Pełny tekst orzeczenia

UZASADNIENIE

Formularz UK 1

Sygnatura akt

II K169/21

Jeżeli wniosek o uzasadnienie wyroku dotyczy tylko niektórych czynów lub niektórych oskarżonych, sąd może ograniczyć uzasadnienie do części wyroku objętych wnioskiem. Jeżeli wyrok został wydany w trybie art. 343, art. 343a lub art. 387 k.p.k. albo jeżeli wniosek o uzasadnienie wyroku obejmuje jedynie rozstrzygnięcie o karze i o innych konsekwencjach prawnych czynu, sąd może ograniczyć uzasadnienie do informacji zawartych w częściach 3–8 formularza.

1.  USTALENIE FAKTÓW

1.1.  Fakty uznane za udowodnione

Lp.

Oskarżony

Czyn przypisany oskarżonemu (ewentualnie zarzucany, jeżeli czynu nie przypisano)

1.1.1.

M. K.

od końca maja 2019r przez okres około dwóch tygodni w B., celem uzyskania informacji, do której nie była uprawniona posłużyła się urządzeniem podsłuchowym w postaci aplikacji szpiegującej w telefonie służbowym swojego męża Z. F. w celu wykrycia zdrady małżeńskiej i dla celów postępowania rozwodowego uzyskując bez uprawnienia dostęp do informacji dla niej nie przeznaczonej, czym działała na szkodę Z. F..

Przy każdym czynie wskazać fakty uznane za udowodnione

Dowód

Numer karty

M. K. w 2019 roku zaczęła się martwić o męża, że ma depresję. Później zaczęła podejrzewać u niego zdradę. W związku z tym pod koniec maja 2019 roku zainstalowała w jego telefonie służbowym aplikację szpiegującą w celu wykrycia zdrady. Podejrzana szpiegowała swojego męża przez około dwóch tygodni. Zebrane dowody potwierdziły obawy M. K.. Podejrzana wykorzystała zebrane dowody jedynie w postępowaniu cywilnym gdzie rozprawa była niejawna. W związku z zebranymi dowodami Z. F. w wyroku rozwodowym został uznany za winnego rozkładu pożycia małżeńskiego. Podejrzana nigdzie indziej nie wykorzystała zebranych dowodów.

wyjaśnienia oskarżonej

k. 58, k. 23

zeznania Z. F.

k. 58-59, 1-2,14-15

M. K. nie była karana. W środowisku funkcjonuje prawidłowo. Przestrzega porządku prawnego.

karta karna

k. 29

wywiad środowiskowy

k. 48-50

1.2.  Fakty uznane za nieudowodnione

Lp.

Oskarżony

Czyn przypisany oskarżonemu (ewentualnie zarzucany, jeżeli czynu nie przypisano)

1.2.1.

M. K.

od końca maja 2019r przez okres około dwóch tygodni w B. , celem uzyskania informacji, do której nie była uprawniona posłużyła się urządzeniem podsłuchowym w postaci aplikacji szpiegującej w telefonie służbowym swojego męża Z. F. w celu wykrycia zdrady małżeńskiej i dla celów postępowania rozwodowego uzyskując bez uprawnienia dostęp do informacji dla niej nie przeznaczonej, czym działała na szkodę Z. F.

Przy każdym czynie wskazać fakty uznane za nieudowodnione

Dowód

Numer karty

Informowanie przez oskarżoną osób postronnych o informacjach uzyskanych przez aplikację szpiegującą.

wyjaśnienia oskarżonej

k. 58, k. 23

2.  OCena DOWOdów

2.1.  Dowody będące podstawą ustalenia faktów

Lp. faktu z pkt 1.1

Dowód

Zwięźle o powodach uznania dowodu

1.1.1

wyjaśnienia oskarżonej

spójne, konsekwentne. oskarżona w racjonalny sposób wyjaśniła po co założyła aplikację szpiegującą w telefonie męża. Chciała wykryć zdradę i mieć dowody w sądzie na rozprawie rozwodowej. Zdaniem sądu nie pokazywała tych dowodów osobom postronnym brak jest bowiem na ten fakt jakichkolwiek, przekonujących innych dowodów.

zeznania Z. F.

wiarygodne w tej części gdzie korespondują z wyjaśnieniami oskarżonej. potwierdził zainstalowanie aplikacji szpiegowskiej oraz fakt rozwodu z jego winy.

karta karna

nie budzi wątpliwości, niekwestionowana.

wywiad środowiskowy

niekwestionowany.

