Pełny tekst orzeczenia

1.Sygn. akt II K 43/20

WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Dnia 9 września 2020 roku

Sąd Okręgowy w Częstochowie Wydział II Karny

w składzie :

Przewodniczący: Sędzia SO Dominik Bogacz (ref.)

Sędziowie: Sędzia SO Marzena Pok

Ławnicy: Czesław Trośniak

Wiesław Kapczyński

Katarzyna Marek

Protokolant: Edyta Wagner

w obecności oskarżyciela publicznego: prokurator Mirosławy Kaczmarzyk z Prokuratury Rejonowej Częstochowa-Północ w Częstochowie

po rozpoznaniu na rozprawie w dniach: 26.06.2020 r. i 26.08.2020 r.

sprawy M. B. (1)

syna Z. i E. z domu W.

urodz. (...) w C.

oskarżonego o to, że:

w dniu 25 lipca 2019 r. w C., działając w zamiarze bezpośrednim pozbawienia życia E. B. (1), pobił ją pięściami po głowie i tułowiu oraz zadał jej kilkanaście ciosów nożem w okolice brzucha, głowy, pleców oraz ręki powodując szereg ran kłutych i ciętych w wyniku czego pokrzywdzona doznała obrażeń ciała w postaci otwartego złamania drugiej kości śródręczna prawej ręki z przemieszczeniem, sześciu ran kłutych głowy w okolicy ciemieniowej i potylicznej, ran kłutych powłok jamy brzusznej, rany kłutej okolicy lędźwiowej lewej i innych obrażeń naruszających naruszenie czynności narządów ciała na okres powyżej siedmiu dni,

tj. o przestępstwo z art. 13 § 1 k.k. w zw. z art. 148 § 1 k.k. i art. 157 § 1 k.k. w zw. z art. 11 § 2 k.k.

orzeka:

1.  oskarżonego M. B. (1) uznaje za winnego tego, że w dniu 25 lipca 2019 r. w C., działając w bezpośrednim zamiarze pozbawienia życia E. B. (1), będąc w stanie nietrzeźwości, uderzał ją pięściami po głowie i tułowiu oraz zadawał ciosy nożem w okolice głowy, brzucha i pleców, w wyniku czego pokrzywdzona doznała obrażeń ciała w postaci stłuczenia głowy, stłuczenia nosa z krwawieniem z nosa, sześciu ran kłutych głowy w okolicy ciemieniowej i potylicznej, rany kłutej powłok jamy brzusznej nie penetrującej do jamy otrzewnej, rany kłutej okolicy lędźwiowej lewej i złamania otwartego II kości śródręcza prawego, naruszających czynności narządów ciała na okres powyżej siedmiu dni, lecz zamierzonego celu nie osiągnął z uwagi na postawę pokrzywdzonej i interwencję osób trzecich, to jest za winnego popełnienia przestępstwa z art. 13 § 1 k.k. w związku z art. 148 § 1 k.k. i art. 157 § 1 k.k. przy zastosowaniu art. 11 § 2 k.k. i za to na podstawie art. 14 § 1 k.k. w związku z art. 148 § 1 k.k. w zw. z art. 11 § 3 k.k. oraz art. 60 § 2 pkt 1 i § 6 pkt 2 k.k. wymierza mu karę 5 (pięciu) lat pozbawienia wolności;

2.  na podstawie art. 62 k.k. orzeka wobec oskarżonego system terapeutyczny wykonania kary pozbawienia wolności dla sprawców uzależnionych od alkoholu;

3.  na podstawie art. 63 § 1 k.k. na poczet orzeczonej kary pozbawienia wolności zalicza oskarżonemu okres rzeczywistego pozbawienia wolności w sprawie od dnia (...) do dnia (...)

4.  na podstawie art. 230 § 2 k.p.k. zwraca pokrzywdzonej E. B. (1) dowody rzeczowe opisane w wykazie dowodów rzeczowych i śladów kryminalistycznych nr I/674/19/P pod poz. 1-3, k. 76 akt;

5.  na podstawie art. 29 ust. 1 ustawy z dnia 26 maja 1982 r. Prawo o adwokaturze zasądza od Skarbu Państwa na rzecz adw. M. B. (2) kwotę 1.254,60 zł (jeden tysiąc dwieście pięćdziesiąt cztery złote sześćdziesiąt groszy) tytułem zwrotu kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej oskarżonemu z urzędu;

6.  na podstawie art. 624 § 1 k.p.k. i art. 17 ust. 1 ustawy z dnia 23 czerwca 1973 roku o opłatach w sprawach karnych zwalnia oskarżonego od obowiązku ponoszenia kosztów postępowania, wydatkami obciążając Skarb Państwa.

