Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt II K 800/19

WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Dnia 26 czerwca 2020 roku

Sąd Rejonowy w Nowym Sączu II Wydział Karny w składzie:

Przewodniczący: Sędzia Grzegorz Król

Protokolant: Ewa Rosiek

po rozpoznaniu w dniu 26 czerwca 2020 r.

sprawy karnej R. K.

syna W. i J. z domu B.

urodzonego (...) w N.

oskarżonego o to, że:

w okresie od 26 marca 2018 roku do 15 maja 2019 roku w M. rejonu (...), uchylał się od wykonania obowiązku alimentacyjnego określonego co do wysokości ugodą ujętą w protokole wydaną przez (...) 360/11 w dniu 10 listopada 2011 roku w miejsce ugody zawartej w dniu 19.10.2010 r. sygn. akt(...) poprzez niełożenie na utrzymanie swojego syna K. K., gdzie łączna wysokość powstałych wskutek tego zaległości stanowi równowartość co najmniej 3 świadczeń okresowych

to jest o przestępstwo z art. 209 § 1 kk

I.  uznaje oskarżonego R. K. za winnego popełnienia czynu zarzucanego mu aktem oskarżenia, co stanowi przestępstwo z art. 209 § 1 kk i za to na mocy powołanego przepisu ustawy wymierza mu karę 6 (sześciu) miesięcy ograniczenia wolności, polegającą na obowiązku wykonywania nieodpłatnej, kontrolowanej pracy na cele społeczne w wymiarze 20 (dwudziestu) godzin w stosunku miesięcznym;

II.  na zasadzie art. 624 § 1 kpk zwalnia oskarżonego od ponoszenia kosztów sądowych, obciążając nimi Skarb Państwa.

UZASADNIENIE

Formularz UK 1

Sygnatura akt

IIK 800/19

Jeżeli złożony został wniosek o uzasadnienie wyroku jedynie co do rozstrzygnięcia o karze i o innych konsekwencjach prawnych czynu albo o uzasadnienie wyroku wydanego w trybie art. 343 k.p.k., art. 343a k.p.k. lub art. 387 k.p.k., to powinno ono zawierać wyjaśnienie tych rozstrzygnięć i podstawy prawnej wyroku (wypełnić część 3 i 4 formularza).

USTALENIE FAKTÓW

Fakty uznane za udowodnione
(art. 424 § 1 pkt 1 k.p.k.)

Zaznaczyć, jeśli sąd uznał fakty będące podstawą zarzutu za udowodnione i nie zmienił opisu czynu w wyroku.

Wskazać czyn przypisany oskarżonemu przez sąd.

Przy każdym czynie wymienić oskarżonego, który go popełnił.

1.1.1.  w całości

Art. 209 §1 kk objęty aktem oskarżenia.

R. K.

X

X

Zaznaczyć, jeżeli sąd zmienił opis czynu.

Wskazać czyn przypisany oskarżonemu przez sąd.

Przy każdym czynie wymienić oskarżonego, który go popełnił.

1.1.2.  w części

X

X

X

X

Zwięźle o zakresie i powodach zmian z pkt 1.1.2.

X

Fakty uznane za nieudowodnione
(art. 424 § 1 pkt 1 k.p.k.)

Wypełnić, jeśli czynu nie popełniono albo brak dowodów jego popełnienia.

Wskazać czyn z aktu oskarżenia.

Przy każdym czynie wymienić oskarżonego, którego sąd uniewinnił.

X

X

Zwięźle o powodach uniewinnienia z pkt 1.2.

X

DOWODY

1.1.  Dowody będące podstawą ustalenia faktów oraz inne istotne
w sprawie (art. 424 § 1 pkt 1 k.p.k., art. 424 §2 k.p.k.)

Lp.

Czyn

Nazwa dowodu

Nr karty

W okresie od 26 marca 2018 r. do 15 maja 2019 r. w M. oskarżony R. K. uchylał się od wykonywania obowiązku alimentacyjnego określonego co do wysokości ugodą zawartą w sprawie(...) poprzez niełożenie na utrzymanie syna K. K. a łączna wysokość powstałych zaległości wynosi równowartość co najmniej trzech świadczeń okresowych – co stanowi przest. z art. 209 §1 kk.

