Pełny tekst orzeczenia

UZASADNIENIE

Formularz UK 1

Sygnatura akt

IV K 86/20

Jeżeli wniosek o uzasadnienie wyroku dotyczy tylko niektórych czynów lub niektórych oskarżonych, sąd może ograniczyć uzasadnienie do części wyroku objętych wnioskiem. Jeżeli wyrok został wydany w trybie art. 343, art. 343a lub art. 387 k.p.k. albo jeżeli wniosek o uzasadnienie wyroku obejmuje jedynie rozstrzygnięcie o karze i o innych konsekwencjach prawnych czynu, sąd może ograniczyć uzasadnienie do informacji zawartych w częściach 3–8 formularza.

1.  USTALENIE FAKTÓW

1.1.  Fakty uznane za udowodnione

Lp.

Oskarżony

Czyn przypisany oskarżonemu (ewentualnie zarzucany, jeżeli czynu nie przypisano)

1.1.1.

M. M. (1)

art. 13 §1 k.k. w zw. z art. 148 §1 k.k. i art. 157 §1 k.k. w zw. z art. 11 §2 k.k.

Przy każdym czynie wskazać fakty uznane za udowodnione

Dowód

Numer karty

Oskarżony M. M. (1) i pokrzywdzona M. Ż. (1) byli w konkubinacie przez 1,5 roku. Rozstali się krótko przed zdarzeniem, które miało miejsce 29 października 2019 roku w godzinach porannych. Tego dnia, po uprzednich prośbach i naleganiu M. M. (1), umówili się na spotkanie w celu oddania sobie rzeczy. Po krótkiej rozmowie, pokrzywdzona zgodziła się podwieźć M. M. (1) na przystanek- na busa, który on wskaże. Oskarżony skierował M. Ż. na leśny dukt w pobliżu skrzyżowania ul (...) z ul. (...) w S.. Chciał jej zabrać telefon. Gdy odmówiła wydania, wyjął nóż i zaczął jej grozić, że ją zabije. Przyłożył jej nóź do gardła o długości ostrza 20 cm, uderzał pięściami po głowie i całym ciele, zadał jej co najmniej 5 ciosów: w plecy w okolicę łopatki lewej i okolicę pośladkową lewą, próbował owinąć jej wokół szyi kabel od przedłużacza, uderzał ją wtyczką od drukarki, kopał po ciele.

Gdy pokrzywdzonej udało się uciec wołał za nią jak na karcie 54. Udała się do zabudowań prosić o pomoc. S. W. zadzwonił na nr 112. Przyjechało pogotowie i policja.

W wyniku działania oskarżonego pokrzywdzona doznała urazu głowy ze stłuczeniem szczególnie okolicy czołowej i jarzmowej lewej, rany ciętej szyi o długości 1cm, dwóch ran kłutych okolicy łopatki lewej, trzech ran kłutych okolicy pośladkowej lewej, stłuczenia powłok jamy brzusznej po stronie prawej oraz urazu kończyn górnych w okolicach nadgarstków.

zeznania M. Ż.

476, 51-54, 182-185

częściowo wyjaśnienia oskarżonego

160-163, 175-178,

448v

zeznania R. P.-P.

244-245, 457

zeznania S. W.

91-92

456

zeznania T. L. i W. J.

257-258, 458

260-261, 458-459

dokumentacja fotograficzna i protokół oględzin

42 i 43-47

protokół oględzin i zdjęcia

21-32 i 116-147

opinia i dokumentacja medyczna, oględziny ciała

172, 212,

539-540, 519

Oskarżony wyjaśnił, iż "zamiar początkowy był diametralnie inny od efektu końcowego". Na początku chciał zabrać jej telefon. To się nie udało, wyjął nóż i zaczął jej grozić, że ją zabije. Sytuacja była dynamiczna, zmieniała się, szarpali się, zadawał jej ciosy nożem, uderzał pięściami i wszystkim co miał pod ręką. Nie pamięta, czy dusił ją kablem od przedłużacza, ale tego nie wyklucza. W dalszych wyjaśnieniach zaprzeczył by chciał ją zabić.