SSO Dominik Bogacz SSO Marzena Pok

Czesław Trośniak Wiesław Kapczyński Katarzyna Marek

UZASADNIENIE

Formularz UK 1

Sygnatura akt

II K 43/20

Je ż eli wniosek o uzasadnienie wyroku dotyczy tylko niekt ó rych czyn ó w lub niekt ó rych oskar ż onych, s ą d mo ż e ograniczy ć uzasadnienie do cz ęś ci wyroku obj ę tych wnioskiem. Je ż eli wyrok zosta ł wydany w trybie art. 343, art. 343a lub art. 387 k.p.k. albo je ż eli wniosek o uzasadnienie wyroku obejmuje jedynie rozstrzygni ę cie o karze i o innych konsekwencjach prawnych czynu, s ą d mo ż e ograniczy ć uzasadnienie do informacji zawartych w cz ęś ciach 3–8 formularza.

1.  USTALENIE FAKTÓW

Fakty uznane za udowodnione

Lp.

Oskarżony

Czyn przypisany oskarżonemu (ewentualnie zarzucany, jeżeli czynu nie przypisano)

1.1.1.

M. B. (1)

W dniu 25 lipca 2019 r. w C., działając w bezpośrednim zamiarze pozbawienia życia E. B. (1), będąc w stanie nietrzeźwości, uderzał ją pięściami po głowie i tułowiu oraz zadawał ciosy nożem w okolice głowy, brzucha i pleców, w wyniku czego pokrzywdzona doznała obrażeń ciała w postaci stłuczenia głowy, stłuczenia nosa z krwawieniem z nosa, sześciu ran kłutych głowy w okolicy ciemieniowej i potylicznej, rany kłutej powłok jamy brzusznej nie penetrującej do jamy otrzewnej, rany kłutej okolicy lędźwiowej lewej i złamania otwartego II kości śródręcza prawego, naruszających czynności narządów ciała na okres powyżej siedmiu dni, lecz zamierzonego celu nie osiągnął z uwagi na postawę pokrzywdzonej i interwencję osób trzecich.

Przy każdym czynie wskazać fakty uznane za udowodnione

Dowód

Numer karty

M. B. (1) mieszkał wraz z rodzicami E. i Z. B. (1) w mieszkaniu rodziców w C. przy ul. (...). M. B. (1) jest bezrobotny, uzależniony od wielu lat od alkoholu i leków psychotropowych, leczył się wielokrotnie odwykowo oraz psychiatrycznie w latach 2014-2017.

dokumentacja medyczna M. B.

219, 258

wywiad środowiskowy

209

zeznania M. F.

564

oświadczenie E. B. (1) wraz z załącznikami

520

W rodzinie wielokrotnie dochodziło do awantur domowych, podczas których interweniowała policja na zgłoszenie Z. B. (1). Wobec rodziny była wszczynana procedura niebieskiej karty. Ostatnia była wszczęta w dniu (...) r. Osobą podejrzana o stosowanie przemocy wobec rodziców E. i Z. B. był oskarżony M. B. (1).

wywiad środowiskowy

209

raport działań

25-27

pismo z (...) na terenie miasta C. wraz z załącznikami

121-208

Oskarżony był karany sądowo, w tym za znęcanie się nad swoim ojcem Z. B. i matką E. B. (1) psychicznie oraz fizycznie nad Z. B. tj. o czyn z art. 207 § 1 kk na karę 1 roku i 10 miesięcy ograniczenia wolności z obowiązkiem wykonywania nieodpłatnej kontrolowanej pracy na cale społeczne w wymiarze 40 godzin miesięcznie oraz zobowiązano go od powstrzymywania się od nadużywania alkoholu.

odpisy wyroków

47-51

dane o karalności

385

M. B. (1) przyjmował stale leki m.in. o nazwie (...) i (...). Nadto oskarżony poddany był leczeniu (...) w ramach leczenia uzależnienia od alkoholu.

W dniu 25 lipca 2019 r. M. B. (1) był na wizycie lekarskiej w celu zdjęcia szwów po wszyciu (...) w ramach terapii przeciwalkoholowej. Po zakończonej wizycie oskarżony wypił dwa mocne piwa – dziewięcioprocentowe. Będąc pod wpływem alkoholu wrócił do mieszkania rodziców, zażył leki – (...), (...) i (...), i położył się do łóżka u siebie w pokoju. Oskarżony zdawał sobie sprawę jak działa mieszanka leku z alkoholem. Nie wiedział tylko, że reakcja będzie miała aż takie nasilenie. Po niedługim czasie do oskarżonego zadzwoniła babcia E. W. (1). Matka oskarżonego E. B. (1) usłyszawszy rozmowę, weszła do pokoju oskarżonego i wzięła telefon od oskarżonego. Poinformowała E. W. (1), że ta ma nie dzwonić do oskarżonego, gdyż jest on tu (w tym mieszkaniu) ostatni dzień. Telefon pozostał włączony i E. B. (1) krzyczała do syna, że gdy jego ojciec wróci z pracy, to wyrzuci go z domu.

częściowo wyjaśnienia oskarżonego

59, 63-64, 537-538

zeznania E. W. (2)

564

Około godziny 14.00 pokrzywdzona E. B. (1) uciekła przed oskarżonym na balkon skąd zapłakana wołała o pomoc. Oskarżony wszedł na balkon, przewrócił pokrzywdzoną i zaczął uderzać ją pięściami po głowie i tułowiu.

