Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt I Ns 594/20

UZASADNIENIE

Wnioskodawczyni G. L. wniosła o stwierdzenie nabycia spadku po mamie D. K. (1) z d. K., zmarłej w dniu 2 sierpnia 2019r. w Z., mającej ostatnie miejsce stałego pobytu w Z. na podstawie ustawy. Jako uczestników postępowania wskazała pozostałe dzieci spadkodawczyni J. K. i A. K..

Podczas rozprawy w dniu 19 stycznia 2021r. uczestnik J. K. złożył do akt testament sporządzony przez D. K. (2) w formie aktu notarialnego w dniu 7.06.2016r. przed notariuszem M. T. w Kancelarii Notarialnej w Z. Repertorium A Nr 1950/2016 i wniósł o stwierdzenie nabycia spadku na jego rzecz na mocy tegoż testamentu.

Uczestniczka A. K. przychyliła się do stanowiska J. K., testamentu nie kwestionowała.

Natomiast wnioskodawczyni po ujawnieniu testamentu oświadczyła, że nie wiedziała o jego sporządzeniu, po raz pierwszy ma okazję się z nim zapoznać. Wie natomiast, że przysługuje jej prawo do zachowku i zamierza z niego skorzystać. (k.19 akt) W piśmie procesowym złożonym w dniu 28.01.2021r. wnioskodawczyni oświadczyła, że nie kwestionuje testamentu z dnia 7 czerwca 2016r. Odniosła się również do przedstawionych przez uczestnika umowy o zniesienie współwłasności oraz ustanowienie służebności, zawartej pomiędzy D. K. (2) a J. K. z dnia 11 sierpnia 2016r. oraz odręcznego oświadczenia z dnia 11 sierpnia 2016r. (k.20-21 akt)

Sąd Rejonowy ustalił i zważył co następuje:

D. K. (1) z domu K. c. S. i A. zmarła w dniu 2.08.2019r. w Z.. Ostatnio na stałe zamieszkiwała w Z.. W chwili śmierci była wdową. Była raz zamężna. Miała troje dzieci: G. L., A. K. i J. K.. Spadkodawczyni innych dzieci nie miała. Nikogo nie przysposobiła. Spadkobiercy nie składali oświadczeń o przyjęciu, bądź odrzuceniu spadku, nikt nie zrzekł się dziedziczenia.

(Dowód: zapewnienie spadkowe złożone przez wnioskodawczynię, odpisy aktów skróconych załączone do wniosku – k.5-8, 19 akt)

Spadkodawczyni sporządziła testament w formie aktu notarialnego w dniu 7.06.2016r. przed notariuszem M. T. w Kancelarii Notarialnej w Z. Repertorium A Nr 1950/2016. W testamencie tym do całego spadku powołała syna J. K. s. S. i D..

(Dowód: wypis notarialnego testamentu D. K. (2) z dnia 7.06.2016r., k.17 akt)

Podczas rozprawy w dniu 19 stycznia 2021r. nastąpiło otwarcie i ogłoszenie testamentu. (protokół otwarcia i ogłoszenia testamentu k.18 akt)

Zgodnie z przepisami art. 926 kc powołanie do spadku wynikać może z ustawy albo z testamentu. Dziedziczenie ustawowe co do całości spadku następuje tylko wtedy, gdy spadkodawca nie powołał spadkobiercy, albo gdy żadna z osób, które powołał, nie chce lub nie może być spadkobiercą. Natomiast zgodnie z art. 941 kc rozrządzić majątkiem na wypadek śmierci można jedynie przez testament.

Ponieważ żaden ze spadkobierców nie kwestionował ważności testamentu D. K. (2) Sąd stwierdził, że spadek na jego podstawie nabył w całości syn J. K.. Nabycie spadku nastąpiło z dobrodziejstwem inwentarza na podstawie art. 1015 § 2 kc, albowiem spadkobierca testamentowy w terminie 6 miesięcy od dnia, w którym dowiedział się o tytule swego powołania nie złożył żadnego oświadczenia o przyjęciu, bądź odrzuceniu spadku.

Orzeczenie dotyczy wszystkiego, co spadkodawczyni po sobie pozostawiła. Jednakże z oświadczeń złożonych przez uczestników wynika, że w skład spadku nie wchodzą już żadne nieruchomości, bowiem spadkodawczyni rozporządziła posiadanymi udziałami w nieruchomości częściowo zabudowanej położonej w Z. obręb Ż. w umowie zniesienia współwłasności oraz ustanowienia służebności zawartej z J. K. w dniu 11 sierpnia 2016r. (k.12-14 akt)

Wnioskodawczynię i uczestników pouczono ponadto, że zgodnie z art. 1007 kc pięcioletni termin przedawnienia roszczeń o zachowek zaczyna bieg z chwilą otwarcia i ogłoszenia testamentu.