Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt III Ns 96/19

(poprzednia sygn. akt I Ns 700/18)

POSTANOWIENIE

Dnia 23 lutego 2019 roku

Sąd Rejonowy Szczecin – Centrum w Szczecinie, Wydział III Cywilny w składzie:

Przewodniczący – Sędzia Sądu Rejonowego Anna Szarek

po rozpoznaniu w dniu 23 lutego 2019 roku w Szczecinie

na posiedzeniu niejawnym

sprawy z wniosku Gminy M. S.

o złożenie przedmiotu świadczenia do depozytu sądowego

zezwala Gminie M. S. na złożenie do depozytu sądowego kwoty 7 167,11 złotych (siedmiu tysięcy stu sześćdziesięciu siedmiu złotych i jedenastu groszy) złotych tytułem odszkodowania przysługującego H. A. za nasadzenia, urządzenia i obiekty, znajdujące się na części działki ogrodowej nr (...), położonej na terenie Rodzinnego O. Działkowego im. (...) z tytułu jej częściowej likwidacji, która to kwota może być wydana na wniosek spadkobierców użytkownika przedmiotowej działki H. A., którzy wykażą następstwo prawne po H. A. prawomocnym postanowieniem sądu w przedmiocie stwierdzenia nabycia spadku lub notarialnym aktem poświadczenia dziedziczenia.

UZASADNIENIE

Gmina M. S. wniosła o zezwolenie na złożenie do depozytu sądowego kwoty 7.167,11 złotych tytułem odszkodowania za nasadzenia, urządzenia i obiekty, znajdujące się na części działki ogrodowej nr (...), położonej na terenie Rodzinnego O. Działkowego im. (...) z tytułu jej częściowej likwidacji, która to kwota może być wydana na wniosek spadkobierców H. A., którzy wykażą następstwo prawne po zmarłym prawomocnym postanowieniem sądu w przedmiocie stwierdzenia nabycia spadku lub notarialnym aktem poświadczenia dziedziczenia.

W uzasadnieniu wniosku Gmina M. S. podniosła, że stosownie do treści przepisów ustawy z dnia 10 kwietnia 2003r. o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych (t.j. Dz. U. z 2018 r. poz. 121 ze zm.) została wydana ostateczna decyzja w przedmiocie przyznania H. A. odszkodowania w wysokości 7.167,11 za nasadzenia, urządzenia i obiekty, znajdujące się na części działki ogrodowej nr (...), położonej na terenie Rodzinnego O. Działkowego im. (...) z tytułu jej częściowej likwidacji.

Z uwagi na śmierć dotychczasowego użytkowania ogrodu działkowego H. A., nieustalenie jego spadkobierców oraz wydanie wyżej opisanej decyzji w przedmiocie przyznania odszkodowania, należy uznać, iż przedmiotowy ogród działkowy stanowi cześć nieruchomości o nieuregulowanym stanie prawnym, a zatem wniosek jest uzasadniony w świetle treści przepisu art. 133 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997r. o gospodarce nieruchomościami (Dz.U. 1997 Nr 115, poz. 741 ze zm).

Sąd zważył, co następuje:

Postępowanie w przedmiocie złożenia przedmiotu świadczenia do depozytu sądowego zostało unormowane w art. 692 – 693 10 kodeksu postępowania cywilnego.

Stosownie do treści art. 693 1 k.p.c. w postępowaniu o złożenie przedmiotu świadczenia do depozytu sądowego sąd nie bada prawdziwości twierdzeń zawartych we wniosku, ograniczając się do oceny, czy według przytoczonych okoliczności złożenie do depozytu jest prawnie uzasadnione.

Zakres kognicji sądu w tym postępowaniu jest zatem ograniczony do formalnej oceny twierdzeń wniosku - sąd nie bada zatem ich prawdziwości, lecz ogranicza się do stwierdzenia, czy wg przytoczonych okoliczności złożenie do depozytu jest prawnie uzasadnione. Z tego względu podstawowe znaczenie dla rozstrzygnięcia sprawy ma dokładne wskazanie we wniosku istoty zobowiązania, które jest podstawą świadczenia, przedstawienie argumentów uzasadniających złożenie tego świadczenia do depozytu sądowego, jak też określenie osoby, której przedmiot świadczenia ma być wydany oraz warunków, pod którymi może nastąpić wydanie depozytu.