Zgromadzone osoby przed blokiem, jak i osoby mieszkające obok pokrzywdzonej ze swoich balkonów, krzyczeli do oskarżonego by ten przestał bić pokrzywdzoną. Oskarżony zaś krzyczał do pokrzywdzonej, że ją zabije oraz żądał wydania kluczy do mieszania. Jedną z osób zgromadzonych był P. P. (1), który zadzwonił po Policję oraz A. U. (1), która później udzieliła pokrzywdzonej pierwszej pomocy.

Następnie oskarżony wszedł do mieszkania. Pokrzywdzona wstała i podeszła do barierki na balkonie i dalej prosiła zgromadzonych ludzi przed blokiem o pomoc informując, że jej syn ma nóż i chce ją zabić. Po około dwóch minutach oskarżony wrócił na balkon, trzymając w ręku nóź. Oskarżony grożąc pokrzywdzonej, że ją zabije i żądając wydania klucza od mieszkania, przewrócił pokrzywdzoną oraz zaczął zadawać jej ciosy nożem. Następnie wciągnął ją do mieszkania, gdzie również uderzał ją nożem. Pokrzywdzona broniła się i zasłaniała przed uderzeniami.

częściowo wyjaśnienia oskarżonego

59, 63-64, 537-538

Zeznania P. P. (1)

18-20, 367-368, 539-540

Zeznania M. N.

251-253, 363-364, 541-543

Zeznania A. U. (1)

22-23, 361-362, 540

zeznania W. K. (3)

15-16, 563

zeznania J. D.

31-32, 540-541

zeznania B. N.

34-35, 541

opinia genetyczna

265-306

Jednym z osób zgromadzonych przed blokiem, obserwujących zdarzenie był P. P. (1). Z kolei A. U. (1) i W. K. (3) widziały częściowo zdarzenia z balkonów przyległych do swoich mieszkań. Wśród zgromadzonych znalazł się również M. N., który zobaczył zgromadzenie ludzi rozmawiających z „jakąś kobietą stojącą na balkonie wzywającą pomocy”. Świadek ten następnie wraz z innym mężczyzną udał się do bloku w którym mieszkała pokrzywdzona i po ustaleniu mieszkania pokrzywdzonej, podjął próby otwarcia drzwi. Po chwili do nich dołączył P. P. (1). Po uzyskaniu informacji, że oskarżony może mieć nóż, M. N. krzyknął „policja otwierać”, po chwili oskarżony otworzył drzwi. Po wejściu do mieszkania M. N. i P. P. (1) wraz z innym mężczyzną obezwładnili oskarżonego i położyli go na podłodze, przytrzymując do czasu przyjazdu policji. Oskarżony nie stawiał fizycznego oporu, krzyczał by go puścić, był pobudzony, agresywny słownie. Jeszcze przed przyjazdem policji do mieszkania przyszła również A. U. (1), która wraz z M. N. udzieliła pierwszej pomocy pokrzywdzonej. Po kilku minutach na miejsce zdarzenia przybyli policjanci, którzy przejęli oskarżonego od przytrzymujących go mężczyzn. Następnie na miejsce przybyło pogotowie ratownicze, które zabrało pokrzywdzoną do szpitala, gdzie przyszła zabieg.

Zeznania P. P. (1)

18-20, 367-368

Zeznania M. N.

251-253, 363-364

Zeznania A. U. (1)

22-23, 361-362

protokół oględzin miejsca

12-14

protokół zatrzymania osoby

2-3

W wyniku zadanych ciosów oskarżony spowodował u pokrzywdzonej obrażenia ciała w postaci stłuczenia głowy, stłuczenia nosa z krwawieniem z nosa, sześciu ran kłutych głowy w okolicy ciemieniowej i potylicznej, rany kłutej powłok jamy brzusznej nie penetrującej do jamy otrzewnej, rany kłutej okolicy lędźwiowej lewej i złamania otwartego II kości śródręcza prawego. Odniesione obrażenia stanowiły naruszenie czynności narządów ciała na okres powyżej siedmiu dni. Przebieg zdarzenia spowodował istnienie bezpośredniego niebezpieczeństwa utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu pokrzywdzonej.

Opinia sądowo-lekarska

74-75

Obdukcja lekarska

556

Oskarżony przebadany alkomatem o godzinie 16:50 i 17.07 miał w wydychanym powietrzu kolejno 0,54 mg/l i 0,53 mg/l alkoholu.

protokół badania stanu trzeźwości analizatorem wydechu

7-8

M. B. (1) w czasie zarzucanego mu czynu nie miał zniesionej ani znacznie ograniczonej zdolności rozpoznania znaczenia czynów i pokierowania swoim postępowaniem.

Opinia sądowo-psychiatryczno-psychologiczna

385--399

Fakty uznane za nieudowodnione

Lp.

Oskarżony

Czyn przypisany oskarżonemu (ewentualnie zarzucany, jeżeli czynu nie przypisano)

1.2.1.