Wyraził żal z powodu tego, co się stało.

wyjaśnienia oskarżonego

160-163, 175-178, 448v

Oskarżony przed zdarzeniem brał sterydy, o czym powiedział także w trakcie badania sądowo-psychiatrycznego. Biegli psychiatrzy po zapoznaniu się z opinią psychologiczną podali, iż u oskarżonego nie stwierdzają choroby psychicznej ani cech upośledzenia umysłowego, funkcjonowanie intelektualne oskarżonego na poziome przeciętnym. U oskarżonego M. M. (1) biegli stwierdzili dyssocjalne zaburzenia osobowości i uzależnienie mieszane. Podali także, iż w/w w chwili popełnienia czynu był pod wpływem środków psychoaktywnych i znał ich działanie na swój organizm. Poczytalność oskarżonego nie budzi wątpliwości.

wyjaśnienia oskarżonego

k.448v

opinia sądowo-psychologiczna

330-347

opinia sądowo -psychiatryczna

358-374,

485-504

Oskarżony został zatrzymany 29 października 2019 roku, godz.7.50. Zastosowano wobec niego środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.

protokół zatrzymania

k.4

POSTANOWIENIE

179-181

zeznania D. C.

76-77, 451-453

zeznania M. B.

79v-80v, 453-455

zeznania P. M. i J. J.

83-84, 455v

73-74, 450

Przed zatrzymaniem przez funkcjonariuszy Policji oskarżony M. M. (1) dzwonił do K. w S. i rozmawiał z dyżurnym. Z zapisu rozmowy wynika, iż był zaskoczony, że pokrzywdzona "dała się zatłuc za ten telefon." , "Tłukłem ją 10 min, a ta k.... uciekła (...)".

zeznania A. S.

39-40

450-451

1.2.  Fakty uznane za nieudowodnione

Lp.

Oskarżony

Czyn przypisany oskarżonemu (ewentualnie zarzucany, jeżeli czynu nie przypisano)

1.2.1.

M. M. (1)

usiłowanie zabójstwa

Przy każdym czynie wskazać fakty uznane za nieudowodnione

Dowód

Numer karty

Mając na uwadze okoliczności zdarzenia trudno przyjąć, iż oskarżony nie działał z zamiarem ewentualnym pozbawienia życia pokrzywdzonej M. Ż.. Przeczą temu jej zeznania jak też wyjaśnienia M. M., który przebiegu zdarzenia w zasadzie nie kwestionuje, a jedynie jego ocenę. Wskazuje, że chciał zabrać pokrzywdzonej telefon.

zeznania M. Ż., wyjaśnienia M. M.,

opinia biegłego

jw.

2.  OCena DOWOdów

2.1.  Dowody będące podstawą ustalenia faktów

Lp. faktu z pkt 1.1

Dowód

Zwięźle o powodach uznania dowodu

1.1.1

zeznania M. Ż.

pokrzywdzona w sposób zbieżny i spójny zrelacjonowała przebieg zdarzenia, brak podstaw do kwestionowania zeznań w świetle opinii biegłej psycholog k.538-539,

wyjaśnienia oskarżonego

w zasadzie należy dać wiarę wyjaśnieniom oskarżonego, podany przez niego przebieg zdarzenia zbieżny z relacją pokrzywdzonej, nie można jednak uznać za wiarygodne wyjaśnień w tej części, w której kwestionuje on usiłowanie zabójstwa pokrzywdzonej,

sam oskarżony potwierdzał, że jego zamiar ewoluował, co zgodne jest z przebiegiem zajścia, w którym widać postępują dynamikę zachowań i wzrost agresji oskarżonego – aż do momentu gdy podejmowane przez niego działania od strony przedmiotowej wskazują na zamiar ewentualny zabójstwa – dźganie nożem czy duszenie przedłużaczem,

na zamiar zabójstwa wskazują także krzyki oskarżonego kierowane do pokrzywdzonej po tym, jak udało jej się uciec na bezpieczną odległość

opinia sądowo-psychologiczna

brak podstaw do kwestionowania, opinia pełna, jasna i spójna, nie kwestionowana w toku procesu

opinia sądowo -psychiatryczna

brak podstaw do kwestionowania, opinia pełna, jasna, spójna, nie kwestionowana w toku procesu

protokół zatrzymania

dokument sporządzony przez właściwe organy, nie kwestionowany w toku procesu

zeznania R. P.-P.

wiarygodne, spójne i zbieżne z relacją pokrzywdzonej, brak podstaw by świadek miał relacjonować nieprawdę

zeznania M. B.

wiarygodne, świadek opisał przebieg interwencji, osoba obca dla oskarżonego, brak podstaw by chciał obciążać bezpodstawnie M. M., tak samo należy ocenić zeznania pozostałych funkcjonariuszy Policji biorących udział w interwencji tj. D. C., P. M. czy J. J.

zeznania T. L. i W. J.

