Pełny tekst orzeczenia

POSTANOWIENIE

Dnia 24 maja 2021 roku

Referendarz sądowy E. J. w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, Wydział II Cywilny

po rozpoznaniu w dniu 24 maja 2021 roku w Poznaniu

na posiedzeniu niejawnym

sprawy z wniosku: Energetyczne Towarzystwo (...) – (...) spółka akcyjna w restrukturyzacji

przeciwko dłużnikom: W. P., I. P., J. P.

o nadanie klauzuli wykonalności aktowi notarialnemu

postanawia:

oddalić wniosek.

Referendarz sądowy E. J.

UZASADNIENIE

Energetyczne Towarzystwo (...) – (...) spółka akcyjna w restrukturyzacji wniosła do tut. Sądu o nadanie, na swoją rzecz, klauzuli wykonalności aktowi notarialnemu z dnia 3 października 2018 r. Repertorium A nr 2279/2018, sporządzonemu przez notariusza K. D., prowadzącego Kancelarię Notarialną w P. przy ul. (...), klauzuli wykonalności w zakresie zobowiązania dłużników W. P., I. P. i J. P. solidarne do zapłaty na rzecz wierzyciela kwoty 6.367,76 zł wraz z odsetkami ustawowymi za opóźnienie liczonymi od dnia 20 lutego 2021 r. do dnia zapłaty. Wniesiono nadto o przyznanie od dłużników na rzecz wierzyciela kosztów klauzuli wykonalności, w tym kosztów zastępstwa procesowego według norm przepisanych.

Referendarz sądowy zważył, co następuje:

Wniosek musiał zostać oddalony w całości.

Zgodnie z treścią art. 777 § 1 pkt 5 k.p.c., tytułem egzekucyjnym jest akt notarialny w którym dłużnik poddał się egzekucji i który obejmuje obowiązek zapłaty sumy pieniężnej do wysokości w akcie wprost określonej albo oznaczonej za pomocą klauzuli waloryzacyjnej, gdy w akcie wskazano zdarzenie, od którego uzależnione jest wykonanie obowiązku, jak również termin, do którego wierzyciel może wystąpić o nadanie temu aktowi klauzuli wykonalności. Oświadczenie o poddaniu się egzekucji powinno zawierać określoną w ustawie treść. Treść ta obejmuje elementy konieczne, które musi zawierać każde oświadczenie o poddaniu się egzekucji. Elementami koniecznymi, które pozostają wspólne dla wszystkich sposobów poddania się egzekucji są: wyrażenie woli poddania się egzekucji (tzw. klauzula lub formuła poddania się egzekucji), oznaczenie dłużnika i wierzyciela, określenie obowiązku świadczenia, określenie podstawy obowiązku świadczenia oraz uzależnienie wykonania tytułu egzekucyjnego od pewnego zdarzenia. Poza tym treść oświadczenia o poddaniu się egzekucji może obejmować elementy dodatkowe, które nie muszą się w nim znaleźć.

Na wstępie należy wskazać, iż we wskazywanym w uzasadnieniu wniosku § 4 aktu notarialnego egzekucji poddał się dłużnik (...) spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w P., co do którego wnioskodawca nie domagał się nadania klauzuli wykonalności, expressis verbis wskazując, że domaga się nadania klauzuli wykonalności przeciwko dłużnikom W. P., I. P. i J. P., którzy oświadczenia o poddaniu się egzekucji złożyli w § 5, 6 i 7 aktu notarialnego.

Oświadczenia złożone w § 5, 6 i 7 aktu notarialnego są tożsamej treści: odpowiednio W. P., I. P. i J. P. oświadczyli, że poddają się wprost z niniejszego aktu notarialnego egzekucji w myśl art. 777 § 1 pkt 5 k.p.c. w zakresie obowiązku dłużnika do zapłaty przejmującemu dług kwot wynikających z Umowy Przejęcia Długu nr (...), w tym również na zabezpieczenie roszczeń o spłatę kwot wynikających z harmonogramu spłat stanowiącego załącznik nr 3 do wyżej powołanej umowy a jednocześnie załącznik nr 1 do niniejszego aktu notarialnego, wynagrodzenia, prowizji, odsetek, w tym za opóźnienie, kosztów dochodzenia roszczeń, kosztów zabezpieczeń, kosztów monitów, upomnień, wezwań do zapłaty, kosztów sądowych, kosztów zastępstwa procesowego, kosztów windykacji i postępowania egzekucyjnego oraz wszelkich innych należności związanych z wyżej powołaną umową przejęcia długu, do kwoty maksymalnej 25.571,94 zł na rzecz spółki pod firmą: Energetyczne Towarzystwo (...) – (...) S.A. z siedzibą w P. (REGON: (...), KRS: (...)).