M. B. (1)

W dniu 25 lipca 2019 r. w C., działając w bezpośrednim zamiarze pozbawienia życia E. B. (1), będąc w stanie nietrzeźwości, uderzał ją pięściami po głowie i tułowiu oraz zadawał ciosy nożem w okolice głowy, brzucha i pleców, w wyniku czego pokrzywdzona doznała obrażeń ciała w postaci stłuczenia głowy, stłuczenia nosa z krwawieniem z nosa, sześciu ran kłutych głowy w okolicy ciemieniowej i potylicznej, rany kłutej powłok jamy brzusznej nie penetrującej do jamy otrzewnej, rany kłutej okolicy lędźwiowej lewej i złamania otwartego II kości śródręcza prawego, naruszających czynności narządów ciała na okres powyżej siedmiu dni, lecz zamierzonego celu nie osiągnął z uwagi na postawę pokrzywdzonej i interwencję osób trzecich.

Przy każdym czynie wskazać fakty uznane za nieudowodnione

Dowód

Numer karty

M. B. (1) nie usiłował dokonać zabójstwa E. B. (1)

wyjaśnienia oskarżonego M. B. (1)

59, 63-64

2.  OCena DOWOdów

Dowody będące podstawą ustalenia faktów

Lp. faktu z pkt 1.1

Dowód

Zwięźle o powodach uznania dowodu

1.1.1

częściowo wyjaśnienia oskarżonego

Oskarżony w toku postępowania przygotowawczego przyznał się do postawionego zarzutu. Natomiast w trakcie postępowania sądowego zaprzeczył, iż usiłował dokonać zabójstwa swojej matki E. B. (1). W trakcie całego postępowania oskarżony w zasadzie zasłaniał się niepamięcią zdarzenia, z uwagi na fakt, że tego dnia wypił alkohol, który wszedł w interakcje ze stosowanym przez niego (...). Niemniej oskarżony wyjaśnił, że jego faktycznym celem było jedynie „postraszenie” pokrzywdzonej oraz przyznał również, że zadawał ciosy nożem, przy czym wskazał, że nie użył przy tym siły, bo nie chciał jej zabić, a jedynie nastraszyć.

Wyjaśnienia w tej części nie zasługują na wiarę. Odnośnie samego czynu Sąd dał wiarę wyjaśnieniom oskarżonego jedynie w zakresie, że faktycznie był pod wpływem alkoholu zażytego podczas stosowania ww. leku, co do tego że zadał ciosy nożem swojej mamie. W pozostałej części wyjaśnienia oskarżonego nie zasługują na uwzględnienie. Sąd nie dał wiary oskarżonemu, iż nie usiłował zabójstwa swojej matki, zaś jedynie chciał ją postraszyć i „poranić”.

zeznania E. W. (2)

Zeznania świadka Sąd uznał za wiarygodne. Świadek jest babcią oskarżonego, nie była bezpośrednim świadkiem zdarzenia, natomiast opisała rozmowę, którą przeprowadziła z oskarżonym, jak i fakt, iż wtrąciła się do niej pokrzywdzona, co też ona sama potwierdziła.

Zeznania P. P. (1)

Zeznania tego świadka zasługują na wiarę w całości. Świadek ten, choć nie od początku, to był bezpośrednim i najbliżej znajdującym się miejsca zdrarzenia świadkiem ataków oskarżonego na pokrzywdzoną na balkonie oraz jedną z osób, która dokonała weszła do mieszkania oraz zatrzymała oskarżonego do czasu przyjazdu policji. Zeznania świadka są konsekwentne od początku i spójne. Nadto jednoznacznie z nich wynika m.in. to, że pokrzywdzona już balkonie miała zakrwawioną głowę oraz częściowo ubranie, że bała się oskarżonego, że ją zabije. Opisał również zachowanie oskarżonego oraz potwierdził fakt użycia przez niego noża, oraz tego że pokrzywdzona została wciągnięta do mieszkania i krzyki dobiegające z niego potem, jak i zachowanie oskarżonego po jego zatrzymaniu.

Jego zeznania korespondują z zebranym materiałem dowodowym, a w szczególności z zeznaniami A. U. (1), M. N., jak i co do zasady z zeznaniami samej pokrzywdzonej i częściowo z wyjaśnieniami oskarżonego co do tego, że zadawał ciosy nożem.

Zeznania A. U. (1)

