Pełny tekst orzeczenia

UZASADNIENIE wyroku z dnia 30 grudnia 2020 r.

w części dotyczącej kary,

zgodnie z treścią art. 424 § 3 k.p.k.

Formularz UK 1

Sygnatura akt

II K 490/19

Jeżeli wniosek o uzasadnienie wyroku dotyczy tylko niektórych czynów lub niektórych oskarżonych, sąd może ograniczyć uzasadnienie do części wyroku objętych wnioskiem. Jeżeli wyrok został wydany w trybie art. 343, art. 343a lub art. 387 k.p.k. albo jeżeli wniosek o uzasadnienie wyroku obejmuje jedynie rozstrzygnięcie o karze i o innych konsekwencjach prawnych czynu, sąd może ograniczyć uzasadnienie do informacji zawartych w częściach 3–8 formularza.

1.  USTALENIE FAKTÓW

Fakty uznane za udowodnione

Lp.

Oskarżony

Czyn przypisany oskarżonemu (ewentualnie zarzucany, jeżeli czynu nie przypisano)

1.

J. M.

Czyn wskazany w punkcie I aktu oskarżenia.

Czyn wskazany w punkcie II aktu oskarżenia.

Czyn wskazany w punkcie III aktu oskarżenia.

2.  PODSTAWA PRAWNA WYROKU

Punkt rozstrzygnięcia z wyroku

Oskarżony

2.1.  Podstawa prawna skazania albo warunkowego umorzenia postępowania zgodna z zarzutem

I. art. 190 § 1 k.k.

II. art. 157 § 2 k.k.

III. art. 190a § 1 k.k. w zb. z art. 190 § 1 k.k. w zw. z art. 11 § 2 k.k.

J. M.

Zwięźle o powodach przyjętej kwalifikacji prawnej

Oskarżony J. M. pozostawał w związku partnerskim z pokrzywdzoną M. M. w okresie od około czerwca 2018 r. do dnia 29 września 2018 r., mieszkali w wynajętym mieszkaniu w J., przy ul. (...). W dniu 29 września 2018 r. doszło między nimi do awantury, pokrzywdzona kategorycznie stwierdziła, że zrywa z nim związek i wyprowadza się. Oskarżony zagroził, że pozbawi ją życia. Groźba wypowiedziana przez oskarżonego wzbudziła w pokrzywdzonej uzasadnioną obawę jej spełnienia, gdyż oskarżony był wzburzony, ponadto nadużywał alkoholu i nie kontrolował swego zachowania. Czyn ten powinien być zatem zakwalifikowany jako występek z art. 190 § 1 k.k.

W tym samym dniu oskarżony uderzył kilkukrotnie M. M. ręką w twarz, powodując u niej obrażenia ciała w postaci stłuczenia twarzy z otarciem naskórka w okolicy kąta przyśrodkowego oka lewego oraz zaczerwienienie i obrzęk tkanek policzka lewego. Obrażenia te spowodowały naruszenie czynności narządów ciała pokrzywdzonej na okres poniżej 7 dni. Zachowanie oskarżonego stanowi zatem przestępstwo określone w art. 157 § 2 k.k.

Pokrzywdzona wyprowadziła się od oskarżonego, ten wielokrotnie namawiał ją na powrót i kontynuowanie związku partnerskiego, pokrzywdzona stanowczo odrzucała jego propozycje. Gdy prośby i namowy nie przyniosły spodziewanego rezultatu, oskarżony zaczął nękać pokrzywdzoną licznymi wiadomościami sms-owymi i połączeniami telefonicznymi. Ponadto nachodził ją w miejscu zamieszkania i pracy. W treści sms-ów oskarżony oprócz deklaracji miłości wypisywał, że wyrządzi jej krzywdę i pozbawi życia, pokrzywdzona obawiała się spełnienia tych gróźb. Zachowanie oskarżonego wzbudziło w pokrzywdzonej uzasadnione okolicznościami poczucie zagrożenia i istotnie naruszało jej prywatność. Rozważenia powyższe prowadzą do wniosku, że oskarżony dopuścił się popełnienia czynów określonym w art. 190a § 1 k.k. i art. 190 § 1 k.k., które zostały popełnione w ramach zbiegu przepisów określonego w art. 11 § 2 k.k.

Oskarżony od kilku lat pomieszkuje u brata, okresowo u rodziców, nie ma stałego zajęcia zarobkowego, boryka się z zaburzeniami psychicznymi, uzależnieniem od alkoholu, cukrzycą, nadciśnieniem tętniczym i stłuszczeniem wątroby (wywiad środowiskowy z k. 138-140). Biegli psychiatrzy nie rozpoznali u niego choroby psychicznej ani upośledzenia umysłowego. Stwierdzili natomiast, że miał organiczne zaburzenia osobowości i nastroju u osoby z uzależnieniem od alkoholu i poważnym urazem głowy w przeszłości. Stan psychiczny oskarżonego nie znosił ani nie ograniczał jego zdolności do rozpoznania znaczenia czynów ani pokierowania jego postępowaniem (k.121-124).

