Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt: I Ns 67/18

POSTANOWIENIE

Dnia 11 stycznia 2019 r.

Sąd Rejonowy w Zawierciu I Wydział Cywilny

w składzie następującym:

Przewodniczący: SSR Agnieszka Wolak

Protokolant: stażysta Sylwia Duma-Syrek

po rozpoznaniu w dniu 11 stycznia 2019 r. w Zawierciu na rozprawie

sprawy z wniosku (...) Spółki z o.o. w K.

z udziałem S. K.

o stwierdzenie nabycia praw do spadku po L. K.

1.  stwierdza, że spadek po L. K. zd. U. c. C. i P., zmarłej dnia 22.09.2014r. w P., ostatnio stale zamieszkałej w P., na podstawie ustawy nabył wprost syn S. K. s. W. i L. w całości,

2.  odstępuje od obciążenia uczestnika S. K. kosztami postępowania w sprawie.

Odpis postanowienia prawomocnego w dniu 19.02.2019 r.

wydano radcy prawnemu J. W.

za pobraniem 6,00 złotych tytułem

opłat sądowych

Z., dnia 05.04.2019 r.

Do Starostwa Powiatowego w Z.

Sąd Rejonowy w Zawierciu Wydział I Cywilny

w załączeniu przesyła odpis prawomocnego z dniem

19.02.2019r. postanowienia do dalszego

załatwienia, nadmieniając, że uczestnik

S. K. zam. (...)-(...) B., ul. (...)

Przedmiotem spadku jest nieruchomość w P..

Sędzia …………………………..

Sygn. akt I Ns 67/18

UZASADNIENIE

(...) Spółka z o.o. z siedzibą w K. wniósł o stwierdzenie nabycia spadku po L. K. zmarłej w dniu 22 września 2014r. w P., ostatnio stale tam zamieszkałej. Nadto wniósł o zasądzenie na swoją rzecz od uczestnika postępowania kosztów postępowania, w tym kosztów zastępstwa procesowego. W uzasadnieniu wniosku wskazał na przysługującą mu względem uczestnika – syna spadkodawczyni S. K.- wierzytelność stwierdzoną tytułem wykonawczym. Następnie podał, że w toku postępowania prowadzonego przez Komornika Sądowego przy Sądzie Rejonowym w Zawierciu M. W. (1) ustalono, że zmarła L. K. posiadała prawo własności nieruchomości oznaczonej KW (...). W związku z jej zgonem dłużnik wnioskodawcy S. K. stał się prawdopodobnie spadkobiercą w/w nieruchomości. Wnioskodawca poinformował również, że drugi z synów zmarłej L. M. K. i jego małoletnie dzieci reprezentowane przez przedstawiciela ustawowego w osobie A. K. (1) odrzuciły spadek po zmarłej L. K.. W związku z powyższym dla dalszego skutecznego realizowania uprawnienia wnioskodawcy – uregulowania stanu prawnego nieruchomości oraz skutecznego dochodzenia roszczenia w drodze przymusu prawnego od spadkobiercy niezbędne jest stwierdzenie nabycia spadku po zmarłej L. K..

Sąd Rejonowy ustalił co następuje.

L. K. z d.U. c.C. i P. z d. S. zmarła w dniu 22 września 2014r. w P., ostatnio stale zamieszkiwała w P.. W chwili śmierci była wdową. Była jeden raz zamężna. Testamentu nie sporządziła. Jako spadkobierców ustawowych pozostawiła dwóch synów: S. K. i M. W. (2) dzieci własnych ani przysposobionych nie miała. Nikt nie zrzekał się po niej dziedziczenia. W skład spadku wchodzi nieruchomość zabudowana położona w P..

/dowód: zapewnienie spadkowe złożone przez uczestnika S. K. karta 36 akt; odpis skrócony aktu zgonu L. K. karta 9 akt; odpis skrócony aktu urodzenia S. K. karta 10 akt/.

M. K. złożył w dniu 16 marca 2015r. przed notariuszem K. R. w prowadzonej przez nią Kancelarii Notarialnej w B. oświadczenie o odrzuceniu przypadającego mu z mocy ustawy spadku po matce L. K. zmarłej 22 września 2014r. M. K. ma dwoje dzieci: małoletnią córkę A. K. (2) i małoletniego syna W. K..

/dowód: akta sprawy Sądu Rejonowego w Zawierciu o sygn. I Ns 411/15 – akt notarialny -protokół przyjęcia oświadczenia o odrzuceniu spadku karty 3-4 akt/.

Następnie A. K. (1) działając jako przedstawiciel ustawowy w imieniu i na rzecz małoletniej córki A. K. (2) i małoletniego syna W. K., uprawniona do działania na podstawie prawomocnego postanowienia Sądu Rejonowego w Zawierciu z dnia 29 września 2015r. w sprawie o sygn. akt III Nsm 350/15 złożyła w dniu 20 listopada 2015r. przed notariuszem A. G. w Kancelarii Notarialnej B. G., A. G., (...) S.C. w Z. oświadczenie o odrzuceniu przypadającego małoletnim z mocy ustawy spadku po babce L. K..

/dowód: akta sprawy Sądu Rejonowego w Zawierciu o sygn. I Ns 1539/15 – akt notarialny - protokół przyjęcia oświadczenia o odrzuceniu spadku karty 3-4 akt, akta sprawy Sądu Rejonowego w Zawierciu o sygn. III Nsm 350/15- postanowienie z dn. 29.09.2015r. karta 18 akt/.

