Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt IV K 63/21

WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Dnia 24 marca 2021 roku

Sąd Rejonowy Szczecin - Centrum w Szczecinie w IV Wydziale Karnym

w składzie:

Przewodniczący: sędzia Artur Witek

Protokolant: Mariusz Zając

przy udziale prokuratura M. T.

po rozpoznaniu w dniu 24 marca 2021 roku sprawy

A. M.

urodz. (...) w R., syna J. i I. z domu M.,

oskarżonego o to, że:

w dniu 24 listopada 2020 rokuw S., na terenie klatki schodowej przy ul. (...), działając w zamiarze bezpośrednim, po uprzednim użyciu wobec K. S. przemocy polegającej na przewróceniu jej na ziemię i obezwładnieniu, usiłował doprowadzić pokrzywdzoną K. S. do obcowania płciowego w ten sposób, że dotykał ją rękoma po całym ciele, w tym w miejsca intymne, podciągał jej spódnicę, lecz zamierzonego celu nie osiągnął ze względu na postawę pokrzywdzonej wywołującą interwencję Policji, która w wyniku tego doznała obrażeń ciała w postaci: otarcia naskórka na twarzy bocznej części oczodołu prawego, na prawym pośladku, na kończynie dolnej lewej i na prawym kolanie, sińce na lewym pośladku oraz lewej kończynie dolnej, obrzęk i zaczerwienienie lewego kolana oraz zaczerwienienie i otarcie naskórka prawego kolana, jako wywołujące naruszenie czynności narządu ciała, jakimi są kończyny dolne pokrzywdzonej na okres trwający nie dłużej niż 7 dni, co należy uznać za uszkodzenia ciała, o których mowa w art. 157 § 2 k.k.,

tj. o czyn z art. 13 § 1 k.k. w zw. z art. 197 § l k.k. w zb. z art 157 § 2 k.k. w zw. z art. 11 § 2 k.k.,

I.  uznaje A. M. za winnego tego, że w dniu 24 listopada 2020 roku w S., na terenie klatki schodowej przy ul. (...), po uprzednim użyciu wobec K. S. przemocy, polegającej na trzymaniu rękoma za nadgarstki i wprowadzeniu w ten sposób do klatki schodowej budynku przy ul. (...) następnie dociskaniu ręka jej ciała do podłoża, usiłował doprowadzić pokrzywdzoną K. S. do obcowania płciowego w ten sposób, że dotykał ją rękoma po całym ciele, w tym w miejsca intymne, podciągał jej spódnicę oraz zsunął rajstopy i majtki, lecz zamierzonego celu nie osiągnął ze względu na postawę pokrzywdzonej, wzywającą pomoc, kwalifikując ten czyn na podstawie art. 13 § 1 k.k. w zw. z art. 197 § 1 k.k., wymierza oskarżonemu za ten czyn na podstawie art. 14 § 1 k.k. w zw. z art. 197 § 1 k.k. karę 3 (trzech) lat i 8 (ośmiu) miesięcy pozbawienia wolności.

II.  Na podstawie art. 46 § 1 k.k. orzeka wobec oskarżonego A. M. obowiązek zadośćuczynienia pokrzywdzonej za doznaną krzywdę, poprzez zapłatę na rzecz K. S. kwoty 5000 (pięciu) tysięcy złotych.

III.  Na podstawie art. 63 § 1 k.k. zalicza oskarżonemu na poczet wymierzonej kary okres rzeczywistego pozbawienia wolności od dnia 25 listopada 2020 roku, godz. 15:25.

IV.  Na podstawie art. 627 k.p.k., art. 2 ust. 1 pkt 5 ustawy z dnia 23 lipca 1973 roku o opłatach w sprawach karnych zasądza od oskarżonego na rzecz Skarbu Państwa (Sądu Rejonowego Szczecin - Centrum w Szczecinie) koszty sądowe, w tym opłatę w wysokości 400 (czterystu) złotych.

SSR Artur Witek

UZASADNIENIE

Formularz UK 1

Sygnatura akt

IV K 63/21

Jeżeli wniosek o uzasadnienie wyroku dotyczy tylko niektórych czynów lub niektórych oskarżonych, sąd może ograniczyć uzasadnienie do części wyroku objętych wnioskiem. Jeżeli wyrok został wydany w trybie art. 343, art. 343a lub art. 387 k.p.k. albo jeżeli wniosek o uzasadnienie wyroku obejmuje jedynie rozstrzygnięcie o karze i o innych konsekwencjach prawnych czynu, sąd może ograniczyć uzasadnienie do informacji zawartych w częściach 3–8 formularza.

