Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt II AKzw 415/21

POSTANOWIENIE

Dnia 23 marca 2021 roku

Sąd Apelacyjny w Katowicach II Wydział Karny w składzie:

Przewodniczący: sędzia SO (del.) Rafał Doros

Protokolant: Damian Skril

przy udziale prokuratora Prokuratury Regionalnej w Katowicach Marty Irzyńskiej

po rozpoznaniu w sprawie R. K.

skazanego za przestępstwo z art. 158 § 1 k.k.

zażalenia wniesionego przez prokuratora

na postanowienie Sądu Okręgowego w Częstochowie

z dnia 8 lutego 2021 roku, sygn. akt III Kow 2521/20

w przedmiocie udzielenia zezwolenia na odbywanie kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego

na podstawie art. 437 § 1 i 2 k.p.k. oraz art. 624 § 1 k.p.k. w zw. z art. 1 § 2 k.k.w.

p o s t a n a w i a

1.  utrzymać w mocy zaskarżone postanowienie

2.  wydatkami postępowania odwoławczego obciążyć Skarb Państwa.

Sygn. akt II AKzw 415/21

UZASADNIENIE

Zażalenie prokuratora okazało się bezzasadne.

Jakkolwiek rację miał prokurator wskazując, że sąd I instancji, formułując wobec skazanego pozytywną prognozę kryminologiczno – społeczną nie uwzględnił w odpowiednim stopniu danych o jego dotychczasowej karalności, to jednak należy stwierdzić, że zaskarżone rozstrzygnięcie było prawidłowe. Wbrew stanowisku skarżącego sąd I instancji nie dopuścił się błędu w ustaleniach faktycznych.

Słusznie Sąd Okręgowy uwzględnił treść wywiadu środowiskowego i wyprowadził wniosek o zmianie dotychczasowej nagannej postawy R. K., co skutkowało sformułowaniem tezy o pozytywnej prognozie kryminologiczno-społecznej, a tym samym udzieleniem mu zezwolenia na odbycie orzeczonej kary 1 roku pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego.

Należy podkreślić, że wyrok Sądu Rejonowego w Częstochowie z dnia 17 kwietnia 2019 r. sygn. akt IV K 891/17 dotyczy przestępstwa z art. 158 § 1 k.k., które skazany popełnił w dniu 23 maja 2017 r. Od tej pory skazany więcej przestępstw nie popełnił. Co więcej, postanowieniem Sądu Okręgowego w Częstochowie z dnia 7 listopada 2019 r. udzielono skazanemu zezwolenia na odbycie kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego do sprawy Sądu Rejonowego w Częstochowie o sygn. akt XI K 28/19. Skazany odbył z powodzeniem karę pozbawienia we wskazanym systemie. Po jej odbyciu nie wrócił na drogę przestępstwa.

Analiza danych o karalności R. K. pokazuje, iż dotychczas wymierzono mu czterokrotnie kary za przestępstwa z art. 158 § 1 k.k., a jeden raz za czyn z art. 222 § 1 k.k., co niewątpliwie świadczyło o jego wysokim stopniu demoralizacji. Jednak od czterech lat przestępstw już nie popełnia, a co więcej w międzyczasie podwyższył kwalifikacje zawodowe i podjął stałą pracę. Jak wynika z wywiadu kuratora skazany nie nadużywa alkoholu
i środków odurzających. Pozostaje w stałym związku z partnerką, ma na utrzymaniu małoletnie dziecko.

Powyższe okoliczności wskazują, że skazany spełnił nie tylko warunki formalne dla udzielenia mu zgody na odbycie kary pozbawienia wolności w SDE ale także materialne.

Zgodnie z art. 43la § 1 pkt 2 k.k.w. sąd penitencjarny może udzielić skazanemu zezwolenia na odbycie kary pozbawienia wolności we wskazanym systemie, jeżeli jest to wystarczające do osiągnięcia celów kary. Przesłanka ta ma charakter oceny, sąd zatem winien ustalić, czy cechy sprawcy, a więc jego postawa i warunki osobiste pozwolą w sposób niezakłócony osiągnąć indywidualno-prewencyjne cele kary odbywanej w systemie dozoru elektronicznego, a także czy zostaną w ten sposób spełnione cele w zakresie prewencji ogólnej.

Mając na uwadze aktualne starania skazanego o poprawienie wcześniejszego, ewidentnie negatywnego wizerunku i fakt, że aktualnie od kilku lat żyje on w zgodzie z porządkiem prawnym, należało zaskarżone postanowienie utrzymać w mocy.

W związku z powyższym orzeczono, jak w części dyspozytywnej.

Katowice, dnia 23 marca 2021 roku.