Decyzja o przyznaniu świadczenia z funduszu alimentacyjnego.

k. 2

Zaświadczenie od komornika o bezskuteczności egzekucji alimentów.

k. 3

Orzeczenie sądu (ugoda) odnośnie istnienie obowiązku alimentacyjnego.

k. 4

Informacja komornika o stanie zadłużenia.

k. 18-20

Przedstawione dokumenty nie budzą wątpliwości tak co do formy jak i treści, potwierdzają, że oskarżony w zarzucanym okresie czasu był zobowiązany alimentacyjnie względem syna i z tego obowiązku się nie wywiązywał.

Już w marcu 2018 r. zaległość znacznie przekraczała równowartość trzech świadczeń miesięcznie (400 złotych miesięcznie) a w całym okresie wpłacił jedynie dwukrotnie po 50 złotych.

1.2.  Dowody nieuwzględnione przy ustaleniu faktów
(art. 424 § 1 pkt 1 k.p.k.)

Lp.

Nazwa dowodu

Nr karty

Wyjaśnienia oskarżonego.

k. 24

Zwięźle o powodach nieuznania dowodu.

Oskarżony słuchany w toku dochodzenia częściowo przyznał się do popełnienia zarzucanego mu i odmówił składania wyjaśnień. W ocenie Sądu tego rodzaju oświadczenie jedynie w części znajduje na aprobatę. O ile nie budziło sporu i oskarżony także tego nie kwestionował, że świadczenia alimentacyjne nie były przez niego płacone, czy to bezpośrednio do rąk syna, czy też za pośrednictwem komornika, to kwestia która, zdaje się była przez oskarżonego kwestionowana – to jego zawinienie. Wskazane stanowisko oskarżonego nie może zostać uwzględnione. Jak wynika z dokumentacji OSP w Ł. świadczenie alimentacyjne było wypłacane w oparciu o zawartą ugodę dotyczącą wysokości alimentów, co znaczy, że oskarżony był w pełni świadomy ciążącego na nim obowiązku, do tego w przypisanym okresie czasu dokonał jednej wpłaty na kwotę 50 złotych, co świadczy, że wiedział o czynnościach egzekucyjnych.

W dalszej kolejności należy wskazać, że w oskarżony nie znajdował się w sytuacji, która obiektywnie nie pozwalała mu płacić alimentów, przez miesiąc (k. 11) posiadał status osoby bezrobotnej, co świadczy że jego stan zdrowia pozwalał mu pracować, także w tym czasie odbywał szkolenie i wykonywał umowę cywilnoprawną (k. 12). W ocenie Sądu okoliczności te jednoznacznie potwierdzają, że oskarżony posiadał obiektywne możliwości zarobkowe. Oczywiście dalszą kwestią było to w jaki sposób je wykorzystywał ale to już zależało od jego woli.

PODSTAWA PRAWNA WYROKU
(art. 424 § 1 pkt 2 k.p.k.)

W wyroku skazującym zaznaczyć, jeżeli stan faktyczny potwierdził dokonanie przestępstwa z aktu oskarżenia i przyjętą dla niego kwalifikację prawną.

Wskazać czyn z wyroku.

Przy każdym czynie wymienić oskarżonego, który go popełnił.

1.3.  Podstawa prawna zgodna ze wskazaną
w akcie oskarżenia

Art. 209 §1 kk objęty aktem oskarżenia.

Czyn oskarżonego jest zawiniony, społecznie szkodliwy w stopniu wyższym niż znikomy oraz przekracza normę prawa karnego, co czyni go przestępstwem. Oskarżony jest dorosły, jego poczytalność nie budzi wątpliwości tak samo jak świadomość obowiązku alimentacyjnego względem syna. W ocenie Sądu stopień winy oskarżonego jest co najmniej średni, co wynika z jednej strony z posiadanych możliwości zarobkowych, podejmowaniu kroków w celu podniesienia kwalifikacji (k. 28) a z drugiej strony limitowany jest faktyczną sytuacją materialną. Natomiast specyfika przestępstwa nie alimentacji polega na konieczności podejmowania pozytywnych działań zmierzających do uzyskania takich dochodów, które pozwolą na wywiązywanie się z obowiązku alimentacyjnego. Nie jest przy tym usprawiedliwieniem trudna sytuacja materialna samego oskarżonego gdyż to na mim ciąży obowiązek podjęcia wszystkich możliwych kroków tak aby sprostać wymaganiom alimentacyjnym. W realiach niniejszej sprawy oskarżony takich kroków nie podejmował i nie znalazł się jednocześnie w nadzwyczajnej sytuacji, która by to uniemożliwiała.