Analizując treść uzasadnienia wniosku, Sąd doszedł do przekonania, że jest on prawnie uzasadniony.

Zgodnie z treścią przepisu art. 18 ust. 1g ustawy z dnia 10 kwietnia 2003 r. o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych w przypadku likwidacji rodzinnego ogrodu działkowego lub jego części w związku z realizacją inwestycji drogowej, odszkodowanie za nasadzenia, urządzenia i obiekty znajdujące się na działkach przysługuje działkowcom, których własność stanowiły. W myśl art. 132 ust. 1 cyt,. ustawy o gospodarce nieruchomościami w sprawach, w których wydano odrębną decyzję o odszkodowaniu, zapłata odszkodowania następuje jednorazowo w terminie 14 dni od dnia, w którym decyzja o odszkodowaniu stała się ostateczna. Odszkodowanie wpłaca się do depozytu sądowego, jeżeli:

Przepis art. 133 ustawy o gospodarce nieruchomościami stanowi, że odszkodowanie wpłaca się do depozytu sądowego jeżeli:

1)osoba uprawniona odmawia jego przyjęcia albo wypłata odszkodowania natrafia na trudne do przezwyciężenia przeszkody lub

2)odszkodowanie za wywłaszczenie dotyczy nieruchomości o nieuregulowanym stanie prawnym.

Stosownie do treści art. 113 pkt. 6 ustawy o gospodarce nieruchomościami przez nieruchomość o nieuregulowanym stanie prawnym rozumie się nieruchomość, dla której ze względu na brak księgi wieczystej, zbioru dokumentów albo innych dokumentów nie można ustalić osób, którym przysługują do niej prawa rzeczowe, zaś na mocy pkt. 7 przytoczonego przepisu uregulowanie zawarte w pkt. 6 stosuje się również, jeżeli właściciel lub użytkownik wieczysty nieruchomości nie żyje i nie przeprowadzono lub nie zostało zakończone postępowanie spadkowe.

Zgodnie zaś z art. 118a ust. 3 cyt. ustawy o gospodarce nieruchomościami odszkodowanie za nieruchomość, której własność przeszła na rzecz Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego, ustala się według przepisów rozdziału 5 i składa do depozytu sądowego na okres 10 lat.

Mając na uwadze, że śmierć dotychczasowego użytkowania działki objętej częściowym wywłaszczeniem stanowi trudną do przezwyciężenia przeszkodę w zapłacie odszkodowania, a nadto, z uwagi na nieustalenie spadkobierców H. A., przedmiotowy ogród działkowy stanowi część nieruchomości o nieuregulowanym stanie prawnym, wniosek o zezwolenie na złożenie przedmiotu świadczenia do depozytu sądowego należało uwzględnić, o czym orzeczono w sentencji postanowienia.

Sygn. akt III Ns 96/19

ZARZĄDZENIE

S., dnia 23 lutego 2019 r.

1.  Odnotować i zakreślić.

2.  Sporządzić wokandę z posiedzenia niejawnego.

3.  Odpis postanowienia doręczyć wnioskodawcy z pouczeniem o apelacji.

4.  O zezwoleniu na złożenie do depozytu sądowego ogłosić na tablicy ogłoszeń tutejszego Sądu oraz w lokalu Gminy M. S. na okres 1 miesiąca ze wskazaniem zobowiązania, przy wykonaniu którego zezwolono na złożenie do depozytu sądowego, oznaczeniem przedmiotu, który ma być złożony oraz wskazaniem osoby, której przedmiot ma być wydany oraz warunku, pod którym wydanie ma nastąpić.

5.  Ogłoszenie o treści wskazanej w pkt 4 zamieścić w Gazecie (...).

6.  Wezwać wnioskodawcę do uiszczenia kwoty 500 zł tytułem zaliczki na poczet kosztów ogłoszenia o udzieleniu zezwolenia na złożenie do depozytu sądowego w dzienniku o zasięgu ogólnopolskim (art. 693 3 § 1 k.p.c.), w terminie 14 dni, pod rygorem egzekucji.

7.  Akta przedłożyć za 40 dni lub z apelacją

SSR Anna Szarek