Sąd dał wiarę zeznaniom co do zasady w całości. Występują co prawda pewne nieścisłości dotyczące przebiegu zdarzenia w jej zeznaniach, niemniej jako całość korespondują one z materiałem dowodowym, w tym z zeznaniami P. P. (1), M. N. oraz samej pokrzywdzonej. Zważyć należy, że oskarżona obserwowała zdarzenie z balkonu swojego mieszkania, które znajdowała się naprzeciw mieszkania pokrzywdzonej oraz jak sama wskazała momentami miała zasłonięty obraz przez ściankę znajdująca się na balkonie pokrzywdzonej. Nie mniej jej zeznania są zbieżne z zeznaniami P. P. i W. K. co do tego, że oskarżony bił pięściami pokrzywdzoną. Sąd ma na uwadze, że świadek podczas pierwszego przesłuchania nie wspomniała nic o tym, że oskarżony miał nóź lub przedmiot przypominający nóż, jednak z zeznań złożonych podczas rozprawy, świadek była konsekwentna w tym, iż oskarżony wyszedł później na balkon z przedmiotem przypominającym nóż. Nadto zaprzeczyła wcześniej, że nie widziała by oskarżony wciągnął do mieszkania pokrzywdzoną, natomiast podczas rozprawy zeznała, że jest pewna, że pokrzywdzona była dwa razy wciągana do mieszkania - za pierwszym jak pokrzywdzona leżała, zaś za drugim jak stała - zdaniem Sądu rozbieżności te wynikaj z odległości jakiej świadek obserwowała zdarzenie, nie mniej w połączeniu z całością materiału dowodowego nie przekreślają wiarygodności zeznań świadka i potwierdzają przebieg zdarzenia.

Zeznania M. N.

Sąd dał wiarę w całości zeznaniom tego świadka. Świadek ten nie był bezpośrednim świadkiem ataków oskarżonego na pokrzywdzoną. Świadek ten był jedną z osób które weszły do mieszkania oraz zatrzymały oskarżonego. Zeznał on, iż jego działanie było powodowane tym, iż zobaczył przed blokiem zgromadzonych ludzi, którzy przekazali mu iż w mieszkaniu jest pobita i zakrwawiona kobieta, po czym udał się on do tego mieszkania celem udzielenia pomocy. Świadek opisał on szczegółowo zatrzymanie oskarżonego oraz obrażenia jakich doznała pokrzywdzona.

zeznania W. K. (3)

Sąd dał wiarę zeznaniom świadka w zasadzie w całości. Zeznania świadka nie zasługują jedynie na uwzględnienie w części dotyczącej tego, iż oskarżony nie wciągnął pokrzywdzonej do mieszkania, bowiem zeznania w tej części nie korespondują z zeznaniami P. P. oraz A. U., nadto należy mieć na uwadze, że świadek obserwowała zdarzenie ze swojego mieszkania oddalonego o 50 m od mieszkania pokrzywdzonej, stąd też jak i z racji wieku świadek mogła nie widzieć wszystkich szczegółów.

zeznania B. N.

Sąd uznał za wiarygodne w całości zeznania tych świadków, który, będąc funkcjonariuszem Policji, przedstawili relację z wykonywanych czynności. Opisali oni m.in. przebieg zatrzymania oskarżonego, obrażenia odniesione przez pokrzywdzoną oraz fakt, iż na jednym z noży znajdowała się krew.

Opinia sądowo-lekarska

Sąd Okręgowy podzielił w całości ustalenia i wnioski, płynące z opinii biegłych, albowiem zostały wydane po przeprowadzeniu szczegółowych badań oskarżonego i analizie akt sprawy, są jasne i pełne, zgodne z zasadami wiedzy oraz doświadczenia życiowego i zawodowego ich autorów. Jednocześnie ponieważ wnioski z nich płynące zostały w przekonujący sposób uzasadnione, nie były przez kogokolwiek podważane, to brak jest podstaw do ich kwestionowania.

opinia genetyczna

Opinia została sporządzona przez kompetentne osoby. Jest rzeczowa, pełna i jasna. Zawiera odpowiedzi na postawione pytania. Brak podstaw, by kwestionować jej wiarygodność.

dane o karalności, wywiad środowiskowy

raport działań,

odpisy wyroków,

protokół oględzin miejsca,

protokół zatrzymania osoby,

protokół badania stanu trzeźwości analizatorem wydechu

Jako wiarygodne Sąd uznał przedmiotowe dowody, albowiem zostały one sporządzone przez kompetentne do tego organy, a co za tym idzie brak podstaw by je w jakimkolwiek zakresie podważać

Dowody nieuwzględnione przy ustaleniu faktów
(dowody, które sąd uznał za niewiarygodne oraz niemające znaczenia dla ustalenia faktów)

Lp. faktu z pkt 1.1 albo 1.2

Dowód

Zwięźle o powodach nieuwzględnienia dowodu

1.1.1

1.2.1

częściowo wyjaśnienia oskarżonego

Oskarżony w toku postępowania przygotowawczego przyznał się do postawionego zarzutu. Natomiast w trakcie postępowania sądowego zaprzeczył, iż usiłował dokonać zabójstwa swojej matki E. B. (1). W trakcie całego postępowania oskarżony w zasadzie zasłaniał się niepamięcią zdarzenia, z uwagi na fakt, że tego dnia wypił alkohol, który wszedł w interakcje ze stosowanym przez niego (...). Niemniej oskarżony wyjaśnił, że jego faktycznym celem było jedynie „postraszenie” pokrzywdzonej oraz przyznał również, że zadawał ciosy nożem, przy czym wskazał, że nie użył przy tym siły, bo nie chciał jej zabić, a jedynie nastraszyć.