7.USTALENIE FAKTÓW

Fakty uznane za udowodnione

Lp.

Oskarżony

Czyn przypisany oskarżonemu (ewentualnie zarzucany, jeżeli czynu nie przypisano)

1.

A. M.

Oskarżony w dniu 24 listopada 2020 roku w S., na terenie klatki schodowej przy ul. (...), po uprzednim użyciu wobec K. S. przemocy, polegającej na trzymaniu rękoma za nadgarstki i wprowadzeniu w ten sposób do klatki schodowej budynku przy ul. (...) następnie dociskaniu ręka jej ciała do podłoża, usiłował doprowadzić pokrzywdzoną K. S. do obcowania płciowego w ten sposób, że dotykał ją rękoma po całym ciele, w tym w miejsca intymne, podciągnął jej spódnicę oraz zsunął rajstopy i majtki, lecz zamierzonego celu nie osiągnął ze względu na postawę pokrzywdzonej, wzywającą pomoc.

Przy każdym czynie wskazać fakty uznane za udowodnione

Dowód

Numer karty

1.1.1. K. S. w dniu 24 listopada 2020 rok w S. po zakończeniu pracy w salonie fryzjerskim przy ul. (...) spożywała z koleżanką E. S. alkohol. Około godziny 21:00 opuściła zakład, celem powrotu do domu. Gdy przechodziła w pobliżu budynku przy ul. (...) zauważyła A. M., który znajdował się pod wpływem alkoholu. Mężczyzna zapytał ją, gdzie idzie. Następnie podszedł do niej. Złapał rękoma za nadgarstki i zaczął prowadził w kierunku nieużytkowanej klatki schodowej bloku, oznaczonej numerem 30. Kobieta protestowała, krzycząc słowo „nie”. Szlochając, mówiła, żeby ją zostawił. Gdy znaleźli się wewnątrz budynku, upadła. A. M. zaczął ją dotykać rękoma po całym ciele, w tym w okolice krocza. Dociskając ręką do podłoża, podciągnął jej spódnicę, a następnie zsunął rajstop oraz majtki. K. S. broniła się, zadawała mężczyźnie uderzenia pięściami i kopała go. Drapała także po twarzy. Jednocześnie krzyczała, wzywając pomoc. Po chwili do klatki schodowej wbiegli funkcjonariusze policji, którzy obezwładnili napastnika.

Protokół doprowadzenia w celu wytrzeźwienia.

Protokoły badania stanu trzeźwości.

Protokoły zeznań K. S..

Protokoły zeznań E. D..

Protokoły zeznań M. C..

Protokół zatrzymania osoby.

Protokół oględzin miejsca.

Protokół oględzin rzeczy.

Protokół wyjaśnień A. M..

Protokoły zeznań M. S..

Protokoły zeznań R. J.

Protokoły zeznań E. S..

Płyta z nagraniem przesłuchania.

2

4,6

8, 141,

14, 260

22, 258-259

27

29-41

42-44

48

53-54, 259-262

114-115, 260-262

121-122

140

1.1.2. Wykonane w dniu 25 listopada 2020 roku o godz. 00:30 pomiary zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu u K. S. dały wynik równy 1,20 mg/l. Efektem badań A. M. przeprowadzonych o godzinie 00:51 było ujawnienie w organizmie mężczyzny alkoholu w stężeniu sięgającym 1,16 mg/l.

Protokoły z przebiegu badania stanu trzeźwości urządzeniem elektronicznym.

4, 6

1.1.3. K. S. wskutek zdarzenia, które miało miejsce w dniu 24 listopada 2020 roku doznała obrażeń ciała w postaci otarć naskórka na twarzy w części bocznej oczodołu prawego, na prawym pośladku, na kończynie dolnej lewej i na prawymi kolanie, sińca na lewym pośladku oraz lewej kończynie dolnej, obrzęku zaczerwienienia lewego kolana, a także zaczerwienia i otarcia naskórka prawego kolana, wywołujących naruszenie czynności narządów ciała w postaci kończyn dolnych na okres trwający nie dłużej niż 7 dni.

