Pełny tekst orzeczenia

UZASADNIENIE

Formularz UK 1

Sygnatura akt

II K 550/17

Jeżeli wniosek o uzasadnienie wyroku dotyczy tylko niektórych czynów lub niektórych oskarżonych, sąd może ograniczyć uzasadnienie do części wyroku objętych wnioskiem. Jeżeli wyrok został wydany w trybie art. 343, art. 343a lub art. 387 k.p.k. albo jeżeli wniosek o uzasadnienie wyroku obejmuje jedynie rozstrzygnięcie o karze i o innych konsekwencjach prawnych czynu, sąd może ograniczyć uzasadnienie do informacji zawartych w częściach 3–8 formularza.

1.USTALENIE FAKTÓW

Fakty uznane za udowodnione

Lp.

Oskarżony

Czyn przypisany oskarżonemu

Z. G.

Pokrzywdzona I. G. i Z. G. byli małżeństwem od 19 października 1996 roku do 08.04.2016roku. Z tego związku urodziło się czworo dzieci K., M., K. i M. G. (1). Początkowo relacje małżonków układały się poprawnie. Strony zamieszkiwały w domu jednorodzinnym w miejscowości (...).

W małżeństwie zaczęło dochodzić do kłótni, gdy oskarżony Z. G. w 2014 roku nawiązał bliską relację z A. D.. Pokrzywdzona z dziećmi zamieszkała na piętrze, zaś oskarżony zajmował pomieszczenia na parterze ich domu. Pomiędzy małżonkami dochodziło do kłótni. Oskarżony wszczynał awantury podczas których wyrzucał żonę z domu, chciał aby I. G. wyprowadzała się , zaś dzieci zostały z nim, na co nie zgadzała się pokrzywdzona. I. G. w 2014 roku wystąpiła z pozwem o rozwód.

W okresie od 04.11.2014 roku do 05.09.2016 roku w miejscowości K. oskarżony Z. G. znęcał się psychicznie i fizycznie nad swoją żoną I. G. i małoletnimi dziećmi M. i K. G. (1) poprzez wszczynanie awantur domowych, podczas których wypędzał pokrzywdzoną z domu, wyzywał słowami wulgarnymi, a także stosował przemoc fizyczną wobec niej i synów poprzez szarpanie i popychanie, a nadto karał swoich synów M. i K. G. (1) ciągnąc ich za uszy. Chłopcy mieli stwierdzone przez lekarza pediatrę w dniach 31.05.2016r roku , 28.06.2016 roku oraz 27.12.2016 roku naderwania skrawków usznych spowodowane silnym pociągnięciem przez oskarżonego. W domu stron interweniowała policja, prowadzona była procedura niebieskiej karty.

Przy każdym czynie wskazać fakty uznane za udowodnione

Dowód

Numer karty

Oskarżony znęcał się fizycznie i psychicznie nad żoną I. G. i małoletnimi dziećmi M. i K. G. (1) poprzez wszczynanie awantur domowych, podczas których wypędzał pokrzywdzoną z domu, wyzywał słowami wulgarnymi, a także stosował przemoc fizyczną wobec niej i synów poprzez szarpanie i popychanie a nadto ciągnął M. i K. G. (1) za uszy.