Wyjaśnienia w tej części nie zasługują na wiarę. Odnośnie samego czynu Sąd dał wiarę wyjaśnieniom oskarżonego jedynie w zakresie, że faktycznie był pod wpływem alkoholu zażytego podczas stosowania ww. leku, co do tego że zadał ciosy nożem swojej mamie. W pozostałej części wyjaśnienia oskarżonego nie zasługują na uwzględnienie. Sąd nie dał wiary oskarżonemu, iż nie usiłował zabójstwa swojej matki, zaś jedynie chciał ją postraszyć i „poranić”.

oświadczenie E. B. (1) wraz z załącznikami (k. 520)

Pokrzywdzona odmówiła składania zeznań przed Sądem, natomiast załączyła przedmiotowe oświadczenie, z którego treści przede wszystkim wynika, iż faktycznie oskarżony chciał ją jedynie „postraszyć”. Oświadczenie to nie może zastępować zeznań pokrzywdzonej i nie było brane pod uwagę przy ustalaniu stanu faktycznego. Było ono uwzględnione jedynie w zakresie wyrażenia przez pokrzywdzoną stanowiska, że oskarżonemu przebaczyła.

3.  PODSTAWA PRAWNA WYROKU

Punkt rozstrzygnięcia z wyroku

Oskarżony

3.1. Podstawa prawna skazania albo warunkowego umorzenia postępowania zgodna z zarzutem

1

M. B. (1)

Zwięźle o powodach przyjętej kwalifikacji prawnej

Sądu uznał, iż oskarżony, działając w bezpośrednim zamiarze pozbawienia E. B. (1) życia, będąc w stanie nietrzeźwości, uderzał ją pięściami po głowie i tułowiu oraz zadawał ciosy nożem w okolice głowy, brzucha i pleców, w wyniku czego pokrzywdzona doznała obrażeń ciała w postaci stłuczenia głowy, stłuczenia nosa z krwawieniem z nosa, sześciu ran kłutych głowy w okolicy ciemieniowej i potylicznej, rany kłutej powłok jamy brzusznej nie penetrującej do jamy otrzewnej, rany kłutej okolicy lędźwiowej lewej i złamania otwartego II kości śródręcza prawego. Zadane uderzenia i ciosy naruszyły czynności narządów ciała u pokrzywdzonej na okres powyżej siedmiu dni, lecz zamierzonego celu nie osiągnął z uwagi na postawę pokrzywdzonej i interwencję osób trzecich.

Sąd podziela stanowisko oskarżyciela publicznego, iż czyn przypisany oskarżonemu wyczerpuje znamiona zbrodni z 13 § 1 kk w zw. z art. 148 § 1 kk w zw. z art. 157 § 1 kk przy zastosowaniu art. 11 § 2 k.k.

Podkreślić należy, że w przypadku przestępstwa usiłowania zabójstwa to właśnie zamiar sprawcy, a nie charakter spowodowanych obrażeń, w decydującym stopniu wpływa na kwalifikację prawną.

Zważyć należy, że oskarżony jest osobą dojrzałą, doświadczoną, nie stwierdzono u niego choroby psychicznej i miał w pełni zachowaną zdolność rozpoznania znaczenia swojego działania i pokierowania nim. Dla powyższego nie ma znaczenia, że oskarżony znajdował się w stanie nietrzeźwości, zważyć należy, że oskarżony nie pierwszy raz wprowadził się taki stan oraz dysponuje wystarczającym intelektem w związku z czym powinien był przewidzieć jak alkohol wpłynie na jego zachowanie oraz świadomość, tym bardziej że już wcześniej stosował przemoc wobec bliskich po spożyciu alkoholu, jak również łączył alkohol z lekami (...). Nadto na poczytalność oskarżonego nie miał wpływu fakt, że oskarżony będąc pod wpływem (...), spożywał alkohol. Połączenie tego leku wraz z alkoholem nie wpływa na większe stężenie alkoholu w organizmie, a jedynie powoduje fizyczny dyskomfort.

Nie ulega wątpliwości również, iż działanie oskarżonego nie było spowodowane silnym wzburzeniem. Oskarżony jak wspomniano, już wcześniej reagował agresywnie na uwagi zwracane mu przez rodziców odnośnie jego uzależnienia od alkoholu, zatem jego zachowanie wynikało z jego nieprawidłowej osobowości oraz działania samego alkoholu jako czynnika obniżającego racjonalną kontrolę zachowania.

Sąd nie ma wątpliwości, że oskarżony uderzając pięściami w głowę pokrzywdzoną oraz zadając jej ciosów przy użyciu niebezpiecznego narzędzia w okolice głowy, brzucha i pleców, czego skutkiem było powstanie powyższych obrażeń działał w zamiarze bezpośrednim pozbawienia życia pokrzywdzonej. Oskarżony zadawał ciosy w miejsca gdzie znajdują się istotne dla funkcji życiowych organy, a zatem w miejsca niebezpieczne dla życia pokrzywdzonej, która jest osobą znacznie starsza od oskarżonego oraz słabszą fizycznie.