zespół pogotowania ratunkowego, zeznania uznać należy za prawdziwe, opisali wygląd pokrzywdzonej, widoczne obrażenia, sporządzili dokumentację medyczną

dokumentacja fotograficzna i protokół oględzin

brak podstaw do kwestionowania, sporządzone przez właściwy organ, nie kwestionowane w toku procesu

protokół oględzin i zdjęcia

brak podstaw do kwestionowania, sporządzone przez właściwy organ, nie kwestionowane w toku procesu

opinia i dokumentacja medyczna, oględziny ciała

sporządzone przez osoby posiadające wiedzę specjalistyczną, opinia jasna, pełna, biegły udzielił odpowiedzi na wszystkie zadane pytania

zeznania A. S.

brak podstaw do kwestionowania, świadek opisała przebieg rozmowy z oskarżonym, pełniła wówczas dyżur na K. S.

zapis rozmowy- płyta i stenogram

brak podstaw do kwestionowania, rozmowa oskarżonego z dyżurnym K. S. nagrana na płycie

zeznania S. W.

osoba, która zadzwoniła na 112 i udzieliła pomocy pokrzywdzonej, brak podstaw do kwestionowania

2.2.  Dowody nieuwzględnione przy ustaleniu faktów
(dowody, które sąd uznał za niewiarygodne oraz niemające znaczenia dla ustalenia faktów)

Lp. faktu z pkt 1.1 albo 1.2

Dowód

Zwięźle o powodach nieuwzględnienia dowodu

brak

3.  PODSTAWA PRAWNA WYROKU

Punkt rozstrzygnięcia z wyroku

Oskarżony

3.1. Podstawa prawna skazania albo warunkowego umorzenia postępowania zgodna z zarzutem

1.

M. M. (1)

Zwięźle o powodach przyjętej kwalifikacji prawnej

Oskarżony M. M. (1) działał z zamiarem ewentualnym pozbawienia życia M. Ż.. Okoliczności sprawy wskazują bowiem, że sprawca przewidywał możliwość pozbawienia życia pokrzywdzoną i na to się godził. Miarodajne nie mogą być wyjaśnienia oskarżonego twierdzącego, iż przez cały czas chodziło mu o zdobycie telefonu komórkowego M. Ż. celem przejrzenia zapisów się tam znajdujących. Tak mogło być jedynie na początku zdarzenia. Zachowanie oskarżonego polegające na groźbach, przyłożeniu noża do gardła pokrzywdzonej ( rana cięta szyi), bicie pięściami, dźganie nożem o długości ostrza 20 cm ( co najmniej 5 ciosów w tym w klatkę piersiową plecy), a więc w newralgiczne części ciała, duszenie pokrzywdzonej przy użyciu przedłużacza, kopanie świadczy jednoznacznie nie tylko o bardzo dużym stopniu agresji, przemocy ale ewidentnie o tym, że sprawca przewidywał możliwość pozbawienia życia pokrzywdzonej i na to się godził. Oskarżony jest człowiekiem dojrzałym, w pełni poczytalnym i w tym stanie rzeczy musiał rozumieć jakie skutki może wywołać jego zachowanie. Nie bez znaczenia była również okoliczność skierowania pokrzywdzonej na dukt leśny pod pretekstem podwiezienia go na busa. Oskarżony już wtedy zdawał sobie sprawę, że jeżeli napotka na opór to użyje innych środków bez względu na konsekwencje (zeznania M. Ż. k.54)

3.2. Podstawa prawna skazania albo warunkowego umorzenia postępowania niezgodna z zarzutem

Zwięźle o powodach przyjętej kwalifikacji prawnej

3.3. Warunkowe umorzenie postępowania

Zwięzłe wyjaśnienie podstawy prawnej oraz zwięźle o powodach warunkowego umorzenia postępowania

3.4. Umorzenie postępowania

Zwięzłe wyjaśnienie podstawy prawnej oraz zwięźle o powodach umorzenia postępowania

3.5. Uniewinnienie

Zwięzłe wyjaśnienie podstawy prawnej oraz zwięźle o powodach uniewinnienia

4.  KARY, Środki Karne, PRzepadek, Środki Kompensacyjne i
środki związane z poddaniem sprawcy próbie

Oskarżony

Punkt rozstrzygnięcia
z wyroku

Punkt z wyroku odnoszący się
do przypisanego czynu

Przytoczyć okoliczności

M. M. (1)

1.

