Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt: VIII K 107/21

WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Dnia 3 marca 2021 roku

Sąd Rejonowy w Toruniu VIII Wydział Karny w składzie:

Przewodniczący SSR Aneta Zawulewska-Glonek
Protokolant p.o. sekr. sąd. Dominika Gajewska

pod nieobecność Prokuratora Prokuratury Rejonowej Toruń Wschód w Toruniu ---

po rozpoznaniu dnia 3 marca 2021 roku

sprawy:

W. M.
s. E. i U. z domu K.
ur. (...) w S.

oskarżonego o to, że:
w dniu 19 października 2020r. w T. kierował w ruchu lądowym, pod drodze publicznej, na trasie autostradowej (...), pojazdem marki (...) numerze rejestracyjnym(...), pomimo orzeczonego w dniu 4 października 2019r. przez Sąd Rejonowy w Tczewie, środka karnego w postaci dożywotniego zakazy prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych, sygn. akt II K 1159/18,

tj. o czyn z art. 244 kk

orzeka:

I.  oskarżonego W. M. uznaje za winnego popełnienia zarzucanego mu aktem oskarżenia czynu tj. występku z art. 244 kk i za to na podstawie art. 244 kk po zastosowaniu art. 37a kk wymierza mu karę 100 (stu) stawek dziennych grzywny ustalając wysokość jednej stawki w kwocie po 80 (osiemdziesiąt) złotych;

II.  na podstawie art. 42 § 1a pkt 2 kk orzeka wobec oskarżonego środek karny w postaci zakazu prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych w ruchu lądowym na okres 3 (trzech) lat;

III.  zasądza od oskarżonego na rzecz Skarbu Państwa kwotę 800 (osiemset) złotych tytułem opłaty sądowej i obciąża go wydatkami w kwocie 70 (siedemdziesiąt) złotych.

UZASADNIENIE

sporządzone w myśl art. 423 § 1a k.p.k

Wyrokiem z dnia 3 marca 2021 roku W. M. został skazany za czyn z art. 244 kk i na podstawie art. 244 kk po zastosowaniu art. 37a kk została mu wymierzona kara 100 stawek dziennych grzywny przy ustaleniu wysokości jednej stawki w kwocie po 80 złotych.

Nadto na podstawie art. 42 § 1a pkt 2 kk orzeczono wobec oskarżonego środek karny w postaci zakazu prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych w ruchu lądowym na okres 3 lat.

W ocenie Sądu orzeczona grzywny realizuje wszelkie dyrektywy wymienione w art. 53 kk i uwzględnia stopień zawinienia oskarżonego, sposób dokonania przestępstwa, właściwości i warunki osobiste oskarżonego, jego dotychczasowy sposób życia.

Z akt sprawy wynika, że oskarżony był po raz pierwszy karany wyrokiem Sądu Rejonowego w Sztokholmie na karę 1 miesiąca pozbawienia wolności w 2015 roku. Następnie został skazany wyrokiem z dnia 4 października 2019 roku skazany za czyn z art. 178a § 1 i 4 kk na karę grzywny oraz dożywotnio orzeczono zakaz prowadzenia pojazdów. Uprzednio orzeczona kara pozbawienia wolności uniemożliwia wymierzenie kary pozbawienia wolności z warunkowym, jej zawieszeniem. Zdaniem Sądu wymierzenie oskarżonemu kary bezwzględnej jest w tych okolicznościach nadmiernie surowa i nieadekwatna do stopnia społecznej szkodliwości czynu. Oskarżony dopuścił się czynu innego rodzaju i naruszył inne dobro chronione prawem – wymiar sprawiedliwości. Tym samym sąd uznał, iż skoro po raz pierwszy naruszył przepis art. 244 kk i po raz nie zastosował się do orzeczonego zakazu prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych, należy mu dać szansę na zweryfikowanie swojego zachowania i uświadomienie konieczności przestrzegania porządku prawnego, a w szczególności przestrzeganie orzeczonego zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych. Wymierzając karę grzywny sąd uwzględnił możliwości zarobkowe oskarżonego i osiągane przez niego dochody.

Na podstawie art. 42 § 1a pkt 2 kk sąd orzekł wobec oskarżonego środek karny w postaci zakazu prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych w ruchu lądowym na okres 3 lat mając na względzie, że oskarżony naruszył przepis art. 244 kk po raz pierwszy i po blisko roku od respektowania tego zakazu.

W ocenie Sądu orzeczona kara jest adekwatna do stopnia społecznej szkodliwości czynu, uwzględnia w sposób całościowy okoliczności popełnienia przestępstwa, zaś jej dolegliwość nie przekraczają stopnia winy, zgodnie z dyrektywami zawartymi w przepisie art. 53 kk.