- zeznania pokrzywdzonej I. G. k. 3-4, 187-188, w których podała ona iż mąż Z. G. znęca się nad nią i nad ich dziećmi K. i M. G. (1). Pokrzywdzona zeznała, ze Z. G. w okresie objętym aktem oskarżenia wszczynał awantury podczas których wyzywał ją słowami wulgarnymi „stara kurwa, szmata zdychaj”, szarpał ją , popychał, groził zabójstwem, wyrzucał z domu. Był wobec niej agresywny kiedy chciała podać córce lek złapał ją za szyję i dusił. I. G. podała, że oskarżony znęcał się nad ich synami z byle powodu, szarpiąc ich, bijąc pasem oraz ciągnąc za uszy tak mocno, że obaj chłopcy kilkakrotnie mieli ponadrywane skrawki uszu. Zeznania pokrzywdzonej znajdują potwierdzenie w zeznaniach przesłuchanych dzieci stron; częściowo K. G. (1) k.358, K. G. (2) k.189, M. G. (2) k 275-277 oraz świadków I. Z. (1) k.464-465, 512-514 kuratora społecznego, M. M. (3) k.229-230 dzielnicowego z KP S., B. C. k.230-231, opinii biegłej psycholog A. W. k.344-345,357, opinii biegłej K. P. k.133-135. Zeznania pokrzywdzonej i wskazanych świadków są skorelowane z przedłożoną w sprawie dokumentacją medyczną k. 366,368 w której opisano obrażenia w postaci naderwania powłok usznych u małoletnich pokrzywdzonych M. i K. G. (1). Zeznania pokrzywdzonej odnośnie mechanizmu powstania obrażeń u synów znajdują potwierdzenie w zeznaniach M. G. (2) i K. G. (2) oraz opinii biegłego sądowego lekarza chirurga M. R. k. 21, 70,85,370-373, oraz opinii sporządzonej przez biegłych z (...), w której wskazano, że obrażenia stwierdzone u pokrzywdzonych mogą odpowiadać skutkom urazów polegających na ciągnięciu za ucho. Biegli podkreślili, że w zebranej dokumentacji medycznej nie odnotowano u pokrzywdzonych zmian chorobowych powłok okolic uszu mogących odpowiadać za samoistne powstanie tego typu doznanych obrażeń ciała k.412-419 . Zeznania pokrzywdzonej i świadka M. M. korespondują również z informacjami odnośnie wszczętych procedur Niebieskiej Karty k. 58, 284 .

Należy podkreślić, że w przedmiotowej sprawie o znęcanie gdzie z reguły największą wiedzę odnoście zachowań obu stron mają osoby najbliższe w tym przypadku taką wiedzę odnośnie zachowania oskarżonego największą wiedzę oprócz pokrzywdzonej przedstawiły też dzieci stron M., K. oraz K. i M. G. (1). Wskazani świadkowie potwierdzili treść zeznań I. G. w zakresie w jakim podała, iż oskarżony znęcał się nad nią i synami. Częściowe zeznania pozostałych świadków

B. S. k.217-219, K. S. k.219-220, A. D. potwierdzają fakt istnienia konfliktu pomiędzy stronami podczas którego dochodziło do awantur.

Fakty uznane za nieudowodnione

Lp.

Oskarżony

Czyn przypisany oskarżonemu (ewentualnie zarzucany, jeżeli czynu nie przypisano)

-wyjaśnienia Z. G.

Fakt fałszywego oskarżenia Z. G. przez I. G. inspirowaną przez jej matkę , która chciała przejąć kontrolę nad jego małżeństwem.

Przy każdym czynie wskazać fakty uznane za nieudowodnione

Dowód

Numer karty

Fakt fałszywego oskarżenia oskarżonego przez I. G., która będąc pod wpływem swojej matki stara się go pomówić o znęcanie, manipulując dziećmi.

Niewiarygodna część wyjaśnień oskarżonego k. 125-126, 181

- częściowe zeznania świadka B. S. k.217-219, K. S. k.219-220, którzy zaprzeczyli aby wiedzieli jakiekolwiek obrażenia u synów oskarżonego. Wskazali iż to pokrzywdzona była wulgarna i agresywna, chciała się wyprowadzić z domu z dziećmi aby uzyskać alimenty od Z. G..

