Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt V U 445/14

POSTANOWIENIE

Dnia 25 kwietnia 2014r.

Sąd Okręgowy w Piotrkowie Tryb. V Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w składzie następującym:

Przewodniczący: SSO Magdalena Marczyńska

Protokolant: asyst. sędz. Sławomir Fert

po rozpoznaniu w dniu 25 kwietnia 2013 roku w Piotrkowie Tryb.

na posiedzeniu niejawnym

sprawy D. M.

przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych

I Oddziałowi w W. (...)

(...)

o rentę rodzinną

postanawia:

odrzucić odwołanie.

UZASADNIENIE

W dniu 12 marca 2012 roku wnioskodawczyni D. M. złożyła wniosek o przyznanie prawa do renty rodzinnej po zmarłym mężu T. M. na rzecz jej i małoletniego syna M. M..

(dowód: wniosek o rentę k. 2-4 w aktach ZUS)

Po wpłynięciu powyższego wniosku ZUS I Oddział w W. (...) podjął międzynarodowe postępowanie wyjaśniające w sprawie renty rodzinnej oraz w celu potwierdzenia holenderskich okresów ubezpieczenia zmarłego T. M..

(okoliczność niesporna)

O przebiegu postępowania wyjaśniającego wnioskodawczyni była informowana przez ZUS, ostatnio pismem z dnia 7 listopada 2013 roku. W piśmie tym organ rentowy wskazał, że na obecnym etapie postępowania nie ma podstaw do wydania formalnej decyzji w sprawie prawa do renty rodzinnej po zmarłym T. M., albowiem nadal nie potwierdzono wszystkich okresów ubezpieczenia zmarłego. Ponadto ZUS poinformował wnioskodawczynię, że decyzja w sprawie zostanie wydana po otrzymaniu wymaganego dokumentu.

(dowód: pismo k. 84 w aktach ZUS)

W dniu 5 grudnia 2013 roku D. M. złożyła odwołanie, wskazując, że zaskarża decyzję ZUS z dnia 7 listopada 2013 roku, znak (...).

(dowód: odwołanie k. 3 w aktach sprawy)

W odpowiedzi na odwołanie organ rentowy wniósł o jego odrzucenie na podstawie art. 477 9 § 1 k.p.c.

(dowód: odpowiedź na odwołanie k. 5-7 w aktach sprawy

Sąd Okręgowy zważył co następuje:

Odwołanie podlega odrzuceniu.

Zgodnie z treścią art. 477 9 § 1 k.p.c. odwołania od decyzji organów rentowych wnosi się na piśmie do organu, który wydał decyzję, lub do protokołu sporządzonego przez ten organ, w terminie miesiąca od doręczenia odpisu decyzji.

Stosownie do art. 476 § 2 k.p.c. przez sprawy z zakresu ubezpieczeń społecznych rozumie się sprawy, w których wniesiono odwołanie od decyzji organów rentowych, dotyczących: ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia rodzinnego, emerytur i rent, innych świadczeń w sprawach należących do właściwości Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz odszkodowań przysługujących w razie wypadków i chorób pozostających w związku ze służbą wojskową albo służbą w Policji lub Służbie Więziennej.

Przez sprawy z zakresu ubezpieczeń społecznych rozumie się także sprawy wszczęte na skutek niewydania przez organ rentowy decyzji we właściwym terminie, a także sprawy, w których wniesiono odwołanie od orzeczenia wojewódzkiego zespołu do spraw orzekania o stopniu niepełnosprawności, sprawy o roszczenia ze stosunków prawnych między członkami otwartych funduszy emerytalnych a tymi funduszami lub ich organami oraz sprawy ze stosunków między emerytami lub osobami uposażonymi w rozumieniu przepisów o emeryturach kapitałowych a Zakładem Ubezpieczeń Społecznych (§ 3).

Przedmiotowa sprawa, w której wnioskodawczyni złożyła odwołanie od pisma ZUS z dnia 7 listopada 2013 roku, w którym to organ rentowy wskazał, że na obecnym etapie postępowania nie ma podstaw do wydania formalnej decyzji w sprawie prawa do renty rodzinnej po zmarłym T. M. nie dotyczy spraw wymienionych w art. 476 § 2 k.p.c., ani art. 476 § 2 k.p.c., a zatem nie może być potraktowania jako sprawa z zakresu ubezpieczeń społecznych. Przy uwzględnieniu, że nadal toczy się postępowanie wyjaśniające w sprawie potwierdzenia okresów ubezpieczenia T. M. nie można także traktować odwołania jako odwołania na bezczynność organu rentowego (art. 476 § 3 k.p.c.).

Mając zatem na uwadze, że droga sądowa w niniejszej sprawie jest niedopuszczalna, należało na podstawie art. 199 § 1 k.p.c. orzec jak w sentencji.