Czyn oskarżonego godził w prawo dziecka do zapewnienia należnych mu odpowiednich środków utrzymania i wychowania. Sytuacja ta stawiała uprawnionego w niezawinionym trudniejszym dostępie do dóbr materialnych, nauki i kultury, zmuszała drugiego rodzica do zwiększonego wysiłku oraz sięgania po pomoc publiczną.

R. K.

X

X

W wyroku skazującym zaznaczyć i wskazać powody zmiany kwalifikacji prawnej czynu.

Wskazać czyn z wyroku.

Przy każdym czynie wymienić oskarżonego, który go popełnił.

1.1.  Podstawa prawna niezgodna ze wskazaną w akcie oskarżenia

X

X

X

X

Zwięźle o powodach zmian z pkt 3.2.

X

Zaznaczyć inne rozstrzygnięcia.

Wskazać czyn, co do którego
sąd rozstrzygnął o umorzeniu postępowania, warunkowym umorzeniu postępowania, uniewinnieniu.

Przy każdym czynie wymienić oskarżonego, który go popełnił albo został od niego uniewinniony.

1.4.  Umorzenie postępowania

X

X

X

X

1.5.  Warunkowe umorzenie postępowania

X

X

X

X

1.6.  Uniewinnienie

X

X

X

X

Zwięźle o powodach orzeczenia z pkt 3.3, 3.4., 3.5. ze wskazaniem podstawy prawnej.

X

WYMIAR KARY
(art. 424 § 2 k.p.k.)

1.7.  Okoliczności, które sąd uwzględnił przy wymiarze kary wobec wszystkich lub niektórych oskarżonych, np. okoliczności obciążające, okoliczności łagodzące

Wskazać oskarżonych.

R. K.

Wskazać okoliczności.

Uznając oskarżonego za winnego popełnienia przypisanego mu czynu, Sąd na mocy 209 §1 kk wymierzył mu karę 6 miesięcy ograniczenia wolności, polegającą na wykonywaniu nieodpłatnej kontrolowanej pracy na cele społeczne w wymiarze 20 godzin miesięcznie.

Orzekając karę w takim wymiarze Sąd miał na uwadze wcześniej powołane ustalenia dotyczące stopnia zawinienia oraz społecznej szkodliwości czynu, dodatkowo jako okoliczność obciążającą Sąd potraktował wcześniejsze dopuszczenie się takiego samego czynu za co postępowanie warunkowo umorzono (k. 45), natomiast okolicznością łagodzącą było częściowe przyznanie się do winy.

W ocenie Sądu tego rodzaju kara będzie adekwatna do wagi popełnionego czynu, uświadomi oskarżonego naganność postępowania oraz uświadomi konieczność przestrzegania porządku prawnego, a w tym konkretnym przypadku konieczność łożenia na utrzymanie własnego dziecka. Niezależnie bowiem od powodów które doprowadziły do tego, że oskarżony nie mieszka z synem to obowiązek alimentacyjny na nim ciąży i jest konsekwencją faktu rodzicielstwa. Natomiast kara tego rodzaju, o wolnościowym charakterze będzie realną dolegliwością oraz pozwoli na wywiązywanie się z alimentacji w przyszłości. Z pewnością będzie stanowiła utrudnienie ale to już jest konsekwencja wcześniejszych zaniechań po stronie samego oskarżonego.

1.8.  Okoliczności, które sąd uwzględnił przy wymiarze kary wobec każdego z oskarżonych nie wymienione w pkt. 4.1. oraz uwzględnione przy zastosowaniu nadzwyczajnego złagodzenia kary, orzeczeniu środków zabezpieczających

Wskazać oskarżonych.

X

Wskazać okoliczności.

X

1POZOSTAŁE ROZSTRZYGNIĘCIA Z WYROKU
(art. 424 § 2 k.p.k.)

Podać pozostałe rozstrzygnięcia z wyroku, a szczególnie przepadek, środki kompensacyjne, koszty procesu.

Na zasadzie art. 624 §1 kpk Sąd zwolnił oskarżonego od ponoszenia kosztów sądowych na rzecz Skarbu Państwa w całości mając na uwadze charakter orzeczonej kary oraz obciążenia finansowe wynikające nie tylko z bieżących alimentów ale także z zaległości wypłacanych przez ośrodek pomocy społecznej, a które ostatecznie obciążają oskarżonego.

PODPISY CZŁONKÓW SKŁADU (...)