Opinia sądowo-lekarska.

101-103

1.1.4. K. S. jest osobą dobrze przystosowaną społecznie. Nie stwierdzono u niej zaburzeń w działaniu ośrodkowego układu nerwowego. Zdolności spostrzegania, zapamiętywania i odtwarzania zdarzeń przez świadka są prawidłowe. Intelekt K. S. pozostaje w normie. Kobieta nie wykazuje zaburzeń zdolności poznawczych.

Opinia psychologiczna.

150-153

1.1.5. A. M. w czasie popełnienia zarzucanego mu czynu nie miał z powodu choroby psychicznej, upośledzenia umysłowego lub innego zakłócenia czynności psychicznych zniesionej ani ograniczonej w stopniu znacznym zdolności rozumienia jego znaczenia lub pokierowania swoim postępowaniem.

Opinia sądowo-psychiatryczna.

154-156

1.1.6. A. M. urodził się w (...) roku. Jest kawalerem, ojcem dwojga małoletnich dzieci. Przed aresztowaniem mieszkał z rodzicami, na których utrzymaniu pozostał. Nie dysponuje wartościowymi przedmiotami majątkowymi. Ciążą na nim zobowiązania alimentacyjne. Był siedmiokrotnie karany na terenie Polski, w tym raz wyrokiem łącznym Sądu (...) w (...)z dnia 9 czerwca 2020 roku, sygn. akt (...). Orzeczono nim sankcję roku pozbawienia wolności, z której odbycia został zwolniony postanowieniem Sądu (...) w (...) z dnia 6 listopada 2020 roku na okres próby 2 lat.

Dane osobopoznawcze.

Dane o karalności.

Protokół rozprawy.

49-50

127-128

255v.

Fakty uznane za nieudowodnione

Lp.

Oskarżony

Czyn przypisany oskarżonemu (ewentualnie zarzucany, jeżeli czynu nie przypisano)

1

A. M..

Czyn opisany w akcie oskarżenia.

Przy każdym czynie wskazać fakty uznane za nieudowodnione

Dowód

Numer karty

-

-

-

7.OCena DOWOdów

1.1.  Dowody będące podstawą ustalenia faktów

Lp. faktu z pkt 1.1

Dowód

Zwięźle o powodach uznania dowodu

1.1.1.

Zeznania K. S..

Sąd dał wiarę zeznaniom pokrzywdzonej, ponieważ korespondowały z relacjami M. C., R. J. i M. S.. Jej zapewnienia o braku zgody na udanie się do klatki schodowej budynku przy ul. (...) i podjęciu obrony przed napastnikiem znalazły wsparcie także w wersji oskarżonego, który przyznał, że kobieta go podrapała po twarzy oraz krzyczała, wzywając pomoc. Wartość relacji K. S. wzmacnia treść opinii sądowo-lekarskiej, dokumentującej doznane przez nią obrażenia w dniu 24 listopada 2020 roku. Pokrzywdzona jest osobą obcą wobec A. M.. Miała z nim tylko jednorazowy, przypadkowy kontakt. Nie obciążała mężczyzny bezkrytycznie. Przyznała, że nie doprowadził jej do odbycia stosunku płciowego. Nie była również w stanie określić, czy to on spowodował jej upadek w klatce schodowej.

1.1.1.

Zeznania M. S. i J. J. (2).

Przekonujące okazały się zeznania M. S. i J. J. (2), ponieważ wzajemnie się uzupełniały, a nadto znalazły odzwierciedlenie w relacjach K. S. i M. C.. Obaj byli bezpośrednimi obserwatorami zachowań uczestników zdarzenia. Swoje spostrzeżenia prezentowali szczegółowo i konsekwentnie. Świadkowie to osoby obce wobec oskarżonego. Wiedzę na temat zajścia uzyskali w związku z pełnieniem obowiązków służbowych. W toku postępowania nie wykazano, aby mieli interes w bezpodstawnym obciążaniu A. M.. Wartości prezentowanych przez nich wersji nie podważa rozbieżność na temat pozycji, w jakiej leżała pokrzywdzona w chwili podjęcia interwencji, ponieważ z poczynionych ustaleń wynika, że mężczyźni nie znaleźli się jednocześnie na klatce schodowej budynku, a zdarzenie miało charakter dynamiczny. Rozpoczęcie obserwacji w innym czasie usprawiedliwia dokonanie różnych spostrzeżeń, w szczególności biorąc pod uwagę, iż według K. S., natychmiast po wbiegnięciu funkcjonariuszy policji do bloku zaczęła nakładać zsunięte części garderoby, czemu mogła towarzyszyć zmiana jej położenia. Nadto naturalnym wydaje się, że uwaga interweniujących mężczyzn od początku była w głównej mierze skupiona na obezwładnianiu napastnika.

