. i za to na podstawie art. 178a § 1 k.k. wymierza mu karę 100 (stu) stawek dziennych grzywny, ustalając wysokość jednej stawki dziennej na kwotę 30 (trzydzieści) złotych każda;

II.  na podstawie art. 42 § 2 k.k. orzeka wobec oskarżonego J. A. środek karny w postaci zakazu prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych w ruchu lądowym na okres 3 (trzech) lat;

III.  na podstawie art. 43a § 2 k.k. zasądza od oskarżonego J. A. na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej świadczenie pieniężne w kwocie 5000 (pięciu tysięcy) złotych;

IV.  na podstawie art. 63 § 1 i 5 k.k. na poczet wymierzonej oskarżonemu J. A. kary grzywny zalicza okres zatrzymania od godz. 12:10 do godz. 13:20 17.03.2020r.;

V.  na podstawie art. 627 k.p.k. zasądza od oskarżonego J. A. na rzecz Skarbu Państwa koszty sądowe w kwocie 423,73 złotych, w tym na podstawie art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 23 czerwca 1973r. o opłatach w sprawach karnych wymierza mu 300 złotych opłaty.

UZASADNIENIE

Formularz UK 1

Sygnatura akt

II K 721/20

Jeżeli wniosek o uzasadnienie wyroku dotyczy tylko niektórych czynów lub niektórych oskarżonych, sąd może ograniczyć uzasadnienie do części wyroku objętych wnioskiem. Jeżeli wyrok został wydany w trybie art. 343, art. 343a lub art. 387 k.p.k. albo jeżeli wniosek o uzasadnienie wyroku obejmuje jedynie rozstrzygnięcie o karze i o innych konsekwencjach prawnych czynu, sąd może ograniczyć uzasadnienie do informacji zawartych w częściach 3 – 8 formularza.

1.  USTALENIE FAKTÓW

Fakty uznane za udowodnione

Lp.

Wskazać oskarżonego.

Wskazać czyn przypisany oskarżonemu (ewentualnie zarzucany, jeżeli czynu nie przypisano).

Przy każdym czynie wskazać fakty uznane za udowodnione.

Dowód ze wskazaniem numeru karty, na której znajduje się dowód.

1.1.1.

J. A.

art. 178a § 1 k.k.

J. A. 17 marca 2020 roku jadąc drogą publiczną w Ś. prowadził w ruchu lądowym samochód marki (...) na niemieckich numerach rejestracyjnych (...). J. A. znajdował się wówczas w stanie nietrzeźwości wynoszącym 1,1 ‰ alkoholu etylowego we krwi.

wyjaśnienia oskarżonego k.33-34; zeznania świadka K. M. k. 9; zeznania świadka J. D. k. 28;

sprawozdanie z badania krwi k. 16; protokół pobrania krwi k. 17.

1.1.1.

J. A.

art. 178a § 1 k.k.

J. A. nie był uprzednio karany sądownie za przestępstwa. Wielokrotnie był ukarany za popełnienie wykroczeń w ruchu drogowym.

dane o karalności oskarżonego k.37;

informacja o wpisach w ewidencji kierowców naruszających przepisy ruchu drogowego k.46.

Fakty uznane za nieudowodnione

Lp.

Wskazać oskarżonego.

Wskazać czyn przypisany oskarżonemu (ewentualnie zarzucany, jeżeli czynu nie przypisano).

Przy każdym czynie wskazać fakty uznane za nieudowodnione.

Dowód ze wskazaniem numeru karty, na której znajduje się dowód.

2.  OCena DOWOdów

2.1.  Dowody będące podstawą ustalenia faktów

Wskazać L.p. odnoszącą się
do faktu z pkt 1.1

Dowód

Zwięźle o powodach uznania dowodu.

2.1.1.

wyjaśnienia oskarżonego

Wyjaśnienia oskarżonego Sąd uznał za wiarygodne bowiem nie miał on jakichkolwiek powodów by podawać nieprawdziwe okoliczności narażające go na odpowiedzialność karną a dotyczące tego, iż spożywał alkohol zarówno dzień przed zdarzeniem jak i w dniu zdarzenia a następnie kierował samochodem jadąc z K. w kierunku K.. Nadto wyjaśnienia te korespondowały nie tylko z wiarygodnymi zeznaniami funkcjonariuszy Policji K. M. i J. D. a także z obiektywnym dowodem z dokumentu w postaci sprawozdania z badania krwi.

Sąd nie znalazł żadnych podstaw do podważania wiarygodności wyjaśnień oskarżonego, iż kierował samochodem jadąc do lekarza, gdyż brak było jakiegokolwiek dowodu przeciwnego.