----

Wymierzając oskarżonemu karę Sąd miał na uwadze dyrektywy art. 53 §1 i § 2 k.k. Na niekorzyść oskarżonego przy wymiarze kary Sąd poczytał wysoką szkodliwość społeczną czynu wynikającą z godzenia w jedne z podstawowych dóbr chronionych prawem zdrowie, życie, działania pod wpływem środków psychoaktywnych, w sposób brutalny, wyrządzenie szkody. Jako okoliczność łagodzącą Sąd poczytał na korzyść oskarżonego uprzednią niekaralność, wyrażenie żalu z powodu tego co zaszło. Biorąc pod uwagę powyższe okoliczności Sąd wymierzył M. M. karę 9 lat pozbawienia wolności. W przekonaniu Sądu kara ta jest adekwatna do stopnia zawinienia i uwzględnia stopień społecznej szkodliwości czynu. Kara orzeczona w tym rozmiarze będzie w stanie spełnić swe cele zarówno w zakresie prewencji indywidulanej jak i generalnej.

M. M. (1)

3.

----

Orzeczenie o zadośćuczynieniu ofierze krzywdy jest nieporównywalnie trudniejsze niż rozstrzygniecie o naprawieniu szkody. Nie sposób wszak jednoznacznie wyrazić kwotą, odpowiednią kompensatę dla tego, kto wskutek działań - w tej sprawie oskarżonego- został pobity, dźgany nożem, duszony, bał się o swoje życie. Pokrzywdzona M. Ż. tego doświadczyła. Wywołało to u niej ostrą reakcję na stres, a później zaburzenia adaptacyjne o obrazie lękowym k.538.

Przyznane zadośćuczynienie ma mieć przede wszystkim charakter kompensacyjny wobec czego jego wysokość nie może stanowić zapłaty symbolicznej, lecz musi przedstawiać jakąś ekonomicznie odczuwalną wartość. Jednocześnie wysokość ta nie może być nadmierną w stosunku do doznanej krzywdy, ale musi być " odpowiednia" w tym znaczeniu, że powinna być - przy uwzględnieniu krzywdy pokrzywdzonego, utrzymana w rozsądnych granicach, nie może też prowadzić do nadmiernego bogacenia się. Wysokość kwoty zadośćuczynienia za doznaną krzywdę nie jest łatwa do precyzyjnego ustalenia. W przedmiotowej sprawie biorąc pod uwagę okoliczności zdarzenia, obrażenia ciała pokrzywdzonej, leczenie psychiatryczne, a tym samym wywołane skutki w sferze życia osobistego Sąd uznał, że kwota 35 000 zł będzie odpowiednia. Z jednej strony przedstawia bowiem wartość ekonomicznie odczuwalną, z drugiej zaś jest utrzymana w rozsądnych granicach, wyważona i sprawiedliwa, a przy tym nie może być uznana za nadmierną.

M. M. (1)

6.

---

metalowy nóż oraz przedłużacz koloru białego zostały użyte podczas przestępstwa, a zatem należało orzec ich przepadek

5.  Inne ROZSTRZYGNIĘCIA ZAwarte w WYROKU

Oskarżony

Punkt rozstrzygnięcia
z wyroku

Punkt z wyroku odnoszący się do przypisanego czynu

Przytoczyć okoliczności

M. M. (1)

2.

-----

zaliczenie tymczasowego aresztowania na poczet kary zgodnie z treścią art. 63 paragraf 1 k.k.

M. M. (1)

4. i 5.

----

koszty dla obrońcy przyznane za postepowanie przygotowawcze i sądowe, dla pełnomocnika pokrzywdzonej za postepowanie sądowe zgodnie z § 2, 3, 4 ust. 2, §17 ust.1, pkt 2 ust.2 pkt 5, §20 Rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości w sprawie ponoszenia przez Skarb Państwa kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej przez adwokata z urzędu z 3.10.2016 roku ( Dz.U. z 2016 roku, poz. 1714).

6.  inne zagadnienia

W tym miejscu sąd może odnieść się do innych kwestii mających znaczenie dla rozstrzygnięcia,
a niewyjaśnionych w innych częściach uzasadnienia, w tym do wyjaśnienia, dlaczego nie zastosował określonej instytucji prawa karnego, zwłaszcza w przypadku wnioskowania orzeczenia takiej instytucji przez stronę

brak

7.  KOszty procesu

Punkt rozstrzygnięcia z wyroku

Przytoczyć okoliczności

7.

Sąd zwolnił oskarżonego od ponoszenia kosztów sądowych z uwagi na brak majątku, orzeczone zadośćuczynienie oraz izolacyjny charakter kary

7.  Podpis

Edyta Markowicz Tomasz Krawczyk