Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt: I Ns 102/20

POSTANOWIENIE

Dnia 11 marca 2021 r.

Sąd Rejonowy w Giżycku I Wydział Cywilny

w składzie następującym:

Przewodniczący: SSR Janusz Supiński

Protokolant: Katarzyna Kucharska

po rozpoznaniu w dniu 11 marca 2021 r. w Giżycku na rozprawie

sprawy z wniosku A. Ż.

o stwierdzenie nabycia spadku po H. P. (1)

stwierdza, że spadek po H. P. (1)

zmarłej dnia 22.12.2019 r. w m. K. gm. G.

ostatnio stale zamieszkałej w m. K. gm. G.

na podstawie testamentu notarialnego z dnia 20.06.2011 r.

nabyła z dobrodziejstwem inwentarza:

córka A. Ż. c. B. i H. w całości.

Sygn. akt I Ns 102/20

UZASADNIENIE

Wnioskodawczyni – A. Ż. – wniosła o stwierdzenie nabycia spadku po H. P. (2), wskazując, że spadkodawczyni pozostawała testament.

Sąd ustalił co następuje:

Spadkodawczyni H. P. (1) zmarła w dniu (...). w K.. Ostatnio stale zamieszkiwała w K. gm. G.. W chwili śmierci była wdową. Związek małżeński zawierała jeden raz. Posiadała czworo dzieci:

a) A. Ż.;

b) B. W., który zmarł w 2002 r. pozostawiając córkę I. G., która zmarła po B. W., ale przez H. P. (1). I. G. pozostawiła córkę K. G.;

c) A. P.;

d) R. P..

Innych dzieci w tym pozamałżeńskich ani przysposobionych spadkodawczyni nie posiadała. To jest pierwsza sprawa o stwierdzenie nabycia spadku po H. Ż.. Spadkodawczyni pozostawiła jeden testament, otwarty o ogłoszony na rozprawie w dniu (...)

Żaden ze spadkobierców nie złożył oświadczenia o przyjęciu bądź odrzuceniu spadku. Żaden ze spadkobierców nie był uznany przez sąd za niegodnego dziedziczenia. Żaden ze spadkobierców nie zrzekał się dziedziczenia.

dowód: zapewnienie spadkowe k 64

akty stanu cywilnego k 3

testament k 3

Sąd zważył co następuje:

Bezspornym w sprawie jest ustalony stan faktyczny. Wynika on bowiem tak z dokumentów, w szczególności aktów stanu cywilnego, jak i zapewnienia spadkowego, złożonego przez wnioskodawczynię A. Ż.. Bezsprzecznym przy tym jest, że żaden z zainteresowanych nie kwestionował zgromadzonego materiału dowodowego, co pozwoliło Sądowi oprzeć na nim orzeczenie końcowe. Niewątpliwym też jest, iż żaden z zainteresowanych nie kwestionował autentyczności testamentu, przedstawionego przez wnioskodawczynię.

Zgodnie z art. 926 § 1 i 2 kc powołanie do spadku wynika z ustawy albo z testamentu, a dziedziczenie ustawowe co do całości spadku następuje wtedy, gdy spadkodawca nie powołał spadkobiercy albo gdy żadna z osób, które powołał, nie chce lub nie może być spadkobiercą. W sprawie nie ulega wątpliwości, że spadkodawczyni pozostawiła testament, w którym powołała do całości spadku wnioskodawczynię A. Ż., a żaden ze spadkobierców ustawowych – zainteresowanych w niniejszej sprawie - autentyczności owego testamentu nie kwestionował. Mając na uwadze fakt, że Sąd, działając z urzędu, również nie dopatrzył się jakichkolwiek podstaw do uznania, by ów testament miał być nieważny, stwierdzić należało jak postanowieniu. Jednocześnie, mając na uwadze upływ termin z art. 1015 § 1 kc oraz fakt, że żaden ze spadkobierców nie złożył oświadczenia o przyjęciu bądź odrzuceniu spadku, Sąd na podstawie art. 1015 § 2 kc ustalił, że wnioskodawczyni nabyła spadek z dobrodziejstwem inwentarza.