1.1.1.

Zeznania M. C. i A. N..

Sąd dał wiarę w całości zeznaniom M. C. i A. N., ponieważ były ze sobą zgodne. Oboje konsekwentnie przedstawiali swoje spostrzeżenia. Ich reakcja, polegająca na podjęciu czynności mających na celu natychmiastowe wezwanie na miejsce funkcjonariuszy policji, wskazuje na dokonanie ustaleń świadczących o możliwości zaistnienia czynu zabronionego. M. C. i A. N. pozostają osobami obcymi wobec oskarżonego. W toku postępowania nie wykazano, aby mieli interes w jego bezpodstawnym obciążaniu.

1.1.1.

Zeznania E. D..

Jako zgodne z prawdą potraktowano twierdzenia E. D., gdyż dotyczyły okoliczności bezspornych. Znalazły nadto odzwierciedlenie w opinii sądowo-lekarskiej oraz protokole oględzin rzeczy.

1.1.3.

1.1.4.

1.1.5.

Opinie sądowo lekarska, psychologiczna i psychiatryczna.

Ekspertyzy zostały przygotowane przez osoby legitymujące się odpowiednią wiedzą na zlecenie organów prowadzących postępowanie karne. Ich sporządzenie poprzedziły analizy dokumentacji medycznej oraz badania pokrzywdzonej i oskarżonego. W dokumentach zaprezentowano szczegółowo poczynione ustalenia. Wynikające z nich wnioski okazały się logiczne.

1.1.1, 1.1.2, 1.1.6.

Protokoły doprowadzenia w celu wytrzeźwienia, badania stanu trzeźwości, zatrzymania i oględzin, płyta, dane o karalności oraz osobopoznawcze.

Dokumenty sporządzone przez uprawnione osoby, w odpowiedniej formie. Strony nie kwestionowały ich treści.

1.2.  Dowody nieuwzględnione przy ustaleniu faktów
(dowody, które sąd uznał za niewiarygodne oraz niemające znaczenia dla ustalenia faktów)

Lp. faktu z pkt 1.1 albo 1.2

Dowód

Zwięźle o powodach nieuwzględnienia dowodu

1.1.1.

Wyjaśnienia A. M.

Sąd nie dał wiary wyjaśnieniom oskarżonego, negującym popełnienie zarzucanego mu czynu, ponieważ okazał się sprzeczne z zeznaniami K. S., M. C., R. J. i M. S.. Prezentowana przez niego wersja była także niespójna i niekompletna. Zapewnienia A. M. o nienastąpieniu jakiegokolwiek konfliktu z pokrzywdzoną pozostawały w dysharmonii z faktem doznania przez niego obrażeń w postaci zadrapań na twarzy oraz ugryzienia go przez kobietę w wargę a także przyznaniem, że krzyczała, wzywając pomoc. Niezrozumiałym jawi się kontynuowanie spotkania z przypadkowo spotkaną osobą, która wyrządzała mu w ten sposób krzywdę. Podobnie należy ocenić zaniechanie wezwania pomocy K. S., skoro miała ona leżeć na jezdni, a następnie upaść przed i wewnątrz budynku. Nieprzekonujące okazały się również sugestie, jakoby A. M. odprowadzał ją do wskazanego miejsca zamieszkania, bowiem nie uzyskał od pokrzywdzonej informacji o adresie, a klatka schodowa, w której się znaleźli była zdemolowana i sprawiała wrażenie wyłączonej z użytku. Zapewnienia oskarżonego o niepodejmowaniu w stosunku do kobiety jakichkolwiek agresywnych zachowań, pozostają w sprzeczności z reakcją M. C., który odniósł wrażenie, że doszło do próby gwałtu i niezwłocznie skontaktował się z A. N., celem wezwania na miejsce funkcjonariuszy policji. Ich zgodność z prawdą podważa także zachowanie pokrzywdzonej zaobserwowane przez interweniujących policjantów oraz jej matkę E. D., według której córka w ciągu kilku dni po zdarzeniu zdradzała objawy traumatycznych doznań.

