Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt VIII U 3049/20

UZASADNIENIE

Decyzją z dnia 26 października 2020r. znak (...) Zakład Ubezpieczeń Społecznych I Oddział w Ł. określił wysokość zadłużenia J. J. z tytułu składek na kwotę 12 677,20zł w tym:

- na ubezpieczenia społeczne za okres od grudnia 2019r. do września 2020r. w kwocie 9 073,69 zł oraz należne odsetki w kwocie 299zł,

- na ubezpieczenia zdrowotne za okres od grudnia 2019r. do września 2020r. w kwocie 3 603,69zł oraz należne odsetki w kwocie 110zł . /decyzja - k. 9 akt ZUS/

Od powyższej decyzji odwołanie wniósł J. J. wskazując, że działalność spółki (...) spółka jawna została zawieszona od 15 marca 2018 roku w związku z czym wniósł o umorzenie naliczonych składek za późniejszy okres.

/odwołanie - k. 3/

W odpowiedzi na odwołanie organ rentowy wnosił o jego oddalenie wywodząc jak w uzasadnieniu do decyzji wskazując nadto, że zadłużenie z tytułu składek nie dotyczy wskazanej przez wnioskodawcę Spółki (...) spółka jawna, której działalność jest zawieszona ale prowadzonej przez wnioskodawcę działalności gospodarczej pod firmą (...) Ł..

/odpowiedź na odwołanie – k. 5-6/

Na rozprawie w dniu 12 maja 2021 r. J. J. cofnął odwołanie od zaskarżonej decyzji. Stanowisko to wnioskodawca zajął po okazaniu wpisu do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej i stwierdzeniu, że zapomniał o zawieszeniu czy wykreśleniu tej działalności i, że jest to jego niedopatrzenie.

Pełnomocnik organu rentowego wyraził zgodę na cofnięcie odwołania i wniósł o zasadzenie zwrotu kosztów zastępstwa procesowego.

/stanowisko wnioskodawcy – e-protokół z 12 maja 2021 r. – 00:1:13 – 00:07:18 – płyta CD – k. 21, protokół pisemny k.20/

Sąd Okręgowy zważył, co następuje:

Możliwość cofnięcia środka odwoławczego należy do uprawnień ubezpieczonego. Może on więc skutecznie cofnąć odwołanie.

Na mocy art. 203 § 4 k.p.c., sąd może uznać za niedopuszczalne cofnięcie odwołania tylko wtedy, gdy okoliczności sprawy wskazują, iż byłoby to sprzeczne z prawem lub zasadami współżycia społecznego albo zmierzało do obejścia prawa.

Stosownie do treści art. 469 k.p.c., sąd uzna cofnięcie odwołania za niedopuszczalne także wówczas, gdyby czynność ta naruszała interes ubezpieczonego.

W sprawie niniejszej wnioskodawca w toku postępowania sądowego cofnął odwołanie od decyzji organu rentowego, gdyż stwierdził, że faktycznie zapomniał o wykreśleniu czy zawieszeniu działalności gospodarczej o nazwie J. J. (...) Ł. mimo , że jej nie prowadził.

Przewodniczący pouczył wnioskodawcę o konieczności jak najszybszego wykreślenia tej działalności aby uniknąć dalszego naliczania składek oraz możliwości zwrócenia się do organu rentowego o umorzenie bądź odstąpienie od żądania zwrotu składek po przedstawieniu dowodów, że faktycznie tej działalności nie prowadzi.

W świetle poczynionych powyżej ustaleń czynność wnioskodawcy, w ocenie Sądu, nie jest sprzeczna z prawem lub zasadami współżycia społecznego, nie zmierza do obejścia prawa, ani też nie narusza słusznego interesu ubezpieczonego.

Stosownie do art. 355 k.p.c., sąd wydaje postanowienie o umorzeniu postępowania, jeżeli powód cofnął ze skutkiem prawnym pozew, strony zawarły ugodę lub została zatwierdzona ugoda zawarta przed mediatorem lub jeżeli wydanie wyroku stało się z innych przyczyn zbędne lub niedopuszczalne.

Mając powyższe na uwadze Sąd Okręgowy, na podstawie art. 355 k.p.c., orzekł jak sentencji postanowienia i umorzył postępowanie w sprawie.

O kosztach Sąd orzekł w oparciu o art. 98 k.p.c. w związku z § 2 pkt. 5 Rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości w sprawie opłat za czynności radców prawnych, przyznając 50% stawki minimalnej pełnomocnikowi wobec cofnięcia odwołania na pierwszym terminie rozprawy przez odwołującego.

ZARZĄDZENIE

Odpis postanowienia z uzasadnieniem doręczyć wnioskodawcy.