- częściowe zeznania świadka A. D. k.220-222, która wskazała, że relacje oskarżonego z żoną zna jedynie z relacji Z. G.. Należy podkreślić, że wskazani wyżej świadkowie jak B. S. i K. S. jako siostra i szwagier oskarżonego oraz jego konkubina A. D. z racji łączącej ich z oskarżonym relacji mieli powód aby składać zeznania mające pomóc mu w uniknięciu odpowiedzialności karnej za popełniony czyn. Ponadto jak wskazali nie byli bezpośrednimi świadkami zdarzeń objętych zarzutem z a/o a większość informacji znają jedynie z relacji samego Z. G..

k. 125-126, 181

1.OCena DOWOdów

1.1.  Dowody będące podstawą ustalenia faktów

Lp. faktu z pkt 1.1

Dowód

Zwięźle o powodach uznania dowodu

Z. G. znęcał się fizycznie i psychicznie nad żoną I. G. i małoletnimi dziećmi M. i K. G. (1) poprzez wszczynanie awantur domowych, podczas których wypędzał pokrzywdzoną z domu, wyzywał słowami wulgarnymi, a także stosował przemoc fizyczną wobec niej i synów poprzez szarpanie i popychanie a nadto ciągnął M. i K. G. (1) za uszy.

- zeznania pokrzywdzonej I. G. , w których podała ona iż mąż Z. G. znęca się nad nią, wszczyna awantury podczas których był wobec niej agresywny, wyzywał ją słowami wulgarnymi tj. „kurwa, szmata, nie łożył na utrzymanie dzieci ani ich potrzeby, wypędzał z domu, a także stosował przemoc fizyczną wobec niej i synów poprzez szarpanie i popychanie a nadto ciągnął M. i K. G. (1) za uszy. Zeznania pokrzywdzonej znajdują potwierdzenie w przedłożonej przez nią dokumentacji medycznej odnośnie obrażeń jakich doznali M. i K. G. (1) oraz opinii biegłego lekarza M. R. k.53 i opinii wydanej przez biegłych (...) odnośnie mechanizmu powstania obrażeń ciała u małoletnich synów stron. Zeznania pokrzywdzonej korespondują z informacjami odnośnie wszczętych procedur Niebieskiej Karty k. , oraz zeznaniami świadków I. Z. (2)

M. M. (3) dzielnicowy KP S. potwierdził fakt interwencji policji w domu stron oraz założenia i prowadzenia niebieskiej karty jego zeznania są zbieżne z zeznaniami świadka B. C.. Świadek I. Z. (1) kurator społeczny potwierdziła, że oskarżony znęcał się nad synami karał ich z byle powodu bił i ciągnął za uszy aż mieli obrażenia w postaci naderwanych skrawków uszu . Świadek zeznała, że z relacji pokrzywdzonej i dzieci wie iż oskarżony znęcał się nad pokrzywdzoną fizycznie i psychicznie, starał się pozbyć jej z domu, swój czas poświęcał konkubinie zaniedbując relacje z dziećmi. -częściowe zeznania B. S. i K. S. oraz A. D. odnośnie konfliktu jaki istniał pomiędzy oskarżonym i pokrzywdzoną.

Pokrzywdzona I. G. jak sama wskazała początkowo ze wstydu ukrywała zachowanie oskarżonego przed rodziną i znajomymi. Z upływem czasu gdy oskarżony wdał się w romans z A. D. a zachowanie jej męża zaczęło być coraz bardziej agresywne, zaczęła bać się przebywać z nim sama, kilkakrotnie uciekała z dziećmi z domu do swojej matki i wówczas zaczęła się skarżyć się na zachowanie Z. G.. Życie w ciągłym poczuciu zagrożenia, niemożliwe do przewidzenia ataki agresji ze strony męża, zastraszenie oraz uczucie upokorzenia i poniżenia doprowadziły do tego, że pokrzywdzona nie mogąc sobie sama poradzić rozpoczęła poszukiwanie pomocy u psychologów, zaczęła wzywać na interwencje funkcjonariuszy policji zainicjowała wszczęcie procedury Niebieskiej Karty. Pokrzywdzona uzyskała dokumentacje medyczną odnośnie doznanych obrażeń a z zaobserwowanymi obrażeniami ciała u synów M. i K. zgłaszała się do lekarza pediatry, wykonała również zdjęcia doznanych obrażeń. Sama przedłożyła również dokumentację odnośnie obrażeń jakie spowodował u nie oskarżony k.21.