2.1.1.

zeznania K. M.

Świadek jest osobą obcą dla oskarżonego, nie pozostaje z nim w żadnych relacjach toteż nie miał powodów by podawać nieprawdziwe okoliczności. Nadto dokonał spostrzeżeń w sprawie wyłącznie z tego powodu, iż wykonywał swoje obowiązki służbowe – Policjanta toteż nie był w żaden sposób zainteresowany rozstrzygnięciem w sprawie. Jego relacja jest zbieżna z wyjaśnieniami oskarżonego.

2.1.1.

zeznania J. D.

Świadek jest osobą obcą dla oskarżonego, nie pozostaje z nim w żadnych relacjach toteż nie miał powodów by podawać nieprawdziwe okoliczności. Nadto dokonał spostrzeżeń w sprawie wyłącznie z tego powodu, iż wykonywał swoje obowiązki służbowe – Policjanta toteż nie był w żaden sposób zainteresowany rozstrzygnięciem w sprawie. Jego relacja jest zbieżna z wyjaśnieniami oskarżonego.

2.1.1., 2.1.2.

dowody z dokumentów

Dokumenty sporządzono w odpowiedniej formie, pochodzą od uprawnionych podmiotów, ich rzetelności nie kwestionowano podczas procesu.

2.2.  Dowody nieuwzględnione przy ustaleniu faktów
(dowody, które sąd uznał za niewiarygodne oraz
niemające znaczenia dla ustalenia faktów)

Wskazać L.p. odnoszącą się do faktu z pkt 1

Dowód

Zwięźle o powodach nieuwzględnienia dowodu.

3.  PODSTAWA PRAWNA WYROKU

Wskazać punkt z wyroku odnoszący się do przypisanego czynu.

Przy każdym czynie wskazać oskarżonego.

X

3.1.  Podstawa prawna skazania albo warunkowego umorzenia postępowania zgodna z zarzutem

Część wstępna wyroku

J. A.

Zwięźle o powodach przyjętej kwalifikacji prawnej.

J. A. 17 marca 2020 kierował samochodem osobowym jadąc droga publiczną w Ś. znajdując się wówczas w stanie nietrzeźwości wynoszącym 1,1 ‰ alkoholu we krwi.

Oskarżony umyślnie kierował samochodem w ruchu lądowym będąc w stanie nietrzeźwości gdyż wiedział w jakim jest stanie, który to stan wynoszący 1,1 ‰ alkoholu we krwi dwukrotnie przekraczał granicę stanu nietrzeźwości określonej w kodeksie karnymart. 115 § 16 pkt 1 k.k. Sam przyznał przy ty, iż alkohol spożywał zarówno w dzień poprzedzający jazdę samochodem jak i w dniu kiedy został zatrzymany d kontroli drogowej. Tym samym poruszanie się przez oskarżonego samochodem drogą publiczną w Ś. w stanie nietrzeźwości wyczerpało znamiona czynu z art. 178a § 1 k.k.

Oskarżony jest osobą dorosłą, działającą w normalnej sytuacji motywacyjnej. Oczywiste było przy tym, iż do uzyskania pomocy lekarskiej nie musiał samodzielnie jechać samochodem. Pomijając typowy w czasie epidemicznym kontakt z lekarzem – poprzez teleporadę, oskarżony mógł skorzystać z innej formy transportu (chociażby skorzystanie z taksówki) niż samodzielne kierowanie samochodem, zwłaszcza w takim stanie nietrzeźwości. Tym samym można mu przypisać winę.

3.2.  Podstawa prawna skazania albo warunkowego umorzenia postępowania niezgodna z zarzutem

Zwięźle o powodach przyjętej kwalifikacji prawnej.

3.3.  Warunkowe umorzenie postępowania

Zwięzłe wyjaśnienie podstawy prawnej oraz zwięźle o powodach warunkowego umorzenia postępowania.

3.4.  Umorzenie postępowania

Zwięzłe wyjaśnienie podstawy prawnej oraz zwięźle o powodach umorzenia postępowania.

3.5.  Uniewinnienie

Zwięzłe wyjaśnienie podstawy prawnej oraz zwięźle o powodach uniewinnienia.

4.  KARY, Środki Karne, PRzepadek, Środki Kompensacyjne i środki związane z poddaniem sprawcy próbie

Wskazać oskarżonego.

Wskazać punkt rozstrzygnięcia
z wyroku.

Wskazać punkt
z wyroku odnoszący się
do przypisanego czynu.

Przytoczyć okoliczności.