(...) Spółka z o.o. z siedzibą w K. posiada wierzytelność względem uczestnika S. K. – syna spadkodawczyni L. K. stwierdzoną tytułem wykonawczym w postaci nakazu zapłaty wydanego w postępowaniu nakazowym przez Sąd Rejonowy w Kielcach w dniu 29 kwietnia 2009r. w sprawie o sygn. akt V GNc 951/09, zaopatrzonego w klauzulę wykonalności postanowieniem wydanym w dniu 16 września 2015r. w sprawie o sygn. akt V GCo 1688/15.

/dowód: tytuł wykonawczy karty 11-13 akt/.

Powyższy stan faktyczny Sąd ustalił na podstawie wskazanych wyżej dowodów z dokumentów, zapewnienia spadkowego uczestnika postępowania oraz akt spraw prowadzonych przed tut. Sądem Rejonowym o sygn. I Ns 411/15, I Ns 1539/15 i I. N. 350/15.

Sąd Rejonowy zważył co następuje.

Zgodnie z art. 1025 § 1 kodeksu cywilnego w brzmieniu obowiązującym na dzień otwarcia spadku (Dz.U.2014.121 tekst jedn.) sąd na wniosek osoby mającej w tym interes stwierdza nabycie spadku przez spadkobiercę. Jak ustalono powyżej, wnioskodawca jako wierzyciel syna spadkodawczyni, wchodzącego w krąg jej spadkobierców, miał interes prawny w żądaniu stwierdzenia nabycia spadku po matce dłużnika dla zapewnienia skutecznego realizowania uprawnień zmierzających do wyegzekwowania od dłużnika roszczenia stwierdzonego tytułem wykonawczym, również z majątku wchodzącego w skład odziedziczonego spadku.

Stosownie do treści art. 926 § 1 i 2 k.c. powołanie do spadku wynika z ustawy albo z testamentu. Dziedziczenie ustawowe co do całości spadku następuje wtedy, gdy spadkodawca nie powołał spadkobiercy albo gdy żadna z osób, które powołał, nie chce lub nie może być spadkobiercą.

Jak ustalono powyżej, spadkodawczyni nie pozostawiła testamentu, stąd w rozpoznawanej sprawie doszło do dziedziczenia ustawowego. W pierwszej kolejności powołane są z ustawy do spadku dzieci spadkodawcy oraz jego małżonek; dziedziczą oni w częściach równych. Jednakże część przypadająca małżonkowi nie może być mniejsza niż jedna czwarta całości spadku (art. 931 § 1 k.c.). Jak wynika z poczynionych ustaleń, spadkodawczyni w chwili śmierci była wdową, pozostawiając jako spadkobierców ustawowych dwóch synów: M. K. i S. K.. M. K. złożył oświadczenie o odrzuceniu spadku po zmarłej matce L. K. w przepisanym terminie 6 miesięcy od daty otwarcia spadku (art. 1015 § 1 k.c.). Oświadczenie o odrzuceniu spadku po zmarłej L. K. zostało złożone również przy zachowaniu przepisanego terminu 6 miesięcy od dnia powzięcia informacji o tytule swego powołania (art. 1015 § 1 k.c.) przez małoletnie dzieci M. A. K. i W. K., w imieniu i na rzecz których działała jako przedstawiciel ustawowy A. K. (1). Zgodnie z art. 1020 k.c. spadkobierca, który spadek odrzucił jest wyłączony od dziedziczenia na tej samej zasadzie jakby nie dożył otwarcia spadku.

Z kolei drugi z synów spadkodawczyni S. K. nie złożył oświadczenia o odrzuceniu spadku w przepisanym terminie 6 miesięcy od daty otwarcia spadku (art. 1015
§ 1 k.c.
). Stosownie zatem do powyższego na podstawie art. 926 § 1 i 2 k.c. oraz art. 931 § 1 k.c. w związku z art. 1015 § 1 i § 2 k.c. w brzmieniu obowiązującym na dzień otwarcia spadku (Dz.U.2014.121 tekst jedn.) Sąd stwierdził nabycie spadku na podstawie ustawy wprost przez uczestnika postępowania S. K. w całości.

Zgodnie z § 2 zd. pierwsze art. 1015 k.c. w brzmieniu obowiązującym na dzień otwarcia spadku (Dz.U.2014.121 tekst jedn.) brak oświadczenia spadkobiercy o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku w terminie sześciu miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o tytule swego powołania jest jednoznaczny z prostym przyjęciem spadku.

O kosztach postępowania orzeczono na podstawie art. 520 § 2 k.p.c. odstępując od obciążenia uczestnika kosztami postępowania i uwzględniając w tym zakresie wniosek uczestnika oraz mając na względzie przede wszystkim jego sytuację majątkową i materialną. Uczestnik postępowania utrzymuje się z wynagrodzenia za pracę w wysokości minimalnej, obecnie od stycznia 2019r. 2 250 zł brutto. Jego comiesięczne koszty utrzymania wynoszą około 1 000 zł (koszty mieszkania, mediów). Pozostałą część uczestnik przeznacza na bieżące utrzymanie, w tym zakup żywności. Nie posiada innych dochodów. Ma liczne zadłużenia wynikające z prowadzonej uprzednio działalności gospodarczej. Toczy się przeciwko niemu szereg postępowań egzekucyjnych. Praktycznie cały jego majątek został już zlicytowany, pozostała mu tylko nieruchomość po rodzicach, w której prawdopodobnie udział ma również brat. W tej sytuacji nie jest on w stanie ponieść dodatkowych kosztów związanych z niniejszym postępowaniem bez uszczerbku dla koniecznego swojego utrzymania. Z tych też względów sam nie występował o stwierdzenie praw do spadku po zmarłej mamie.