Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt I Nc 2093/19

POSTANOWIENIE

Dnia 27 maja 2021 r.

Sąd Rejonowy Szczecin – Centrum w Szczecinie Wydział I Cywilny

Starszy referendarz sądowy Iwona Zywar

po rozpoznaniu w dniu 27 maja 2021 r.

na posiedzeniu niejawnym

sprawy z powództwa Towarzystwa (...) Spółki Akcyjnej z (...) w W.

przeciwko P. B.

o zapłatę

postanawia

na podstawie art. 177 § 1 pkt 6 k.p.c. zawiesić postępowanie w sprawie

Sygn. akt I Nc 2093/19

UZASADNIENIE

postanowienia z dnia 27 maja 2021 roku o zawieszeniu postępowania

W dniu 19 września 2019 roku powód Towarzystwo (...) Spółka Akcyjna z siedzibą w W. wniosło pozew o orzeczenie nakazem zapłaty, że pozwany P. B. ma zapłacić na rzecz powoda kwotę 4.776,60 zł wraz z odsetkami ustawowymi za opóźnienie liczonymi od dnia 19 września 2019 roku do dnia zapłaty.

W dniu 20 lutego 2020 roku referendarz sądowy wydał w niniejszej sprawie nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym. Doręczenie pozwanemu nakazu zapłaty nie nastąpiło z uwagi na brak wskazania przez powoda aktualnego miejsca zamieszkania pozwanego. Próba doręczenia odpisu nakazu zapłaty na wskazany przez stronę powodową adres zakończyła się zwrotem niepodjętej przesyłki.

Zarządzeniem z dnia 4 grudnia 2020 roku zawiadomiono pełnomocnika powoda, iż strona pozwana, pomimo powtórzenia zawiadomienia zgodnie z art. 139 § 1 zdanie drugie, nie odebrała pozwu, a w sprawie nie doręczono jej wcześniej żadnego pisma w sposób przewidziany w artykułach poprzedzających i nie ma zastosowania art. 139 § 2-3 ( 1) lub inny przepis szczególny przewidujący skutek doręczenia. Referendarz sądowy na podstawie art. 139 ( 1) k.p.c. zarządził doręczenie pełnomocnikowi strony powodowej korespondencji dla strony pozwanej, zobowiązując jednocześnie powoda do doręczenia niniejszej korespondencji pozwanemu za pośrednictwem komornika sądowego i do złożenia w terminie dwóch miesięcy od dnia doręczenia zobowiązania potwierdzenia doręczenia korespondencji pozwanemu za pośrednictwem komornika albo do jej zwrotu i wskazania aktualnego adresu pozwanego lub dowodu że przebywa pod adresem wskazanym w pozwie, pod rygorem zawieszenia postępowania. Wezwanie to odebrał pełnomocnik powoda w dniu 7 stycznia 2021 roku. W dniu 8 marca 2021 roku wpłynęło pismo pełnomocnika powoda informujące o czynnościach komornika. Do pisma dołączono dokumenty: postanowienie Komornika Sądowego przy Sądzie Rejonowym (...) w S. K. K. z 19 lutego 2021 roku o ustaleniu kosztów postępowania, protokół sporządzony przez Asesora Komorniczego z dnia 21 stycznia 2021 roku, z którego wynika, że pod adresem wskazanym w pozwie, tj. ul. (...) w S. komornik zastał E. B., która oświadczyła że adresat nie mieszka pod tym adresem, oraz informację Komornika z 19 lutego 2021 roku o ustalonych adresach zamieszkania pozwanego P. B., tj. (...), (...)-(...) M. (adres wskazał (...)), ul. (...) (...)-(...) T. (adres wskazał (...) Bank (...) SA) oraz ul. (...), (...)-(...) T. (adres wskazał (...) Urząd Skarbowy w S.).

Postanowieniem z dnia 27 maja 2021 roku referendarz sądowy zawiesił postępowanie na podstawie art. 177 § 1 pkt 6 k.p.c,. W dniu 8 czerwca 2021 roku powód złożył wniosek o sporządzenie uzasadnienia postanowienia z dnia 27 maja 2021 roku.