J. A.

pkt I części dyspozytywnej wyroku

Zarzut w części wstępnej wyroku

Stopień społecznej szkodliwości czynu znaczny ze względu na okoliczności jego popełnienia:

- przekroczenie stężenia alkoholu we krwi było znaczące, gdyż dwukrotnie przekraczało granicę stanu nietrzeźwości określonej w kodeksie karnymart. 115 § 16 pkt 1 k.k.

- poruszanie się pojazdem po istotnej dla powiatu (...) drodze, toteż rozmiary grożącej w związku z jego zachowaniem szkody w postaci narażenia na niebezpieczeństwo dla innych kierowców mogących poruszać się tą drogą było bardzo duże;

- zamiar pokonania samochodem długiej odległości, pomiędzy różnymi miejscowościami tj. z K. do K.;

Zmniejszającą stopień społecznej szkodliwości jego czyny okolicznością był fakt, iż oskarżony zamierzał dojechać do lekarza.

Tym samym zachowanie oskarżonego należy ocenić jako cechujące się wysokim stopniem społecznej szkodliwości.

Łagodzące:

- uprzednia niekaralność sądowa za przestępstwa.

Obciążające:

- uprzednie wielokrotne naruszanie przepisów ruchu drogowego.

Sąd uznał, iż kara o charakterze wolnościowym w wymiarze 100 stawek dziennych grzywny będzie wystarczającą dolegliwością, by wdrożyć oskarżonego do przestrzegania porządku prawnego (cel w zakresie prewencji indywidualnej) oraz wykazania, iż przestępstwo nie pozostaje bez odpowiedniej dolegliwości karnej co utrwali prawidłowe wzorce społeczne (cel w zakresie prewencji generalnej). Ustalając wysokość jednej stawki dziennej grzywny na 30 złotych Sąd wziął pod uwagę deklarowaną przez oskarżonego sytuację majątkową tj. nie tylko majątek nieruchomy (mieszkanie, udział w nieruchomości) i ruchomy (samochód) ale także miesięczne wynagrodzenie w kwocie 5000 złotych (art. 33 § 3 k.k.).

J. A.

pkt II części dyspozytywnej wyroku

Zarzut w części wstępnej wyroku

Popełnienie przez oskarżonego czynu z art. 178a § 1 k.k. powodowało orzeczenie obligatoryjnego środka karnego w postaci zakazu prowadzenia pojazdów.

Uprzednie wielokrotne naruszanie przez oskarżonego zasad ruchu drogowego (k. 46 akt sprawy).

Sąd orzekając obligatoryjny środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdów uznał, iż trzyletni okres tego zakazu jest niezbędny by zabezpieczyć innych uczestników ruchu przed działaniami oskarżonego.

J. A.

pkt III części dyspozytywnej wyroku

Zarzut w części wstępnej wyroku

Popełnienie przez oskarżonego czynu z art. 178a § 1 k.k. powodowało orzeczenie obligatoryjnego środka karnego w postaci świadczenia pieniężnego. Ustalając minimalną wysokość tego środka tj. 5000 złotych Sąd miał na względzie stopień społecznej szkodliwości jego czynu.

5.  Inne ROZSTRZYGNIĘCIA ZAwarte w WYROKU

Wskazać oskarżonego.

Wskazać punkt rozstrzygnięcia
z wyroku.

Wskazać punkt z wyroku odnoszący się do przypisanego czynu.

Przytoczyć okoliczności.

J. A.

pkt IV części dyspozytywnej wyroku

Zarzut w części wstępnej wyroku

Na poczet kary grzywny zaliczono okres zatrzymania oskarżonego zgodnie z art. 63 § 1 i 5 k.k.

6. Omówienie innych zagadnień

W tym miejscu sąd może odnieść się do innych kwestii mających znaczenie dla rozstrzygnięcia,
a niewyjaśnionych w innych częściach uzasadnienia, w tym do wyjaśnienia, dlaczego nie zastosował określonej instytucji prawa karnego, zwłaszcza w przypadku wnioskowania orzeczenia takiej instytucji przez stronę.

7.  KOszty procesu

Wskazać oskarżonego.

Wskazać punkt rozstrzygnięcia z wyroku.

Przytoczyć okoliczności.

J. A.

pkt V części dyspozytywnej wyroku

Oskarżony posiada stale miesięczne dochody z pracy oraz majątek toteż może samodzielnie ponieść koszty procesu bez uszczerbku dla utrzymania siebie i rodziny. Tym samym Sąd na podstawie art. 627 k.p.k. zasądził od oskarżonego na rzecz Skarbu Państwa koszty sądowe w wysokości 423,73 złotych, w tym na podstawie art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 23 czerwca 1973r. o opłatach w sprawach karnych wymierzył mu 300 złotych opłaty.

6.  Podpis