Zdarzenie, od którego każdorazowo uzależniono wykonanie obowiązku, było wysłanie – odpowiednio do W. P., I. P. i J. P. – na jego adres wskazany w komparycji niniejszego aktu notarialnego, wezwania do zapłaty całości lub części wymagalnej wierzytelności z tytułu Umowy Przejęcia Długu nr (...), przesyłką poleconą za zwrotnym potwierdzeniem odbioru (przesyłka rejestrowana w rozumieniu art. 3 pkt 23 ustawy z dnia 23 listopada 2012 r. Prawo Pocztowe, której potwierdzenie nadania wydane przez placówkę pocztową operatora wyznaczonego ma moc dokumentu urzędowego, zgodnie z art. 17 tej ustawy). Wskazano każdorazowo, że nie wyłączając innych środków dowodowych, do wniosku o nadanie niniejszemu tytułowi egzekucyjnemu klauzuli wykonalności, zostaną dołączone urzędowo poświadczone kopie: ww. wezwania sporządzonego przez przejmującego dług i dowodu nadania ww. przesyłki poleconej.

Każdorazowo określono, że wierzyciel będzie uprawniony do wielokrotnego wystąpienia do właściwego sądu o nadanie niniejszemu aktowi notarialnemu klauzuli wykonalności w terminie do dnia 31 grudnia 2022 r. Termin powyższy został zachowany.

Jak wynika z treści art. 777 § 1 pkt 5 k.p.c., ustalenie w akcie notarialnym zdarzeń warunkujących wykonanie obowiązku ma charakter obligatoryjny. Biorąc pod uwagę zasadę swobody umów (art. 353 1 k.c.), sposoby określenia tych zdarzeń mogą być różne. Tym niemniej, Sąd (referendarz sądowy) w postępowaniu klauzulowym powinien ustalić, czy doszło do zdarzeń wymienionych w akcie notarialnym. Wykazanie tych okoliczności obciąża zaś wierzyciela. Kwestie te podlegają ustaleniu wyłącznie w oparciu o dokumenty przedstawione przez wierzyciela. Zdarzeniami, w rozumieniu art. 786 § 1 k.p.c., są określone w treści tytułu egzekucyjnego okoliczności, od których wystąpienia uzależnione jest powstanie uprawnienia do prowadzenia egzekucji i zaopatrzenie tytułu w klauzulę wykonalności. Przez zdarzenia, o których mowa w przepisie, rozumieć należy bowiem zawarte w treści tytułu egzekucyjnego przesłanki merytoryczne, od których zależy powinność wykonania przez dłużnika świadczenia wynikającego z treści tytułu. Każde oświadczenie o poddaniu się egzekucji, bez względu na to, w jakim trybie zostaje złożone, powinno określać pewne zdarzenie, od którego wystąpienia uzależnione jest wykonanie tytułu egzekucyjnego. W myśl art. 786 § 1 k.p.c., jeżeli wykonanie tytułu egzekucyjnego jest uzależnione od zdarzenia, które udowodnić powinien wierzyciel, sąd nada klauzulę wykonalności po dostarczeniu dowodu tego zdarzenia w formie dokumentu urzędowego lub prywatnego z podpisem urzędowo poświadczonym. Nie dotyczy to wypadku, gdy wykonanie jest uzależnione od równoczesnego świadczenia wzajemnego, chyba że świadczenie dłużnika polega na oświadczeniu woli.