W ocenie Sądu zeznania złożone przez pokrzywdzoną stanowiące podstawowy dowód w niniejszej sprawie zasługują na danie im wiary. Jej zeznania znajdują potwierdzenie w zeznaniach pozostałych świadków tj. K. G. (1) k.358, K. G. (2) k.189, M. G. (2) k 275-277 oraz świadków I. Z. (1) k.464-465, 512-514 kuratora społecznego, M. M. (3) k.229-230 dzielnicowego z KP S., B. C. k.230-231, opinii biegłej psycholog A. W. k.344-345,357, opinii biegłej K. P. k.133-135. oraz opiniach biegłego sądowego z zakresu chirurgii M. R. i biegłych z (...).

Zeznania przesłuchanych w sprawie i opisanych powyżej świadków są jasne, dokładne, spójne, logiczne i korespondujące z zebranym w sprawie materiałem dowodowym . Świadkowie w sposób szczegółowy i rzetelny przedstawili przebieg zdarzeń objętych aktem oskarżenia. Zeznania te znajdują potwierdzenie w opiniach biegłej psycholog A. W. i K. P. oraz dokumentacji medycznej i opinii biegłego M. R. odnośnie doznanych przez pokrzywdzoną i synów obrażeń ciała spowodowanych przez oskarżonego .

Sąd dał wiarę treści opinii biegłej psycholog A. W. (2) jak również biegłej K. P. albowiem są one kompleksowe, ujmują wszystkie aspekty przedmiotowej sprawy. Posiadają one walory jasności i zupełności jest przekonywująco uzasadniona, Sąd dał wiarę opiniom biegłego M. R. oraz biegłych P. K. i K. W. jako spójnej, logicznej i rzetelnej treść opinii nie była kwestionowana przez strony.

Powyżej opisane dowody z dokumentów są wiarygodne jasne i logiczne. Zostały sporządzone przez powołane do tego organy, a żadna ze stron nie zaprzeczyła prawdziwości i autentyczności.

1.2.  Dowody nieuwzględnione przy ustaleniu faktów
(dowody, które sąd uznał za niewiarygodne oraz niemające znaczenia dla ustalenia faktów)

Lp. faktu z pkt 1.1 albo 1.2

Dowód

Zwięźle o powodach nieuwzględnienia dowodu

Fakt fałszywego oskarżenia Z. G. przez I. G..

-Wyjaśnienia oskarżonego Z. G. ,

-Częściowo zeznania B. S. i K. S. oraz A. D.

Sąd nie dał wiary wyjaśnieniom oskarżonego albowiem są one nielogiczne i sprzeczne z pozostałymi dowodami zebranymi w postępowaniu, którym Sąd dał wiarę tj. zeznaniami świadków I. G. k.3-4, 187-188,, K. G. (1) k.358, K. G. (2) k.189, M. G. (2) k 275-277 oraz świadków I. Z. (1) k.464-465, 512-514 kuratora społecznego, M. M. (3) k.229-230, B. C. k.230-231, oraz opiniami biegłej psycholog A. W. k.344-345,357, biegłej K. P. k.133-135, dokumentacją medyczną k. 366,368 opiniami biegłego sądowego lekarza chirurga M. R. k. 21, 70,85,370-373, oraz opinią sporządzoną przez biegłych z (...), informacjami o interwencjach policji.

Częściowe zeznania świadka A. D. konkubiny oskarżonego, Sąd uznał za prawdziwe aczkolwiek sytuację stron zrelacjonowała ona jedynie w oparciu o opowiadania oskarżonego.

Częściowe zeznania świadków B. G. i K. S. w zakresie w jakim wskazywali że to pokrzywdzona wyzywała i atakowała oskarżonego są sprzeczne z wyjaśnieniami oskarżonego oraz dzieci stron i B. C., dlatego Sąd nie dał im w tej części wiary.