Pokreślić należy, że każdy dysponujący przeciętnym zasobem wiedzy i doświadczenia życiowego człowiek zdaje sobie sprawę z tego, że zadanie ciosu nożem o długości ostrza nieco ponad 16 cm w głowę oraz w brzuch i plecy może spowodować uszkodzenia ważnych organów wewnętrznych i w efekcie prowadzić do śmierci.

Natomiast jak wynika z opinii biegłego, oskarżony zadał liczne ciosy nożem, które doprowadziły do sześciu ran kłutych głowy w okolicy ciemieniowej i potylicznej, rany kłutej powłok jamy brzusznej nie penetrującej do jamy otrzewnej, rany kłutej okolicy lędźwiowej lewej.

Zatem biorąc pod uwagę ilość zadanych ciosów, intensywność zdarzenia oraz narzędzia jakiego użyto nie ulega wątpliwości, że oskarżony działał intencjonalnie z zamiarem bezpośredniego pozbawienia życia pokrzywdzonej. Sam fakt, iż oskarżony nie uszkodził istotnie żadnego organu nie uzasadnia, tego iż nie dążył on do pozbawienia życia pokrzywdzonej.

Za bezpośrednim zamiarem przemawia również fakt, że oskarżony zaatakował pokrzywdzoną po upływie co najmniej kilku minut od ostatniej ich rozmowy, podczas której pokrzywdzona zwróciła mu uwagę, ataku dokonał w zasadzie znienacka pierw rękoma, a następnie poszedł specjalnie do kuchni po nóź by dalej atakować pokrzywdzoną parokrotnie na przestrzeni kilku minut. Jak wynika z relacji świadków oraz protokołu oględzin miejsca zdarzenia, działanie oskarżonego było bardzo gwałtowne, oskarżony był bardzo agresywny, zaś w miejscu zdarzenia było dużo krwi. Również o bezpośrednim zamiarze świadczy fakt, że -jak wynika z relacji świadków- oskarżony atakował pokrzywdzoną nawet wtedy kiedy miała zakrwawiona głowę oraz częściowo odzież. Zatem gdyby istotnie oskarżony nie działał w zamiarze pozbawienia życia pokrzywdzonej, to odstąpił by od dalszych ataków w momencie gdy zobaczył, że pokrzywdzona bardzo krwawi.

Fakt, iż oskarżony swoim zachowaniem nie doprowadził do śmierci pokrzywdzonej, lecz spowodował u niej naruszenie czynności ciała na okres powyżej 7 dni czyli wyczerpał znamiona wskazane w art. 157 par 1 kk, w żaden sposób nie prowadzi do wniosku, iż taki właśnie skutek był celem jego działania. To, że oskarżony nie osiągnął celu, który obejmował swym zamiarem było efektem postawy przyjętej przez pokrzywdzoną, która broniła się, uciekała przed oskarżonym oraz powiadomiła osoby trzecie, który podjęły skuteczną interwencję. O intensywności obrony pokrzywdzonej świadczy to, że doznała ona złamania kości śródręcza.

Konkludując całokształt okoliczności podmiotowych i przedmiotowym musi stanowi podstawę do przyjęcia, iż celem działania oskarżonego nie było spowodowanie obrażeń ciała pokrzywdzonej, lecz swym zamiarem obejmował bezpośrednie doprowadzenie do śmierci pokrzywdzonej.

3.1. Podstawa prawna skazania albo warunkowego umorzenia postępowania zgodna z zarzutem

Zwięźle o powodach przyjętej kwalifikacji prawnej

3.2. Podstawa prawna skazania albo warunkowego umorzenia postępowania niezgodna z zarzutem

Zwięźle o powodach przyjętej kwalifikacji prawnej

3.3. Warunkowe umorzenie postępowania

Zwięzłe wyjaśnienie podstawy prawnej oraz zwięźle o powodach warunkowego umorzenia postępowania

3.4. Umorzenie postępowania

Zwięzłe wyjaśnienie podstawy prawnej oraz zwięźle o powodach umorzenia postępowania

3.5. Uniewinnienie

Zwięzłe wyjaśnienie podstawy prawnej oraz zwięźle o powodach uniewinnienia

4.  KARY, Środki Karne, PRzepadek, Środki Kompensacyjne i
środki związane z poddaniem sprawcy próbie

Oskarżony

Punkt rozstrzygnięcia
z wyroku

Punkt z wyroku odnoszący się
do przypisanego czynu

Przytoczyć okoliczności

M. B. (1)

1

1

Na wstępie trzeba zaznaczyć, że Sąd zastosował wobec oskarżonego nadzwyczajnego złagodzenie kary na podstawie art. 60 § 2 kk.

Oskarżony wyraził w toku postępowanie skruchę wobec zarzuconego mu czynu, natomiast pokrzywdzona, która jest jego matką przebaczyła mu (oświadczenie k. 520).