W niniejszej sprawie wnioskodawca nie przedłożył dowodu nadania przesyłek poleconych zawierających wezwanie do zapłaty skierowane do dłużników. Już z tego powodu wniosek musiał zostać oddalony. Zostały załączone jedynie (i to nadto tylko w niepoświadczonej kserokopii) potwierdzenia odbioru korespondencji skierowanej do dłużników, które prawdopodobnie zawierały ww. wezwania do zapłaty. Nie można tego jednak stwierdzić z całą pewnością, albowiem nie są w żaden sposób opisane i brak jest możliwości nie budzącego wątpliwości powiązania potwierdzeń odbioru z wezwaniami do zapłaty. Wypełnione druki potwierdzenia odbioru Poczty Polskiej tzw. żółte zwrotki, nie mają przymiotu dokumentów urzędowych. Jako dokument urzędowy kwalifikowane jest jedynie zwrotne potwierdzenie odbioru korespondencji w zakresie doręczania pism sądowych tzw. białe zwrotki – sposób doręczania korespondencji sądowej wynika z ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. Kodeks postępowania cywilnego i doprecyzowany jest Rozporządzeniem Ministra Sprawiedliwości w sprawie szczegółowego trybu i sposobu doręczania pism sądowych w postępowaniu cywilnym z dnia 12 października 2010 r. – załącznikiem nr 1 do tego aktu prawnego jest wzór formularza potwierdzenia odbioru i jedynie dowód doręczenia pisma sądowego sporządzony przy zastosowaniu tego formularza ma walor dokumentu urzędowego. Zgodnie z definicją zawartą w art. 244 k.p.c., dokument urzędowy sporządzony jest w przepisanej formie przez powołane do tego organy władzy publicznej i inne organy państwowe w zakresie ich działania. Poczta Polska nie jest organem władzy państwowej ani innym organem państwowym, a żadne przepisy prawa nie nadają tzw. żółtej zwrotce mocy dokumentu urzędowego. Jedynie, zgodnie z art. 17 ustawy z dnia 23 listopada 2012 r. Prawo Pocztowe, potwierdzenie nadania przesyłki rejestrowanej lub przekazu pocztowego wydane przez placówkę pocztową operatora wyznaczonego ma moc dokumentu urzędowego. Potwierdzenie nadania przesyłki rejestrowanej nie można utożsamiać z potwierdzeniem doręczenia, a taki przepis wprowadzający wyjątek należy interpretować ściśle. Koperta lub pocztowe potwierdzenie doręczenia nie ma charakteru dokumentu urzędowego, nie jest też sporządzone w formie z podpisem urzędowo poświadczonym, a zatem jako dokument prywatny nie może stanowić dowodu w niniejszym postępowaniu.

Postępowanie klauzulowe jest postępowaniem o charakterze ściśle formalnym, wszystkie dokumenty niezbędne do uwzględnienia wniosku składane są wraz z wnioskiem. To wnioskodawca odpowiada za takie przedstawienie dokumentów, które umożliwia zapoznanie się z ich treścią przed rozpoznaniem wniosku (por. postan. SO w Poznaniu z dnia 24 czerwca 2016 r., XV Cz 358/16) i ponosi konsekwencje zaniechania powołania twierdzeń i wniosków dowodowych bądź powołania takich, które okazały się nieprzydatne (por. postan. SN z dnia 29 czerwca 2001 r., IV CZ 64/01, OSN 2002/3/36). Podkreślić jednak należy, iż oddalenie wniosku o nadanie klauzuli wykonalności nie pozbawia wnioskodawcy ochrony prawnej, bowiem jeżeli nie jest możliwe uzyskanie klauzuli wykonalności w postępowaniu klauzulowym, wierzyciel może także wszcząć postępowanie rozpoznawcze w celu uzyskania tytułu egzekucyjnego w postaci orzeczenia i skorzystać z pozostałych sposobów zabezpieczenia roszczenia. Wniosek może zostać również ponowiony, bowiem oddalenie wniosku o nadanie klauzuli wykonalności aktowi notarialnemu nie stwarza powagi rzeczy osądzonej. Okoliczność bowiem, że powód dysponuje tytułem egzekucyjnym w postaci aktu notarialnego, nie stanowi przeszkody do wszczęcia tego postępowania i wydania orzeczenia co do istoty. Oświadczenie o poddaniu się egzekucji nie wywołuje żadnych skutków procesowych, z którymi ustawa wiązałaby konieczność odrzucenia pozwu złożonego w sprawie o roszczenie stwierdzone w akcie notarialnym. O niedopuszczalności wszczęcia postępowania cywilnego decydują bowiem wyłącznie okoliczności wyczerpująco określone w przepisach prawa procesowego (art. 199 § 1 k.p.c., art. 1099 k.p.c., 1124 § 3 k.p.c. i art. 1165 § 1 k.p.c. oraz art. 295 § 2 i art. 486 § 2 k.s.h.).

Wobec oddalenia wniosku wnioskodawca poniósł koszty związane z niniejszym postępowaniem we własnym zakresie. Mając powyższe na uwadze, na podstawie cytowanych przepisów, należało orzec jak w sentencji postanowienia.

Referendarz sądowy E. J.

ZARZĄDZENIE

1.  Proszę odnotować i zakreślić w rep. Co.

2.  Odpis postanowienia wraz uzasadnieniem (bez pouczenia) doręczyć pełnomocnikowi wnioskodawcy r. pr. R. K..

3.  Akta przedłożyć z korespondencją lub za 10 dni od wpłynięcia z.p.o.

P., dnia 24 maja 2021 r.

Referendarz sądowy E. J.