Sąd pominął zeznania świadka H. S. k.188-189 i H. D. k.231-232 albowiem nic nie wnoszą do sprawy. Świadek M. G. (1) syn oskarżonego odmówił składania zeznań w trybie art.182 k.p.k.

1.PODSTAWA PRAWNA WYROKU

Punkt rozstrzygnięcia z wyroku

Oskarżony

1.3.  Podstawa prawna skazania albo warunkowego umorzenia postępowania zgodna z zarzutem

Art. 207§ 1 k.k.

Z. G.

Zwięźle o powodach przyjętej kwalifikacji prawnej

Oskarżony Z. G. swoim zachowaniem wyczerpał dyspozycję przypisanego mu w akcie oskarżenia przestępstwa z art. 207§1k.k.

Przepis art. 207§1kk stanowi, że podlega karze kto znęca się fizycznie lub psychicznie m.in. nad osobą najbliższą. Analizując zebrane w sprawie dowody stwierdzić należy, że w ocenie Sądu postępowanie oskarżonego nosiło znamiona znęcania w rozumieniu przepisu art. 207§1kk. Przestępstwo z art. 207§1kk jako wymierzone przeciwko rodzinie i opiece charakteryzuje się tym, że najczęściej jest popełniane w zaciszu domowego ogniska , stąd też postępowanie dowodowe z natury rzeczy opiera się przede wszystkim na zeznaniach ofiary, osób najbliższych i ewentualnie sprawcy oraz jedynie pomocniczo innych osobowych i nieosobowych źródłach dowodowych. W ocenie Sądu zeznania złożone przez pokrzywdzoną stanowiące podstawowy dowód w niniejszej sprawie zasługują na danie im wiary. Jej zeznania znajdują potwierdzenie w zeznaniach pozostałych bezpośrednich świadków tj. syna K. G. (1), matki B. C., kuratora społecznego I. Z. (2) oraz opiniach biegłych psychologa A. W. i K. P. oraz biegłego sądowego z zakresu chirurgii M. R. jak również biegłych z (...). Niewątpliwie oskarżony poprzez stosowanie przemocy fizycznej poprzez popychanie, szarpanie, duszenie będąc jednocześnie silniejszym od pokrzywdzonej dopuszczał się znęcania fizycznego. Niemniej jednak w przedmiotowej sprawie znacznie większe znaczenie miało znęcanie się nad małoletnimi synami stron poprzez szarpanie ich oraz ciągnięcie za uszy z taką siłą iż kilkakrotnie spowodował naderwanie powłok usznych i trudno gojące się rany. Jednocześnie oskarżony Z. G. znęcał się nad pokrzywdzoną psychicznie poprzez wyzywanie jej słowami wulgarnymi, lżenie oraz wypędzał z domu Z tych względów zarówno okoliczności jak i wina oskarżonego nie budzą wątpliwości.

1.KARY, Środki Karne, PRzepadek, Środki Kompensacyjne i środki związane z poddaniem sprawcy próbie

Oskarżony

Punkt rozstrzygnięcia
z wyroku

Punkt z wyroku odnoszący się
do przypisanego czynu

Przytoczyć okoliczności

Z. G.

I.

II.

III.

Kara 1 roku pozbawienia wolności

Na podstawie art. 69§1 i 2 k.k. i 70§2k.k. wykonanie orzeczonej kary pozbawienia wolności warunkowo zawieszono na okres próby 5 lat;