Wartość twierdzeń A. M. obniża labilny sposób relacjonowania przebiegu zdarzenia w obecności R. J. i M. S., odbiegający od wyjaśnień złożonych w toku przedmiotowego postępowania.

Wersja oskarżonego okazała się nadto niekompletna. Jej autor nie zdołał racjonalnie uzasadnić powstania licznych obrażeń ciała u pokrzywdzonej, udokumentowanych w opinii lekarskiej, a w szczególności doznania przez nią otarć naskórka na twarzy w części bocznej oczodołu prawego.

1.1.1

Zeznania M. G. i E. S..

Nie miały istotnego znaczenia dla ustaleń faktycznych zeznania M. G. i E. S., bowiem nie stali się oni świadkami zdarzenia, będącego przedmiotem niniejszego postępowania.

7.PODSTAWA PRAWNA WYROKU

Punkt rozstrzygnięcia z wyroku

Oskarżony

1.3.  Podstawa prawna skazania albo warunkowego umorzenia postępowania zgodna z zarzutem

Zwięźle o powodach przyjętej kwalifikacji prawnej

1.4.  Podstawa prawna skazania albo warunkowego umorzenia postępowania niezgodna z zarzutem

Zwięźle o powodach przyjętej kwalifikacji prawnej

A. M. swoim zachowaniem wyczerpał znamiona przestępstwa z art. 13 § 1 k.k w zw. z art. 197 § 1 k.k. Usiłował doprowadzić K. S. do obcowania płciowego. W tym celu, gdy pokrzywdzona upadła, dotykał ją po całym ciele, a w szczególności w okolice krocza, podciągnął jej spódnicę oraz zsunął rajstopy i majtki. Sprawca w ten sposób dążył do bezpośredniego kontaktu płciowego z organami płciowymi ofiary. Nie zrealizował swojego zamiaru ze względu na jej postawę, polegającą na wzywaniu pomocy, która doprowadziła do interwencji funkcjonariuszy policji. Działania oskarżonego poprzedziło zastosowanie przemocy, polegającej na trzymanie rękoma za nadgarski i wprowadzeniu w ten sposób do klatki schodowej budynku przy ul. (...), a następnie dociskaniu ręką jej ciała do podłoża, na którym leżała. Użyta przez niego siła fizyczna, uniemożliwiająca swobodne oddalenie się pokrzywdzonej oraz podniesienie, nakierunkowana była na przełamanie oporu K. S. i spowodowanie, aby poddał się jego woli, a w konsekwencji realizację celu w postaci doprowadzenia do miejsca ustronnego a następnie obezwładnienie kobiety.

Sprawca działał umyślnie, o czym świadczy wejście wspólnie z pokrzywdzoną do opuszczonej klatki schodowej budynku, użycie siły fizycznej oraz przystąpienie do zdejmowania jej części garderoby, pomimo stawianego przez nią oporu, przejawiającego się zadawaniem mu uderzeń i kopaniem oraz wzywaniem pomocy.

Sąd wyeliminował z opisu czynu stwierdzenia o spowodowaniu przez oskarżonego obrażeń ciała pokrzywdzonej, a kwalifikacji art. 157 § 2 k.k., ponieważ według opinii biegłych urazy te mogły być następstwem przede wszystkim przewrócenia upadku kobiety na schody. Poczynione w sprawie ustaleń o zastosowaniu przemocy, polegającej na trzymaniu za nadgarstki i dociskaniu do podłoża, nie dają podstawą do wnioskowania o doprowadzeniu w ten sposób do ujawnionych skutków. Brak jest również wystarczających przesłanek do uznania, że A. M. przewrócił K. S.. Świadek nie była bowiem w stanie wskazać, czy nastąpiło to przypadkowo, czy też w wyniku oddziaływania napastnika. Wyklucza to przypisanie oskarżonemu zamiaru wywołania urazów ciała pokrzywdzonej.