Postawa oskarżonego, który wyraził żal z powodu tego co się stało, jak i fakt, że pokrzywdzona przebaczyła oskarżonemu, zasługuje na pozytywną ocenę. Postawa oskarżonego, świadczący o zdemoralizowaniu w stopniu niewielkim i o zdawaniu sobie sprawy z naganności postępowania oraz konieczności kontynuowania leczenia. Taka postawa sprawcy dobrze rokuje na przyszłość i stanowi podstawę, aby przypuszczać, że do osiągnięcia celów kary nie jest potrzebna typowa reakcja karna przewidziana w sankcji, a całkowicie wystarczy orzeczenie kary w jej nadzwyczajnie złagodzonym wymiarze.

Uwzględniając powyższe Sąd wymierzając oskarżonemu kary za poszczególne przestępstwa Sąd wziął pod uwagę wszystkie dyrektywy i okoliczności wskazane w art. 53 kk.

Do okoliczności obciążających należy zaliczyć to, że:

- oskarżony działał z błahego powodu, bowiem jego działanie było odpowiedzią na zwrócenie mu uwagę przez matkę odnośnie jego stanu nietrzeźwości;

- działanie pod wpływem alkoholu, mimo implantacji (...);

- wcześniejsza karalność, w tym za znęcanie się nad swoim ojcem Z. B. i matką E. B. (1) psychicznie oraz fizycznie nad Z. B.;

- znaczny stopień szkodliwości społecznej czynu - spowodowanie zagrożenia życia lub zdrowia;

Z kolei do okoliczności łagodzących należy zaliczyć to, że:

- oskarżony nie uciekł z miejsca zdarzenia, posłusznie wykonywał polecenia funkcjonariuszy przybyłych na miejsce, nie stawiał oporu przy zatrzymaniu zarówno przez osoby postronne jak i przez funkcjonariuszy policji,

- oskarżony przyznał się częściowo do przypisanego mu czynu i wyraził skruchę.

Zdaniem Sądu kara pozbawienia wolności w orzeczonym rozmiarze jest

karą adekwatną do wysokiego stopnia zawinienia oskarżonego i społecznej szkodliwości czynu. Jednocześnie spełni cele wynikające z zasad prewencji ogólnej i szczególnej.

5.  Inne ROZSTRZYGNIĘCIA ZAwarte w WYROKU

Oskarżony

Punkt rozstrzygnięcia
z wyroku

Punkt z wyroku odnoszący się do przypisanego czynu

Przytoczyć okoliczności

M. B. (1)

2

1

M. B. (1) został zatrzymany (...). Następnie został tymczasowo aresztowany. Tymczasowe aresztowanie trwa nadal (k. 2-3, 65-66, 451-453).

Dlatego też na podstawie przepisu powołanego w tym punkcie w sentencji sąd zaliczył oskarżonemu okres tymczasowego aresztowania na poczet kary pozbawienia wolności.

6.  inne zagadnienia

W tym miejscu sąd może odnieść się do innych kwestii mających znaczenie dla rozstrzygnięcia,
a niewyjaśnionych w innych częściach uzasadnienia, w tym do wyjaśnienia, dlaczego nie zastosowa ł określonej instytucji prawa karnego, zwłaszcza w przypadku wnioskowania orzeczenia takiej instytucji przez stronę

Z opinii biegłych lekarzy psychiatrów, których strony nie kwestionowały, a sąd podzielił w całej rozciągłości, wynika, że tempore ciminis oskarżony miał zachowaną zdolność rozpoznania znaczenia czynów i pokierowania swoim postępowaniem. Zarzucanego czynu dopuścił się w stanie upojenia alkoholowego typowego (k. 385-399). Nadto z powyższej opinii wynika, iż działanie oskarżonego nie było spowodowane silnym wzburzeniem, a wynikało z jego nieprawidłowej osobowości (o typie mieszanym z mechanizmami psychologicznymi uzależnienia) oraz działania samego alkoholu jako czynnika obniżającego racjonalną kontrolę zachowania.

1.KOszty procesu

Punkt rozstrzygnięcia z wyroku

Przytoczyć okoliczności

3

O wynagrodzeniu dla obrońcy M. B. (1) - adw. M. B. (2) orzeczono na podstawie przepisu wymienionego w punkcie 3 części dyspozytywnej wyroku, mając na względzie, iż postępowanie przygotowawcze toczyło się w formie śledztwa, a w postępowaniu sądowym obrońca wziął udział łącznie w 3 rozprawach. Przyznane wynagrodzenie zostało powiększone o obowiązujący podatek VAT.

4

Sąd zwolnił M. B. (1) od ponoszenia kosztów postępowania, mając na uwadze, że oskarżony przed zatrzymaniem był bezrobotny i przez dłuższy czas pozostawał na utrzymaniu rodziców. Oskarżony również nie posiada żadnego majątku, a przed wydaniem wyroku pozostawał tymczasowo aresztowany. Sąd orzekł wobec niego kilkuletnią karę bezwzględnego pozbawienia wolności, wobec czego również nie będzie miał możliwości podjęcia pracy, a ponadto na oskarżonym ciąży obowiązek alimentacyjny względem małoletniej córki.

7.  Podpis

SSO Dominik Bogacz SSO Marzena Pok