Z tych względów zarówno okoliczności jak i wina oskarżonego nie budzą wątpliwości. Wymierzając oskarżonemu karę 1 roku pozbawienia wolności Sąd miał na uwadze znaczny stopień społecznej szkodliwości czynów przejawiający się w brutalnym zachowaniu oskarżonego, działającego z niskich pobudek chęci poniżenia, znieważenia pokrzywdzonej i małoletnich synów. Niewątpliwie jako okoliczność obciążającą Sąd uznał duży stopień społecznej szkodliwości popełnionego przez oskarżonego czynu przejawiający się w charakterze naruszonego przez niego dobra oraz okoliczności jego działania . Stopień winy i społecznej szkodliwości czynu oskarżonego jest niewątpliwie znaczny, ze względu na umyślne działanie, rodzaj naruszonego dobra, zważyć jednak należy że oskarżony nie był dotychczas karany (k. 350). Wymierzona wobec niego kara zatem powinna przekonać oskarżonego i ogół społeczeństwa, że popełnianie przestępstw nie jest opłacalne i zamiast spodziewanych korzyści przynosi dolegliwości. Celem kary jest również kształtowanie w społeczeństwie szacunku dla norm prawnych, dlatego w ocenie Sądu uwzględniając cele zapobiegawcze i wychowawcze jakie kara ta winna spełnić karą adekwatną powinna być kara o charakterze wolnościowym tj. 1 roku pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania na okres próby 5 lat przy zastosowaniu przepisu art. 70§2k.k. wobec sprawcy popełniającego przestępstwo z użyciem przemocy na szkodę osoby najbliższej zamieszkującej z nim w jednym domu. W ocenie Sądu orzeczenie tego rodzaju kary należycie skłoni oskarżonego do refleksji nad swoim zachowaniem i powstrzyma w przyszłości od popełnienia podobnych przestępstw. Z uwagi na fakt iż oskarżony i obecnie jedynie syn K., który z nim zamieszkuje ale również pokrzywdzoną i pozostałe dzieci mają znów zamieszkać we wspólnym domu Sąd na podstawie art. 73§2k.k. oddał oskarżonego pod dozór kuratora sądowego i zobowiązał go do jego informowania o jej przebiegu (art.72 §1pkt 1 k.k.) Tylko taka kara w ocenie Sądu spełni wobec oskarżonego funkcję prewencyjną i wychowawczą oraz zapobiegnie powrotowi do przestępstwa.

1.1Inne ROZSTRZYGNIĘCIA ZAwarte w WYROKU

Oskarżony

Punkt rozstrzygnięcia
z wyroku

Punkt z wyroku odnoszący się do przypisanego czynu

Przytoczyć okoliczności

1.6. inne zagadnienia

W tym miejscu sąd może odnieść się do innych kwestii mających znaczenie dla rozstrzygnięcia,
a niewyjaśnionych w innych częściach uzasadnienia, w tym do wyjaśnienia, dlaczego nie zastosował określonej instytucji prawa karnego, zwłaszcza w przypadku wnioskowania orzeczenia takiej instytucji przez stronę

Sąd nie orzekł wobec oskarżonego zakazu zbliżania się i kontaktowania z pokrzywdzoną i dziećmi albowiem strony mają małoletnie dzieci z którymi oskarżony ma ustalone kontakty. Ponadto oskarżony i obecnie jedynie syn K. zamieszkują obecnie w jednym domu rodzinnym, który na podstawie wyroku w sprawie o rozwód Sąd podzielił do fizycznego korzystania w taki sposób, że pokrzywdzona i dzieci mają zajmować jedna kondygnację zaś oskarżony parter.

7.  KOszty procesu

Punkt rozstrzygnięcia z wyroku

Przytoczyć okoliczności

8. 

Sytuacja majątkowa w tym posiadanie przez oskarżonego gospodarstwa rolnego , domu jednorodzinnego i działki oraz stałych dochodów przemawiało za obciążeniem go obowiązkiem poniesienia kosztów postępowania . Sąd zobowiązał go do uiszczenia na rzecz Skarbu Państwa kwoty 4121,96 złotych w tym 180 złotych tytułem opłaty pozostałe koszty stanowią koszty sporządzenie poszczególnych opinii biegłych o które wnosił oskarżony i jego obrońcy. Orzeczenie w tym przedmiocie znajduje uzasadnienie w treści art.627 k.p.k.

1.1Podpis