Zgodnie z art. 139 1 § 1 k.p.c., jeżeli pozwany, pomimo powtórnego zawiadomienia zgodnie z art. 139 § 1 zdanie drugie, nie odebrał pozwu lub innego pisma procesowego wywołującego potrzebę podjęcia obrony jego praw, a w sprawie nie doręczono mu wcześniej żadnego pisma w sposób przewidziany w artykułach poprzedzających i nie ma zastosowania art. 139 § 2-3 1 lub inny przepis szczególny przewidujący skutek doręczenia, przewodniczący zawiadamia o tym powoda, przesyłając mu przy tym odpis pisma dla pozwanego i zobowiązując do doręczenia tego pisma pozwanemu za pośrednictwem komornika. Takie czynności procesowe zostały podjęte przez referendarza sądowego. Stosownie do § 2 tego przepisu, powód w terminie dwóch miesięcy od dnia doręczenia mu zobowiązania, o którym mowa w § 1, winien złożyć do akt potwierdzenie doręczenia pisma pozwanemu za pośrednictwem komornika albo zwrócić pismo i wskazać aktualny adres pozwanego lub dowód, że pozwany przebywa pod adresem wskazanym w pozwie. Jak wynika z tej regulacji po bezskutecznym upływie terminu stosuje się przepis art. 177 § 1 pkt 6 k.p.c.

W rozstrzyganej sprawie powód pomimo wezwania referendarza sądowego nie uczynił zadość zacytowanemu powyżej art. 139 1 § 2 k.p.c. Powód był zobowiązany przedstawić potwierdzenie doręczenia pisma przez komornika albo wskazać aktualny adres pozwanego (aktualny może być tylko jeden adres zamieszkania pozwanego, albowiem pozwany nie może jednocześnie mieszkać w trzech miejscach).

Zgodnie z treścią zawartą w art. 3a. ust 2 ustawy z 22 marca 2018 r. o komornikach sądowych, zwanej dalej u.k.s. (t.j. Dz. U. z 2020 r. poz. 121 z późn. zm.) jeżeli adresata nie zastano przy próbie doręczenia, komornik ustala, czy adresat zamieszkuje pod wskazanym adresem. W tym celu komornik może żądać niezbędnych informacji od podmiotów wymienionych w art. 761 § 1 (1) pkt 13 k.p.c. pod rygorem przewidzianym w art. 762 tej ustawy. Treść dokonanych ustaleń komornik wciąga do protokołu, do którego przepis art. 809 k.p.c. stosuje się odpowiednio.

Zgodnie z treścią art. 3b w/w ustawy- w przypadku zwrotu przez komornika pisma, o którym mowa w art. 3a ust. 4, podmiot zlecający może wystąpić do tego komornika z wnioskiem o podjęcie czynności zmierzających do ustalenia aktualnego adresu zamieszkania adresata. W tym celu komornik może żądać niezbędnych informacji od podmiotów wymienionych w art. 761 § 1 1 pkt 3-6 ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. - Kodeks postępowania cywilnego.

Powód wskazał trzy adresy zamieszkania pozwanego P. B.. Jak wynika zaś z treści przywołanego na wstępie art. 139 ( 1) § 2 k.p.c., powód powinien wskazać aktualny adres pozwanego. W informacji komornika o ustalonych adresach żaden adres nie został wyraźnie wskazany jako adres zamieszkania pozwanego. W przypadku informacji uzyskanej z banku, zdaniem referendarza sądowego bez wskazania, że rachunek bankowy dla pozwanego jest prowadzony w danym banku od stosunkowo niedługiego czasu, informacja ta jest nie bardziej wiarygodna niż adresy dostępne w rejestrze (...) (to samo dotyczy informacji z (...) gdzie nie ma obowiązku aktualizacji adresów zamieszkania). Referendarz sądowy nie ma obowiązku weryfikacji adresu pozwanego (nie ma nawet takiej możliwości) bowiem obowiązek ten spoczywa zgodnie z art. 139 ( 1 )§ 1 k.p.c. na powodzie i komorniku sądowym. Komornik sądowy powinien podjąć wszelkie możliwe starania w celu doręczenia korespondencji pozwanemu, wskazania aktualnego adres pozwanego lub dowodu że pozwany przebywa pod adresem wskazanym w pozwie.

Zgodnie z treścią art. 177 § 1 pkt. 6 k.p.c. sąd może zawiesić postępowanie z urzędu jeżeli na skutek braku lub wskazania złego adresu powoda albo niewskazania przez powoda w wyznaczonym terminie adresu pozwanego lub danych pozwalających sądowi na ustalenie numerów, o których mowa w art. 208 1 k.p.c, lub niewykonania przez powoda innych zarządzeń nie można nadać sprawie dalszego biegu. Referendarz sądowy miał na uwadze, że powód nie wskazał aktualnego adresu zamieszkania pozwanego.

W związku z tym, że zaistniała sytuacja uniemożliwiała nadanie dalszego biegu sprawie na podstawie art. 177 § 1 pkt 6 k.p.c. orzeczono jak w sentencji postanowienia.