W sprawie nie zachodzą okoliczności wyłączające bezprawność czynu lub winę A. M.. Oskarżony w czasie jego popełnienia nie miał z powodu choroby psychicznej, upośledzenia umysłowego lub innego zakłócenia czynności psychicznych zniesionej ani ograniczonej w stopniu znacznym zdolności rozumienia znaczenia przestępstwa lub pokierowania swoim postępowaniem. Jego zachowanie charakteryzuje społeczna szkodliwość, która przekracza stopień znikomy.

1.5.  Warunkowe umorzenie postępowania

Zwięzłe wyjaśnienie podstawy prawnej oraz zwięźle o powodach warunkowego umorzenia postępowania

1.6.  Umorzenie postępowania

Zwięzłe wyjaśnienie podstawy prawnej oraz zwięźle o powodach umorzenia postępowania

-

1.7.  Uniewinnienie

Zwięzłe wyjaśnienie podstawy prawnej oraz zwięźle o powodach uniewinnienia

7.KARY, Środki Karne, PRzepadek, Środki Kompensacyjne i środki związane z poddaniem sprawcy próbie

Oskarżony

Punkt rozstrzygnięcia
z wyroku

Punkt z wyroku odnoszący się
do przypisanego czynu

Przytoczyć okoliczności

A. M.

I, II

I, II.

Sąd przy wymiarze sankcji uwzględnił znaczną społeczną szkodliwość przypisanego czynu. Za taką oceną przemawiały, z jednej strony zakończenie działania sprawcy na usiłowaniu, z drugiej zaś stosowanie przemocy wobec pokrzywdzonej, bezwzględne wykorzystanie przewagi fizycznej nad kobietą znajdującą się w stanie nietrzeźwości oraz znaczne poczucie bezkarności, przejawiające się podjęciem brutalnych działań na ulicy, w obecności innych osób. Na jego niekorzyść świadczyła również dotychczasowa wielokrotna karalność sądowa, a w szczególności fakt dopuszczenia się ponownie przestępstwa w ciągu niespełna 3 tygodni od wydania postanowienia o warunkowym przedterminowym zwolnieniu z odbycia kary pozbawienia wolności, w okresie próby nim wyznaczonej. Postawa sprawcy świadczy o jego wyjątkowej niepoprawności. Swoim zachowaniem dał wyraz lekceważącego stosunku do obowiązującego porządku prawnego i wydawanych orzeczeń sądowych, drastycznie podważając przyjętą pozytywną prognozę kryminologiczną. Przywołane okoliczności uczyniły niezbędnym zastosowanie dolegliwej sankcji dla osiągnięcia celów w zakresie prewencji indywidualnej i kształtowania świadomości prawnej społeczeństwa, unaoczniając konsekwencje zachowań, których dopuścił się mężczyzna.

Sąd na podstawie wniosku prokuratora orzekał nadto obowiązek zadośćuczynienia K. S. za doznaną krzywdę. Wysokość należności determinowała skala cierpień fizycznych i psychicznych wywołanych zachowaniem sprawcy oraz długotrwałość ich negatywnych następstw.

7.1Inne ROZSTRZYGNIĘCIA ZAwarte w WYROKU

Oskarżony

Punkt rozstrzygnięcia
z wyroku

Punkt z wyroku odnoszący się do przypisanego czynu

Przytoczyć okoliczności

A. M..

III.

III.

Zaliczeniu na poczet wymierzonej kary łącznej podlega okres zatrzymania oskarżonego w toku postępowania.

7.6. inne zagadnienia

W tym miejscu sąd może odnieść się do innych kwestii mających znaczenie dla rozstrzygnięcia,
a niewyjaśnionych w innych częściach uzasadnienia, w tym do wyjaśnienia, dlaczego nie zastosował określonej instytucji prawa karnego, zwłaszcza w przypadku wnioskowania orzeczenia takiej instytucji przez stronę

-

7.  KOszty procesu

Punkt rozstrzygnięcia z wyroku

Przytoczyć okoliczności

IV.

Konsekwencją uznania A. M. za winnego popełnienia zarzucanego mu czynów jest ponoszenie kosztów procesu. Wysokość należności uzasadnia przekonanie o możliwości ich uiszczenia bez uszczerbku dla własnego utrzymania, zważywszy w szczególności na zdolność do podjęcia pracy zarobkowej gwarantującej spełnienie świadczenia na takim poziomie.

7.1Podpis

SSR Artur Witek