Pełny tekst orzeczenia

Sygnatura akt II Cz 373/14

POSTANOWIENIE

Dnia 23 kwietnia 2014 r.

Sąd Okręgowy w Świdnicy, II Wydział Cywilny Odwoławczy
w składzie następującym:

Przewodniczący : SSO Anatol Gul

Sędziowie : SO Alicja Chrzan

SO Jerzy Dydo

po rozpoznaniu w dniu 23 kwietnia 2014 r. w Świdnicy

na posiedzeniu niejawnym

sprawy z wniosku (...)w W.

przy udziale B. L.

o nadanie klauzuli wykonalności

na skutek zażalenia wnioskodawcy na postanowienie Sądu Rejonowego w Wałbrzychu z dnia 14 lutego 2014 r., sygn. akt I Co 82/14

postanawia :

oddalić zażalenie.

UZASADNIENIE

Zaskarżonym postanowieniem Sąd Rejonowy oddalił zażalenie wnioskodawcy o nadanie na jego rzecz klauzuli wykonalności nakazowi zapłaty w postępowaniu upominawczym Sądu Rejonowego w Wałbrzychu z dnia 27 czerwca 2005 r., VIII Nc 2750/05 w sprawie z powództwa (...) SA we W. przeciwko B. L.. Powołując się na przepis art. 788 § 1 k.p.c. Sąd I instancji uznał, że wnioskodawca nie wykazał odpowiednimi dokumentami przejścia na swoją rzecz uprawnień wynikających z tytułu egzekucyjnego, stąd też jego wniosek nie mógł zostać uwzględniony.

W zażaleniu wnioskodawca o zmianę zaskarżonego postanowienia rozstrzygnięcia sprawy zgodnie z jego wnioskiem, przy uwzględnieniu kosztów postępowania za obie instancje. Zarzucił brak podstaw do wydania postanowienia oddalającego złożony wniosek.

Sąd Okręgowy nie znalazł podstaw do uwzględnienia zażalenia.

Dla skutecznego wykazania przejścia uprawnień, a w konsekwencji podstaw do nadania klauzuli wykonalności w trybie art. 788 k.p.c. konieczne jest legitymowanie się dokumentami w formie tym przepisem określonej. W niniejszej sprawie wymóg ten nie został spełniony.

Należy podzielić stanowisko Sądu Rejonowego, że załącznik na którym znajdują się dane dłużnika ma formę luźnej kserokopii. Można jedynie domniemywać, że jest to załącznik do przedłożonej umowy przelewu wierzytelności. Ponadto z treści umowy nie wynika, w jakim dniu została zawarta, stąd trudno przyjąć, że załącznik do umowy przelewu wierzytelności z dnia 18 stycznia 2013 r. stanowi w istocie załącznik umowy złożonej do akt sprawy.

Ponadto znajdujące się na k. 20 i 21 notarialne poświadczenia podpisów z dnia 14 stycznia 2013 r. i 18 stycznia 2013 r. nie precyzują dokumentów, które objęte zostały tym poświadczeniem, stąd trudno uznać, że chodzi o umowę cesji (z bliżej nie określoną datą dzienną) oraz znajdującą się w aktach kserokopię załącznika.

Sąd oceniając wniosek o nadanie klauzuli wykonalności nie może zaś opierać się na niepewnych dowodach, których forma rodzi uzasadnione wątpliwości w kontekście art. 788 § 1 k.p.c., którego brzmienie jest jasne i nie pozostawia dowolności przy ocenie dokumentów dołączanych wraz z wnioskiem. Bez znaczenia jest przy tym, że załącznik wraz z umową zostały poświadczone jako zgodne z oryginałem przez radcę prawnego. Przyznanie na podstawie znowelizowanego ustawą z dnia 23.10.2009 r. o zmianie ustawy w zakresie uwierzytelnienia dokumentów art. 129 kpc pełnomocnikom procesowym prawa do uwierzytelniania odpisów dokumentów służących jako dowód w sprawie cywilnej uprawnia do przyjęcia, że w celu uzyskania klauzuli wykonalności na rzecz następcy prawnego wierzyciela na podstawie art. 788 § 1 kpc wymagane jest wykazanie przejścia uprawnień za pomocą dokumentów urzędowo poświadczonych, poświadczonych za zgodność z oryginałem przez zawodowego pełnomocnika, ustanowionego przez wnioskodawcę w sprawie o nadanie klauzuli wykonalności.(vide : postanowienie Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu z dnia 23 września 2010 r., I ACz 1229/10, OSAW 2011/1/208). Wobec tego wykluczone jest przyjęcie, że wskutek poświadczenia za zgodność z oryginałem przez profesjonalnego pełnomocnika kserokopii luźnej, niepodpisanej kartki, nabiera ona charakteru dokumentu urzędowego.

Wobec powyższego zażalenie zostało oddalone w oparciu o art. 385 k.p.c. w zw. z art. 397 § 2 zd. 1 k.p.c. i w zw. z art. 13 § 2 k.p.c.