Pełny tekst orzeczenia

Sygnatura akt III Ns 57/20

POSTANOWIENIE

Dnia 26 listopada 2020 r.

Sąd Rejonowy Szczecin-Centrum w Szczecinie III Wydział Cywilny

w składzie następującym:

Przewodniczący:

SSR Małgorzata Janik-Białek

po rozpoznaniu w dniu 26 listopada 2020 r. w Szczecinie na posiedzeniu niejawnym

sprawy z wniosku (...) Banku (...) spółki akcyjnej w W.

przy udziale: T. D. (1) (poprzednio: (...)), A. U., małoletniego M. U., Z. D., J. D. (1), T. D. (2), P. D., B. D., J. D. (2) i małoletniej J. D. (3)

o stwierdzenie nabycia spadku po M. D.

postanawia:

na podstawie art. 177 § 1 pkt 6 k.p.c. w zw. z art. 13 par. 2 k.p.c. zawiesić postępowanie w sprawie.

SSR Małgorzata Janik-Białek

Sygn. akt III Ns 57/20

UZASADNIENIE

postanowienia z dnia 26 listopada 2020 roku

Bank (...) Spółka Akcyjna w W. wniosła o stwierdzenie nabycia spadku po M. D., zmarłym w dniu 19 lutego 2016 roku w S. i tam mającym ostatnie miejsce pobytu. Zarządzeniem z dnia 18 sierpnia 2020 roku zobowiązano pełnomocnika wnioskodawcy do złożenia odpisów skróconych aktów:

a)  zgonu J. D. (1) – ojca spadkodawcy,

b)  zgonu R. D. – matki spadkodawcy,

c)  małżeństwa T. B. – siostry spadkodawcy,

d)  małżeństwa A. U. – córki T. B.,

e)  urodzenia M. U. – syna A. U.,

f)  urodzenia Z. D. – syna T. B.,

g)  urodzenia J. D. (1) – brata spadkodawcy,

h)  urodzenia T. D. (2) – brata spadkodawcy,

i)  urodzenia P. D. – syna T. D. (2),

j)  urodzenia B. D. – syna T. D. (2),

k)  urodzenia J. D. (2) - córki B. D.,

l)  urodzenia J. D. (3) - córki B. D.,

- przy czym w zakresie J. D. (2) i J. D. (3) wraz z tłumaczeniami ich aktów urodzenia na język polski, albowiem ww. uczestniczki są obywatelkami Australii

- w terminie 30 dni, pod rygorem zawieszenia postępowania.

Odpis powyższego zarządzenia doręczono pełnomocnikowi wnioskodawcy 8 września 2020 roku. W zakreślonym terminie, tj. do dnia 8 października 2020 roku pełnomocnik wnioskodawcy nie złożył ww. aktów stanu cywilnego, co uniemożliwia nadanie sprawie dalszego biegu.

Zgodnie z treścią przepisu art. 670 kpc sąd spadku bada z urzędu, kto jest spadkobiercą. W szczególności bada, czy spadkodawca pozostawił testament, oraz wzywa do złożenia testamentu osobę, co do której będzie uprawdopodobnione, że testament u niej się znajduje. Jeżeli testament zostanie złożony, sąd dokona jego otwarcia i ogłoszenia.

Obowiązek sądu zbadania, kto jest spadkobiercą, dotyczy spadkobierców powołanych do dziedziczenia zarówno z mocy ustawy, jak i na podstawie testamentu. W piśmiennictwie podkreśla się, iż w pierwszym przypadku wystarczające jest ustalenie pokrewieństwa
w zakresie wskazanym w art. 931-937 k.c. oraz okoliczności wyłączających poszczególne osoby z dziedziczenia, w drugim natomiast stwierdzenie, czy spadkodawca pozostawił testament, następnie jego otwarcie i ogłoszenie, ewentualne zbadanie zarzutów kwestionujących ważność i skuteczność testamentu, a po ustaleniu spadkobierców powołanych do dziedziczenia z mocy testamentu - zbadanie okoliczności wyłączających lub ograniczających ich zdolność spadkobrania. Ustalenie natomiast danych personalnych uczestników postępowania o stwierdzenie nabycia spadku powinno opierać się na odpisach aktów stanu cywilnego. W razie uznania zaś, że przedstawione dowody nie dają podstawy dla właściwego określenia kręgu spadkobierców, a w jego ramach oceny ważności testamentu, sąd może nałożyć na uczestników określone obowiązki dowodowe i egzekwować ich wykonanie przez zastosowanie właściwych konsekwencji procesowych ( por. postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 27 lutego 2013 roku, IV CSK 380/12). Nadto wskazać należy, że zgodnie z treścią przepisu art. 3 ustawy z dnia 28 listopada 2014 roku prawo o aktach stanu cywilnego (Dz. U. z 2014 roku, poz. 1741 ze zmianami) akty stanu cywilnego stanowią wyłączny dowód zdarzeń w nich stwierdzonych; ich niezgodność z prawdą może być udowodniona jedynie w postępowaniu sądowym. Oznacza to, że w postępowaniu sądowym pochodzenie określonej osoby od danych rodziców i jej miejsce i datę urodzenia dowodzić można jedynie za pomocą aktu stanu cywilnego, a poczynienie ustaleń co do faktu pokrewieństwa ze spadkodawczynią na podstawie innych dowodów jest niedopuszczalne, nawet w sytuacji, kiedy uzyskanie tego rodzaju dokumentów jest znacznie utrudnione ( por. postanowienie Sądu Najwyższego z 11 grudnia 2002 roku I CK 348/02, postanowienie Sądu Najwyższego z 24 maja 1999 roku II CKN 356/99).

Zważywszy, że okoliczności przytoczone w treści wniosku o stwierdzenie nabycia spadku nie dały żadnych podstaw do uzyskania odpisów skróconych aktów stanu cywilnego uczestników postępowania, konieczne było skierowanie do wnioskodawcy zobowiązania w tym przedmiocie, a w przypadku jego niewykonania – zawieszenie postępowania na podstawie odpowiednio stosowanego przepisu art. 177 § 1 pkt 6 k.p.c. w zw. z art. 13 § 2 k.p.c.

Mając powyższe na uwadze, orzeczono jak w sentencji postanowienia z dnia 26 listopada 2020 roku.

SSR Małgorzata Janik-Białek

Sygn. akt III Ns 57/20

ZARZĄDZENIE

1.  Odnotować w kontrolce uzasadnień.

2.  Odpis postanowienia z dnia 26 listopada 2020 roku z odpisem uzasadnienia doręczyć pełnomocnikowi uczestniczki T. D. (1) r. pr. M. K..

3.  Wykonać zarządzenie w terminie 7 dni.

4.  Akta przedłożyć z pismem lub za 28 dni od wykonania zarządzenia z epo.

SSR Małgorzata Janik-Białek

S., dn. 21 stycznia 2021 r.