2.2.  Dowody nieuwzględnione przy ustaleniu faktów
(dowody, które sąd uznał za niewiarygodne oraz niemające znaczenia dla ustalenia faktów)

Lp. faktu z pkt 1.1 albo 1.2

Dowód

Zwięźle o powodach nieuwzględnienia dowodu

1.1.1

zeznania Z. F.

częściowo zeznania Z. F. gdzie pokrzywdzony twierdził, że jego była żona pokazywała zebrane dowody innym osobom. Twierdzenia te nie zostały w żaden sposób udowodnione. To, że kolega oskarżonej korzystał później z tego samego detektywa nie znaczy, że oskarżona pokazywała mu zebrane dowody na swojego męża.

3.  PODSTAWA PRAWNA WYROKU

Punkt rozstrzygnięcia z wyroku

Oskarżony

3.1. Podstawa prawna skazania albo warunkowego umorzenia postępowania zgodna z zarzutem

Zwięźle o powodach przyjętej kwalifikacji prawnej

3.2. Podstawa prawna skazania albo warunkowego umorzenia postępowania niezgodna z zarzutem

Zwięźle o powodach przyjętej kwalifikacji prawnej

3.3. Warunkowe umorzenie postępowania

Zwięzłe wyjaśnienie podstawy prawnej oraz zwięźle o powodach warunkowego umorzenia postępowania

3.4. Umorzenie postępowania

Zwięzłe wyjaśnienie podstawy prawnej oraz zwięźle o powodach umorzenia postępowania

Sąd na podstawie art. 17 § 1 pkt 3 k.p.k. w zw. z art. 1 § 2 k.k. umorzył postępowanie karne prowadzone wobec M. K. z uwagi na znikomą społeczną szkodliwość czynu. Zatem oskarżona dopuściła się czynu z art. 267 § 3 k.k bowiem uzyskała informacje dla nie nie przeznaczone.. By mówić jednak o przestępstwie poza wypełnieniem znamion ustawowych czyn musi być karygodny tzn. jego społeczna szkodliwość musi być w stopniu wyższym niż znikomy. W realiach niniejszej sprawy, patrząc przez pryzmat kryteriów, które zgodnie z art. 115 § 2 k.k. decydują o stopniu społecznej szkodliwości czynu, stwierdzić należy, iż niewątpliwie czyn cechuje znikoma społeczna szkodliwość. Za stanowiskiem takim przemawiają przede wszystkim następujące okoliczności:

- Oskarżona nie miała innej możliwości zdobycia dowodów zdrady małżeńskiej zatem motywy jej działania nie zasługują na potępienie, a zdobyte informacje nie wyrządzały pokrzywdzonemu żadnej szkody jeżeli chodzi o pracę;

-zebrane dowody wykorzystała jedynie w postępowaniu rozwodowym, gdzie pokrzywdzony został uznany za winnego rozkładu pożycia małżeńskiego;

- wobec powyższego zdaniem sądu osoba postępująca niegodziwie i uznana za winną rozkładu pożycia byłaby dotknięta mniejszą dolegliwością w postaci wyroku rozwodowego z orzeczeniem o winie niż osoba, która chciała taką zdradę udowodnić i miała by zostać skazana lub nawet umorzono by warunkowo postępowanie karne wobec niej;

-czasookres szpiegowania był jedynie dwa tygodnie, a nie jak wskazywał prokurator około 5 miesięcy;

-oskarżona nigdy nie była karana, w społeczeństwie funkcjonuje prawidłowo.

3.5. Uniewinnienie

Zwięzłe wyjaśnienie podstawy prawnej oraz zwięźle o powodach uniewinnienia

4.  KARY, Środki Karne, PRzepadek, Środki Kompensacyjne i
środki związane z poddaniem sprawcy próbie

Oskarżony

Punkt rozstrzygnięcia
z wyroku

Punkt z wyroku odnoszący się
do przypisanego czynu

Przytoczyć okoliczności

5.  Inne ROZSTRZYGNIĘCIA ZAwarte w WYROKU

Oskarżony

Punkt rozstrzygnięcia
z wyroku

Punkt z wyroku odnoszący się do przypisanego czynu

Przytoczyć okoliczności

6.  inne zagadnienia

W tym miejscu sąd może odnieść się do innych kwestii mających znaczenie dla rozstrzygnięcia,
a niewyjaśnionych w innych częściach uzasadnienia, w tym do wyjaśnienia, dlaczego nie zastosował określonej instytucji prawa karnego, zwłaszcza w przypadku wnioskowania orzeczenia takiej instytucji przez stronę

7.  KOszty procesu

Punkt rozstrzygnięcia z wyroku

Przytoczyć okoliczności

2.

O kosztach postępowania Sąd orzekł na podstawie art.632 ust.2 k.p.k., zgodnie z którym w razie umorzenia postępowania z oskarżenia publicznego koszty procesu ponosi Skarb Państwa z wyjątkiem należności z tytułu udziału adwokata lub radcy prawnego w charakterze pełnomocnika oskarżyciela posiłkowego.

7.  Podpis