3.  KARY, Środki Karne, Przepadek, Środki Kompensacyjne i środki związane z poddaniem sprawcy próbie

Oskarżony

Punkt rozstrzygnięcia
z wyroku

Punkt z wyroku odnoszący się
do przypisanego czynu

Przytoczyć okoliczności

J. M.

II, III.

i IV

II, III.

i IV.

Stopień winy oskarżonego jest niewątpliwie znaczny, ze względu na umyślne działanie, okazane lekceważenie porządku prawnego, lekceważenie porządku prawnego i wielokrotne naruszanie uprawnień pokrzywdzonej.

Oskarżony ma 37 lata, jest kawalerem, ma na utrzymaniu syna w wieku 11 lat, pobierał rentę w kwocie 800 złotych i pracował dorywczo, zarabiając około 500 złotych miesięcznie (oświadczenie z k. 62), w czasie popełnienia przypisanych mu czynów był raz karany (k.89), w późniejszym okresie jeszcze 3 razy (k.137).

Kary powinny przekonać oskarżonego i ogół społeczeństwa, że popełnianie przestępstw nie jest opłacalne i zamiast spodziewanych korzyści przynosi dolegliwości. Celem kary jest również kształtowanie w społeczeństwie szacunku dla norm prawnych oraz wskazywanie, że zasady współżycia społecznego i obowiązujące normy prawne powinny skutecznie zapobiegać naruszaniu uprawnień innych osób, w tym poszanowania ich wolności i nietykalności osobistej.

Do okoliczności obciążających należy zaliczyć przede wszystkim umyślne działanie i karalność oskarżonego (k.89,137). Okolicznościami łagodzącymi wobec oskarżonego są postawa pokrzywdzonej, która nie była zainteresowana rozstrzygnięciem sprawy (por. zawiadomienia z k.110,135), a ponadto z treści wywiadu środowiskowego (k.138-140) wynika, że oskarżony nie zajmuje się byłym już także dla niego związkiem z pokrzywdzoną.

Uwzględniając powyższe okoliczności uznać należy, że karami adekwatnymi, sprawiedliwymi i zdolnymi powtrzymać oskarżonego od ponawiania podobnych czynów, a jednocześnie koniecznymi do należytego kształtowania w społeczeństwie szacunku dla porządku prawnego powinny być kary:

- 50 stawek dziennych grzywny za grożenie pokrzywdzonej,

- 6 miesięcy ograniczenia wolności za spowodowanie jej obrażeń ciała,

- 10 miesięcy ograniczenia wolności za nękanie pokrzywdzonej.

Stawka dzienna została ustalona na kwotę 10 złotych, ze względu na brak stałych dochodów oskarżonego, a forma wykonywania kary ograniczenia wolności na prace na cel społeczny 30 godzin miesięcznie, ze względu na sytuację majątkową i życiową oskarżonego.

Kara łączna została orzeczona w wysokości 1 roku ograniczenia wolności, ze względu na bliski związek przedmiotowy przypisanych oskarżonemu przestępstw.

Postawa życiowa oskarżonego wskazana w wywiadzie środowiskowym (k.138-140) wzbudza niepokój, gdyż nie ma stałego zatrudnienia, prawdopodobnie nadal nadużywa alkoholu i nie leczy się psychiatrycznie, co przemawia za orzeczeniem wobec niego obowiązków probacyjnych w postaci podjęcia stałej pracy zarobkowej, zakazu kontaktowania się z pokrzywdzoną i zbliżania do niej.

5. 1Inne rozstrzygnięcia zawarte w wyroku

Oskarżony

Punkt rozstrzygnięcia
z wyroku

Punkt z wyroku odnoszący się do przypisanego czynu

Przytoczyć okoliczności

J. M.

I.

I.

W dniu 31 marca 2020 r. weszła w życie ustawa o zmianie ustawy (…) – Dz. U. poz. 586, która m.in. wprowadziła karę od 6 miesięcy do lat 8 pozbawienia wolności za przestępstwo z art. 190a § 1 k.k., w miejsce poprzedniej kary do 3 lat pozbawienia wolności. Zgodnie z treścią art. 4 § 1 k.k. należy zatem zastosować wobec oskarżonego poprzedni stan prawny.

6. inne zagadnienia

W tym miejscu sąd może odnieść się do innych kwestii mających znaczenie dla rozstrzygnięcia,
a niewyjaśnionych w innych częściach uzasadnienia, w tym do wyjaśnienia, dlaczego nie zastosował określonej instytucji prawa karnego, zwłaszcza w przypadku wnioskowania orzeczenia takiej instytucji przez stronę

------

7.  Koszty procesu

Punkt rozstrzygnięcia z wyroku

Przytoczyć okoliczności

VII.

Oskarżony nie ma stałej pracy, ani miejsca pobytu, uiszczenie przez niego kosztów sądowych byłoby zatem zbyt uciążliwe.

8. 8.1Podpis